Skocz do zawartości
Sidjio

Morskie Krewetkarium 250-300L Starter Kit.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam stwierdziłem że założę temat bo już głupieje od ilości wiedzy i informacji i różnych opiń. Nie będę się tutaj za bardzo rozpisywać tylko konkretnie. Mam już akwaria słodkie i doświadczenie w nich. Chciałbym morskie 100x50x50 albo 120x50x50 to wychodzi 250 / 300 L ( zależne od miejsca w nowym mieszkaniu ). Do konkretów. 

Zacznę od może głupiego pytania

1. Czy dwa akwaria mogą stać obok siebie słodkowodne i morskie. ( osobno oczywiscie wszystko ) 


2. TAK stwierdzam że jak wszyscy polecają tego sumpa to już w to polecę od biedy bo byłem bardzo na nie ale przeboleje :P  Powiem wprost, mówcie jak do debila bo w ogóle nie ogarniam majsterkowania przy sumpie, węży, połączeń, pomp itp.

Czy są gdzieś jakieś proste schematy jak zbudować bez udziwnien? Ew jakis schemat, dam takie coś do szklarza i niech zrobi.


Czy można mieć sumpa bez tych kominów, wycięć w szkle ? Po prostu stawiam akwa ~300L idą do niego rurki jak kubełek w słodkim i to wszystko ? Zależy mi na tym.

Chciałbym jak najmniej sprzętu i kombinowania. Myślałem na początku nad nanoreef 250 ew 500... Kto inny poleca kaskade FZN-3. A jeszcze inni jadą na kubełkach, kranówce i idzie po prostu oszaleć co wybrać ale głos ludu mówi że sump najlepsza opcja.

Byłem w sklepie dużo też się dowiedziałem. Filtr osmozy też będę mieć, a propo skały żywej i piasku to wiem że najlepiej żywe tyle że ja chce do swojego akwa dużo około 30% a nawet może troszkę więcej. Wodę też z podmianek. 

Z racji że zajmuję się hodowlą krewetek w krewetkariach słodkowodnych chciałbym mieć coś na wzór MORSKIEGO KREWETKARIUM.

Bez ryb ( max 2 błazenki jak już ) tylko krewetki / jeżowiec / jakieś ślimaki / kraby. Chodzi mi o to żeby była obsada taka że każdy osobnik robi coś pożytecznego i żyją w harmonii. ( W słodkim mam takie zestawy i akwarium samo się czyści i poleruje właśnie dzięki krewetką, ślimakom, otoski i takie tam :D )

I najważniejsze, chciałbym w miarę normalne ceny. Bez udziwnień, bez dupereli i rzeczy które nie są mi potrzebne aż tak. Chodzi mi o konkretne minimum do startu takiego akwarium.


Sprzęt który przedtem upatrzyłem:

Zestaw: https://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Tunze-Comline-Reefpack-500/1439 ewentualnie https://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Tunze-Comline-Reefpack-250-/3180

Filtr: https://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Osmoza-Filtr-100-RO-z-zywica-DEMI/903

Falowniki mogą być chińskie. Wiem że można normalnie a dobrze ( a nawet i czasami tanio ) :) I nie chodzi mi że szkoda mi kasy tylko ma działać dobrze, a czy firmowy czy chiński... Bez różnicy dla mnie ;)

Kwestia pomp nie zbyt ogarniam, nigdy nie używałem. Rozumiem że muszą być dwie gdzie jedna zasysa do sumpa a druga która jak woda przeleci przez te wszystkie filtry tam to wrzuca to do akwarium z powrotem ? Jakie modele patrzeć (normalne cenowo) ?

Oświetlenie postaram się mieć 1 W na 1 L wody. Koleś mi zrobi prawdopodobnie listwę sam. Ewentualnie myślałem nad kilkoma listwami od aquaela 36 w bo ledy chyba się inaczej rozkładają w wodzie i 0,5 to jak świetlówka 1 z tego co pamiętam 

Akwarium optiwhite zamówię prywatnie u szklarza przy tylu litrach 8mm czy lepiej 10mm ?

Jezu miałem napisać dwa zdania... wyszło jak zawsze :P jak coś sobie przypomnę to dopiszę

Z góry dziękuje za pomoc:) 

Edytowane przez Sidjio (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, Sidjio napisał:

Kwestia pomp nie zbyt ogarniam, nigdy nie używałem. Rozumiem że muszą być dwie gdzie jedna zasysa do sumpa a druga która jak woda przeleci przez te wszystkie filtry tam to wrzuca to do akwarium z powrotem ?

to tak na początek .. nie - pompa jest jedna

woda przelewa się grzebieniem i grawitacyjnie spada w dół - do sumpa a pompa tłoczy z powrotem

proponuje zacząć od podstaw :) bo wróżę tu wielką porażkę (przy okazji by rozmnażać krewetki to trzeba mieć co najmniej 2 zbiorniki )

16 minut temu, Sidjio napisał:

Akwarium optiwhite zamówię prywatnie u szklarza przy tylu litrach 8mm czy lepiej 10mm ?

grubość szyby dobiera się do wysokości i są na to normy

https://www.google.pl/search?q=tabela+grubości+szyb+w+akwarium&client=firefox-b&dcr=0&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiR5qH5i5baAhUHSJoKHW-eAfIQsAQIJg&biw=1280&bih=884

przy wymiarach które wybrałeś wystarczy 8mm (+wzmocnienia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W morskim nie mam zamiaru nic rozmnażać chodziło mi że obsada typowo krewetkowa. Dzięki teraz czaje czyli jedna pompa która wrzuca wodę z powrotem. Cały czas czytam, nie postawię akwa dopóki nie ogarnę tematu dobrze. Pomału jedynie sprzęt chce kompletować żeby na raz nie wydać z 5 tysięcy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
21 minut temu, Sidjio napisał:

żeby na raz nie wydać z 5 tysięcy. 

wydasz więcej :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak robisz sump to zamiast reefpacka wybrałbym "normalny" odpieniacz. Wyjdzie nawet taniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

1 minutę temu, silvia napisał:

wydasz więcej :) 

Haha domyślam się ;) ale mniej boli jak się rozbiega to w czasie.

1 minutę temu, bartek123_1 napisał:

Jak robisz sump to zamiast reefpacka wybrałbym "normalny" odpieniacz. Wyjdzie nawet taniej

Tylko pytanie jaki model do tego litraża i sprawdzony? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
33 minuty temu, Sidjio napisał:

Tylko pytanie jaki model do tego litraża

taki z którego serwisem (w razie czego) będzie najmniej kłopotów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, bartek123_1 napisał:

Np Deltec 1455. Używany możesz wyrwać za ok 500zł

Właśnie patrzyłem go fajny ewentualnie znalazłem Hydor https://erybka.pl/product-pol-1755-Hydor-Performer-450.html

Godzinę temu, silvia napisał:

taki z którego serwisem (w razie czego) będzie najmniej kłopotów :)

no to na pewno wiesz jakie to są :P 

A na inne pytania tak chociaż mniej więcej byście pomogli ;)? Dziękuje bardzo za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że możesz pod uwagę wziąć pudełko przelewowe, nie będzie konieczne cięcie czy wiercenie. A co do falownikow. Na start możesz użyć jvp, tanie bardzo. Aczkolwiek po czasie sam ogarniesz że warto kupic drożej mocowane na magnesy z regulacją falowniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki nawet nie wiedziałem że takie coś jest. Poczekam jeszcze na inne wypowiedzi choć chciałbym też konkretnie dowiedzieć się co potrzebuje albo jakieś modele sprawdzone i dobre. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Sidjio napisał:

To pudełko przelewowe będzie chyba najlepsza opcja :Phttp://allegro.pl/ShowItem2.php?item=5961163618 znalazłem takie ewentualnie polecacie jakieś? 

Nie bierz żadnych pudełek, rób wg sztuki, normalny komin i będziesz pan zadowolony. Nie chciałeś udziwnień więc po co je wprowadzać? 

Co do pomp cyrkulacyjnych używam Jebao 2xrw 8 powinno ci styknać (zależy jakie korale ile skały itp)

Obiegówe ( pompa która tłoczy wodę z sumpa do akwa) mam też jebao dcp 6500 polecam, fajna i cicha pompka.

Najprostszy sump to dwie komory jedna spływ i tam odpieniacz a druga komora z pompą obiegową czyli powrót. Projektów sumpow jest milon na forum więc sobie poczytaj bo może by cię interesowało dsb i refugium jak chcesz "samo-czyszczace" 

Do tego jakąś lampka (zależy jakie korale, czy może bez) 

Filtr RO +Di, żadnych kranowek, sól i heja


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za super odpowiedz akurat pudełko chce bo szczerze nie chce wiercic, kleic dodatkowo komin zabiera miejsce w akwarium i jakoś średnio mi to pasuje bo uwielbiam proste kształty jak prostokąt i kwadrat :P a to pudełko akurat idealnie rozwiązuje ten problem. Sump akurat chce 3 komorowy temu że do jednej spływa woda z akwa, do środka wrzucić chce filtry w postaci  żywej skały, ceramiki czy coś i ostatnia 3 z pompa. Lampę akurat już ogarniam chce 250W na 250l ledowe. Skały chce troszkę więcej koło 30% ale zobaczymy w praktyce :P filtr już mam ogarnięty taki biały z 3 tubami i 3 węże;) koło 350zl kosztuje. Zresztą obsada będzie tylko krewetki,  jezowce,  może jakieś wężowidlo. Ryb nie planuje raczej :) jak już to max 1 / 2 sztuki 

Edytowane przez Sidjio (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz zabierać sobie miejsca w akwarium, albo psuć kształtu bryły od wewnątrz, to zastanów się nad kominem zewnętrznym. Ostatnio też dość popularne rozwiązanie, a pewniejsze niż pudełko przelewowe, według mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Sidjio napisał:

Dziękuję za super odpowiedz akurat pudełko chce bo szczerze nie chce wiercic, kleic dodatkowo komin zabiera miejsce w akwarium i jakoś średnio mi to pasuje bo uwielbiam proste kształty jak prostokąt i kwadrat :P a to pudełko akurat idealnie rozwiązuje ten problem. Sump akurat chce 3 komorowy temu że do jednej spływa woda z akwa, do środka wrzucić chce filtry w postaci  żywej skały, ceramiki czy coś i ostatnia 3 z pompa. Lampę akurat już ogarniam chce 250W na 250l ledowe. Skały chce troszkę więcej koło 30% ale zobaczymy w praktyce :P filtr już mam ogarnięty taki biały z 3 tubami i 3 węże;) koło 350zl kosztuje. Zresztą obsada będzie tylko krewetki,  jezowce,  może jakieś wężowidlo. Ryb nie planuje raczej :) jak już to max 1 / 2 sztuki 

Tak jak kolega wyżej napisał, komin zewnętrzny, nie zabiera miejsca w akwa, wygląda jak pudełko przelewowe a przy tym jest to pewne rozwiązanie. Sam mam komin zewnętrzny i jestem bardzo zadowolony, nie zabiera miejsca w akwarium a przy tym mam pewność że nie zaleje chaty


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł z tym over flow pipe ewentualnie to pudełko. Jeszcze pomyślę nad tym wszystkim bo trochę robienia będzie przy tym. Spytam jeszcze w skrócie o układ bo już mam plan w głowie jak to będzie wyglądać. Czyli z pudełka przelewowego idzie rura na dół do sumpa, trafia do komory z odpieniaczem potem po środku jakąś ceramike, skala itp, na końcu 3 komora czysta przefiltrowana woda z pompą która idzie do akwarium z powrotem już z przefiltrowana woda ale ta rura musi być po drugiej stronie czy może iść obok tej która wciąga wodę na dół? Żeby nie było sytuacji że czysta woda będzie wyciągana od razu z powrotem do filtrowania. Czy to wszystko czy coś jeszcze przeoczyłem? Oczywiście rury PCV będą. I takie pytanie czy przy pudełku przelewowym też trzeba w nim wiercic? Czy nie? Bo przy kominie zewnętrznym na pewno :p? 

Zastanawiam się jeszcze który z tych odpieniaczy wziąć, który polecacie ?
1. https://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Deltec-SC-1351-z-kontrolerem/5932
2. https://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/RedStarfish-Odpieniacz-/7137
3. https://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Aqua-Medic-Odpieniacz-EVO-1000/4535
4. https://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Haqos-odpieniacz-PS-600/5142

Edytowane przez Sidjio (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz może też być w drugiej komorze. Rura, wąż powrotu musi być tam gdzie pompa obiegowa czyli u Ciebie trzecia komora, ale powyżej sumpa wszystkie rury mogą być obok siebie. Przy pudełku przelewowym nic nie wiercisz, bo kupujesz je z już gotowymi otworami chyba, że będziesz sam je robił to będziesz musiał wywiercić otwory w nim. Jak zamówisz akwarium z kominem zewnętrznym to zamawiasz też w nim odpowiednie otwory w kominie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również dopiero zaczynam, ale po Twoich pytaniamiach i wypowiedziach widzę, że za dużo to nie czytałeś. Moja rada nie pytaj odrazu o wszystko bo pewne rzeczy Ci napewno umkną. Jedną z nich jest autodolewka na przykład. Poczytaj sobie artykułuy pod tytułem "od czego zacząć" i jak już coś będziesz wiedział to możesz po kolei każdy temat drążyć. Napewno otrzynasz dokładniejsze informacje.

Jeśli zamierzasz zamawiać nowy zbiornik to odrazu powinien być z komiem i otworami pod spływ rewizję i powrót. A musisz jeszcze się dowiedzieć jakie średnice, jaka wielkość kominu, jak dobrać długość grzebienia, jaki komin etc. a to dotyczy jedynie akwarium.

Można tak chlup i do wody ryby i korale, ale wtedy bedzie to wyrzucenie kasy i nic więcej.

Mam podobny litrarz do planowanego przez Ciebie 110x55x55 330l.

Rewizja i splyw 32 mm powrót pod rurę 25mm. Grzebień 30 cm. Pompa obiegowa dcp jebao 5000 tys. Falowniki 2x4000 (aquael 4000) + 1 x 8000(rw8). 

Może choć trochę pomogłem, ale nie chce Ci udzielać rad bo sam jestem nowincjuszem w tym temacie. W morskim akwarium się raczej nie eksperymentuje.

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.