Skocz do zawartości
kozik

Caulastrea znika w oczach

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z caulastreą. Od kilku dni zanika żywa tkanka i odsłania się szkielet. Dane zbiornika:

68 litrów, oświetlenie led 120W ustawione tak na 50% mocy, cyrkulator, odpieniacz Hydor Slimskim Nano, kaskada z phosguardem i purigenem . Woda wymieniana co tydzień w ilości ok 6 litrów. Sól Aquaforest FSRS. Parametry wody z wczoraj:

temp. - 26oC

KH - 7odKH

pH - 8

NO2 - 0,05 mg/l

NO3 - 15 mg/l

PO4 - 0,05 mg/l

Niedawno zaniedbałem systematyczne dolewanie odparowanej wody; problem pojawił się niedługo po tym jak dolałem kilka litrów wody z osmozy, przez co raptownie zmieniło się zasolenie o dwie-trzy kreski na salimetrze (jeszcze w ramach zielonego pola). Inne zwierzęta mają się dobrze. Jak to widzicie? Wyjdzie z tego? A może przyczyna leży gdzie indziej? Inną głupotą było chyba dosypanie w kaskadzie świeżych adsorbentów do już zużytych. Może te nowe zaczęły pochłaniać to co stare im oddały (choć NO2 i NO3 mam w tych granicach od początku funkcjonowania zbiornika).

tak to wygląda:

img8706c.jpg

Widok z góry:

img8707y.jpg

img8711c.jpg


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A magnez i wapń?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A magnez i wapń?

Niestety, nie mierzę. Liczyłem na to że sól Aquaforest zapewni odpowiednie parametry. Będę się musiał zaopatrzyć w testy.


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to nie woda...... Strasznie masz gesto poustawiane korale. Jesli to nie jest efekt poparzenia od LED-ow to moze to byc walka chemiczna :smiling: Popatrz na stojaca obok Pterogorgonie. Jest pochowana od dołu. Nawet na pniu widać już ubytek. Ale ta gorgonia stoi praktycznie w Euphylii !!! Musisz zaobserwowac co sie dzieje w nocy. Byc moze ze Caulastrea jest poparzona przez Discosome ktora nad nia zwisa. Grzybki potrafia powiekszyc swe rozmiary dosc znacznie (jak rowniez skurczyc sie prawie do zera). To samo z Euphylia.... Mysle ze jak rozluznisz troche atmosfeere przestawiajac korale to sie odratuje....


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to nie woda...... Strasznie masz gesto poustawiane korale. Jesli to nie jest efekt poparzenia od LED-ow to moze to byc walka chemiczna :smiling: Popatrz na stojaca obok Pterogorgonie. Jest pochowana od dołu. Nawet na pniu widać już ubytek. Ale ta gorgonia stoi praktycznie w Euphylii !!! Musisz zaobserwowac co sie dzieje w nocy. Byc moze ze Caulastrea jest poparzona przez Discosome ktora nad nia zwisa. Grzybki potrafia powiekszyc swe rozmiary dosc znacznie (jak rowniez skurczyc sie prawie do zera). To samo z Euphylia.... Mysle ze jak rozluznisz troche atmosfeere przestawiajac korale to sie odratuje....

To chyba jednak nie to, ponieważ Caulastrea stoi w tym miejscu od 4 dni, już po tym jak zaczęła marnieć.

Wcześniej podstawka (dość wysoka) stała na piasku i koral był odseparowany od sąsiadów. Pomyślałem że może brakuje jej światła, więc zrobiłem porzemeblowanie. Tu gdzie teraz stoi był gąszcz purpurowych makroglonów które rozrosły się w taki sposób że otoczyły Pterogorgonię (dlatego jej dół wygląda w ten sposóB)


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nie wiem..... -_- Moze odetnij ze dwie glowy Caulatrei te ktore jeszcze sa zdrowe i posadz w oddalonym miejscu.... moze cos sie uratuje. A pseudogorgonia nie stracila tkanki od makroglonow..... to Euphylia ja zzera....uwierz mi :yes


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada jak by juz od długiego czasu chorowała nie chce Ciebie martwić ale czarno to widzę światła nie potrzebuje ten koral za dużo.Jak długo go masz ? Pewnie polipow juz od dawna nie wystawiał ?


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś inne twardziele oprócz Euphylii?. Troche sporo masz NO3 jak dla mnie. U mnie Caula zmarniała od NO3 ale ja miałem 30-40. Jak zjechałem do zera od razu poczuła sie lepiej,no i lubi papu dostawać.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i lubi papu dostawać.

Nigdy jej specjalnie nie karmiłem. Mogę jej zaserwować mrożonki dla ryb?


akwariatlogo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO mało wapnia, magnezu, niskie kh i za mało papu, mrożonki dla ryb ok, ale drobne, ikra, cyklop cos tego typu...koral jest jak najbardziej do uratowania, ale musisz się postarać...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem cos takiego niedawno tez zaczeła mi zanikać jakoś samo przeszło zaczołem ja dokarmiac indywidualnie coralscapivit E i teraz czuje sie znacznie lapiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.