Skocz do zawartości
daro76

Natures Ocean Bio Active Live Aragonite 0,5-1.7mm - problem z odchodami!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Kilka miesięcy temu zalałem kosteczkę 30L, dołożyłem troszkę skały, po około 2 tygodniach zasypałem akwa polecanym piaskiem Natures Ocean Bio Active Live Aragonite 0,5-1.7mm.

Na pierwszy rzut oka piasek ekstra, ładnie wyglądał, zmętnienie wody ustąpiło po kilku godzinach całkowicie dzięki zwykłej wacie opatrunkowej.

I w taki sposób akwarium sobie żyło kolejne tygodnie, oczywiście przez ten czas pojawiło się na początku troszkę okrzemków, które z czasem i w większości po prostu zaczęły odchodzić, później zaczęły pojawiać się glony zielone w formie że tak powiem "meszku" na skale.

W sumie całe te pojawienie się glonów przebiegało bardzo spokojnie i delikatnie tak że kompletnie się tym nie przejmowałem tylko obserwowałem akwarium.

Po kilku tygodniach skała "ładnie" zarosła zielenią choć w dalszym ciągu nie widziałem w tym większego problemu wiedząc, że to normalne w czasie dojrzewania, jednak w tym momencie uznałem że chyba czas najwyższy na wpuszczenie "ekipy porządkowej" :) żeby nie dopuścić do nadmiernego zapuszczenia akwarium.

Kupiłem więc dwa ślimaki turbo niespełna tydzień temu, przez 6 dni ogołociły skałę prawię do czysta i z jednej strony się cieszę, bo mam czystą skałę, wodę kryształ a z drugiej strony jestem przerażony tym co pozostawiają po sobie ślimaki!

Piasek na dnie o powierzchni 30*30 w przeciągu nieraz 2, 3 godzin potrafi być usłany miejsce w miejsce KUPAMI.

Dołożyłem cyrkulacje wierząc, że odchody zostaną ładnie zmiecione prądem i zassane przez kaskadę - a tu ZONK. Co się okazało, a to że wyżej wspomniany piasek który miał mieć frakcję 0.5-1.7 jest tak naprawdę pyłkiem i nie ma nic wspólnego z frakcją którą deklaruje na opakowaniu producent i jakiekolwiek przedmuchanie nawet najdelikatniejsze dna zbiornika mija się z celem bo całe podłoże po prostu zdziera mi z dna zbiornika i robi się burza piaskowa.

Jednym słowem kupa ślimaków jest znacznie cięższa i z znaaaaaacznie większa od ziaren piasku co skutecznie uniemożliwia przedmuchanie dna z odchodów za pomocą cyrkulacji.

Próba odciągania odchodów za pomocą odmulacza też się mija z celem, bo wciągany jest piach zamiast odchodów, a w najlepszym przypadku jedno i drugie.

Nie wiem jak rozwiązać problem odchodów, bo też nie uśmiecha mi się kilka razy dziennie odciągać ślimaczych kup które w ciągu kilku godzin potrafią pokryć całe dno akwarium.

Poważnie myślę nad wymianą piasku (oczywiście stopniowo), bo ten Natures Ocean Bio Active Live Aragonite 0,5-1.7mm pod względem utrzymania dna w czystości to jakaś pomyłka. Ani cyrkulacja ani odsysanie odmulaczem po prostu jest nie realne do zastosowania!

Mielibyście jakiś pomysł na rozwiązanie mojego "gów...go" problemu" :)?

Może polecilibyście jakiś dobry jakościowo piasek/drobny żwirek, czy coś w tym stylu, ładny dla oka, o rzeczywistej frakcji około +-1mm, tak żeby można było przedmuchać choć delikatnie dno i była możliwość odciągnięcia nieczystości nie wciągają więcej piachu niż tego czego chcielibyśmy się pozbyć.

Ja znalazłem kilka rodzajów piasków, żwirków, grysów.... ale problem jest taki że nie mając prędzej styczności z takimi podłożami po zdjęciach na stronach i deklarowanych frakcjach tak naprawdę nie wiem co znowu będzie w worku, czy nie za gruby, czy nie za drobny, czy kolorystycznie nie będzie jakiś szaro-bury i czy jakościowo nie będzie co bądź, no i w końcu taki żeby i dla babek był odpowiedni (to już tak na przyszłość pod większy zbiornik).

To moje propozycje które znalazłem:

http://erybka.pl/pol...-i-zwir-68.html

http://sklep.aquamed...k-koralowy.html

http://korale.pl/category/podloza

http://www.clarias.p...oralowy&x=0&y=0

http://www.emimors.p...za-c-23_67.html

Jakbyście mogli coś polecić, podpowiedzieć mając na uwadze swoje doświadczenie byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam Darek

A tak dwa ślimaki załatwiły glony w ciągu 6 dni.

post-11451-0-87001500-1376317871_thumb.jpg

post-11451-0-47021300-1376317893_thumb.jpg

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może nie zmieniaj piasku tylko dokup jakiegoś zwierzaka który ci go przekopie i pozasypuję kupska.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad Nosariusami a nawet jakaś mała babką na chwilę zanim podrośnie bo i tak planuje większy zbiornik to miałbym ja gdzie przenieść.

Tylko czy te zwierzęta będą zjadały kupy? coś mi się nie wydaje, a zakopanie ich nie rozwiązuje problemu no może wizualnie ale nie realnie, bo za jakiś czas z takich zakopanych kup będę miał bombę z opóźnionym zapłonem a tego wolałbym uniknąć.

A tak na marginesie to zastanawiam się teraz jak ci wszyscy akwaryści używający Natures Ocean Bio Active Live Aragonite 0,5-1.7mm radzą sobie z dbaniem powierzchni tego piachu choć by tylko cyrkulacją, taż to przecież niewykonalne z tym pyłkiem!???

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużą granulacje sobie odpuść od razu. Pierwszy link który podałeś - miałem Korallen-Zucht . Ładnie wygląda na początku, później to:

- bomba z opóźnionym zapłonem o której wspomniałeś - frakcja jest na tyle duża że masa syfu przez pory między ziarnami ląduje na dnie zbiornika i tam się osadza.

- jako że jest to właściwie bardziej drobny grys koralowy niż piasek, jest podatny na zarastanie glonami nie różniąc się przy tym od skały, a nawet jak ci go już coś wyczyści, to i tak nie będzie już biały.

A może po prostu delikatnie odessaj kupy przy podmianie, później przepłucz ten wciągnięty i z powrotem do baniaka.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o piasku przynajmniej troszkę grubszym niż ten wspomniany, sam nie wiem może ok. 0.5, 1 mm ale frakcji prawdziwej nie wyimaginowanej, tylko nie wiem czy taki dostanę. Ten aragonitowy to pyłek tak naprawdę grubsze kamyczki to można na palcach liczyć, jest ładny ale nie funkcjonalny.

Czyli tak źle i tak niedobrze, ech...

Jak na razie kombinuje z odsysaniem kup cienkimi wężykami żeby mi nie zabrało całego piachu, ale to syzyfowa praca!. Nie wyobrażam sobie czegoś takiego prze zbiorniku jaki planuje (360l) i przy większej obsadzie zwierząt. wtedy to musiałbym się z pracy zwolnić i siedzieć przy zbiorniku pół dnia żeby odciągać kupy i przesiewać z nich piasek :).

Poza tym naprawdę ciężko jest przebrać ten piach wymieszany z kupami żeby później czysty z powrotem wrzucić do akwa. A zauważ że mam tylko 2 ślimaki i jedną rybkę a dno co chwilę czarne z odchodów ślimaczych, przy większej obsadzie i większym szkle to by była katastrofa bawiąc się z tym w taki sposób.

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jeden ślimak na taki litraż wystarczy, czyli masz o połowę kup mniej :thumbup: .Piasek po jakimś czasie się trochę zestali, będzie łatwiej odsysać. Jak cyrkulację dasz na piach to nie ma siły, zawsze rozdmucha, więc cyrkulacja musi tylko mieszać wodę. Dodawaj bakterie to natura sama zrobi swoje. Zamień jednego turbo na nassariusa, on się żywi wszystkim co w piasku znajdzie a przy okazji przekopie i będziesz miał bielutki piach.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacje ustawiam w najróżniejszy sposób i faktycznie przy tym piasku nadaje się jedynie do mieszania wody, jeżeli chciałbym ustawić tak żeby choć trochę zawijała odchody to zrywa mi piach.

Spróbuję jeszcze z tymi Nassariusami o ile uda mi się dostać w tej mojej "czarnej dziurze" w której mieszkam, tak czy inaczej muszę jakoś rozwiązać problem zanim, zacznę z większym litrażem.

Edit

Po lekturze na innych forach widać, że nie tylko ja mam kłopoty z prawdziwą czyli znacznie drobniejszą, powiedziałbym pyłkową frakcją piasku Natures Ocean Bio Active Live Aragonite 0,5-1.7mm . i bardzo szybko ludzie którzy zakupili ów piasek decydują się przechodzić na inne podłoża, grubsze.

Sam również więcej nie kupiłbym tego piachu, bo szkoda pieniędzy i czasu na ciągłe próby ustawiania cyrkulacji tak żeby nie zdzierało całego podłoża, nie zasypywało skał i ogólną pielęgnację, która jest praktycznie niemożliwa bez robienia burzy piaskowej i zasysania hałd piasku.

To wszystko niestety przekłada się na zbyt długim babraniu w akwarium a to już nie wpływa dobrze na system (również i nasz NERWOWY), nie wspomnę o stresie zwierząt, który wiadomo czym może grozić.

Po raz kolejny okazuje się, że reklamy produktów nie maja wiele wspólnego z rzeczywistością i wszystko trzeba dzielić co najmniej przez pół.

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.