Skocz do zawartości
Marqo

Zielone szyby

Rekomendowane odpowiedzi

Po zmianie oswietlenia z led na t5 mam duzy problem z utrzymaniem szyb w czystosci. Wczesniej wystarczylo raz w tygodniu przetrzec i bylo ok. Teraz musze nawet kilka razy na dzien. Godziny swiecenia normalne. Ilosc rur 6x80w dla zbiornika 160x60x55. Czy to normalne ? Jak sobie poradzic z tym nalotem ?

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

 

 


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Mam u siebie 6x80W. I nigdy nie miałem z tego tytułu zielonego nalotu. Wyskakiwał mi po przedawkowaniu mikro. Obecnie przejadę szyby 2x w tygodniu. Ale to z nalotu który spowodowany jest kopaniem przez babkę.
W każdym bądź razie nie winiłbym oświetlenia. Jakie masz świetlówki?

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Marqo napisał:

 

Po zmianie oswietlenia z led na t5 mam duzy problem z utrzymaniem szyb w czystosci. Wczesniej wystarczylo raz w tygodniu przetrzec i bylo ok. Teraz musze nawet kilka razy na dzien. Godziny swiecenia normalne. Ilosc rur 6x80w dla zbiornika 160x60x55. Czy to normalne ? Jak sobie poradzic z tym nalotem ?

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

A że tak zapytam z jakich ledów się przesiadłeś i najważniejsze pytanie czemu?

 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na nalot na szybach warto zatrudnić ślimaki i widlonogi. 

Podajesz może fitoplankton?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak jak piszesz, że zostało zmienione tylko i wyłącznie światło (co jest mozliwe) to znaczy, że barwa światła jest bliższa barwy światła słonecznego niż wcześniej. Co mogło spowodować osadzanie się fito na szybach czyli ogólny wzrost fito w toni wodnej. Sproboj wymienić jedną swietlówkę barwy białej na niebieską. Ledy mają wąski  zakres widma światła i mogło to powodować, że plankton nie był w tak dużych ilościach obecny w wodzie. Świetlówki mają szerszy zakres widma i to może powodować nadmierne rozmnazanie fitoplanktonu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz też dodałem 4xT5 do swoich LED 2x130 i również mam więcej zielonego i brązowego na szybach. Moim zdaniem poprostu system musi się przestawić na nowe warunki. Mam nadzieję że w ciągu miesiąca wróci wszystko do normy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, system się nieco dostosuje. Pojawią się nowi filtratorzy, którzy częściowo pochłoną cześć fito, korale też nieco inaczej się zachowają. Natomiast kilka razy czyścić szyby w ciągu dnia to trochę za dużo. Raczej trzeba by było trochę zmienić barwę światła, przynajmniej na początku żeby system nie zaliczył jakiegoś dołka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.