Skocz do zawartości
kierowca

Problem z poziomem wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z ustawieniem poziomu wody w kominie oraz sumpie. Akwarium 100/50/50 z zewnętrznym waveboxem na dwóch pompach 6055. Problem polega na tym że zmienia mi się poziom wody w komorze sumpa przy włączonym falowaniu wody przez co dolewka ciągle się zalancza przez co zmienia się poziom w kominie. Dodam że pompa obiegowa to jebao6000. Czytałem gdzieś o problemie z utrzymaniem stałej wydajności tej pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
12 minut temu, kierowca napisał:

Witam. Mam problem z ustawieniem poziomu wody w kominie oraz sumpie. Akwarium 100/50/50 z zewnętrznym waveboxem na dwóch pompach 6055. Problem polega na tym że zmienia mi się poziom wody w komorze sumpa przy włączonym falowaniu wody przez co dolewka ciągle się zalancza przez co zmienia się poziom w kominie. Dodam że pompa obiegowa to jebao6000. Czytałem gdzieś o problemie z utrzymaniem stałej wydajności tej pompy.

hmmm masz zdjecie jak to wygląda u Ciebie, ja mam od lat pompy jebao nigdy nie miałem problemu z pompami jebao/jecod, o ile cm skacze Ci poziom wody w komorze dolewki jaką masz dolewkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin masz pełen wody? Tzn. czy rura powrotu jest cały czas pod wodą bez względu na falowanie.
Poziom w komorze dolewki (ostatnia komora sumpa) może się wahać jeśli spłynie raz mniej raz więcej wody z komina. Stąd mój wniosek... Masz albo za wysoko ustawioną rurę powrotu i raz jest zatopiona raz odkryta zależnie od nadchodzącej fali. Lub masz zbyt nisko ustawioną rewizję i gdy nadchodzi fala woda przelewa się szerokim strumieniem rewizji do sumpa.

Inną opcją jest "wahliwa" praca pompy obiegowej - raz wytłoczy więcej raz mniej takie ala falowanie. Z tym osobiście się nie spotkałem - ale młody więc pewnie i takie problemy zobaczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Co to za dolewka ? może wystarczy wydłużyć czas reakcji

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w kominie zrobione tak, że sitko spływu jest 5 cm nad dnem komina, całe jest zalane. Na początku myślałęm, że te 5 cm to problem bo sie może detrytus zbierać, ale się nie zbiera, a do tego jakby coś wskoczyło do komina i braknie napięcia to się nie udusi.

Rura rewizji i zaworem reguluje poziom wody. Poziom wody można co prawda ustawić niżej, ale wtedy zbiera się filtr w kominie. lekko przykryta rewizja zbiera filtr i wszystko co pływa na powierzchni w kominie.

Jeśli masz tak zrobione, to nie ma opcji, żeby zmieniał się poziom wody. Chyba, że pompa pracuje bardzo nierówno.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam problem ze stałym poziomem wody w kominie tylko moja pompa z czasem słabnie i muszę wrzucić wyższy bieg , u ciebie jest odwrotnie szybciej pcha niż spłynie ja bym odłączył dolewkę , wyłączył falowniki ustawił pompę na połowę mocy wyregulował spływ zaworem na powrocie , włączył falowniki jak dalej poziom będzie wariował to coś nie tak z pompą


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewając to Pacyfik sun. W kominie mam sitko i jest całe w wodzie ale jak zmienię np szybkość falowania to woda obniża się nawet o kilka centymetrów lub się podnosi do rury rezerwy. A może woda co znajduje się w komorach waveboxa na ma to wpływ?

Edytowane przez kierowca (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 minut temu, kierowca napisał:

Dolewając to Pacyfik sun. W kominie mam sitko i jest całe w wodzie ale jak zmienię np szybkość fałszowania to woda obniża się nawet o kilka centymetrów lub się podnosi do rury rezerwy. A może woda co znajduje się w komorach waveboxa na ma to wpływ?

masz mieć ustawiony tak splyw aby woda się lekko przelewała przez rewicje, z tego co piszesz tak nie jest tak?

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NieNie ustawiłem poziomu do rewizji. Po włączeniu pomp woda sama do nich sięga. Falowanie wody nie powinno mieć chyba wpływu na poziom wody w komorze w sumpie. Czasami uda mi sie na chwile ustawić poziom ale każde zakłócenie falowania przez jego zwiększenie lub przyspieszenie powoduje duże skoki poziomu wody . A może przy waveboxach woda nie powinna się przelewać przez rewizję?

Edytowane przez kierowca (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, kierowca napisał:

NieNie ustawiłem poziomu do rewizji. Po włączeniu pomp woda sama do nich sięga. Malowanie wody nie powinno mieć chyba wpływu na poziom wody w komorze w sumie. Czasami uda mi sie na chwile ustawić poziom ale każde zakłócenie fałszowania przez jego zwiększenie lub przyspieszenie powoduje duże skoki poziomu wody . A może przy waveboxach woda nie powinna się przelewać przez rewizję?

ustaw tak aby woda przelewała się delikatnie przez rewizję do sumpa, jeżeli poziom wody jest plywający w kominie wpływa to na poziom wody w sumpie, poziom wody w kominie ma byc stały, najlepiej to osiągnąc przez doprowadzenie do przelewania rewizją

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ustawiłem poziom wody Tak aby woda delikatnym ciurkiem leciała przez rewizję. Chwile poczekam i włączę pompy zobaczę co bedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I podnosi się poziom wody w sumpie. Doszedłem do wniosku że przy wrażeniach rewizja wody powinna być na tyle wysoko aby ,, fale ,, jej nie sięgały. Jutro wydluze rewizję o zobaczymy czy miałem racje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

raczej nie masz coś nie tak jeżeli stale się przelewa woda rewizją to nie ma prawa zmieniać się poziom wody w ostatniej komorze sumpa, nagraj filmik albo chociaż zdjęcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że po włączeniu pomp gdzie woda buja się około 1.5 cm to dużo więcej wody jest wpychana do rewizji a po zmianę falowania na mniejsze woda ,,wepchana,, do sumpa nie idzie przez pompę i dlatego bardzo szybko poziom wody obniża się w kominie. Na jakiej wysokości macie rewizję do górnej krawędzi grzebienia? I czy rewizję macie wklejona na stałe do przelotu? Ja mam tylko włożoną na ścisk ale raczej jest szczelne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

proste pytanie - bez "bujania" dolewka lub pompa nie szaleje ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Tak jak pisałem za mało danych, filmik najleszy by był, u mnie buja się około 2 cm i nie mam takich problemów, ewidentnie masz cos żle ustawione wszystko wyjasni filmi, bez tego to wróżenie w fusach

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, silvia napisał:

proste pytanie - bez "bujania" dolewka lub pompa nie szaleje ?

 

Bez bujania wszystko ok. Dolewka kilka razy dolala wodę i się unormowalo. Zrobiłem znacznik poziomu wody i rano zobaczę czy coś się zmienilo. Tylko złe zrobiona rewizja czyli za nisko przychodzi mi do glowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, kierowca napisał:

Bez bujania wszystko ok.

http://magu.pl/aqma-refill-automatyczna-dolewka

Pompa włączy się, jeżeli czujnik główny przez określony czas (trzy cykle) będzie raportował zbyt niski poziom wody,

a te standardowe "trzy cykle" możesz zmienić w sofcie na więcej i np. dolewka doleje gdy przez minutę (lub kilka ) poziom wody będzie mniejszy od zadanego

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bez pomp masz delikatne przelewanie czyli do sumpa trafia X wody z przelewu głównego Y wody z rewizji. Na liczbach 1 + 0,2 =1,2 Gdzie 1 to całkowity przepływ przelewu głównego a 0,2 to przepływ (delikatnie siąpiącej rewizji)
Załączasz falowanie i masz X wody z przelewu głównego Y wody z rewizji (delikatnie siąpiącej) oraz Z wody uzyskanej w wyniku falowania. Czyli na liczbach 1 + 0,2 +/- 0,2 . Zatem w kulminacji masz 1,4 przepływu całkowitego w maksimum oraz 1 w minimum (bo masz falowanie poziomu wody w kominie). Jeżeli masz do tego niewielką komorę pompy obiegowej i czułą dolewkę to będzie występowało wahanie poziomu w ostatniej komorze, oraz załączy się dolewka.

Dlatego właśnie wg mnie rura rewizji przy falowaniu powinna być ustawiona wyżej. A rura powrotu musi być cały czas zanurzona, aby cały czas przepływ przez jej średnicę był jednakowy. Tak czy inaczej przy falowaniu będzie dźwięk fali (o ile poziom wody w kominie jest niższy) i chlupot z komina nie zrobi wielkiej różnicy. Także przy falowaniu nie patrz na delikatne przelewanie się przez rewizję, wystaw ją nad wodę aby działała jako awaryjny przelew w przypadku zapchania się głównego przelewu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
9 godzin temu, chwialek napisał:

Jeśli bez pomp masz delikatne przelewanie czyli do sumpa trafia X wody z przelewu głównego Y wody z rewizji. Na liczbach 1 + 0,2 =1,2 Gdzie 1 to całkowity przepływ przelewu głównego a 0,2 to przepływ (delikatnie siąpiącej rewizji)
Załączasz falowanie i masz X wody z przelewu głównego Y wody z rewizji (delikatnie siąpiącej) oraz Z wody uzyskanej w wyniku falowania. Czyli na liczbach 1 + 0,2 +/- 0,2 . Zatem w kulminacji masz 1,4 przepływu całkowitego w maksimum oraz 1 w minimum (bo masz falowanie poziomu wody w kominie). Jeżeli masz do tego niewielką komorę pompy obiegowej i czułą dolewkę to będzie występowało wahanie poziomu w ostatniej komorze, oraz załączy się dolewka.

Dlatego właśnie wg mnie rura rewizji przy falowaniu powinna być ustawiona wyżej. A rura powrotu musi być cały czas zanurzona, aby cały czas przepływ przez jej średnicę był jednakowy. Tak czy inaczej przy falowaniu będzie dźwięk fali (o ile poziom wody w kominie jest niższy) i chlupot z komina nie zrobi wielkiej różnicy. Także przy falowaniu nie patrz na delikatne przelewanie się przez rewizję, wystaw ją nad wodę aby działała jako awaryjny przelew w przypadku zapchania się głównego przelewu.

Fajny tor dedukcji, ale uważam że problem tkwi gdzie indziej albo średnice rur są źle dobrane albo sływ jest za mocno skręcone jest jeszcze kilka innych rzeczy ale nie wszystko da się opisać trzeba zobaczyć, u mnie faluje woda okolo 2 cm nie mam takich problemów kiedys ustawiłem że falowało ponad 3 cm ale miałem stracha i zmniejszyłem tez nie miałem takiego problemu,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak bedzie pompa. Wczoraj ustawiłem poziom a po całej nocy poziom wody w kominie opadł o kilka cm. Waveboxa mam w tej chwili wyłącznego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Jebao 12000 - przez 2 lata idealnie pracowała, równomiernie, woda ciągle pod kreskę, teraz co dzień-3 dzień muszę regulować zawór spływu, by mieć stały poziom wody w kominie i komorze pompy obiegowej. Niestety sprawdzając na przepływomierzu raz mam wydajność mimo ustawień maksymalnych 10800 litrów na godzinę, a raz mam 10500 litrów na godzinę. I te 300 litrów robi różnicę niestety. A wahania są między tymi dwiema wartościami podanymi.

Więcej nie dam się namówić na Jebao, do odpieniacza może być, ale nie na obieg. Nadmienię iż pompa raz w miesiącu całkowicie myta i czyszczona nawet z ośką wirnika.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie obserwuje jak poziom wody bez jakiegokolwiek regulowania itp się podnosi. Nigdy więcej jednak na obieg!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 godziny temu, kierowca napisał:

Chyba jednak bedzie pompa. Wczoraj ustawiłem poziom a po całej nocy poziom wody w kominie opadł o kilka cm. Waveboxa mam w tej chwili wyłącznego. 

ustawiłeś tak żeby się przelewało przez rewizję?

2 godziny temu, Pirotechnic napisał:

Ja mam Jebao 12000 - przez 2 lata idealnie pracowała, równomiernie, woda ciągle pod kreskę, teraz co dzień-3 dzień muszę regulować zawór spływu, by mieć stały poziom wody w kominie i komorze pompy obiegowej. Niestety sprawdzając na przepływomierzu raz mam wydajność mimo ustawień maksymalnych 10800 litrów na godzinę, a raz mam 10500 litrów na godzinę. I te 300 litrów robi różnicę niestety. A wahania są między tymi dwiema wartościami podanymi.

Więcej nie dam się namówić na Jebao, do odpieniacza może być, ale nie na obieg. Nadmienię iż pompa raz w miesiącu całkowicie myta i czyszczona nawet z ośką wirnika.

ja mam te pompy od lat i nie mam problemu

ps macie te pompy od nowości czego nie reklamujecie, czy to zakup używki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.