Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Planuje wykonać lampę do akwarium 240l

Czy podany rozkład i temp. barwowa będzie ok?

Akwarium 120x40x50

Planuje wykonać takie dwa moduły diod 1W.

lighting-design-home-lighting-fixtures-light-led-lighting-homey-led-lighting-in-reef-tanks-led-aquarium-lighting-informationled-reef-lighting-48-inchled-aquarium-lighting-48-inchled-aquarium.jpg


c45174c6feffb8c5f060ac65051233adu1803a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze akwarium 40cm głębokości to mało, będziesz tego żałował. 

Czemu 1watowe diody??? Komplikuje to budowę i zwiększa ewentualne problemy. 

Co do barw. Za dużo moim zdaniem ciepłego białego. 6500k dadzą dostateczną ilość czerwieni. 4000k zamień na niebieskie okolice 470nm. 

Dodaj coś z okolic zieleni/cyjanu ładnie podkreśla kolory. 

A jak masz zamiar sterować diodami??? Po prostu włącz wyłącz czy jakiś sterownik???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własny sterownik oparty na Raspberry.

Driver PI5V1.

Głębokość akwarium 50cm.

Jeśli chodzi o 1W - jakie problemy?

Jest to projekt mogę zmienić jeszcze na 3W.


c45174c6feffb8c5f060ac65051233adu1803a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ja bym nie dawał diod 4000k za to w ich miejsce dał powyżej 10 000K (bliżej 20 000K niż 10 000)

przy okazji .. zaglądałeś do działu DIY ?

np.

 

nawet licząc po 1zł za diodę to masz gotowy panel w podobnej cenie

https://pl.aliexpress.com/item/4-Channel-CREE-XPE-XP-E-EPILEDS-DIY-Led-Lamp-Light-Cyan-495NM-UV-Violet-Purple/32416411408.html?spm=a2g17.10010108.100007.1.367962210JPAOI&traffic_analysisId=recommend_2037_null_null_null&scm=1007.13482.95643.0&pvid=3c98ba5b-959f-414c-86e2-533abaebf87a&tpp=1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
11 godzin temu, august_art napisał:

Cześć,

Planuje wykonać lampę do akwarium 240l

Czy podany rozkład i temp. barwowa będzie ok?

Akwarium 120x40x50

Planuje wykonać takie dwa moduły diod 1W.

lighting-design-home-lighting-fixtures-light-led-lighting-homey-led-lighting-in-reef-tanks-led-aquarium-lighting-informationled-reef-lighting-48-inchled-aquarium-lighting-48-inchled-aquarium.jpg

według mnie za dużo białego, po co Ci taki rozrzut białego, daj jedna nitkę 10000 lub 20000 K i ja dałbym biały na środku a niebieskie po zewnętrznych, UV jak sie upierasz to na srodku 2 maks, poza tym diody 1W??, budujesz lampę rób na 3W,  nie będziesz musiał ich tak ściskać, dasz mniej a będzie więcej miejsca łatwiej to polutować i lepiej będzie wyglądało, a mocy uzyskasz wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym co pokazałem jest 5 rzędów 1W.

Gdy wymienię na 3W to co proponujesz jaki stosunek niebieskich do białych ile UV, przedmówca proponował CYAN, i zielone?

Czy wymienić 3szt 1W na 1st 3W?

Ile proponujecie zrobić kanałów do sterowania?


c45174c6feffb8c5f060ac65051233adu1803a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

ja ogólnie jestem za niebieskim :), ale to wiadomo każdy lubi inaczej, jestem w trakcie budowy nowej lampy i szczerze nie widzę potrzeby pakowania do lampy innych niż blue, royal blye i white z zakresu (10000-30000K), w pierwszej lampie dałem zielone i czerwone pomarańczowe i UV, ale ten kanał mam skręcony na 5-10% i używam  głównie do wschodówi i zachodow słońca, teraz zastanawiam się czy nie zrezygonawać z nich całkiem, kwestia do przemyslenia jeszcz.

U Ciebie jak chcesz jakiejś porady podaj jaka chcesz uzyskać moc, bo rozumiem ze budujesz do 240l akwarium a z rysunku wynika że chcialeś dać 55 diod czyli 55W wydaje mi się za mao

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paragon autor planuje dwa takie moduły a więc 110w. 

Ja proponowałem cyjan albo zielone.  Ogólnie popatrz sobie na wykres widma popularnych świetlówek. Główne części to okolice 400nm, od 430 do 470nm,zielony i czerwony. Dlatego w swojej lampie starałem się dobrać w podobny sposób diody. A sterownikiem jestem w stanie indywidualnie dobrać moc każdego z nich. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
16 minut temu, dadario napisał:

@Paragon autor planuje dwa takie moduły a więc 110w. 

Ja proponowałem cyjan albo zielone.  Ogólnie popatrz sobie na wykres widma popularnych świetlówek. Główne części to okolice 400nm, od 430 do 470nm,zielony i czerwony. Dlatego w swojej lampie starałem się dobrać w podobny sposób diody. A sterownikiem jestem w stanie indywidualnie dobrać moc każdego z nich. 

 

a spoko nie doczytałem :) 110 to nadal wydaje się że za mao :), bo to jest teoretyczna moc a nie będzie wszystko swiecilo na 100% raczej, poza tym akwarium ma 120cm długosci mi nadal wydaje za mało, ja mam 120W + Świetlówka 45W i będę budował jednak trochę mocniejszą, co do różnych kolorów mozna się w to pobawić ale żeby to miało ręce i nogi trzeba by była dać to na dwie oddzielne nitki aby było w pełni sterowalne, czyli 1 nitka zielony i jedna czerwony, ja zrobiłem błąd i dałem to na jedna nitkę razem i jest zaweżona mozliwość regulacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mam aqme i 5kanałów... 6będzie do świetlówek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Mam i ja :D, ja bede budowal na 5w power led tym razem, autorowi polecam nie pchac sie w 1w jak juz 3w 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
41 minut temu, heatbeat napisał:

a na 10W COB ktoś coś robił? Sprawdzają się?

https://led-byt.pl/pl/c/10W-COB-45mil/87

robili, i robią bo to chyba najtańsze rozwiązanie działają ja tez dawno temu miałem, teraz są fajne bo można podłączać bezpośrednio pod 230V, maja zintegrowane zasilanie, ale sa niesterowalne, poza tym ja wole rozlożyć powiedzmy 20-30W diodami 3W  na powierzchni niż mieć to w jednym punkcie,

22 minuty temu, august_art napisał:

Dziękuję, za odpowiedzi. Zrobię na 3W.

Przeprojektuje.

wydaje mi się że 3W są lepszym rozwiązaniem ja bedę testował wersje 5W ktore pracuję na takim samym pradzie czyli 700mA jak te 3W, ale mają wyższe napięcie czyli dasz mniej na nitce w porównaniu z 3W dla przykladu posiadając zasilanie 36V

1. 8x3W (około 3,6V) = 24W (okolo 29V) driver 700mA

2. 5x5W (około 6V) = 25W (około 30V) driver 700mA

zaleta tego jest że w lampie upchasz więcej diod, a uzyskasz większa moc lub przy takiej samej mocy masz wiecej miejsca, minus musisz zrobić więcej nitek, przy 3W możesz dać 7-8 diod na nitce, przy 5W dasz na nitce 4-5szt, przy zasilaniu 36V,

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Paragon napisał:

robili, i robią bo to chyba najtańsze rozwiązanie działają ja tez dawno temu miałem, teraz są fajne bo można podłączać bezpośrednio pod 230V,

Ja tylko spotkałem się z diodami cob pod 230V 20-50W, a 10W pod 230V jeszcze nie widziałem. Daj jakiś link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.