Skocz do zawartości
promil

Cyjano- winna sól?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od jakiegoś czasu mam problem z pojawiającym się cyjano w nowym zbiorniku.Akwarium zalane 3 miesiące temu 100% żywą wodą z użyciem 50% wody z mniejszego zbiornika,reszta dolana z pracującego zbiornika. Dołożona została   również nowa żywa skała w ilości 5kg.W obiegu 160l wody.

Akwarium dojrzewało spokojnie .W akwarium pływają dwie ryby+ ekipa czyszcząca,zwierzęta karmię mrożonkami  i płatkami.

Soli jakiej używam  od lat to Aquaforest Reef Salt . Z racje,że skończyła mi się , zamówiłem nową w opakowaniu 10 kg. Od jakiegoś czasu pojawiło się w zbiorniku cyjano, szczególnie na piasku, skała jest czysta.Walczę z  nim Chemiclean'em i wg zaleceń producenta robię podmianę po 48h ok 20% świeżej solanki.Po ok 2 dniach po podmianie mam kolejny atak cyjano .

Z Ciekawości sprawdziłem na stronie producenta wyniki z ICP , i  zaskoczył mnie wynik zawartości żelaza   w soli- 76.50     Woda morska 0.00 - 3.74 μg/l

Jeśli dobrze liczę ,to wartość ta została przekroczona ponad 20 razy.

Czy to może mieć wpływ na cyjano?Pytam ,ponieważ szukam rozwiązania problemu.

Parametry wody.

Zasolenie - 1,025 - refraktometr

KH-8,3

Ca - 430mg/l

Mg- 1350mg/l

NO3 - 5mg/l

PO4 - 0,03 mg/l

RO/DI - TDS  000

Testy wykonane Salifertem.

Pozdrawiam

Jarek

 

Edytowane przez promil (wyświetl historię edycji)

W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Nie. Nie będziesz miał tyle żelaza w akwarium. Sam używam tej soli.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację. Czyli pojawienie się Cyjano muszę doszukiwać się innej przyczyny.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Dziękuję za informację. Czyli pojawienie się Cyjano muszę doszukiwać się innej przyczyny.
Jakie parametry posiadasz wody?

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 miesiące po zalaniu. Mam to samo, u mnie też cyjano bryka po przenosinach akwarium. Z reef salt przesiadłem sie na sea salt AF. Trochę to ograniczyło rozwój cyjano. Moje akwa też było na "żywej wodzie i skale - z piachu zrezygnowałem, a jednak dojrzewanie ruszyło od nowa. Wszystko dlatego, ze każde przenosiny wiążą się z zaburzeniem równowagi biochemicznej w akwarium - wzrost po4 i no3, a co za tym idzie rozwojem niepożądanych plag typu dino, cyjano, bruzdnice itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy na piasku i szybach ponownie pojawiają się Cyjano,to robię kurację jak pisałem w pierwszym poście.Po 48h Cyjano robi się brązowe i zanika.Kiedy zrobię podmianę ok 20 ltr  ,to do dwóch dni pojawiają się ze wzmożoną siłą. To mnie zaskakuje  czy wraz z nową wodą dostają " papu" i  zaczynają rosnąć? Dziś zauważyłem,że bez żadnej chemii jak gdyby straciły na kolorze i jest ich mniej. Odpieniacz cały czas idzie na " mokro" .

Edytowane przez promil (wyświetl historię edycji)

W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja osobiście bym nie robił podmian. Masz małą obsadę rybną( nie wiem jak z koralowcami bo nie napisałeś). Z każdą podmianą dostarczasz nowych mikro elementów. Co użyźnia system. Też mam ~3 miesięczny zbiornik przenoszony z działającego i przechodzi na nowo wszystkie plagi. Im więcej się tam grzebie tym gorzej to wygląda. Jedyne co bym robił to odsysał regularnie i czekał. 

Chemiclean'em nic nie zdziałasz bo to leczy skutek a nie przyczynę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsada to 50% LPS, Zoanthusy i trochę  różnych miękkasów .Ryby na razie tylko dwie ,ale docelowo będzie ich łącznie 4-5 sztuk .

Podmiany  robiłem co tygodzień po 12 ltr , może faktycznie zacznę podmieniać co 2 tygodnie  po 10 ltr .

Tak wygląda zbiornik , zdjęcia robione komórką.

5aba75750b942_Akwamoje.thumb.jpg.ca8b9d43a433c6667e9378402264948c.jpg

5aba755c9d79c_Akwamoje1.thumb.jpg.a7f8de4ecd782867ccd5f488ef86be20.jpg


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jest też tak, że w tym rogu jest bardzo wolny obieg wody? Ja bym jeszcze spróbował przestawić prawy cyrkulator tak żeby zwiększyć ruch w tym rogu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokombinuję z cyrkulacją.

Docelowo z akwarium ma być  łącznie ze 4-5 mniejszych rybek.Odpieniacz mam  wydajny pod akwarium 200l  by Erni.Na dzień dzisiejszy w akwarium pływają tylko 2 rybki. Jaka ilość wody zalecacie na podmiankę np. cotygodniową lub lub jaka ilość na podmianę co dwutygodniową?

 


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianki rób 5-10% i metodą prób i błędów sam dojdziesz jak często i ile procent robić. Na to nie ma gotowej odpowiedzi. U mnie najlepiej sprawdza się 10% co tydzień, ale ja mam o wiele mniejsze akwarium. Musisz pokombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.