Skocz do zawartości
Bishop358

Szorstnik - jak go umieścić?

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem. No to już wiem na czym stoję. Dziękuję za wszelkie porady :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zakładając nowego tematu - wiem że lampa UV jest zabójcza dla mikroorganizmów i długie świecenie nią może wybić nam całą florę bakteryjną. A czy jeżeli dokleję do obecnej lampy T5 tani za parenaście złotych pasek z diodami LED UV, długość fali 395-405 o mocy ok 9W w celu podbicia kolorów fluo korali to również może być niebezpieczna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez wiele osob w lampach ma diody uv i to pewnie wiecej niż Twoje 9W, ja też takie sobie zamontowałem. Kwestia na ile to uv jest szkodliwe po przejściu przez plexi lampy lub szkło bo przypuszczam że dużo mniej. Kolejna kwestia że uv o takiej długości fali co masz jest względnie bezpieczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naturze promieniowanie uv też jest. Słoneczko je nam emituje. Korale w naturze żyją


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Ogólnie  są różne UV A, B i  C.   pocztytaj o dłygości fali. Te od podbijania korali,moga być szkodliwe dla małych dzieci lub osób z chorobani oczu. Daltego oświetlenie na okulistyce jest czerwone bo niebieski jest szkodliwy.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę u rodzaju promieniowania UV i wychodzi że moje (promieniowanie UV A) nie jest tak destrukcyjne dla życia jak B i C, choć wpływa słabiej na fluoroscenscje 

"Dzięki dużej energii fotonów promieniowania nadfioletowego (zwł. z zakresu B i C) pochłaniane przez substancję może wyraźnie wpływać na jej właściwości fizyczne i chemiczne; promieniowanie nadfioletowe może wywoływać fotoluminescencję, zjawisko fotoelektryczne, reakcje fotochemiczne (utlenianie, redukcję, rozkład, polimeryzację); odznacza się dużą aktywnością biologiczną; wpływa na przemianę ergosterolu w wit. D2, wyzwala produkcję pigmentu; szczególnie wyraźne działania mutogenne i bakteriobójcze ma promieniowanie nadfioletowe z zakresu C, które jest silnie absorbowane przez kwasy nukleinowe, stanowiące podstawowy materiał genetyczny w jądrach komórek; zaburza przemianę materii w komórce i może spowodować jej zniszczenie"

I jeszcze rodzaje promieniowań UV:

- zakres A o dł. fali 315–400 nm, - zakres B 280–315 nm, · zakres - zakres C 200–280 nm   - nadfiolet próżniowy 10–200 nm,

Edytowane przez Bishop358 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, 

 

Wkońcu zawitał u mnie piękny fioletowy szorstnik :D Nawet problemu z karmieniem nie było, zjadł wszystko co mu wpadło w paszcze....ale... 20 min temu gdy zgasło światło zaczął się wysuwać z kokonu. Na tę chwilę jest już ok 2 cm wysunięty. Czy to normalne nocne zachowanie czy on próbuje opuścić kokon aby zmienić miejsce? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej normalne , mój w dzień jest mały ok 5-6cm średnicy ,czym mniej światła świeci,tym bardziej wypuszcza swoje macki , po zgaszeniu światła dochodzi do 15-20cm .

Ja mojego chciałem usadzić w bardzo widocznym miejscu bo ładny różowy :) niestety dwa razy razem z prądem popłynął za skały ,za trzecim razem trochę go mocniej zakotwiczyłem i po paru dniach rurka została pusta ,myślałem ,to już po nim ,nawet go nie mogłem znaleźć .

Po jakimś czasie pojawił się z tyłu akwarium,między skałami,dziś już tam siedzi prawie dwa lata ,zbudował nowy kokon ,przyklejony do skały ,przy samym dnie,wydaje mi się ,że koniec jest w pisaku ,ale za bardzo nie mogę tam zajrzeć .Na szczęście ustawił się cały do frontowej szyby :rolleyes: tyko trochę z tyłu. 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś rację, jednak to typowe zachowanie. Z racji tego że poluje w nocy wychodził z rurki na kilka centymetrów aby prawdopodobnie zwiększyć zasięg :)

Zauważyłem nawet jak kilka razy Nassariusy nadziały się na jego macki i nawet się tym zbyt nie przejęły. Garbik który został również wczoraj wpuszczony w nocy wkońcu wypłynął zza skały i chyba nie zauważył szorstnika ponieważ również wpadł na jego macki. Bez obrażeń :)

Czyli diabeł nie taki straszny jak go malują. 

17 godzin temu, Kris81 napisał:

Po jakimś czasie pojawił się z tyłu akwarium,między skałami,dziś już tam siedzi prawie dwa lata ,zbudował nowy kokon ,przyklejony do skały ,przy samym dnie,wydaje mi się ,że koniec jest w pisaku ,ale za bardzo nie mogę tam zajrzeć .Na szczęście ustawił się cały do frontowej szyby :rolleyes: tyko trochę z tu. 

No właśnie wszystko rozchodzi się o to gdzie wyląduje :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.