Skocz do zawartości
fannadil

Lampa Led Power Led 1W - 36W

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wszystkich kompletuje sprzęt do małego akwarium 40x40x40cm. Na dobry początek będą tam miękkie korale i może jakiś mało wymagający lps, dokładnie co i jak reszta pływającej obsady jest dla mnie zagadką na tym etapie, ale wiem że ma to znaczenie jeśli chodzi o dobór oświetlania dlatego wspominam.

Mam pod ręka prosty zasilacz driver led do 36 - 1 W Power Led - czyli mogę na tym zrobić prostą lampę on i off 36W coś ala popularny sirius nano. W przyszłości będę pewnie robił coś bliżej 60W ze sterowaniem od Aqma ale to pieśń przyszłości i inne koszty, teraz w zasadzie za koszt power led mogę sobie zrobić proste światło. (okolice 100zł)

W oparciu o jedną z lampek wyliczyłem że potrzebuje takie diody:

image.png.56f42399f7053bf59b3e0ffcf78b1cf5.png

i teraz moje pytania czy takie diody wystarczą czy zabrać coś i dodać np UV(podobno royal mają takie właściwości), zielone dla oka, czy coś cieplejszego?

 

Bo jeszcze zastanawiam się nad taką lampką ale ona ma tylko 19W(link poniżej), na znanym chińskim portalu jest nawet za 300zł, koszt Diy 6 kanałowej na Aqma wyjdzie około 450zł.... sam nie wiem co robić czy na początek pójść po taniości czy jednak nie...

https://www.coralhouse.pl/zetlight-horizon-za1201-lampa-led-z-wifi-19w-marine-~p73087

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zrób tak, żeby potem nie poprawiać. Jeżeli planujesz w przyszłości sterowanie, to od razu podziel kanały. W Twoim rozwiązaniu zmieniłbym ilość diod zamiast 13 i 17 użyłbym CH1: 12 albo 14 i CH2: 16 sztuk. Tym sposobem ogarniesz to na trzech driverach. Koszt jednego drivera MW to 16,99 zł. Do tego zasilacz z allegro za 15 zł.  Diody pewnie koło 2 zł / sztuka i radiator ze 20 zł.  Tyle wystarczy żeby lampa była ON/OFF.

Na wypasie pod drivery możesz dodać płytkę za 30 zł, wtedy obędzie się bez zbędnej kabelkologii, będzie PRO i przyszłościowe podłączenie sterowania będzie wymagało jedynie wpięcia sterownika (bez lutowania, wystarczy przykręcić śrubki). Dodatkowy atut takiego rozwiązania, na płytce zostanie Ci miejsce na dodatkowe trzy drivery, więc bez problemu dołożysz do 48 sztuk ledów 1 W. W razie czego pisz na PW, narysuje Ci schemat połączeń i dobierzemy graty, żeby było tanio i dobrze.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magu ale w takim wypadku jeśli mam wywalić ten swój driver to może należałoby się zastanowić nad diodami 3W? A jeżeli tak to chyba porzucę ten swój pomysł na tymczasowa belkę i zrobię ją docelowo na sterowaniu, szukam jakiś oszczędności na początku mojej zabawy ale może nie tędy droga.. :) Dzięki za pomoc fajnie że można tutaj spotkać twórce podzespołów Aqma :)

Z moich wstępnych wyliczeń wychodzi że taka belka kompletna jak proponowałem w pierwszym poście łącznie kosztowałaby około 150zł może ciut mniej, kwestia dokładnie jakich diód bym użył. Dołożenie płytki z driverami to około 40 zł, 16zł za jeden driver tak jak piszesz i mamy już 250zł i to nas zbliża bardzo do tego żeby się nie bawić i zrobić od razu całość na sterowaniu itp :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, jeżeli Twój driver jest stałoprądowy to nie musisz go wywalać, spokojnie możesz z niego skorzystać. Chodziło mi o to, abyś na początku nie zrobił układu z którego  później będzie ciężko skorzystać. Tak czy siak, jeżeli będziesz miał jakąś zagwozdkę pisz na PW albo maila, na pewno pomogę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki driver dlatego chciałem zrobić taką lampę tylko on/off ale tak jak piszesz to może kompletnie nie mieć sensu, a z drugiej strony te led sirius są też on/off tylko że na dwie wtyczki a ludzie są chyba zadowoleni, kwestia doboru power led aby kolory miały ręce i nogi co może być ciężkie. 545274828_images1000x700.jpg.f5c752d30a3ebb1f25b046af883650d5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Dokup jeszcze jakiś 3-4x1w i zrób miękki start / koniec właśnie on-off. Dwa zegary na dwie wtyczki i po temacie. Najpierw zapalisz 3-4 diody niebieskie, a potem resztę lampy, no i na koniec też gaśnie "główna", a zostaje 3-4 ;) Ja u siebie mam zrobiony podobnie dwukanałowy temat. Tylko obydwie sekcje są równe. 1) samo RB, 2) RB+biały. Fluo na wieczór musi być :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nocne bardzo delikatne by musiało być  akwarium niestety w tym samym pomieszczeniu co łóżko, nie wiem czy to jest wykonalne żeby nie przeszkadzało.

Ensso jak proponujesz dobrać diody jeśli chodzi o ilości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Każdy ma swoje preferencje. Ja zdecydowałem się na 4:1 Royalblue : 20000k. Mi się bardzo podoba. Nie mam nocnego. Mam dwa kanały żeby lampa "delikatniej" startowała, a nie pełną mocą to raz, a dwa żebym miał możliwość zostawić samo niebieskie dla fluo :) Dlatego jeden kanał jest cały niebieski, a drugi wymieszany biały z niebieskim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym Ci ta lampe polecił jak chcesz w dobrej cenie https://erybka.pl/product-pol-13741-Jebao-Matrix-LED-AK-60.html mam w głównym akwarium świetlówki a w sumpie w szczepkarium taka świeci i korale sa zadowolone a barwa światła ładna 

a jeśli zdecydowałeś sie na własna lampkę to polecam głownie na diodach royal blue i kilka blue dodatkowo z białych diody  15k i 20k warto tez podejrzeć co w markowych lampkach za diody dają. I jak chcesz nocne  to tez jedna diodę 1w niebieska  daj pod osobne sterowanie, ja teraz mam w 330l i dioda swieci na około 5%

Edytowane przez azgar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozważałem tą lampę tym bardziej że jest w bardzo dobrej cenie jednak chyba wybrałbym elektronikę od magu i robił lampę diy. Wyszłoby bardzo podobnie cenowo a sterownik z pozycji komórki na 6 kanałów więc trochę więcej możliwości.

Na tym etapie dużą rolę odgrywa dla mnie kasa więc jeśli wystarczyłaby taka lampka on/off to chyba bym w nią celował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, fannadil napisał:

Rozważałem tą lampę tym bardziej że jest w bardzo dobrej cenie jednak chyba wybrałbym elektronikę od magu i robił lampę diy. Wyszłoby bardzo podobnie cenowo a sterownik z pozycji komórki na 6 kanałów więc trochę więcej możliwości.

Na tym etapie dużą rolę odgrywa dla mnie kasa więc jeśli wystarczyłaby taka lampka on/off to chyba bym w nią celował.

no sterowanie jednak swoje robi ja lubie jak barwa światła zmienia sie szczególnie wieczorem, kiedyś miałem lampkę w kostce 35 nawet ze sterowaniem od magu i fajne było ale sterowanie pokrętłami tez ma swoje zalety :D

jak cos tutaj masz fajna stronke z diodami https://led-byt.pl/pl/c/10W-COB-45mil/30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki

jak to jest z tymi diodami uv jak daje royal blue to dodać takie czy gra nie warta świeczki?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Moim zdaniem zbędne.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dziękuje wszystkim za pomoc, jak coś stworze to na pewno się podzielę 

 

Muszę się pochwalić lampa ostatecznie będzie mieć 40W. 36 diodek na jednym zasilaczu 4 na drugim. Dzisejsze testy jeszcze troszke żeby ją skończyć ale wali po oczach bardzo.

IMG_20190120_165811-1003x899.thumb.jpg.d28927730c264db8ee224b91ffec3860.jpg

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.