Skocz do zawartości
Kośmid

Moduły LED- wąski kąt świecenia

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Morskie akwarium to już historia a przyszłością jest nowe akwarium. Tym razem mam w planie odtworzyć zimnowodny biotop polskiego jeziora. Ok, tyle szczegółów a teraz pytanie: zastanawiam się nad wyborem oświetlenia. Zakładam, że akwarium będzie odkryte bo w planach nadwodne rośliny. Akwarium będzie w jasnym pomieszczeniu od północnej strony a więc trochę promieni słonecznych wpadnie. Zależy mi na jego oświetlaniu w godzinach popołudniowo- wieczornych. Oświetlenie będzie skromne a nawet chciałbym aby było efekciarskie. Myślę nad zastosowaniem kilku modułów LED o wąskim kącie strumienia światła. Według producenta taki kąt to około 38-45 stopni przy odległości 1 metra. Ewentualnie jeśli nie moduły to żarówki LED o podobnym kącie świecenia. Graficzna wizualizacja rodem z painta:

grherh.png.49721311b0ad13ce3e01617b8dd383f4.png

 

Pytanie brzmi: czy coś stoi na przeszkodzie np.: tafla wody, która zadziała rozpraszająco? Czy uda się uzyskać takie słupy światła? Akwarium będzie miało wysokość 40- 50 cm.

 


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to chyba nie to forum bo to morskie forum;)


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, Kośmid napisał:

 Graficzna wizualizacja rodem z painta:

proponuję zrobić próbę bo soczewki są już od 5st

358e28200d732.jpg

s-l1600.jpg

więc można próbować aż będziesz zadowolony :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka soczewka skupi światło jak narysowałeś, ale żeby było to widać jak na rysunku, to spora moc będzie potrzebna a co za tym idzie wypali do żywego wszystko, ryby będą pływać slalomem, żeby to ominąć. Widziałem taką latarkę z takim skupieniem właściciel rozpalał nią ognisko B)

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i z takiej wysokości ciężko będzie zrobić efekt snopów światła...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba za mocno zaakcentowałem pomysł. Nie chce zrobić mieczy świetlnych z tych ledów haha. Celowałbym aby raczej dno było oświetlone całe ALE, żeby był widoczny rozchodzący się snop światła ze źródła. Chyba nie pozostaje nic innego jak spróbować np.: z takimi ledami:

http://allegro.pl/modul-1-led-soczewka-3w-zimny-ip67-12v-220lm-i7161139022.html


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.