Jump to content
Sign in to follow this  
Cimas

Bakterioplankton

Recommended Posts

Hej :)

Prosiłbym was żebyście pomogli mi zrozumieć jak to jest z tym bakterioplanktonem w naszych akwariach :)

1. Czy koralowce bezpośrednio spożywają bakterie? Czy bakterie są zjadane przez coś a dopiero to coś zjadają korale?

2.Jeśli żywią się bezpośrednio bakteriami, to takimi jakie możemy kupić w butelkach? (Np. seachem stability, special blend itp.)

3.Czy bakteriami mogą się żywić również niepożądane glony?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Jak znacie jakieś ciekawe artykuły/badania na temat bakterioplanktonu to prosiłbym o jakiegoś linka albo coś, bo nie mogłem nic ciekawego znaleźć ani po polski ani po angielsku :/

1. tak,

2. tak - bakterie się namnażają w akwairum i stanowią pokarm

3. nie, glony są samożywne i nie żywią się bakteriami

mam nadzieję że się nie mylę...;)

pkt. 3 zasadniczo glony są samożywne więc fotosynteza, ew. jakieś chemosynteza; bakterii nie jedzą [zasadniczo], ale pewnie bakteryjne produkty przemiany materii mogą wykorzystywać (koralowce z reszta też).

pkt 1 i 2 to na pewno, przynajmniej część korali zjada bakterie,.czy te co w preparatach? niestety wielu producentów nie podaje dokładnego składu, ale z grubsza można przyjąć że tak. nie bardzo widzę takie możliwości aby, koral potrafił wybierać miedzy szczepami bakterii; raczej z danej szerokiej grupy (rodzaju) powinien zajadać wszystkie, a przynajmniej większość. 

nie jestem bakteriologiem, ale te organizmy "są stworzone" do mutacji i chyba ciężko o jakieś ścisłe, jednoznaczne rozstrzygnięcia w ich przypadku.

literatura na pewno jakaś jest, bo coś kojarzę; ale nic nie mam "pod ręką".  trzeba by było pogrzebać... może ktoś się zetknął na świeżo i ma gotowy tytuł lub link.

co do szukania w sieci: to wyszukiwarki są czułe na dokładność frazy w tak niepopularnych tematach, no i przydałby się chyba dostęp do bibliotek naukowych (jeśli nie masz, najlepiej  dorwać kogoś z uczelni); duża część fachowej wiedzy w internecie nie jest publiczna.