Skocz do zawartości
renemartini

Problem z filtrem RO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem stosunkowo "nowy" na forum, ale rozmawiałem już z kilkoma osobami w dziale "ReefMaxowym". Właśnie jestem na etapie odpalania ReefMaxa i potrzebuję Waszej pomocy. Mam filtr RO "Aqarius", jak kilka innych osób na forum. Zmieniłem kolejność prefiltrów na prawidłową (5, węgiel, 1), przepłukałem prefiltry bez osmozy, podłączyłem całość. Za osmozą filtr z żywicą Demi Aqua Tic. Woda wodociągowa beznadziejna - 450 PPM. Czujnik TDS pokazywał po osmozie 60 PPM, po żywicy 0,00, ale raczej krótko, po może 15 litrach pokazuje już 0,02. Diabli wzięli żywicę? Diabli wzięli membranę? I co dalej? Nowa żywica, membrana i jakiś dodatkowy prefiltr na ten syf wodociągowy? Czy jest jeszcze coś do uratowania? Ta woda 0,02 PPM nada się do zalania akwarium, czy sobie odpuścić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

0.02 daje sporą szansę na okrzemki. U mnie wylazły przy 0.01 - mam ten sam filtr tak samo podłączony.

żywica MB-400 czy MB-20 ? Ile masz nasypanej żywicy w filtrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od wymiany żywicy. Miałem podobny przypadek. Choć kolejności filtrów nie zmieniałem. U mnie również od samego początku po żywicy TDS wskazywał 003, 002. Wymieniłem żywicę i jest gitara. Czytałem także gdzieś że zaraz na samym początku po każdorazowym odkręceniu wody TDS pokazuje jakąś tam wartość dlatego ja zawsze spuszczam trochę "czystej wody" w kibelek i dopiero po 2-3 litrach jeżeli pokazuje 0 leję do wiaderka. Osmozę mam również Aquariusa.

A żywicy przy wymianie wsypałem na maxa.


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czujnik TDS pokazywał po osmozie 60 PPM,

A membrana jakiej wydajności? Bo nawet jak na 450 ppm na wejściu, to więcej jak 10 ppm na wyjściu nie powinieneś mieć.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złoże u mnie to MB400, ale niepokoi mnie to wskazanie TDS po osmozie. 60? Coś tu jest chyba nie tak, powinno być może 6, 7 (w sensie 006 na TDS-e). Jak membrana będzie tak działać to mogę wymieniać złoże po każdym wiaderku ...

A membrana 75 gpd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy wejściu 420 [ppm] po membranie mam 002 ppm. Kiepska lub uszkodzona membrana, albo zbyt niskie ciśnienie wody na wejściu. Sprawdź jeszcze jaki masz ogranicznik ścieków.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem u siebie, po zakupie zestawu przez 100-200 litrów po RO było 002,003 i po DI 000, poźniej po DI pokazywało 003, wymieniłem żywicę na MB400, przelałem już z 40-50 l i mam po RO 003 a po DI 002, nie wiem czego to sprawka.

Zastanawiam się nad zakupem drugiego DI, ale przecież powinno być ok, nowa żywica, membrana pewnie ok(RO trzyma fajnie 003)

Co może być powodem takiego wskazania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogranicznik ścieków to taki plastikowy walec z napisem 420 flow czy coś w tym rodzaju. A jakie znaczenie ma ogranicznik ścieków? I jakie powinno być ciśnienie? Może to jest problem, nie mam podłączenia bezpośrednio na rurze zimnej wody, tylko do kranu w pralni przez takie przyłącze:

http://sklep.osmoza.pl/metalowe-chromowane-przylacze-fxfvp-p-161.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Ogranicznik ścieków to taki plastikowy walec z napisem 420 flow czy coś w tym rodzaju. A jakie znaczenie ma ogranicznik ścieków? I jakie powinno być ciśnienie? Może to jest problem, nie mam podłączenia bezpośrednio na rurze zimnej wody, tylko do kranu w pralni przez takie przyłącze:

http://sklep.osmoza.pl/metalowe-chromowane-przylacze-fxfvp-p-161.html

Tu sobie przeczytaj jaką rolę pełni ogranicznik

Ciśnienie wody takie jak w kranie jest wystarczające. Zakładając, że założyłbyś przyłącze bezpośrednio na rurę pod kranem to na jedno wyjdzie.

(...)pokazywało 003, wymieniłem żywicę na MB400, (...)

U mnie żywica MB-400 zużyła się bardzo szybko. Po przesiadce na MB-20 było tylko lepiej. Proponowałbym zmianę na MB-20.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogranicznik jest ok. Ma znaczenie, bo dla różnych membran, stosuje się różne ograniczniki, w celu ograniczenie start wody (ilości ścieków). Dla przykładu:

  • Membrana 50gpd - ogranicznik 350cc
  • Membrana 75gpd - ogranicznik 420-450cc
  • Membrana 100gpd - ogranicznik 550cc

Jeśli chodzi o ciśnienie dla membany, to powinno ono wynosić 4-6 bar. Poniżej / powyżej membrana nie pracuje z pełną wydajnością.

Leon - stwierdzenie że ciśnienie w kranie jest odpowiednie nie jest prawdziwe, bo nie wiesz, jakie kolega ma "w kranie" :) Wielokrotnie spotykałem się z ujęciami, w których ciśnienie wynosiło około 2,8 bar i trzeba było stosować dodatkowe pompki.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

@premiero

Zgadza się - wyszedłem z założenia, że ciśnienie wody wszędzie jest takie samo. Zapomniałem, że może być inaczej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic, bardzo Wam dziękuję za pomoc, niestety jak to zwykle bywa w akwarystyce (i w życiu ;-) przyczyny problemu mogą być rozmaite, za dużo zmiennych w tym równaniu ;-). Miernik TDS też może być walnięty, ale różnice pomiędzy kranówą, wodą po osmozie i po żywicy wskazują, że mniej więcej dobrze działa. Nie bardzo wiem jak sprawdzić ciśnienie w kranie, ale jest to akurat kran na parterze domu zaraz za doprowadzeniem wody, czyli ciśnienie powinno być przyzwoite. Faktem jest, że cały ten filtr kosztował około 180 zł, czyli tyle co dobra membrana. Więc może po prostu kupię jakąś porządną membranę w poniedziałek, bo wziąłem urlop specjalnie w celu odpalenia ReefMaxa i te trudności z osmozą rozwalają mi harmonogram ;-)

A jakie powinny być mniej więcej wyniki TDS-u po prefiltrach? Może tu jest problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a płukałeś pre filtry zanim podpoiłeś do membrany ( najbardziej węgiel przez pierwsze 15min straszny syf na membranę posyła)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, płukałem prefiltry, może krócej niż 15 minut ale kilka wiader wylałem przed podłączeniem membrany. Mam jeszcze taką myśl - to jest filtr sprzedawany jako gotowy do instalacji, z membraną już zamontowaną w środku. Prawdopodobnie idea jest taka, że kurier przywozi i montujemy filtr. Ja go kupiłem i stał 2-3 miesiące zanim zabrałem się za instalację. Może to załatwiło membranę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się nad dwoma złożami żywicy.

Ja tak mam. TDS zamontowany po pierwszym złożu i po drugim.

Jak po pierwszym pokazuje 0,01 to żywica aut drugie złoże w miejsce pierwszego a drugie nowe i jest O.K.

Niestety w Łodzi woda jest syf. :crybaby:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzałeś montaż uszczelki może ci puszcza( oring na membranie )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam klucza do obudowy membrany i za nic nie mogę jej odkręcić. Klucze łatwo dostępne w sklepach internetowych po 3 zeta, no ale trzeba zamówić i czekać ... Z tego też względu nie zaglądałem do środka, no ale na pewno nie jest tak, że w tej zakręconej na amen obudowie jest nierozpakowana membrana. Zresztą jakoś tam ona działa, w końcu robi 60 ppm z 450 ppm. Jest jednak prawdopodobne, że sprzedając taki zmontowany zestaw sklep zakłada, że nabywca przystąpi w rozsądnym czasie do jego montażu, zamiast trzymać go 3 miesiące za szafą. Znalazłem membranę Filmtec 75 gpd w jednym sklepie za 130 zł, chyba ją zamówię (i przy okazji klucz do obudowy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, ja mam membranę >> 75GPD Vontron << i myślę, że nie ma co szaleć. Po zakupie fitra zainstalowałem gdzieś dopiero po 3 miesiącach. TDS pokazywał mi jak już go uruchomiłem przez pierwsze 2 miesiące 000 ppm, w trzecim miesiącu wskoczyło na 001 ppm, a po roku na 002 ppm. Po żywicy zawsze zero. Nie mam zainstalowanego zestawu czterodrożnego, ale filtra używam przynajmniej 2 razy dziennie, żeby membrana nie wyschła.

Jeśli koniecznie chcesz kupić nową membranę, to zainwestuj w 50 GPD. Wiele osób może Ci to potwierdzić, że to najskuteczniejszy eliminator krzemianów.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypadałoby wyjaśnić jak cała sprawa się zakończyła. Jednak zakupiłem nową membranę oraz nową żywicę. Wyniki - po osmozie 008, po żywicy 000. Uzyskałem więc wreszcie dobrą wodę do wytworzenia solanki, ale to jeszcze nie był koniec moich problemów z odpalaniem Reefmaxa ;-) Ale to już opiszę w wątku reefmaxowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam chyba identyczny zestaw jak Ty. Też szybko "skończył mi się" filtr DI. Po osmozie mam 7-8. Więc Twój pomiar jest bardzo niepokojący. Kiedy po DI zaczęły mi się pojawiać cyfry "różne od zera" - wymieniłem założe na MB-20 (w oryginale jest MB-400). Niestety po tygodniu znowu DI zaczęła przepuszczać. Wyczytałem na tym forum poradę jakiegoś kolegi (przepraszam - nie pamiętam nick'a) - żeby pod wkład z żywicą podłożyć wężyk gumowy. Powoduje to uszczenienie połączenia wkładu z końcówką zaworu wylotowego DI. U mnie po zabiegu jest OK. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem. 002 za DI.

Zastanawiam się tylko, czy z tym walczyć, czy po prostu dać sobie spokój? 002 to chybe nie jest tragicznie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taszyn,

czasami okrzemki atakuja akwarium, gdy TDS po zywicy pokazuje 001...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani - dzięki za odpowiedź.

Teraz poziom spadł do 001 - leję trzecią beczkę 120L. Może spadnie do zera. Jak nie, to spróbuję wymienić żywicę i podłożyć wężyk pod wkład...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.