Skocz do zawartości
Amphiprion

Pod Olsztyńska Kostka 60x60x60 na RRR i DSB + Refugium

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, wreszcie i mi się udało:)

Celuję w LPS i parę rybek.

Akwarium 60x60x60, komin zewnętrzny, sump 50x50x50

Pompa EcoRunner 2700

Cyrkulacja 2xTunze 6025

Oświetlenie Kessil a360we - chyba stworzony do kostek.

Skała 25 kg Real Reef Rock + Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White 2x 9,07kg.

W sumpie piach (dużo piachu). Docelowo będzie refugium.

Odpieniacz - na razie brak - chcę spróbować prowadzić akwarium bez - tak bliżej natury.

Balling włączę jak będzie potrzebny.

Akwarium zalałem 2 tygodnie temu na soli Microbe-Lift Premium Reef Salt.

Skała była wilgotna więc chyba jakieś bakterie miała, ale dla pewności włączyłem Special Blend i Nite-Out II.

Na pisku w dsb dałem mały kawałek żywej skałki - wylazł mały wieloszczet, mała rozgwiazda (chyba Asterina) i jakiś ślimak - jednak teraz nie widzę ich - pewnie się gdzieś schowali.

zasolenie 1,025, temperatura 25, woda jest lekko mętna - daję watę w sumpie to pomaga.

Testy (salifert)

pH 8.0

NO3 10

Ca 425

Mg 1500

kH 9,3

Nie kupiłem testów na PO4, NO2 i NH4 - może błąd - nie wiem.

Skała jest czysta, piach jest biały, w dsb nie widać, żeby się coś działo. Nigdzie nie ma glonów, nalotów itp.

Wiem, że dsb nie ruszyło jeszcze tak na serio.

Czy ktoś mógłby mi poradzić co dalej? Jaki następny krok?

Wpuścić coś (ślimaki, wężowidło itp.) czy czekać? Proszę o krytykę lub wskazówki:)

Poniżej parę fotek

Pozdrawiam

DSC 5611

DSC 5608

DSC 5606

DSC 5605

DSC 5609

Edytowane przez Amphiprion (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Fajnie się zapowiada ładna ta skała... Piasku sporo :). Na RRR dojrzewanie ponoć przebiega łagodniej i szybciej. Sam musisz wyczuć moment. Miał byś testy to byś wiedział. Ja tam bym ślimury zapodał .

Powodzenia i sukcesów życzę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz w tytule tematu blad czy w pierwszym poscie, jesli chodzi o rozmiar baniaka? Bo na 80x80x80 to mi nie wyglada, no i jeden Kessil bylby imo za malo na taki baniak.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolejnego Olsztyniaka. Takie pytanie to ile w końcu 60x60x60 czy 80x80x80 patrząc na obieg to raczej 60x60x60. 2 tyg od zalania to krótko na żucie ale to testy powinny Ci pomóc. Jak chcesz no2 i nh4 to ja mam. Zapraszam.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem z Olsztyna, dopisaliście się do forumowej mapki ? Bo tam strasznie rzadko pod tym naszym pięknym miastem. . .


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiary prawie jak moje ,piękne akwarium,jedna wada takiej kostki ciężko ogarnąć cyrkulację albo się robią martwe strefy albo lpsom głowy urywa tak czy inaczej obserwuje i kibicuje

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Olsztyniaki:)

Uzbroję się w testy NO2 i będę coś wiedział - droga na skróty widzę nie wypaliła.

Wymiary fajne, ale teraz bym zrobił raczej tradycyjne podłużne. Cyrkulacja na razie wydaje się być ok, wyjdzie w praniu. Może będę musiał dołożyć coś delikatnego.

Rozumiem, że jak z testów NO2 wyjdzie 0 to można coś wpuścić? Od czego zacząć? Ekipa czyszcząca nie miała by co czyścić. Dojrzewanie na RRR przebiega inaczej niż na tradycyjnej skale - to wiem, ale jak - tego nie wiem. Znalazłem mało informacji na ten temat.

Druga sprawa to DSB. Do sumpa włożyłem małą skałkę żywą, dolewam bakterie - czy to wystarczy do uruchomienia filtracji biologicznej? Może ktoś podzielił by się odrobiną piasku z działającego systemu? Pokryję wszelkie koszty transportu i dorzucę się na piwko weekendowe:) Z chęcią przygarnąłbym także caulerpę piliferę. Może ktoś akurat na nadwyżki w okolicy Olsztyna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz piasku z działającego systemu to zapraszam, garść sypnę.


400L w obiegu, Schuran 150 , 5 L siporax, lampa T5/led DIY . Zeovit

Start 01.07.2014

0305c8113b0ae8718c033163a3be9263u293a275.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dsb to może napisz do kolegi @alcapone http://nano-reef.pl/user/14205-alcapone/. Ona ma DSB i może coś tam ma do oddania z życia. Co prawda dawno go nie było na forum ale może jak dostanie wiadomość na priv to i się odezwie.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

p_szubert dzieki za info

Mam pytanie do użytkowników Special Blend - jak długo utrzymuje się wam smrodek po dodaniu śmierdzioszka? Ja musiałem wietrzyć pokój i po paru godzinach żona przestała grozić rozwodem - pierwsze podejrzenie padło na córeczkę, że chodzi i pierdzi:)

Czy zmiana podawania na dwa razy tygodniowo z 1/2 dawki coś może zmienić?

Edytowane przez Amphiprion (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe uzupełnienie:

NH4 test JBL wynik <0,05

Test na NO2 będę miał jutro. Zamówiłem za punkty lojalnościowe w e-rybce. Powinien jutro dojść pocztą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak ostatnio używałem to w ogóle smrodu nie było.

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

póki masz NH4 i NO2 to zapomnij o jakimkolwiek życiu w akwa.

p.s.

natura to jest w ocenie - włącz odpieniacz

p.s. 2

bakterie na start nie zrobią wszystkiego w "5 minut" - i jak to mawiał klasyk: patience you must have my young padawan :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna dawka śmierdziuszka za mną:) Wlałem rano, zostawiłem uchylone okno i szybko ewakuowałem dzieci i żonę. Jak wróciliśmy po południu to powietrze było wolne od siarki:). Dobrze, że jest ciepło:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, mam wyniki testów - nie rozumiem ich

16.06 (09.06) wyniki z zeszłego tygodnia w nawiasie

1. pH 8.0 (8.0)

2. HN4 0 (0)

3. NO2 0.25 (0.25)

4. NO3 20 (10)

5. Ca 500 (425)

6. Mg >1500 (1500)

7. kH 12 (9.3)

1. pH stabilne

2. Rozumiem brak amoniaku

3. NO2 na stabilnym niskim poziomie - ale wykrywalne

4. NO3 - różnica na teście Saliferta bardzo dyskretna, ale mam wrażenie, że jednak bliżej 25 - więc powiedzmy 20

5, 6, 7 - nie rozumiem skąd taki wzrost, świecę Kessilem na około 50% barwy i 50% intensywności przez 5 godzin dziennie. Nie robiłem podmian, odparowana woda jest na bieżąco uzupełniana RODI (TDS 0) Czy to możliwe, że to obumarły glony wapienne na skale? (RRR) A może to glony wapienne z małego kawałka żywej skały z DSB?

Leję nadal Special Blend i Nite Out II.

Edytowane przez Amphiprion (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooo będę obserwował temat, bo już od dawna mi chodziła po głowie kostka 60x60x50 lub 60.

Może kiedyś jak fundusze pozwolą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiem zgaduje ale zasolenie sprawdź u kogoś bo pewnie za wysokie

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie sprawdzam na bieżąco spławikiem, i nie dosypywałem soli, nie robiłem podmian itp. Więc to odpada. Może żywy piach tyle oddał?

Czy tak wysoki poziom Ca, Mg i kH jest bezpieczny? Czy się tym martwić, czy olać - jak przyjdą korale lub ruszą glony wapienne to i tak to wciągną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc masz spławik walniety , mój jeżeli wskazuje 1021.5 wtedy jest 1025 wiec się nie przejmuj tylko porównaj go z pewnym refraktometrem albo spławikiem u jakiegoś sąsiada


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te same testy, ten sam splawik, nie robilem podmiany, to nie to, choc moze i prawdze zasolenie dla spokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, testy z dziś (27.06) - akwarium na miesiąc :)

pH 8.0

NH4 0

NO2 0,1

NO3 10

Ca 500

Mg powyżej 1500

kH 12

temperatura 28.0 C

Do refugium trafiły glony - caulerpa sertularioides. System zasiliłem także żywymi lasonogami. Nie wiem co z nich przetrwa, ale sporo ich wciąż pływa. Planuję dolewać fitoplankton - ale to jeszcze dopiero plan.

Są też rurówki piaskowe - na razie są i nie padają :)

W akwarium zadomowiły się:

- xenia pulsująca - ładnie się otwiera - choć nie pulsuje (może chodzić o jod)

- briareum - ładnie się zaaklimatyzował i ślicznie świecił trawniczek na zielono - do wczoraj (a był w akwarium już ponad tydzień) wieczorem. Nagle strzelił focha i się schował. Nie wiem czemu, mam nadzieję, że mu przejdzie.

- stombus oraz babylonia

- rozgwiazda piaskowa

- małe stadko zoa - ładnie się rozwijają i pompują

Martwi mnie kH, Ca i Mg - są za wysokie ale nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi na pytanie czy to bardzo szkodliwe.

W sumpie pracuje teraz Tunze Comline DOC Skimmer 9004 - ma docelowo tylko wspomagać pracę DSB.

Piach w DSB, a raczej tylko jego wierzchnia warstwa lekko pokryła się brązowym nalotem coś jak okrzemki. Na razie jest tego mało i się nie rozwija.

Edytowane przez Amphiprion (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Wyniki na dziś:

pH 8.2

NO2 0

NO3 5

Ca 450

Mg 1410

kH 11.8

DSB zaczęło działać (tak mi się przynajmniej wydaje) w każdym razie NO2 niewykrywalne i spadające NO3 przy niezmiennej obsadzie. Choć ta ostatnia jest raczej mierna. Ślimaki dokarmiam skromnie kawałkami morszczuka na przemian z lasonogami. Rozgwiazda w ogóle nie jest tym zainteresowana.

Wapń i magnez zaczęły spadać.

Briareum się znowu ładnie otwiera.

DSC 5618

Xenia zaczyna się rozrastać

DSC 5625

Zoa - jeszcze skromne.

DSC 5627

W refugium glony przyrastają. Pojawiają się drobne żyjątka, rurówki, jakiś wieloszczet, asteriny.

Chyba idziemy w dobrym kierunku.

Edytowane przez Amphiprion (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.