Skocz do zawartości
Elandil

Pierwsze 50L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Ostatnie 4 miesiące spędziłem na czytaniu forum, blogów i innych dostepnych źródeł, aby od zera zbudować choćby podstawy wiedzy na temat akwarystyki morskiej.

Od około 10 lat jestem związany z akwarystyką słodkowodną i przyszedł czas na zmiany. Po podstawowej literaturze stwierdzam, że te dwa tematy nie mają za sobą zbyt wiele współnego (poza tym, że jest akwarium, a w środku woda).
Po pertraktacjach z drugą połówką (i różnych przygodach z poprzednim 200L) najwięcej co udało się wywalczyć to zbiorniczek 50x30x35h czyli około 50L.

Zbiornik będzie stał nad sumpem, który (o dziwo) może być nawet troszkę większy niż samo akwarium. W nim odpieniacz, Refugium glonowe w osobnej komorze, znajdujące się nad DSB.
Sump planuję zrobić delikatnie nad wyrost, tak aby służył potem przy większym akwarium, jak na to pozwolą okoliczności.

Zakładam temat żeby najpierw w jednym miejscu zbierać pytania i wątpliwości, a następnie dokumentować postępy prac.

I tutaj pierwszy dylemat. 
Komin i orurowanie. Do na tyle małego zbiornika planuję 3x 20mm śrubunki. Czy to wystarczy, czy jednak zrobić spływ/rewizje 25mm? dodatkowo pytanie, czy macie doświadczenie jak optymalnie rozplanować przeloty w kominie trójkątnym? Sądzę że kwadrat zje więcej miejsca. Na komin zewnętrzny chyba decydować się nie będę z najbardziej przyziemnego powodu na świecie.. nie podoba mi się.

Co sądzicie?


a52c8342ebd13f85a6c47b041776bda0u1777a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim małym akwarium komin wewnętrzny czy to będzie trójkątny, czy prostokątny zajmie sporo miejsca w środku, w akwarium. Lepiej może jednak pomyśl o kominie zewnętrznym lub pudełku przelewowym. Można to zrobić, zainstalować na tylnej szybie i nie będzie rzucać się w oczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku tak malego baniaczka nie kombinował bym z żadnymi kominami, tylko zainwestował bym w pudełko przelewowe, lub przelew rurowy (podobna zasada działania, co pudełko, tyle, że wykonany z rurek PVC - sam mam taki system przy moim 350l i nie narzekam) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nawet pokusił o stworzenie takiego akwarium bez sumpa. Za cene śrubunków, hydrauliki, pompy można kupic FZN-3, zasypać ją siporaxem i włożyć do środka odpieniacz. W 50l obsada nie będzie chyba na tyle duża aby musiał być sump? WIelu ludzi tutaj ma większe akwaria bez sumpów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, wiesiektbg napisał:

W przypadku tak malego baniaczka nie kombinował bym z żadnymi kominami, tylko zainwestował bym w pudełko przelewowe, lub przelew rurowy (podobna zasada działania, co pudełko, tyle, że wykonany z rurek PVC - sam mam taki system przy moim 350l i nie narzekam) 

Czytałem w większości niegatywne opinie o pudełkach przelewowych... jak to w końcu jest? nie zapowietrza się toto? 
Drugie pytanie jakie są opinie o prowadzeniu rafy na kubełkach? Ktoś tam próbuje, ale jakie są efekty? Mam po słodkim Unimaxa więc jest to całkiem znośny filtr.

I dodatkowo pytanie, co sądzicie o kominie zewnętrzym, który sięga aż do dolnej krawędzi zbiornika? Wtedy zbiornik od góey układa się w coś na kształt litery L. Jakieś przeciwwskazania? Wyglądałoby to całkiem estetycznie. 


a52c8342ebd13f85a6c47b041776bda0u1777a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim systemie rurowym mam odpowietrzniki, jak na razie - odpukać - wszystko śmiga bez zastrzeżeń

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzicie jakieś przeciwwskazania komina "zewnętrzno-wewnętrznego"? Tzn. komin w obrębie akwarium, ale będący jakby odcięciem po całej szerokości zbiornika (coś jak panel), więc to komin zewnętrzny tylko pociągnięty w dół aż do blatu.


a52c8342ebd13f85a6c47b041776bda0u1777a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma to być komin po całej szerokości i wysokości akwarium, to niech to może zostanie panelem filtracyjnym. Nie ma co kombinować za dużo z takim małym akwarium. Jak już poznasz, nauczysz się co i jak z akwarium morskim to następne większe postawisz z sumpem i kominem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Decyzja zapadła i stanęło na kominie doklejonym do akwarium przy krótszym boku. Będzie to pasować akurat do mojego specyficznego ustawienia.

Wymiary komina jakie przewiduje to 10cm x 30cm (spływ i powrót 20mm, rewizja 25mm) przy wysokości akwarium 30cm zakładam że w kominie maksymalnie znaleźć się może około 8,2L wody. Dodatkowo zakładam, że spiętrzenie na grzebieniu (1,5cm) to będzie około 3L. Czy taki projekt sumpa by tutaj pasował? Pierwsza i ostatnia komora mają wymiary pod pienidło i pompę. W środkowej planuję DSB/Refugium/DSB+Refugium.

Rzut z boku i z góry. Gdyby coś było niejasne doprecyzuję.

 

 

sump.png

Wysokość wody w pierwszej komorze to 23,5cm. Podyktowane jest to tym, że chcę użyć Tunze 9004 (Głębokość zanurzenia: 225 - 245 mm).

Może powinno być trochę mniej jak sie będzie piętrzyć na szybie? 


a52c8342ebd13f85a6c47b041776bda0u1777a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.