Jump to content
adid0s

Lampa led 112l

Recommended Posts

Cześć 

Dopiero zaczynam przygodę z akwarystyką morską i mam taki problem a za razem prośbę do was o pomoc w złożeniu lampki led na akwarium 80x35x40.Planuje bardziej akwarium rybne i kilka miękkich oraz lps. I teraz pytania 

-jakie ledy

-koszt takiej lampki a chciał bym jak najtaniej 

-drivery

Lampkę bym chciał zrobić jak najtaniej zatem bez sterowania komputerem i raczej bym chciał sterowaniem potencjometrem i na włączniki a moc tak z 80w by rosło :D

To jest plan poglądowy i nie brać go jako plan tylko chodzi mi o taką lampe ze w tym stylu zbudowana 

Na samym dole są takie kwadraciki to są drivery i te z czerwonym przy diodach white to chciał bym z sterowaniem potencjometrem 

Prosił bym o wyrozumiałość i żeby ktoś się zainteresował tematem. Dziękuję z góry za każdą mądrą odp.

P.S.- Czy ta lampa ma rację bytu nawet jak bym kupił takie 2 ? > http://allegro.pl/belka-lampa-led-80cm-do-akwarium-morskie-xdj-800-i5956528624.html

lampa.png

Tak na szybko to za dużo białego w stosunku do niebieskiego. Trymał bym się raczej 3/2.

Za dużo czerwonego i zielonego ja mam w swojej lampie 3 diody czerwone i są obecnie zasłonięte czarną taśmą,źle to wygląda.zielone mam 2 i też tak sobie.najbardziej mi się podoba tak jak @alexw200 pisze 3/2 lub nawet 3/1 niebieskie/białe.

Edited by KaZek (see edit history)

Na schemacie to bardziej lampa do roślinniaka :D Nie wiem do końca, po co dodawać czerwone/zielone/żółte/pomarańczowe diody, które są niepotrzebne a tak wiele osób wciąż się w nie pcha. One dają strasznie brzydkie bliki na piasku i skale, no a same korale nie korzystają z tego światła, bo bardzo niewiele tej części pasma dostaje się pod wodę, stąd brak przystosowania do takiego światła u tych zwierząt. Ja będę robił lampę do szczepkarium i planuję dać diody royal blue (ok. 50% diod), blue (ok 20% diod), dwa rodzaje białych powyżej 10000K (ok 20-25%) i do tego trochę na spróbowanie i wzbogacenie spektrum - dwa rodzaje diod z zakresu 400-430nm - czyli jakiś fiolet, aktynika, te okolice (pozostałe około 5-10%).  Proporcje dostosowałem raczej pod siebie, wizualnie. Zielone i czerwone bleee, obecnie w lampie nad akwarium mam je na 0 i nie planuje zmieniać.

Musisz jeszcze sporo poczytać o LEDach.

Cześć, ja za niedługo będę robił lampę do swojego nowego 121l według takiego planu: 3 belki długość około 60cm oddzielone co 10cm mniej więcej ułożenie diod jak poniżej na zdjęciu. Zastanawiam się tylko czy dawać te Full Spectrum i UV czy same białe i aktynika.7d449e632e165b55c2620e17a72809c0.jpg

@ZiomEkk_ ja bym te czerwone wywalił naprawdę kiepsko wyglądają skały i piasek jak daję na nie czerwony kolor.

Luknij na moje szybko z nich zrezygnowałem :) i z zielonych chyba też zrezygnuję.

UV bym zostawił i dodał jeszcze ze 2 diody 400-430 nm na belkę. No i belkę bym robił tak długą jak akwarium jak masz akwarium 60 cm to i belka 60 cm.

Ale @adid0s myślę, że mógłbyś sugerować się tym układem co @ZiomEkk_ wysłał moim zdaniem bez tych czerwonych może być git:)

[mention=30009]ZiomEkk_[/mention] ja bym te czerwone wywalił naprawdę kiepsko wyglądają skały i piasek jak daję na nie czerwony kolor.
Luknij na moje szybko z nich zrezygnowałem  i z zielonych chyba też zrezygnuję.
UV bym zostawił i dodał jeszcze ze 2 diody 400-430 nm na belkę. No i belkę bym robił tak długą jak akwarium jak masz akwarium 60 cm to i belka 60 cm.
Ale [mention=30575]adid0s[/mention] myślę, że mógłbyś sugerować się tym układem co [mention=30009]ZiomEkk_[/mention] wysłał moim zdaniem bez tych czerwonych może być git:)
Co do czerwonych się zastanowię, na środkowa belkę może dokupie jeszcze niebieskie o innej długości fali. Zbiornik mam o wymiarach 60x45 dlatego będą belki długość 60 co 10cm, zastanawiam się tylko czy brać zwykly płaskownik aluminiowy czy jednak profil U, oczywiście klosz z plexi będzie.

Dzięki za odpowiedzi 

Myślałem że koralowce coś z tego światła pobierają a zastosował bym soczewki rozpraszające i by nie było widać, ale jak napisałeś @jedikk1 to trzeba się posłuchać 

@ZiomEkk_ zastosuję się do twojego układu, i jakie planujesz tam diody ? , będzie sterowanie ?, masz już kosztorys ?

Edited by adid0s (see edit history)

18 minut temu, adid0s napisał:

Dzięki za odpowiedzi 

Myślałem że koralowce coś z tego światła pobierają a zastosował bym soczewki rozpraszające i by nie było widać, ale jak napisałeś @jedikk1 to trzeba się posłuchać 

@ZiomEkk_ zastosuję się do twojego układu, i jakie planujesz tam diody ? , będzie sterowanie ?, masz już kosztorys ?

Ja bym nie rezygnował z czerwieni :P 

Poczytaj sobie, sporo o tym pisaliśmy 

Dzięki za odpowiedzi 
Myślałem że koralowce coś z tego światła pobierają a zastosował bym soczewki rozpraszające i by nie było widać, ale jak napisałeś [mention=11043]jedikk1[/mention] to trzeba się posłuchać 
[mention=30009]ZiomEkk_[/mention] zastosuję się do twojego układu, i jakie planujesz tam diody ? , będzie sterowanie ?, masz już kosztorys ?

Ja stosuję diody 3W sterowane 650mA, możesz zasilać 300mA będą się mnie grzać. Będzie sterowanie: osobno RB, WH, FS i UV. Co do kosztorysu to nie robiłem nic ale staram się jak najtaniej więc LEDy i drivery z aliexpress, zwykły płaskownik lub profil U aluminiowy z Obi za 20zl i plexi na klosz

@alexw200 o dzięki że podesłałeś bo nie widziałem tego jak przeglądałem forum wcześniej, na pewno poczytam

@ZiomEkk_ ja bym się też spojrzał na diody cree, tu jest taki kosztorys z budowy lampy na cree i chińczyków. Nie liczyłem ile to by wyszło na twoją belkę ale można się zainteresować 

CREE vs Chinczyk_ REVA.pdf

Ja już kupiłem diody 3W więc odwrotu nie ma :) Teraz mam w mniejszym akwarium 7 diod 1W i dają radę

A no dobra, to ja spojrzę na Cree i zobaczymy jakie koszty.

Jakich driverów będziesz używać ?

To jest zasilacz stałoprądowy z już wbudowanym driverem.

Mogę zastosować diody CREE cool white 6500k i royal blue, i tylko te ?

Mogę zastosować diody CREE cool white 6500k i royal blue, i tylko te ?
Ja bym dał co najmniej 10000K

10000-12000K + RB + 400-430nm ewentualnie jakąś UV.

Troszkę drogie te diody Cree 10000k, same RB 150zł, white-100zł.

Na pierwszą lampę trochę drogo, więc zrobię z Epistar 3w

Jakie drivery polecacie z PWN bo albo aqma albo potencjometr ręczny i włączniki (zależy jak wyjdzie cenowo) 

Czy pt4115 się na da ?

Jaki prąd dać na driverze żeby wychodziło ~2,5w z ledów bo będzie wychodzić 80w światła czyli będzie bardzo dobrze

Każdym driverem można sterowanie diody, wystarczy wpiąć tranzystor MOSFET szeregowo z diodami, jego sterować sygnałem PWM.

To chyba dużo roboty z tym, no a drivery są z potencjometrem to chyba tak lepiej dla nich

W dniu 23.03.2018 o 19:35, adid0s napisał:

To chyba dużo roboty z tym, no a drivery są z potencjometrem to chyba tak lepiej dla nich

Gdzie masz te drivery z potencjomentrem bo szukam takiego czegoś ?

42 minuty temu, silvia napisał:

hmm zasilacz mam na 12 ale jak by był driver z potencjometrem na 24v to też by mogło być

EDIT: http://allegro.pl/przetwornica-driver-led-5000ma-pwm-lin-arduino-i7194927357.html znalazłem, jeszcze jak by było coś mniejszego na 12-15W ale może autorowi się przyda

10x75cm_33W_potencjometr_schemat.jpg

Edited by Moljzesz (see edit history)