Skocz do zawartości
dany

Biale drobne kropki na pokolcach - tym razem na powaznie

Rekomendowane odpowiedzi

Temat wielokrotnie walkowany, i sam wielokrotnie przez to przechodziłem mały stres tych rybek i kropkki gotowe, przewaznie sprawe załatwiala krewetka czyszczaca, niestetytym razem nie daje rady. Wprowadzilem nowa rybke byla walka 3 dni potem wszystko w porzadku a tu po okolo 3 tygodniach nagle na bialobronym pojawily sie drobne kropki, zniknely po 3 dniach i spox do dzisiaj kiedy to caly jest obsypany, zebrasoma zreszta tez a i na strigosusie tez cos sie pojawia? Skad ta choroba?Czy to tylko stres?

Bialobrodego przelozyłem juz do sumpa. Ale co dalej??

Dany


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dany

jak moj hepatus mial pare kropek to podnioslem troche temperature do 28 stopni i podnioslem troche zasolenie. podawalem tez papu moczone w czosnku

dla mojego pomoglo ale nie byl jakos bardzo obsypany


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podniosłeś zasolenie? w jakim celu?

@dany - masz koralowce tarde w zbiorniku? masz oddzielny zbiornik aby przełowić ryby?

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki okres czasu minol od ostatniego wysypania bialobrodego?

Zasoleniem nic nie zdzialasz.(chodz niektorzy podnosza je podczas chorob ale nie jest to dobry sposob)Podwyzszona temepatura jest idealna przy leczeniu ryb 28-29 ale jezeli to sa objawy stresowe to proponuje obnizyc Temp wody do 24 w takiej temperaturze ryby duzo lepiej sie czuja.

Ale najpierw odpowiedz mi na pytanie.Pozdrawiam Kiwalski


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podnoszenie zasolenia JEST BŁEDEM - tego nie powinno się w żadnym wypadku robić.Wyższe zasolenie powoduje zwiększenie energii zużytej przez rybę do wyrównania ciśnienia osmotycznego i przez to zwierzę ma mniej energii na walkę z chorobą.

Ryby które trzymamy z koralowcami leczymy tylko i wyłacznie naturalnie - podniesiona temperatura do ok.29st(skraca się czas rozwoju form przejściowych pasożyta do kilku- ok. 6 godzin(tetonów) przez co mają one mniej czasu na znalezienie nowego nosiciela. Wyłącz też światło HQI( zostaw słabe oswietlenie) - także pomaga, gdyż C. irritans w ciemnościach odrywa się i szuka nowego "dawcy" pokarmu.

Zmniejsz zasolenie(krótkotrwałe przy miękkich do 1.017 nie zaszkodzi - do trzech dni maksymalnie) - podawaj równocześnie Tropical Astacolor - pokarm dla paletek z czosnkiem. Rewelacja - przyjmowany hest przez WSZYSTKIE ryby - pokolce, antiasy, rogatnice, ustniki itd

W 90% choroba ustąpi.

Powodzenia

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi przemku co wywoluje powstawanie bialych kropek(nie wiem czy mozna to nazwac choroba) gdyz pojawiaja sie nagle a na drugi dzien zikaja (tzw objawy stresowe)


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przemek

Mam koralowce twarde, wiec zastanawiam sie mocno nad obnizeniem zasolenia. Jedynce co moglem zrobic to przeniesc bialobrodego do sumpa, ale teraz zastanawiam sie czy to byl dobry pomysl?


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup największą uwałke jaką dostaniesz(36watt starczy) -powinno bez problemu pomuc


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

Odnosnie najlepszych pokarmow suchych do ryb, ktore polecacie?

Jakie jeszcze(ze wzgledu na zawartos czosnku w skladzie) stosujecie?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drop

Kup na rynku czosnek, zgniec go na drobne i dodaj do jakiegokolwiek pokarmu. Troche wymieszaj i podaj do akwarium. Robie to czasami nawet profilaktycznie i moglem zaobserwowac, ze doktory to jedza.

Kiedys udalo mi sie kupic czysty (np.bez cukru i innych przypraw) sok z czosnku. Zalewam nim rozmrozone i troche odsuszone mrozonki (a takze suchy pokarm) i po godzinie - do akwarium. Profilaktycznie to zn. raz na tydzien lub dwa. Gdy robilem to zbyt czesto to zaczely pokazywac sie glony. Poza tym to zalewanie robie na zewnatrz budynku.:)

Czasami zakropie suchy pokarm multivitamina.

Listek salaty (ma podobno wiecej fosforanow) czy plaster banana daje pokolcom zajecie na pare godzin. Przynajmniej sie nie nudza.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przedwczoraj kupiłem D-ALLIO PLUS Tropicala. Rewelacja dla mojego malutkiego hepatusa. Kilka dni temu nabyłem malutkiego hepatusa, którego prawie od razu obsypało i miał problem z jedzeniem. Nie chciał Nori, artemi, krewetek, wileu pokarmów płatkowanych, spiruliny itp itd. Zjadał tylko mrożone oczliki i własnie zajada się tymi płatkami. POzostałe ryby też. Czosnek jest zapachowo wyczuwalny. Polecam.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miło, że twój hepatus ma się coraz lepiej. Przyjrzyj się uważnie odchodom malucha, czy nie są białawe i ciągnące. Jak stawia ładne bobki to znaczy, że nie jest zarobaczony i powinien szybko dojść do pełnej formy. Powodzenia.

Pozdrawiam


Akwa 500 l z LR Sump 250 l z refugium. Obieg Red Dragon 6500 l. Cyrkulacja Tunze 6100 x 2 szt. z Multicontrolerem. Odpieniacz BK 200 De Luxe. Oświetlenie - 8x T5. Suplementacja - Ca i Kh proszki FM, Mg GroTecha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Bobki" ma raczej normalne, nie ciągną się. Najada się do syta, wręcz opycha tymi płatkami i oczlikiem na wyścigi z innymi rybami. Pływa po całym akwa a śpi w sinularii :) POwinien żyć. Oczliki sa maleńkie, trochę zanieczyszcają zbiornik, ale chyba tubastrea przez to zaczęła się w dzień otwierać. Teraz jest 9,30 i jest ładnie otwarta :)

95-tubastr.jpg

Niepokoją mnie te kropki na rybce, włączyłem UV 8W oraz wlewany jest preparat Preisa "Neosal" bo bez niego ilośc kropek znacznie wzrosła. Teraz jest połowa dawki. KOrale stresują się tylko przy wlaniu, potem normalnie sie rozwijaja choć pewnie nie są zachwycone. Jeszcze kilka dni musi to potrwać :D


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek S świetną robotę robi wargatek sanitarnik,u mnie borsuczek zaraz po wpuszczeniu miał kilka kropek głównie na pletwach piersiowych,wargatek przez trzy dni załatwił sprawę:)A ponadto sterylizacja w moim mniemaniu jest bardzo istotna ale mocniejsza.8W to troche mało ja na swoje 270l dałem 15W i bardzo mały przepływ ok.150l/h.Jak na razie się sprawdza.Powodzenia pozdr


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rufio, mam tez rurę 15W tylko był problem z szczelnościa jednego z połączeń więc tytmczasowo odpuściłem.

Wczoraj odłowiłem jednak hepatuska do małego zbiornika, który jest ustawiony dłuższą szybą przy szybie akwarium głównego. Odłowiłem, bo kropki sie coraz utrzymywały, a co gorsza mój żółtek też dostał 2 kropki a on jest dla mnie priorytetem. Hepatus chowa się oczywiście w zakamarkach, ale w tej chwili widze że pobiera pokarm. POnadto, nie mogłem już jej leczyć chemią(Neosal) w akwa bo dla innych korali to jednak stres. Tutaj dostał niewielką dawkę preparatu na krypto właśnie. Niewielką bo pokolce sa bardzo delikatne i nie można im daaką opinię usłyszałem od sprzedawcy, który co rusz sprowadaza pokolce i inne ryby. POsiedzi z tydzien pod bacznym okiem, ajakby się za bardzo stresował to go wsadze do akwa.

BTW lysmaty chyba sobie w trąbę lecą bo ani w dzień ani w nocy nie biorą się za czyszczenie :)

Pomyslę nad wargatkiem, choć z drugiej strony to pewne obciążenie dla zbiornika=dodatkowa ryba, dobrze, ze choć w miarę ładna. Musiałby być malutki.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku 250 litrow ile ty masz tam pokolcow i ogolnie ryb ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 5 ryb, a w tej chwili 4 bo właśnie ktoś się zdecydował na kupno loriculusa.

Stan był taki: Zebrasoma flawescens (Żółtek), Amfiprion ocellaris(Nemo), Chrysiptera parasema (garbik), Hepatus - w odosobnieniu no i Centropyge loriculus - prawie sprzedany.

Docelowo planuję zamiast Centropyge coś pływającego w toni np Antiasa. Czyli będzie wraz 5 rybek.

Dużo ?


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie skupiam sie nad koralami, rybki troche później. Wszystko zalezy od tego jakie rybki uda mi sie zobaczyć na żywo i wtedy się zastanowię jak i co i ile. Nie wiem na razie jeszcze. Zobaczymy. Takie stadko 5 sztuk by ładnie się prezentowało, ale troche mało miejsca


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.