Skocz do zawartości
alexw200

Oświetlenie mała przebudowa

Rekomendowane odpowiedzi

Noszę się z zamiarem lekkiej modernizacji mojego oświetlenia. Obecnie świecę 3x250W hqi (2x 10000k 1x 20000k) i 6x58W t8 (3x JBL MARIN DAY 3x JBL MARIN BLUE).Mam jeszcze kilka zbędnych lamp hqi ale 150W i tak się zastanawiam żeby wywalić jednak te rury i zamiast nich dać jeszcze ze 2 x 150W hqi powiedzmy 20000k. Co o tym myślicie? Czy lepiej zostawić przynajmniej z 2 niebieskie rury czy polecieć na 5 hqi?


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz do tego prywatną elektrownie? nie myślałeś przechodzić na jakieś mocne Ledy 230v. Mam wrażenie że ludzie powolutku uciekają z technolgi hqi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, boo12 napisał:

Masz do tego prywatną elektrownie? nie myślałeś przechodzić na jakieś mocne Ledy 230v. Mam wrażenie że ludzie powolutku uciekają z technolgi hqi

Nie mam :P a co do ledów to jakoś nie mam przekonania i to z kilku powodów, korale bardziej mi się podobają pod hqi, miałem okazję obserwować korale po przeniesieniu z led na moje hqi i potrzebują sporo czasu do przestawienia się na mocniejsze oświetlenie, hqi nie wymaga u mnie żadnych nakładów finansowych bo mam wszystko. Jedyne nad czym się zastanawiam to czy zastąpić t8 dodatkowymi żarnikami a nie czy przejść na led.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

sam musisz podjąć decyzję ale może pomoże coś takiego

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silva oglądałem ten filmik kilka razy :) myślę, że chyba poeksperymentuję, wywalę świetlówki na jakiś czas i zastąpię je 2 hqi 150w i poobserwuję jak się mają korale i jak to wygląda :) 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślałem, że masz t5. T8 śmaiło wymień mają marną wydajność względem mocy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, boo12 napisał:

myślałem, że masz t5. T8 śmaiło wymień mają marną wydajność względem mocy 

nie, tak jak pisałem, 3x250W hqi (2x 10000k 1x 20000k) i 6x58W t8 (3x JBL MARIN DAY 3x JBL MARIN BLUE) i właśnie te t8 chyba zastąpię dodatkowymi hqi


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś ostatnio mam problemy z czytaniem ze zrozumieniem :P, ja bym zmieniał

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, boo12 napisał:

Jakoś ostatnio mam problemy z czytaniem ze zrozumieniem :P, ja bym zmieniał

Właśnie dodałem w moim wątku 2 filmiki. Ten pierwszy to świecą tylko 3 hqi, na tym drugim gdzie karmienie to jest odpalone wszystko hqi plus 6 rur, nie ma żadnej różnicy wizualnej jak dla mnie.

 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

611b89baf2142.jpg

nie wiem czy to wina kamerki czy światła - ale to wygląda jakbyś w zbiorniku miał prawie samą skałę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, silvia napisał:

611b89baf2142.jpg

nie wiem czy to wina kamerki czy światła - ale to wygląda jakbyś w zbiorniku miał prawie samą skałę

Silva, to dość młody baniaczek, jakby nie patrzeć to niecałe 2 miesiące, i za wiele to w nim jeszcze nie ma, jest jakieś 30-40 korali ale raczej małe szczepki tylko sinularie są spore

Edytowane przez alexw200 (wyświetl historię edycji)

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

aaaaa faktycznie :D start w styczniu tego roku - i wszystko jasne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, silvia napisał:

aaaaa faktycznie :D start w styczniu tego roku - i wszystko jasne

no cóż, jak na tak młody baniaczek to uważam, że i tak już sporo w nim siedzi i wygląda nienajgorzej ;) 

 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olku:-) jak Tobie to porośnie tak za rok to będzie super szkielko,skała nabierze koloru tak u mnie bylo po3-4 mies, tak ogółem to dużo jej masz podoba Ci się tak?

A co do światła jak w temacie-co nie dasz sie namowic na Leda? Nie ugienty no:-) tak przy okazji ile Cię kosztuje miesięcznie prąd,liczyłeś już,z czystej ciekawości pytam przy tym oswietleniu co masz.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, @Beti napisał:

Olku:-) jak Tobie to porośnie tak za rok to będzie super szkielko,skała nabierze koloru tak u mnie bylo po3-4 mies, tak ogółem to dużo jej masz podoba Ci się tak?

A co do światła jak w temacie-co nie dasz sie namowic na Leda? Nie ugienty no:-) tak przy okazji ile Cię kosztuje miesięcznie prąd,liczyłeś już,z czystej ciekawości pytam przy tym oswietleniu co masz.

To od końca, nie liczyłem i nie mam zamiaru tego robić :P  Jak miałem baniaczek 10 tyś to wisiało nad nim chyba z 16 hqi 205w i też nie liczyłem :P od liczenia głowa boli ;) 
Co do leda, mam w refugium i mam jako nocne - wystarczy tych nowości, ja starej daty jestem, poza tym pod hqi lepiej korale wyglądają, bardziej naturalne to światełko :P   
Co do ilości to powiem ci że samo jakoś mimo woli tak wyszło, zawsze miałem dużo skały w baniakach i teraz też tak wyszło :P  


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

szkoda że z YT usunięto (albo nie mogę teraz wyszukać filmu)

fajnie było pokazane jaka jest różnica i w świetle i w kosztach - na przykładzie

https://www.facebook.com/ecoxotic/videos/10150096912789110/

wcześniej pobór mocy HQI 6,700 watt za "jedyne" $5499  wymieniono na reflektorki ledowe 50 watt 12,000K Cannon cena za prąd spadła na $394 :) czyli oszczędność $5105 - a światła było duuuużo więcej

47ba8e07fb11b.jpg

1f63c08465299.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Koszty to jedno .. (i kto bogatemu zabroni :) ) ale jest też wygoda - nie wymieniasz żarników, lampa led to jakieś 10 - 12 lat "niedotykania" (na tyle jest wyliczona żywotność diod) , ilość światła i kolory , sterowanie ... HQI to już taki trochę "zabytek"  niekoniecznie zły ... ale kto dziś wozi towary wozem drabiniastym na drewnianych kołach :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, silvia napisał:

Koszty to jedno .. (i kto bogatemu zabroni :) ) ale jest też wygoda - nie wymieniasz żarników, lampa led to jakieś 10 - 12 lat "niedotykania" (na tyle jest wyliczona żywotność diod) , ilość światła i kolory , sterowanie ... HQI to już taki trochę "zabytek"  niekoniecznie zły ... ale kto dziś wozi towary wozem drabiniastym na drewnianych kołach :) 

Niby masz rację ale tak na szybko to potrzebowałbym powiedzmy 5 mitrasów no na upartego 4, biorąc pod uwagę, że zapas żarników to u mnie jeszcze jakieś 30 sztuk :P nie wiem kiedy led się zwróci w takiej sytuacji :P:P  :P ale tak poważnie, wiem że led to przyszłość i kiedyś pewnie mnie to czeka ;) 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No te 10-12 lat to przesadziłeś, ja co prawda mam lampę LED DIY ale przez 3 lata użytkowania wymieniłem z 10 procent diód. Niestety sól paruje, mimo tego że lampa wydaje się być w miarę szczelna to jednak sól robi swoje. Szczególnie jak lampa wisi blisko tafli wody.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, pinki napisał:

No te 10-12 lat to przesadziłeś,

nie przesadziłem :) policz sobie ile to jest 50 000h świecenia po 12h codziennie

4 minuty temu, pinki napisał:

Niestety sól paruje,

nie paruje :D

ale wiem co masz na myśli - po prostu trzeba mieć porządną lampę zawiesić wyżej lub zabezpieczyć przed wilgocią  - mam ponad dziesięcioletnią :P pacific sun black python - wymieniłem obudowę bo już rdzewiała - ledy świecą dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomijajàc czy wytrzyma 10 lat czy nie. Powiedzmy obecnie mam zuzycia pràdu na oświetlenie 180zł miesiècznie, po przesiadce na ledy powiedzmy 30% zaoszczèdzè, czyli jakieś 50 zł, 600 zł rocznie, 6 tyś w 10 lat, to zaledwie 1/4 tego co musiałbym na lampy wydać. A nie widzè nigdzie przekonywujàcych testôw że na ledach sà tak znaczàce rôżnice w prowadzeniu baniaka.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

pożycz od kogoś i potestuj :) i nikt nie mówi żeby wymieniać całe oświetlenie

albo patrz na targowisko  np. niedawno były lampy Spectra  i 1 i 2 - w "normalnej cenie" - ciekaw jestem jak wyglądało by np 2 HQI i 2 LED (i wilk i owca .. :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.02.2018 o 22:28, silvia napisał:

pożycz od kogoś i potestuj :) i nikt nie mówi żeby wymieniać całe oświetlenie

albo patrz na targowisko  np. niedawno były lampy Spectra  i 1 i 2 - w "normalnej cenie" - ciekaw jestem jak wyglądało by np 2 HQI i 2 LED (i wilk i owca .. :) )

To po wszystkich radach i pomysłach doszedłem do wniosku, że dodam sobie ledy ale jako dodatkowy element do hqi. Zostają te 3x250 i 2x150 ale mogę wbudować ledy pomiędzy. Mam miejsce na 2 moduły o wymiarach 35x18 cm. Teraz pytanie, uda się dostać coś gotowego pod ten wymiar czy muszę sobie sam coś zmajstrować? Może coś polecicie? Jakieś pomysły? Propozycje? Silvia coś ci przychodzi do głowy? W załączniku poglądowo moja lampa

lampa.pdf

Edytowane przez alexw200 (wyświetl historię edycji)

88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.