Skocz do zawartości
Gość

Shallow reef tank 120-140l

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Zbiornik ma wymiar 70x70x35, panel ma wymiar 40x15x33(około), po prostu nie jest na całą długość tylnej szyby.

Akwarium podobne do tego (od chyba 6 posta

 

https://www.reef2reef.com/threads/29-aio-costume-build.302805/

 

Dzięki za plany. Zastanawiam się czy jak w 1 komorze przelew jest góra to czy nie robi się odstojnik na syfek na dole bo przecież woda nie miesza się tak super przy małym spadku. Większość paneli ma przerwy z 1 komory dołem chyba żeby lepiej mieszać wodę?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, zipke napisał:

Zbiornik ma wymiar 70x70x35, panel ma wymiar 40x15x33(około), po prostu nie jest na całą długość tylnej szyby.

Akwarium podobne do tego (od chyba 6 posta

 

https://www.reef2reef.com/threads/29-aio-costume-build.302805/

 

Dzięki za plany. Zastanawiam się czy jak w 1 komorze przelew jest góra to czy nie robi się odstojnik na syfek na dole bo przecież woda nie miesza się tak super przy małym spadku. Większość paneli ma przerwy z 1 komory dołem chyba żeby lepiej mieszać wodę?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

Mam zbiornik uruchomiony od 23.12.2016. Na spodzie jest syfu ok 1-2mm i tylko przy rogach. Nie daje żadnej waty więc wszytkie farfocle powinny się tam znaleść. Zapewniam Cię że syfu nie będzie gdyż wysokość tej komory będzie u Ciebie jeszcze niższa i lepiej przez to wyplukiwana. Z tego co zauważyłem to bardzo duży wpływ na czystość ma stosowanie bakterii bio-mate od kz. Nigdy nie czysciłem panelu a syfu brak. Nie lubię wkładać rąk do akwaium ;-) wolę robotę zostawić bakterią. Siporaxu mam 3 litry i też go nie czysciłem :-). Do obiegu zamontowalem reaktor glonowy wlasnej roboty i parametry caly czas no3 i po4 są na zero. Do tego stosuję raz na miesiąc ampułke BioDigest Prodibio. Czasami myślę czy nie wyłączyć odpieniacza bo powoli zaczynam martwić się o jałową wodę. Karmię 1 kostkę mrożonki solowca raz na dobę. Niektórzy mówią że to dużo na taki zbiornik. Ale co tam, bakterie też są głodne :-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie proste panele, których projekty widziałem zawsze miały taki układ i nawet swój panel we Fluval M60 też przerobiłem na wzór pierwszego przykladu.Akwarium2.jpg2wlvg2g.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie jałowa woda nie wskazana, mam proste miękkie korale kilka lps, patyków ani korali po kilkaset PLN nie planuję:)
A może przy moim proponowanym ukladzie dać w 1 komorze watę i siporax a w 2 odpieniacz. Zostanie prostota konstrukcji a przepływ w komorze odpieniacza będzie góra

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak odpieniacz dasz w pierwszej to brud opada na dno i jest odrazu wciągnięty do odpieniacza wiadomo nie wszystki. Możesz zastosować za grzebieniem siatkę do wyłapywania syfu i na bieżąco ja czyścić. Ze względu na niskie akwarium i wymaganą wysokość dla odpieniacza odpada Ci "półka z watą taka jak na zdjęciu. dcd221585675aa63a54a7e4ae9d92902.jpg


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, maciej01 napisał:

Wszystkie proste panele, których projekty widziałem zawsze miały taki układ i nawet swój panel we Fluval M60 też przerobiłem na wzór pierwszego przykladu.Akwarium2.jpg2wlvg2g.jpg

To jest dobre rozwiązanie ale bez odpieniacza. Raczej projekt pod refugium bo syf bedzie uciekał dołem i go nie odpieni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadaniem odpieniacza jest odpienianie zanieczyszczeń, białek z wody, a nie zbieranie detrytusu. Do zbierania detrytus można sobie zainstalować jakiś pojemnik na watę i zamontować go gdzieś przy grzebieniu lub przy drugiej przegrodzie na tym pierwszym przykładzie, obrazku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak odpieniacz dasz w pierwszej to brud opada na dno i jest odrazu wciągnięty do odpieniacza wiadomo nie wszystki. Możesz zastosować za grzebieniem siatkę do wyłapywania syfu i na bieżąco ja czyścić. Ze względu na niskie akwarium i wymaganą wysokość dla odpieniacza odpada Ci "półka z watą taka jak na zdjęciu. dcd221585675aa63a54a7e4ae9d92902.jpg

Zapomniałem 9004 pobiera wodę górą 9001 dołem. Ale detrytus zbierze Ci się za" blokadą jak ją zrobisz za grzebieniem.

 


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Jointela napisał:

Zapomniałem 9004 pobiera wodę górą 9001 dołem. Ale detrytus zbierze Ci się za" blokadą jak ją zrobisz za grzebieniem.

 

9004 zbiera też dołem. Górą zbiera film z powierzchni. Dlatego 9004 ma dużą przewagę nad 9001. Tak jak pisałem wczesniej mój projekt podany wyżej docelowo został robiony pod tunze 9004. Działa wyśmienicie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro zbiera dołem to dałbym go w pierwszej. Prawda jest taka że może sobie sprawdzić ponieważ w pierwszej i drugiej ma taki sam poziom wody. Siporax da w koszyku i może testować co mu bardziej odpowiada.


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Powiem szczerze, myślałem, że ten panel to prostsza sprawa:) multum informacji i opcji, staram się wybrać z najprostszych rozwiązań bo nie chce komplikować na starcie skłaniam się ku opcji pierwotnej tzn. 2 przegrody klasycznie jak na moim projekcie z uwzględnieniem mocowania waty do zbierania brudu (tutaj muszę się zastanowić).

 

Pytanie dodatkowe z innej beczki, zamiast szkła lacobel na panel, które może prześwitywać planuję skleić 2 szybo po 3 lub 4mm czarnym silikonem po całości tak aby uzyskać jednolitą taflę. Myślicie, że przejdzie i wykonalne? Może ktoś już tak robił?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A nawet tu na forum znalazłem opinie, że prześwituje:) może zależy od lakieru. Ale masz sam lacobel czy naklejony na szkło?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Grubość 4mm? Nie wiem czy nie za cienki przy moim zbiorniku?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W takim razie muszę skoczyć do lokalnego szklarza zapytać czy ma takie rzeczy, nie schodzi ci lakier pod wpływem słonej wody?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam z tym problemu. Jak patrzę na szybę to nie widzę lakieru. Ja robiłem zbiornik w erybce możesz ich zapytać jakiego szkła używają.


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dzięki za info, nie wiem tylko czy oni nie używają szkła barwionego a to co innego niż lacobel. Pisał do nich nie będę bo nawet nie odpisali o prośbę wyceny zbiornika, pytałem też o części do dolewki tunze i zero odzewu.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Poniżej panel po aktualizacji:

-  minimum 15 mm luzu pod odpieniaczem

- spadek między grzebieniem a ostatnia przegrodą minimum 20 mm

Czy macie jeszcze uwagi?

Dostałem info, że zbiornik ma być w przyszłym tygodniu zatem czas na hydraulikę. Pompa 1000l/h powrót chcę dać na rurze fi 16 mm, do tego dać 3 kolanka tak jak tutaj:

1.jpg

Czy taki powrót zda egzamin, przy panelu można chyba dać te kolanka nawet pod taflą wody, jak będzie zanik prądu to poziomy się wyrównają (akwarium-panel), dobrze myślę?

Jaki grzebień polecacie:

https://erybka.pl/product-pol-8779-Grzebien-przelewowy-32-cm.html

https://erybka.pl/product-pol-7768-GroTech-Grzebien-przelewowy-19-cm.html

Może inne sugestie?

K.

panel v3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, zipke napisał:

Poniżej panel po aktualizacji:

-  minimum 15 mm luzu pod odpieniaczem

- spadek między grzebieniem a ostatnia przegrodą minimum 20 mm

Czy macie jeszcze uwagi?

Dostałem info, że zbiornik ma być w przyszłym tygodniu zatem czas na hydraulikę. Pompa 1000l/h powrót chcę dać na rurze fi 16 mm, do tego dać 3 kolanka tak jak tutaj:

1.jpg

Czy taki powrót zda egzamin, przy panelu można chyba dać te kolanka nawet pod taflą wody, jak będzie zanik prądu to poziomy się wyrównają (akwarium-panel), dobrze myślę?

Jaki grzebień polecacie:

https://erybka.pl/product-pol-8779-Grzebien-przelewowy-32-cm.html

https://erybka.pl/product-pol-7768-GroTech-Grzebien-przelewowy-19-cm.html

Może inne sugestie?

K.

panel v3.jpg

Dobrze widzę że powrót i zlew przez grzebień masz w jednej komorze? Jeśli tak to nie bedzie przepływu wody przez panel. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To zdjęcie jest tylko poglądowe jak planuję zrobić powrót tzn na kolankach. Panel jest rozrysowany oddzielenie:)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czy powrót z panelu na rurze fi16 będzie dobry?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Doszło trochę rzeczy, niestety szkła jeszcze nie ma:/ miało być w tym tygodniu ale zaraz weekend i info brak.

Co doszło:

- cyrkulacja Tunze 6025 i na razie dołożę JVP-110 z kostki z czasem dojdzie pewnie jeszcze jeden Tunze zmiast JVP

- siporax (razem z moim będzie 2l)

- piasek suchy

- hydraulika (tutaj gafa bo nie wiedziałem, że mocowanie węża ma tą samą średnicę co rurka i potrzebna była mufa ale jakoś sobie z tym poradzę)

- grzebień przelewowy, w związku z tym poniżej aktualizacja panela (chcę zamówić szkło na panel jutro lub w sobotę jak się uda). Zmianie uległy wymiary komory odpieniacza, zwężyłem ją do 12 cm oraz zmieniłem wysokość przegród z uwagi na wymiary grzebienia. Spadek pomiędzy taflą wody w zbiorniku a ostatnią przegrodą panela będzie minimum 4,5cm, zastanawiam się czy nie będzie za mocno chlupać (akwa stoi w salonie a małżonka mocno wyczulona na hałas, nawet super ciche wentylatory w lampie słyszy:))

Będę wdzięczny za opinie.

panel v4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.