Skocz do zawartości
Gość

oświetlenie czy wystarczy?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam,chciałbym zasięgnąć rady u bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek,czy takie oświetlenie wystarczy mi w baniaku 112 l ?Dodam iż nastawiam się na korale miękkie te mniej wymagające.

oto świetlówki:

ATI Blue Plus 24W T5

T8 Sylvania Aquastar 10000k 18 W

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te dwie świetlóweczki ... to faktycznie może być troche mało nawet dla prawidlowego rozwoju "miękasów".  Wiadomo gdzieś na skale w górnej parti twojego akwa - bliżej powierzchni wody , będzie wystarczająco ... ale niżej to nawet miękaski mogą mieć problem z prawidłowym - "bujnym"  polipowaniem. 

A tak wogóle, czemu zdecydowaleś sie na taki zestaw łącząc świetlówke T5  z T8 ?


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Akurat miałem zestawy do świetlówek takie więc szkoda było nie wykorzystać.

To rozumiem że proponujecie coś dodać tak? jeśli tak to co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

DIY "belkę" led :) skoro już tak kombinujesz ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega pisze... jeżeli masz zdolności możesz wykonać sobie sam belke led  /do tego, te dwie Twoje świetlówki - to juz da choćby jakąś znikomą możliwość pokombinowania uzyskania  odpowiadającej "Ci" barwy oświetlenia/ ,     albo szukać jakiejś używanej lampy na targowisku forum .


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeszcze się zastanowię co do tej belki,ewentualnie musiała by mi się zmieścić pod pokrywą,dodam też iż mam zamontowane odbłyśniki więc troszkę więcej tego światła tam wpada teoretycznie nic się nie marnuje,ewentualnie mogę iść w typ akwarium fish-only +  zoa i chwasty xenie pulsującą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, mario 84 napisał:

dodam też iż mam zamontowane odbłyśniki

gdybyś nie miał odbłyśników to licz 2W na litr :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, boo12 napisał:

gdybyś nie miał odbłyśników to licz 2W na litr :clowning

tak tak a świstak zawija.....nie powiem w co:):):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
37 minut temu, mario 84 napisał:

tak tak a świstak zawija.....nie powiem w co:):):)

ma rację - 1W na litr wliczając odbłyśniki :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

to był żart oczywiście :) biore wasze rady do serca żeby nie było :)

myślę że w moim baniaku postawię na: zoa oraz briareum czy to światło wystarczy? jaką suplemęntację mam zastosować?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, mario 84 napisał:

to był żart oczywiście :) biore wasze rady do serca żeby nie było :)

myślę że w moim baniaku postawię na: zoa oraz briareum czy to światło wystarczy? jaką suplemęntację mam zastosować?

 

Mariusz  , ta Twoja T5 i T8 - nie wystarczy Ci na akwa ponad 100 litrów .... następna sprawa -co Ty chcesz suplementować ??? /zoa i briareum / - czy cokolwiek czytałeś na forum o suplementacji ? 

a czy zdecydowałeś się już na jakiej soli będziesz prowadził zbiornik ? , jakie zastosujesz bakterie ? , czy w Twoim systemie przewidujesz odpieniacz ? ... naprawde jeszcze zdecydowanie za wcześnie abyś musiał martwić się o suplementacje .

A tak poza tematem tej suplementacji to zapraszam z  4-pakiem do siebie - na "pogaduchy"  o Twoim projekcie . /Jak coś to pisz na priv./

 


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, mario 84 napisał:

zoa oraz briareum

Jeśli chodzi o pierwsze to jako, że zaczynam i mam dwa czerwone i zielone te pierwsze pięknie otwarte z kolei zielone niestety w większości zamknięte ale parametry wody jeszcze mocno się bujają bo akwarium świeże a im bardziej kolorowe zoa tym trudniej (plaga plagą pogania u mnie ) jeśli chodzi b briareum to raczej szukaj tematów jak wyplenić nadmiar mi nawet pod full spectrum 4x10w rosną w sumpie razem z glonami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, T.TOM.T napisał:

Mariusz  , ta Twoja T5 i T8 - nie wystarczy Ci na akwa ponad 100 litrów .... następna sprawa -co Ty chcesz suplementować ??? /zoa i briareum / - czy cokolwiek czytałeś na forum o suplementacji ? 

a czy zdecydowałeś się już na jakiej soli będziesz prowadził zbiornik ? , jakie zastosujesz bakterie ? , czy w Twoim systemie przewidujesz odpieniacz ? ... naprawde jeszcze zdecydowanie za wcześnie abyś musiał martwić się o suplementacje .

A tak poza tematem tej suplementacji to zapraszam z  4-pakiem do siebie - na "pogaduchy"  o Twoim projekcie . /Jak coś to pisz na priv./

 

Hej,super że jesteś za miedzy:) pewnie nie raz wpadnę z czteropakiem żeby się podszkolić:)

co do soli to używam taką : https://reefshop.pl/eshoper/pl/p/Aquaforest-Reef-Salt/4344,bakterie stosuję takie:https://erybka.pl/product-pol-5113-Seachem-Stability-250-ml.html,a odpieniacz puki co mam taki:https://erybka.pl/product-pol-16697-Resun-SK-300.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, silvia napisał:

w ponad 100l to 2 takie potrzebne - słowem za mały

jaki będzie odpowiedni do tego litrażu ? może być używka i wewnętrzny bo nie posiadam  sumpa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

na pewno nie taki "za stówkę" - miałem tego SK 300 w  60kilku litrach (fakt że przerybiony zbiornik) i nie dawał rady

teraz mam tunze 9001 i jest spora róznica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
13 godzin temu, mario 84 napisał:

Witam,chciałbym zasięgnąć rady u bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek,czy takie oświetlenie wystarczy mi w baniaku 112 l ?Dodam iż nastawiam się na korale miękkie te mniej wymagające.

oto świetlówki:

ATI Blue Plus 24W T5

T8 Sylvania Aquastar 10000k 18 W

 

Mi się wydaje że  3x T5 powinno wystarczyć dla większości popularnych i tanich korali. . 

Miękasy mają różne wymagania jeśli chodzi o światło. Są takie które muszą mieć dużo światła i takie które nie lubią dużo światła albo wręcz wcale go nie potrzebują. Miękasy jeśli chodzi o oświetlenie to temat rzeka i mitem jest to że potrzebują mało światła. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołóż jeszcze dwie świetlówki 24W T5 z odbłyśnikami i powinno wystarczyć, być dobre dla miękkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, maciej01 napisał:

Dołóż jeszcze dwie świetlówki 24W T5 z odbłyśnikami i powinno wystarczyć, być dobre dla miękkich.

ok,a jakie świetlówki polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

takie by Tobie się podobało - a gusta są różne - niektórzy wolą mniej inni bardziej niebiesko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Co do świecenia dłużej świetlówką aktyniczną to jak to ma wyglądać w praktyce? ile świecić i w jakiej kolejności mają się włączać i wyłączać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
25 minut temu, mario 84 napisał:

ok,a jakie świetlówki polecacie?

Jeśli chcesz żeby korale dobrze rosły a świetlówki były tanie to najlepiej się sprawdzą takie o barwie 6500 K. Korale najlepiej pod nimi rosną i te świetlówki dość wolno się wypalają. Jeśli zależy ci bardziej na kolorach a mniej na wzroście to lepiej sprawdzą się świetlówki w zestawie  jedna niebieska i jedna ok 10 000 K. A jesli chcesz mieć naprawdę super kolory i długowieczną lampę to lepiej połączyć ledy ze świetlówkami. 

Aktynityka szybko się wypala i w zasadzie nie jest potrzebna koralom do wzrostu. Zarówno aktynityczne ledy [emitujace światło o długości ok 400 - 420 nm] jak i świetlówki szybko się wypalają i często trzeba je wymieniać. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Co myślicie o tym połączeniu świetlówek,bo na dniach chce zamawiać i proszę o rady : Blau New Reef Day 15000K 54 W T5 oraz ATI Blue Plus 24W T5 

tą 2 posiadam więc pytanie tyczy się tej pierwszej świetlówki.

pozdrawiam

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.