Skocz do zawartości
lapsiak84

Pytanie dla bezpieczeństwa i (s)pokoju

Rekomendowane odpowiedzi

Blok na pewno nie jest cały z cegły ;] Nikt takich budynków nie robi bo za drogo by wyszło ich budowanie. Cegła to może być elewacja, mniej prawdopodobne, że z cegły są ściany działowe. Reszta to jest jakaś konstrukcja żelbetowa.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nic z tego nie wywnioskuję, gdyby to była wielka płyta to na 90% byłaby ściana nośna. Istotny jest również rodzaj stropów,

Tak w ogóle to co chcesz przeczytać? Nie sądzę aby cokolwiek rozwiało wszystkie twoje wątpliwości. Zadaj sobie pytanie czy chcesz mieć tę dupokrytkę czy nie. I tyle.

Pisałem o tych rysach bo sam uczestniczyłem w podobnej sprawie z tym, że nie było akwarium a rozebrany fragment ściany. I generalnie nikt nie udowodnił na 100%, że to była przyczyna a gość (ten co rozebrał fragment ściany) musiał pokryć koszty remontu i odtworzyć ścianę. Z drugiej strony takich rys w podobnych blokach jest mnóstwo. My co prawda nic nie rozbieramy ale znacząco zmieniamy układ i wartości obciążeń poprzez zmianę obciążenia użytkowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Jestem tu nowy, jeszcze się nie przedstawiłem tam gdzie trzeba ale mam trochę wspólnego z budownictwem, wiec nie mogę przejść obojętnie obok tematu.

Na pewno w Twoim mieście jest kilka takich samych budynków jak Twój (budowanych w tych samych latach i tej samej technologii).

Wystarczy popytać w spółdzielni, odpowiednim wydziale urzędu miasta a nawet pana Mietka spod klatki, który pamięta jak "to" budowali, żeby dowiedzieć się jakiego rodzaju jest strop.

Podpowiem Ci że grubość możesz już sam sprawdzić na klatce schodowej miedzy piętrami.

Podaj te informacje a powiem Ci ile tam litrów możesz postawić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, katani napisał:

Blok na pewno nie jest cały z cegły ;] Nikt takich budynków nie robi bo za drogo by wyszło ich budowanie. Cegła to może być elewacja, mniej prawdopodobne, że z cegły są ściany działowe. Reszta to jest jakaś konstrukcja żelbetowa.

Drogo to jest wykonać zwykły blok mieszkalny w żelbecie... Najprawdopodobniej jest to konstrukcja murowana ze stropami gęstożebrowymi lub żelbetowymi oraz z rdzeniami i słupami żelbetonowymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Przemek78 napisał:

Drogo to jest wykonać zwykły blok mieszkalny w żelbecie... Najprawdopodobniej jest to konstrukcja murowana ze stropami gęstożebrowymi lub żelbetowymi oraz z rdzeniami i słupami żelbetonowymi.

bardzo możliwe, Ale na pewno nie jest cały z cegły :)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jest to tzw blok z cegly, bo na pewno nie z wielkiej płyty i na pewno nie z drewna.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Murowany może być z cegły.

Pytanie jest o strop, bo ten może być również z cegły a nawet drewniany.

Czego osobiście Ci nie życzę.

Wyjdź na klatkę i sprawdź grubość. To rozjaśni temat przynajmniej w połowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy o to chodziło ale 17cm 84bfa0ef2237081ebd70b5041301154e.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak: po samym zdjęciu wiemy że - nie drewniany, - nie z pół prefabrykatów, - prawdopodobnie żelbet.

Ja bym postawił pod warunkiem że do nóżek stelaża dołożysz szersze podstawy przynajmniej 10x10 a nie sama nóżka 2x2 (cm)

Dla czepialskich wyjaśniam że są to stwierdzenia na podstawie zdjęcia i nie znam jakości betonu czy też ilości i przekroju zbrojenia.

Jednak znając technologie budownictwa z tamtych lat, uśredniając, postawił bym. Oczywiście pod ścianą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nożek wogole nie chcialem. Myslalem aby stalaz stał na pełnych profilach (na podstawie) jednak wtedy nie mial bym możliwości poziomowania.

A bedzie stał na pewno pod scianą. Innej możliwości nie mam.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mierzenie stropu klatki schodowej raczej mija się z celem, przecież schody mogą być monolityczne żelbetowe a stropy nad mieszkaniami mogą mieć już strop gęstożebrowy i całkiem inną grubość

Co do akwa, w starym budownictwie z lat 80tych miałem akwa 500l przy ścianie nośnej, w nowym z okolic 2010 700l przy ściance dzielącej 2 pokoje, nic się nie działo. Byłem kiedyś u człowieka, który na 1 piętrze w pokoju ok 15m2 miał: 2x akwa 700l, akwa ok 300l i regał z książkami od podłogi do sufitu, na ścianach było widać pęknięcie po spoinie cegieł ale możliwe, że wcale nie od obciążenia.

Tak ciężkie akwarium zawsze stawiasz na własną odpowiedzialność ale też nie popadajmy w skrajonoći

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli stawiasz pod ścianą rozdzielającą mieszkania, to nie koniecznie jest to ściana nośna.By się przekonać z jakiego jest materiału po prostu wywierć otwór i będziesz wiedział co i jak..Co do materiału z jakiego jest strop to najlepiej idź do piwnicy bo pewnie tam jest nie otynkowany i może będzie widać strukturę.Jeśli się okaże że masz ścianę nośną i w dodatku żelbet to można stelaż zakotwić w ścianie odciążając w ten sposób strop.Ja zanim postawiłem akwarium to zaprosiłem do siebie znajomego (inspektor nadzoru budowlanego) i to on mi powiedział przy której ścianie jest najlepiej.A na koniec i tak wyśmiał wagę mojego zbiornika w porównaniu z innymi obciążeniami.Na koniec poczytałem forum i tak miałem mętlik w głowie i pietra jak wodą zalewałem.Obawy mi minęły jak zawitałem u kolegi z naszego NR a u niego w 2 pokojach w bloku zobaczyłem łącznie może z 3k wody netto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym stropem to dzis patrze ze to nie tak do konca 17cm. Taka grubosc jest tylko miedzy schodami. Pod tym co zmierzylem jest jeszcze jakby druga taka grubosc.

579766be420a4b3f00776bf52f4bd39a.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolega dobrze prawi w z tym sprawdzeniem w piwnicy.

Sprawdź tam lub popytaj.

Wtedy będzie można powiedzieć coś więcej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytajcie sobie konkrety, link poniżej.

Tylko proszę zwróćcie uwagę na przyjęte założenia oraz na końcowy opis. Generalnie konkluzja jest taka, że prawidłowo wykonany i zaprojektowany strop żelbetowy przeniesie o wiele większe obciążenia niż akwarium, nawet duże. Mimo to jednak autor zastrzega, iż w przypadku innej konstrukcji stropów (np. gęstożebrowych) lub bardzo dużych zbiorników (on klasyfikuje je jako ważących 800-1000kg) należy przeprowadzić dodatkową analizę.

http://aquadesign.pl/index.php/akwarium-a-strop-zelbetowy-analiza-mes/

Co do dywagacji jaki masz strop to najlepiej idź do spółdzielni i zapytaj bo przez oglądanie klatek czy piwnic nadal nic na pewno nie będziesz wiedział. Buduje się naprawdę różnie, często klatki wraz ze spocznikami są żelbetowe a reszta stropu gęstożebrowa, albo piwnica do stropu jest żelbetowa a powyżej już jest konstrukcja murowa z elementami żelbetu itd, itp. Od tych 500 litrów postawionych pod ściana pewnie nie będzie żadnych negatywnych skutków dla konstrukcji, ale jak to u nas bywa, najważniejszy jest papier i jeśli chcesz mieć 100% spokoju, że ktoś nie będzie się "woził" na Tobie to nie ma innego wyjścia jak to co opisałem w powyższych postach.

 

 

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sobie głowy nie zawracał niepotrzebnymi myślami i stawiał te akwarium. W domach jednorodzinnych, w blokach ze stropem eckerman ludzie stawiają 1000 i więcej litrów i nic nie pęka, nie zarywa się. Tak samo ze stropem z płyty zbrojnej, żelbetowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ja chce przejsc z 200 litrów na okoo 500 na 11 piętrze w bloku z płyty i z tego co sie dowiadywałem ludzie faktycznie w blokach zakładają nawet po 1000 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, adagio napisał:

Witam wszystkich ja chce przejsc z 200 litrów na okoo 500 na 11 piętrze w bloku z płyty i z tego co sie dowiadywałem ludzie faktycznie w blokach zakładają nawet po 1000 litrów

 

15 godzin temu, maciej01 napisał:

Ja bym sobie głowy nie zawracał niepotrzebnymi myślami i stawiał te akwarium. W domach jednorodzinnych, w blokach ze stropem eckerman ludzie stawiają 1000 i więcej litrów i nic nie pęka, nie zarywa się. Tak samo ze stropem z płyty zbrojnej, żelbetowej.

Pewnie, że zakładają... i nikt nie twierdzi że się zaraz coś zawali, urwie czy popęka. Autor pytał o "spokój" i jeśli ktoś chce mieć 100% pewności, że nikt, żaden urzędnik, sąsiad czy pseudo urzędnik ze spółdzielni (nie generalizuję i nikogo nie chcę obrazić) nie będzie szukał dziury w całym to musi przejść taką drogę. Różne są przypadki, czasem coś się dzieje z zupełnie innego powodu a wtedy szybko znajduje się ktoś kto chce iść po najmniejszej linii oporu i ugrać coś przy okazji dla siebie. Oczywiście zawsze można bronić się po fakcie ale to zawsze jest trudniejsze i bardziej nerwowe.

Ktoś powyżej pisał o szafie z książkami, myślę że powinien wiedzieć, że dla pomieszczeń typu biblioteki, archiwa itp. przyjmuje się obciążenie użytkowe na poziomie 5kN/m2 (500kg/m2) a nie jak w przypadku mieszkań 1,5kN/m2. Wszystko sprowadza się do pojęcia odpowiedniego sposobu użytkowania.

A jeśli ten urzędnik czy Pani ze spółdzielni powie, że zgodnie z art.71, ust.2 Prawa Budowlanego:

" Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności:
1) (uchylony);
2) podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń"

To co wtedy?

Nigdzie nie jest określone co to znaczy ta "zmiana obciążeń" i w którym momencie ten warunek zachodzi, tzn. kiedy ta zmiana jest na tyle duża. Można by stwierdzić, że zachodzi wtedy gdy przekroczy wartości dla których projektowany był budynek. Co więcej,  nie jest też określone, że zachodzi tylko wtedy gdy przekracza nośność stropu. Trzeba też wiedzieć, że mamy dwie granice wytrzymałości, tzn. stan graniczny nośności i stan graniczny użytkowania. O nośności tutaj nie rozmawiamy ale stan graniczny użytkowania zachodzi gdy przekroczymy graniczne ugięcie i/lub graniczną szerokość rys.

Dodatkowo pojęcie "zmiana sposobu użytkowania" i wynikające z tego obowiązki nie zachodzą wtedy gdy zmieniamy samo użytkowanie lokalu np. gdy zamieniamy go w bar, ale wtedy gdy ta działalność (nie utożsamiać tylko z działalnością gospodarczą) ma wpływ na aspekty opisane w tym przepisie. Oczywiście interpretując to w ten sposób to nie wystarczy już załatwienie sprawy tylko w spółdzielni.

Nie twierdzę, że postawienie dużego akwarium wiąże się ze zmianą sposobu użytkowania chcę tylko niektórym uzmysłowić to, jak nieścisłe są nasze przepisy i to, że przy pewnej wielkości akwarium nie można już sobie tak lekko stwierdzać, że inni stawiają 1000 litrów to można i wszystko jest ok.

 

 

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chce mieć spokój, to niech idzie do jakiegoś technika, inżyniera budowlańca. Urzędnik zawsze coś wymyśli, że nie można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli czyta to forum i ten temat jakiś nadzorca budowlany z B-stoku to prosze o kontakt.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.