Skocz do zawartości
kinia87

REEFMAX Bydgoszcz, pierwsza solniczka ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ;)

Moja przygoda miała zacząć się od 30l (jeszcze do przedwczoraj). Założyłam nawet temat pt. moje 30l i w tym kierunku zgłębiałam wiedzę.... ;) [ "]http://nano-reef.pl/...erwsze-akwa/ ] Wczoraj była już opcja kostki 64l... natomiast dziś trafiła się okazja nabyć używanego reefmaxa w moim mieście z szafką i paroma pierdołkami... no i stało się :) Reefmax stanął w salonie! Trochę jestem przerażona, bo do tej pory zgłębiałam info odnośnie mniejszych litraży, ale mam nadzieję, że dam radę!

Liczę oczywiście na wsparcie forumowych kolegów i koleżanek w moich bojach z pierwszą solniczką :)

A tymczasem z informacji niezbędnych. Na wyposażeniu obecnie:

1)Reefmax + szafka (wyposażenie podstawowe)

2)Grzałka Sicce Scuba 50W (zastanawiam się czy wystarczy czy wymienić na coś innego, np. Eheim Jager?)

3)Piasek Ocean's Natural White (4,5kg) - no i teraz muszę dokupić kolejne 4,5 ;)

W planach

1)Żywa skała - 10kg (?)

2)Cyrkulatory (aquael 2600 + tunze 6015)

3) RO/DI

4)miernik TDS

5)automatyczna dolewka

6)salimetr

7)sól Instant Ocean

8)wkład do filtra purigen + chemipure elite

Czy jest coś jeszcze z niezbędników, co ominęłam a nie powinnam? ;)

Mam jeden problem, bo szyba oddzielająca panel filtracyjny od akwa jest... przezroczysta. No i nie powiem, trochę to będzie mi "krzaczyć" widoki. I teraz pytanie, czym mogę bezpiecznie zakleić ją od środka? Czy lepiej bezpiecznie zupełnie z tyłu nakleić np. czarną folię?

Edytowane przez kinia87 (wyświetl historię edycji)

8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To życzę powodzenia.


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzałka wystarczy napewno, zobaczysz że w reefmax to i bez grzałki można by się obyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szyba z czasem zarośnie glonami :)

najpierw zalej akwo z skałą,piaskiem i odpal cyrkuaje 4-5 tygodni dojrzewanie

Musisz chyba wymienić świetlówki na "morskie "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alghar dobre :) jednak chyba dokupimy z mężem czarną pleksi pod wymiar i dokleimy...

a propo oświetlenia, myślałam, że zestaw reefmax dedykowany jest pod morskie akwarium, to i lampy prawidłowe hm?

3 T5 x24W, 10000K i aktyniczna, nie będą odpowiednie? :/

Dejvix dziękuję bardzo!

Piotrek, kamień z serca. Czyli jeden koszt dodatkowy odpada, super :)

Mam jeszcze pytanie, bo gość, który sprzedawał mi RM dorzucił mi filtr EIHEM PICK-UP (do 50l). Rozumiem, że jest on zbędny? ;)

Kolejna kwestia, jeśli chodzi o odpalenie akwa... wodę będę miała z działającego zbiornika, pytanie czy mimo wszystko zakupić bakterie i lać co jakiś czas (co ile i ile ewentualnie :D)

I lepiej najpierw sypnąć piach i walnąć skałę, czy lepiej sama skała a dopiero potem sypnąć piachem? i czy rzeczywiście jest to jakaś różnica?

Nie pisz posta pod postem. Używaj opcji "edytuj"!

Edytowane przez Debora (wyświetl historię edycji)

8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos mi wiadomo na temat szybkiej zmiany pojemnosci akwarium :p

Co do skaly to wrzuc ja jaka pierwsza bo jak zrobisz na odwrot i zasypiesz akwa piaskiem a pozniej ulozysz skale to w przyszlosci mozesz miec problem bo jakis zwierzak moze Ci podkopac troche piasku i konstrukcja skalna moglaby runac :)

Druga kwestia jest taka, ze ze skaly prawdopodbnie wyleci Ci troche syfu i bedzie Ci go prosciej i wygodniej sprzatnac bez piachu :)

Edytowane przez danny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alghar dobre :) jednak chyba dokupimy z mężem czarną pleksi pod wymiar i dokleimy...

a propo oświetlenia, myślałam, że zestaw reefmax dedykowany jest pod morskie akwarium, to i lampy prawidłowe hm?

3 T5 x24W, 10000K i aktyniczna, nie będą odpowiednie? :/

ja mam taki zestaw świetlówek firmy ATI i jest ok,

Blue Plus T5 24W

Aquablue Special T5 24W

Coral Plus T5 24 W

wcześniej miałem świetlówki firmy Giesemann

Actinic Plus 24W T5

Aquablue Plus 24W T5

Lagoon blue 24W

wydaję mi się że zestaw z firmy giesemann świecił trochę ładniej, ale może tylko mi się wydaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gisemann to sądze że tyklo actynic+ daje rade. ATI jednak wymiatają i są naprawdę miłe dla oka. Miałem zestaw blau , ale bez entuzjazmu się o nich wypowiem. bardzo krótka żywotność. Po 4 miesiącach szmelc a ATI po 8 .Gisemann ledwo dał radę 6 miesięcy przy 14 godzinach na dobę świecenia, mowa o aktynic+


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja myślę, że wystartuję na to tym co jest (sylvania), zobaczymy jak to będzie wyglądać, a najwyżej po jakimś czasie zmienię zgodnie z sugestią Piotra i Pawła :) generalnie jeśli chodzi o żywotność, to powinno się co jakiś stały czas świetlówki wymieniać? (laik pyta)


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz kupić reefmaxa z oświetleniem ledowym, albo przerobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na okres dojrzewania świetlówki mogą być :smiling:, grzałka też.Kupujesz żywą skałe czy suchą ?Kolega ma trochę na sprzedaż takiej pół na pół bez aiptasi.Bakterie można ale nie trzeba jak wod będzie z dojrzałego akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie po dojrzewaniu pomyśli się z wymianą światła. Na razie zostaje jak jest.

Skała żywa, szkoda, że wcześniej nie mówiłeś alghar ech!

do tego zakupiłam dziś jeszcze:

1) sól IO (8kg) - na początek, później może Kent

2) cyrkulatory (aquael 2600, tunze 6015)

3) salifert - zestaw testów NH4, NO2, NO3, PO4

4) żywy piasek Natural's ocean white (dokupiłam jeszcze jedną pakę 4,5kg, łącznie 9)

5) TDS dual

6) RO + DI

7) automatyczna dolewka

Jak dobrze pójdzie najdalej w środę napełniam baniak!

A czy koledzy z Bydgoszczy będą chcieli wesprzeć koleżankę jakimś życiem po okresie dojrzewania (oczywiście nie za darmo :)) i przy okazji doradzić co nieco jeśli chodzi o obsadę? :)

Mam jeszcze jedno b. ważne pytanie.... musieliśmy z mężem ostro wyszorować akwarium, poszedł więc odkamieniacz, domestos...płukane solidnie, ale pytanie czy ta chemia nie zaszkodzi teraz wodzie, skale? ewentualnie jak się jeszcze zabezpieczyć, czym ewentualnie wypłukać, żeby cała ta chemia wyjechała precz i nie siała spustoszenia?

Edytowane przez kinia87 (wyświetl historię edycji)

8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy 10 kg skały starczy ,podjedz na Nakielską i ewentualnie dokup suchej(później za 3 tygodnie możesz dokupić ekipę czyszczącą ) ,aquael 2600 jest taki sobie .

Dobrze wypłukać akwo.

Edytowane przez alghar37 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpaliliśmy baniak! martwi mnie odpieniacz %28.gif mieni się b. mocno, ale też jest tam dużo wody, odciągnęliśmy strzykawką, tak ma być?

Druga sprawa czy woda powinna płynąć poza koszykami (po bokach?) bo tak tu się widzę leje..to normalne?


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znawcy Ref powinni się wypowiedzieć.Odpieniacze niektóre muszą się trochę "dotrzeć".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To normalne że tak leci bokiem koszyków i się tym nie przejmuj. skały moim zdaniem 10 kg to za dużo. Skała dobrej jakości jest duża gabarytowo a lekka przy tym. Obejrzyj zbiorniki kolegów z RM i sama zdecydujesz czy podoba ci się minimalizm czy gruzowisko. Ja mam 8 i myślę że za dużo bo korale już nie mają miejsca po roku. straszny tłok mi się zrobił.


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwyzej sprezentuje kawalek kolejnemu nowicjuszowi, jesli faktycznie zbyt mocno bedzie gracic.. :)

tymczasem powstaly 2 ustawienia, jedno pierwsze (gorsze) i drugie, moim zdaniem już zdecydowanie ciekawsze. Pierwsze zbyt symetryczne zdecydowanie, mało ciekawe. Jutro wrzucę zdjęcia i czekam oczywiście na Wasze opinie :)

jeszcze jedno pytanie, zamierzam swiecic świetlówkami 3-4h dziennie. A czy lampka nocna led moze swiecic caly czas?


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze swiecic caly czas,chyba wiekszosc reefmaxiarzy tak ma.

Tapniete z notka.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proszę o pomoc, co to jest? Czy to po prawej to nie aiptasia? post-23157-0-43421300-1392196164_thumb.jpg

pierwsze ustawienie skały post-23157-0-50619100-1392196128_thumb.jpg

drugie ustawienie skały, które prawdopodobnie zostaje (niestety robione innym telefonem, jakość średnia, 2 sprzed chwili przy dziennym świetle, odbicia nieco przeszkadzają, wieczorem postaram się pstryknąć coś lepszego) post-23157-0-25848500-1392196230_thumb.jpg post-23157-0-91191200-1392197290_thumb.jpg post-23157-0-37577400-1392197354_thumb.jpg

no i odpieniacz... z którym już są problemy. Pełno wody, na górze piana. Przed chwilą odciągnęłam jakieś 300ml i nie widać, że ubyło :/ post-23157-0-72116600-1392196285_thumb.jpg

Edytowane przez kinia87 (wyświetl historię edycji)

8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i odpieniacz... z którym już są problemy. Pełno wody, na górze piana. Przed chwilą odciągnęłam jakieś 300ml i nie widać, że ubyło :/

Brakuje ci śrubki, którą "reguluje" się pracę odpieniacza - prawy róg, otacza go piana na zdjęciu. Przytkaj ten otwór, to nie będzie tak pieniło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzac na ilosc piany i jej gestosc,obawiam sie,ze odpieniacz wyrzuca jeszcze chemie,uzyta do czyszczenia akwarium. Faktycznie,brakuje Ci tego plastikowego pokretelka do regulacji powietrza. Wyrzuc wiec wezyk na zewnatrz akwarium i zaloz na koniec wezyka pokretelko regulacyjne,takie jak w filtrach stosowanych w akwariach slodkowodnych. Wezyk trzeba wyciagnac przez szczeline w lewej czesci odpieniacza (tam,gdzie przelewa sie woda po odpieniaczu),a dalej przez przepust w tylnej klapce do wyprowadzenia kabli (ja go sobie troche powiekszylem,ulamujac rog klapki). Tylko,ze oryginalny wezyk musisz przedluzyc lub ewentualnie przy najblizszym czyszczeniu odpieniacza wymienic na dluzszy.

Tapniete z notka.

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tapniete z notka.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jarek za foto i objaśnienie :) będziemy kombinować z tym wężykiem. Tymczasem zatknęłam wylot (prawy górny róg) zatyczką od strzykawki, pieni mniej, woda się nie zbiera (dzięki Yardaai za dobrą radę :))

Zastanawiam się co poupychać do tych koszyków, żeby było dobrze, ale żeby nie przedobrzyć :) w dolnym mam ceramike i odpowiednik siporaxu, w środkowym mąż upchnął gąbkę, w górnym chyba rajstopę z watą(?).

Z kolei tam gdzie sągrzebienie mam purigen + kawałki skałki.

Najgorszy chyba problem na ten moment to... nie działające białe świetlówki... nie włączają się. Włącza się jedynie aktyniczna. Nie wiem czy to jest kwestia złego programowania, jak sprawdzić co z nimi nie tak? Zaprogramowałam uruchomienie dziś o 19 wszystkich i świeci tylko aktyniczna :/


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorszy chyba problem na ten moment to... nie działające białe świetlówki... nie włączają się. Włącza się jedynie aktyniczna. Nie wiem czy to jest kwestia złego programowania, jak sprawdzić co z nimi nie tak? Zaprogramowałam uruchomienie dziś o 19 wszystkich i świeci tylko aktyniczna :/

Dolny przycisk powinien je włączyć. Wyjątek to dokładna godzina ich wyłączenia, wtedy się nie włączą - przynajmniej u mnie.

1. Zamiana z aktyniczną na próbę.

2. Zamiana statecznika (biała <=> aktyniczna)

3. Jak obie powyższe nic nie dadzą, to telefon/mail do serwisu i prawdopodobnie wysyłka w celu przelutowania układu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.