Skocz do zawartości
Rumcajs8

Czarny piach w akwarium a KH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam następujące pytanie co do czarnego piachu w akwarium

czy czarny piach wulkaniczny oddaje do wody jakieś znaczące ilości krzemianów, i czy przy jego używaniu dam rade utrzymać stabilne kH wody dzięki samym podmianom - korale miękkie będą gównie w akwarium. Będzie też skała ale czy jednak lepiej zastosować piach aragonitowy w celu utrzymania stabilnego KH. Mam zamiar użyć Caribsea black Hawaii

Bedę wdzięczny za odpowiedzi.

 

 

 

https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.reef2reef.com/threads/hawaiian-black-sand.293992/&prev=search

 już sobie odpowiedziałem :D

ale jeżeli ktoś zechce to proszę, aby napisał jakiego koloru piachu, granulacji , marki używa w swoim akwarium i jak go ocenia.

Edytowane przez Rumcajs8 (wyświetl historię edycji)

 60l,  Tunze 9004,  Jecod RW-4, Jager 100W,  30W Cree, LR 6kg, piach 8kg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie kupiłem trzy opakowania żwiru 2 - 4 mm

i dwa opakowania piasku 0,1 - 0,5 mm

Jeszcze dokupie czarne tło i jak znajdę trochę czasu i chęci to zaleje na nim drugie akwa. Najpewniej wykorzystam sam zwir bo dno odmulam zawsze przy podmianach wiec ze żwirem nie będzie problemu.

Oglądałem niedawno akwa na bazalcie (co prawda dopiero kilku miesięczne) ale korale na czarnym tle to inna bajka.

 

dbcd3fbf42a8bbc24817fc8b19a0.jpeg

6c79fa2d42828adb965ac9304073.jpeg

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam takiego piasku https://erybka.pl/product-pol-193-Natures-Ocean-Bio-Activ-Live-Samoa-Pink-4-54kg.html , nie jest taki kolorowy jak na zdjęciach tylko różnej granulacji. Są bardzo drobne ziarna, grubsze i kawałki muszli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w 60l tez mam ten samoa pink, kupowałem suchy z CoralSub ale zabawy było z płukaniem - straszne syfy wypływały i przesiewałem przez sito bo jednak miał dużo pyłu , ale po zabawie z czyszczeniem wygląda super, ale ten pomysł z bazaltem jest ciekawy, cyrkulator nie rozdmucha, łatwo się odmuli , ale ja mam ślimaki kopiące więc pewnie dla nich za ciężki i ostry. No i chciał bym już dać żywy piach o większej granulacji coś 2-3mm,ale jednak taki który mi pomoże trochę utrzymać stabilne kH , a bazalt nie ma właściwości bufurujacych, ale czarne dno mnie kręci ;/ tym bardziej że chciał bym mieć leaf scorpionfish lub antennariusa, a z ich kolorami na czarnym piasku było by super no i korale - kolory .


 60l,  Tunze 9004,  Jecod RW-4, Jager 100W,  30W Cree, LR 6kg, piach 8kg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak ten substrat z Aquaela, ale jak kiedyś kupiłem czarny piasek do morszczyzny to miałem niezły ubaw z magnesem, ile tam było "złomu"... Na początku fajnie z czarnym, ale szybko mi się znudził i wróciłem do białego, a nie jestem zwolennikiem częstych zmian. Nie wiem, w połączeniu z czarnym tłem, tak jakoś mrocznie się zrobiło, ciemno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj poczytałem w pracy o tych czarnych podłożach i stwierdziłem, że jeżeli kupię czarne podłoże to zwykły bazaltowy piasek czarny, ponieważ producent CaribSea napisał że ich podłoże Hawaii Black to mieszanka bazaltòw z 1% dodatkiem aragonitu. Dodatkowo na R2R użytkownicy czarnego piasku pisali że jednak kaleczy pyski ryb kopiących bo w poròwnaniu do podłoża aragonitowego nie jest naturalnie obrobiony przez wodę- gładki, no i pisali o magnetyczności większej lub mniejszej , ale że z powodu pochodzenia bazaltu może ona wystąpić i mogą zostać uwalniane jakieś związki metali do wody. Ale planowałem biotop Hawaii z leaf scorpionfish ktòre są u mnie dostępne w sklepie i są pięknie ubarwione.

Edytowane przez Rumcajs8 (wyświetl historię edycji)

 60l,  Tunze 9004,  Jecod RW-4, Jager 100W,  30W Cree, LR 6kg, piach 8kg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do estetyki, kwestia gustu :rolleyes:

Dokładnie miałem taki bazaltowy piasek, magnetyczność to mało powiedziane... można się było bawić jak z opiłkami metalu na stole i magnesem, jak próbowałem to wyciągnąć to się okazało, że 1/5 tego piasku to było to "magnetyczne" :wallbash:

Edytowane przez pooh (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Rumcajs8 napisał:

Dzisiaj poczytałem w pracy o tych czarnych podłożach i stwierdziłem, że jeżeli kupię czarne podłoże to zwykły bazaltowy piasek czarny, ponieważ producent CaribSea napisał że ich podłoże Hawaii Black to mieszanka bazaltòw z 1% dodatkiem aragonitu. Dodatkowo na R2R użytkownicy czarnego piasku pisali że jednak kaleczy pyski ryb kopiących bo w poròwnaniu do podłoża aragonitowego nie jest naturalnie obrobiony przez wodę- gładki, no i pisali o magnetyczności większej lub mniejszej , ale że z powodu pochodzenia bazaltu może ona wystąpić i mogą zostać uwalniane jakieś związki metali do wody. Ale planowałem biotop Hawaii z leaf scorpionfish ktòre są u mnie dostępne w sklepie i są pięknie ubarwione.

Na stronie firmy jest opis odnośnie tego piasku, między innymi że nie posiada ostrych krawędzi i jest bezpieczny dla delikatnych ryb.Piasek mam w mieszkaniu u córki gdzie będzie stało akwarium i jeszcze nie miałem okazji go macać. Dzwoniłem żeby przeciągła go z ciekawości magnesem, jutro dam znać co i jak. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawy jestem co wyjdzie :D


 60l,  Tunze 9004,  Jecod RW-4, Jager 100W,  30W Cree, LR 6kg, piach 8kg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.