Skocz do zawartości
kogucik76

Kolejny Aquael 30L

Rekomendowane odpowiedzi

z jednej strony mam 500 ml sera siporax 15mm i jest tak w sam raz, jedynie mysle ze cienka warstwa gabki albo waty by sie zmiescila, 500ml siporaxu zapelnia caly koszyczek, ja wywalilem koszyczki, z drugiej strony mam narazie grzalke, doloze jeszcze pewnie jakies absorbenty ale to dopiero po testach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakbym wlozyl z jednej strony kaskady siporax a z drugiej Matrixa carbon ?


14ab4dd704f9f0e9f2950dc560d1ceebu1448a13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakbym wlozyl z jednej strony kaskady siporax a z drugiej Matrixa carbon ?

Było by, jak najbardziej :) Generalnie jest tam jakiś przelicznik który ustala ile ml węgla na ile litrów.. Jedni piszą ze 500 l akwa to 500 ml węgla inni przez polowe.. szukałem na necie ale nie znalazłem odpowiedniego przelicznika bo rózne są typy węgla z różnego drewna a co za tym idzie jeden jest lepszy drugi troszkę gorszy. Ja robie tak, ze raz w miesiacu wymieniam cały węgiel ( ok 3-4 garści) i w zupełności to starczy.. Czy duzo, czy mało?? nie wiem, ale wiem ze chyba działa :)

Ja bym zrobił tak, ze do jednego koszyczka siporax z cienką warstwą gąbki o dużych porach na dnie koszyczka, zeby wylapywał te większe zanieczyszczenia ale nie spowalniał przepływu wody przez siporax, a w drugi koszyczek 3 garsci wegla w siateczke i zostaje ci jeszcze sporo miejsca na inne medium filtracyjne jakie tam chcesz zastosować. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do węgla to nie musisz kupować matrix carbon, który kosztuje 40 zł za 250 ml. Niby jest jakiś ulepszony(nie twierdze ze jest gorszy albo taki sam jak wszystkie), ale czego sie nie robi, aby sprzedać swój produkt, za tą cene masz 3 kg zwykłego węgla aktywowanego w formie wałków które ja stosuje i nic sie nie dzieje :) chyba że się nie liczysz z kasa to smiało mozesz taki kupować :)

Ja płaciłem 11 zl za woreczek 1 kg węgla :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety firma nie znana.. Kupuje w sklepie gdzie zaopatruje się w morszczyznę :)

Przypuszczam ze kupowany jest w duzych workach i przepakowywany do małych po 1 kg sprzedawany troszkę drożej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję w 30 l sam siporax. NO3 mam w normie około 5 ale poszło mi w górę PO4 na 1. Akwarium jest w fazie dojrzewania. Co dziwne zaczynało się zielenić aż tu nagle zielone glony zaczynają znikać i skała zaczyna zachodzić na biało.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję w 30 l sam siporax. NO3 mam w normie około 5 ale poszło mi w górę PO4 na 1. Akwarium jest w fazie dojrzewania. Co dziwne zaczynało się zielenić aż tu nagle zielone glony zaczynają znikać i skała zaczyna zachodzić na biało.

Wlasnie mam akwarium w fazie dojrzewania. W kaskadzie narazie zwykla gabka ale mysle ze jutro przyjedzie siporax. Na przedniej szybie powoli zaczynaja sie pojawiac zielone glony malutkie. Mam nadzieje ze to jest dobra oznaka ze przez tyle czasu sie nie pojawialy i teraz tylko w takiej ilosci. Wciaz dolewam codziennie seachem stability od soboty i w te sobote skoncze codzienne dawkowanie. W niedziele zrobie testy.

14ab4dd704f9f0e9f2950dc560d1ceebu1448a1302.png


14ab4dd704f9f0e9f2950dc560d1ceebu1448a13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam kubełek zasypany siporaxem i żwirem i pokruszoną skałą

do tego phosguard i purigen

co do zakupów to jest jeszcze reefguard na Malczewskiego na tyłach Domu Marynarza

chociaz życie odrobinke tansze na krzywoustego to chemia, fitoplankton itp to juz Dom Marynarza

Edytowane przez Yarccom (wyświetl historię edycji)

1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedz. Nie wiedzialem ze jest jeszcze inny sklep. Tak nawiasem to co masz za oswietlenie na swojej kostce ?


14ab4dd704f9f0e9f2950dc560d1ceebu1448a13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis kolejna zmiana w mojej kostce, mam nadzieje ze na lepsze :) Kilka dni temu pojawily sie u mnie na dwoch szybach delikatne glony zielone, ktore dzis wyczyscilem. Ale co najwazniejsze dzis wymienilem w kaskadzie prawie cale media. Zamiast calkowitej oryginalnie montowanej gabki pojawil sie Siporax w obydwoch koszyczkach. Zostawilem na dnie koszyczkow cienka warstwe oryginalnej gabdki ( wpierw uprzednio dobrze wyplukanej w wodzie ktora zlalem ) a na to siporax.

Po ponownym zalaniu kaskady pojawily sie w akwarium miliony pecherzykow powietrza

post-27437-0-88798000-1476206841_thumb.jpg

Czy to jest tylko chwilowy problem z nowym medium w filtrze ?

post-27437-0-74405800-1476206897_thumb.jpg

W sobote przestalem dodawac seachem stability, doleje dopiero za miesiac okolo 5 ml. Na poczatku listopada wyjezdzam na miesac i mysle powoli by przed wyjazdem wprowadzic pierwsze korale.


14ab4dd704f9f0e9f2950dc560d1ceebu1448a13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Trochę mało tam żywej skały. Jeżeli dałeś gąbke to dał bym ją na siporax a nie pod.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skaly jest 3 kg lecz niestety sa 3 mniejsze kawalki. Radzisz by wiecej dokupic ? A gabke wyszukiwalem, wiekszosc osob radzila by na spod polozyc zeby wiekszy brod zbierala.


14ab4dd704f9f0e9f2950dc560d1ceebu1448a13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poczatku listopada wyjezdzam na miesac i mysle powoli by przed wyjazdem wprowadzic pierwsze korale.

To tu cie chłopie poniosło.

Niedość, że pierwsze życie chcesz wprowadzić to jeszcze przez miesiąc nie będizesz kontrolował niczego??

Absolutnie!

Wprowadzanie życia szczególnie do tak małych zbiorników ma ogromny wpływ na parametry.

Rób to z głową i pilnuj wszystkiego.

Wniosek - życie do akwa dopiero po powrocie.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zostawiam samego zbiornika tylko z zona :D ale moze faktycznie pozostawie jej tylko uzupelnianie odparowania a sam reszte po powrocie zaczne wprowadzac. Wiadomo jak jest z kobitkami ;):D

Edytowane przez kogucik76 (wyświetl historię edycji)

14ab4dd704f9f0e9f2950dc560d1ceebu1448a13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie zostawiam samego zbiornika tylko z zona :D ale moze faktycznie pozostawie jej tylko uzupelnianie odparowania a sam reszte po powrocie zaczne wprowadzac. Wiadomo jak jest z kobitkami ;):D

Fresz33 dobrze Ci pisze jeśli już uparles się na gąbke to włóż ja na górę! Dla świętego spokoju bym ją wywalil skalę ułóż w coś fajnego a nie rozrzuciles ja po baniaku jeśli to 3 kg to starczy. Przy układaniu staraj się uzyskać jak najmniejszy styk skał ze sobą wtedy wykorzystasz dużo możliwości skały:-)

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Maras323 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fresz33 dobrze Ci pisze jeśli już uparles się na gąbke to włóż ja na górę! Dla świętego spokoju bym ją wywalil skalę ułóż w coś fajnego a nie rozrzuciles ja po baniaku jeśli to 3 kg to starczy. Przy układaniu staraj się uzyskać jak najmniejszy styk skał ze sobą wtedy wykorzystasz dużo możliwości skały:-)

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Dla czemu na góre? co taka gąbka na górze miała by robić i czemu zapobiegać skoro cały syf wpłynie do ceramiki?

Przecież chodzi o to żeby gąbka z dużymi oczkami przesiała te większe zanieczyszczenia a reszta spokojnie się przefiltrowała dalej... Chyba ze sie mylę ?

Oczywiście taką gąbkę trudniej jest oczyścić, bo trzeba wyciągać całe medium filtracji zeby dobrze ją wypłukać, ale wystarczy troche wody z podmianki i mozna smiało energicznie płukać w tej wodzie i syfek też spadnie, moze nie tak dokładnie jak by przepłukać gąbke ręcznie ale mi to spokojnie wystarcza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszej wymianie wkladu kaskady juz wieczorem woda zrobila sie czysciutka i klarowna jak ta lala :) Teraz niech sobie dochodzi. W weekend zrobie podstawowe testy i niech potem sobie tak pyka do poczatku grudnia kiedy to wroce do domu. Wtedy wezme sie za korale i zmienie uklad skal.


14ab4dd704f9f0e9f2950dc560d1ceebu1448a13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla czemu na góre? co taka gąbka na górze miała by robić i czemu zapobiegać skoro cały syf wpłynie do ceramiki?

Przecież chodzi o to żeby gąbka z dużymi oczkami przesiała te większe zanieczyszczenia a reszta spokojnie się przefiltrowała dalej... Chyba ze sie mylę ?

Oczywiście taką gąbkę trudniej jest oczyścić, bo trzeba wyciągać całe medium filtracji zeby dobrze ją wypłukać, ale wystarczy troche wody z podmianki i mozna smiało energicznie płukać w tej wodzie i syfek też spadnie, moze nie tak dokładnie jak by przepłukać gąbke ręcznie ale mi to spokojnie wystarcza :)

Odpowiedziałeś sam sobie na to pytanie:-) gąbke będziesz musiał często czyścić co za tym idzie będziesz musiał często przewalac całe media a po co walić ten syf cały czas do akwarium? Osobiście zrezygnowalbym całkowicie z gąbki ale to tylko moja opinia :-) ja na start dałem jeszcze woreczek z węglem

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal gąbkę

Jak już grzebiesz w akwa i chcesz zebrać syf z wody zakładaj na 1 dzień wloknine na falownik wszystko wylapie i masz spokój do kolejnego grzebania


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedziałeś sam sobie na to pytanie:-) gąbke będziesz musiał często czyścić co za tym idzie będziesz musiał często przewalac całe media a po co walić ten syf cały czas do akwarium? Osobiście zrezygnowalbym całkowicie z gąbki ale to tylko moja opinia :-) ja na start dałem jeszcze woreczek z węglem

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Dla tego później opisałem sposób jak płukać aby nie wyjmować całego medium ani gąbki :)

Jak kto woli, a czyszczenie mediów filtracyjnych odbywa sie raz w tygodniu podczas podmianki wody :) starcza w zupełności :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maly update :D Dzis pojawily sie okrzemki na piasku :D cos sie wkoncu zaczelo dziac :thumbup:

post-27437-0-89216100-1476291195_thumb.jpg

post-27437-0-78023300-1476291208_thumb.jpg

Zrobilem wstepne testy ktore udalo mi sie nabyc ostatnio. Musze tylko NH3 dokupic na poczatek.

NH4 - 0,05 - 0,1

PO4 - <0,02

NO3 - 10-12

NO2 - 0

Dens - 1024

A tak na marginesie jak wkleic ten pasek z testami? Wiem na jakiej stronie uzupelnia sie dane ale czy istnieje mozliwosc zeby automatycznie go wklejalo ? :dizzy:


14ab4dd704f9f0e9f2950dc560d1ceebu1448a13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.