Skocz do zawartości
Hoom

Ozone generator

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem tmc v2 ozone generator i zamierzam go podpiąć do mojego odpieniacza  . W związku z tym mam pytanie czy ktoś używał ozone generator i mógłby sie podzielić własnym doświadczeniem . Dzięki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli nia posiadasz jakiegos olbrzymiego akwarium ("stopka" nie jest wypelniona :P) to proponuje zaczac od najmniejszej dawki przez 1 godzine w nocy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Stani napisał:

Jesli nia posiadasz jakiegos olbrzymiego akwarium ("stopka" nie jest wypelniona :P) to proponuje zaczac od najmniejszej dawki przez 1 godzine w nocy.

Jaka zauważyłeś różnice jak zacząłeś używać generator ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestalem uzywac wegla. Ph troche sie podnioslo.

Trzeba bardzo uwazac, zeby nie przesadzic, bo popalisz rybom skrzela. "Zapach" ozonu nie powinien wychodzic poza szafke - to znak, ze dawka jest zbyt duza. Przy wylocie z odpieniacza mozesz w sumpie polozyc skarpete z weglem, ktory wybierze resztki ozonu, ktore nie powinny dostac sie do akwarium.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam około 150 litrów akwarium według tej tabeli powinienem mieć czas ustawiony na początku na jedną a później na 4 diody . Czy 4 to trochę nie za dużo 

5CFDB2F8-3B4D-4CB6-BA02-2E09681BA14A.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ozonator jest podłączony do reaktora denitryfikacyjnego Aqua Medic NR1000, i po przez komputer Aqua Medic i elektrodę Redox jest załączany automatycznie.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, waldek123blau napisał:

U mnie ozonator jest podłączony do reaktora denitryfikacyjnego Aqua Medic NR1000, i po przez komputer Aqua Medic i elektrodę Redox jest załączany automatycznie.

Popraw mnie jezeli złe to rozumuje wylot ozonu masz do reaktora denitryfikacyjmego. Z tego co wczytałem to jest filt biologiczny ozon go nie wyjałowi? . Mógł byś mi napisać zasadę działania jak to podłączyłeś i jaki masz model komputera . Dzięki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam reaktor Aqua Medic Nr-1000 + elektrode redox zamontowaną w nim, + komputer Aqua Medic MV Controller i ozonator Aqua Medic Ozone 25

Tak ozon wpływa wężykiem do reaktora ale jest to akcja sporadyczna: ozonator włącza się na chwilę aby ustawić poziom redox w reaktorze na właściwym poziomie

Kontrolując potencjał redox w denitryfikatorze możemy odnaleźć optymalny punkt denitryfikacji i tym samym podnieść jego efektywność. 
Azotany muszą być redukowane do azotu gazowego, a to jest możliwe tylko w wodzie, która nie zawiera rozpuszczonego tlenu - potencjał redox powinien być bardzo niski lub ujemny. Idealne wartości mieszczą się w przedziale od -50 do – 250 mv. Jeśli potencjał przekroczy poziom powyżej –50 mv, reakcja denitryfikacji może zostać zatrzymana na poziomie NO2! Gdy potencjał spadnie poniżej – 300 mv wszystkie azotany są redukowane i bakterie zaczynają wytwarzać H2S. Jest to bardzo niepożądany proces, ponieważ końcowy produkt tej reakcji to siarkowodór, który jest toksyczny i zapachem przypomina zgniłe jaja. Ważne jest zatem utrzymanie poziomu redox na prawidłowym poziomie czyli między - 50 a - 250 mv
 
Kontrola pracy denitryfikatora:  Pracę filtra denitryfikacyjnego można kontrolować ilością podawanych substancji odżywczych lub tempem przepływu wody: Jeśli potencjał redox przekroczy – 50 mv lub osiągnie wartość dodatnią, trzeba zwiększyć podawanie substancji odżywczych.  Jeśli potencjał opada poniżej – 300 mv, należy ograniczyć podawanie substancji odżywczych i wtedy u mnie na chwilę włącza się ozonator.    
 

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zes mnie teraz zastrzelił . Za dużo naraz tych info muszę to sobie poukładać . Wyglada to raczej na dość skomplikowana obsługę , nic w typie włącz i zapomnij. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
W dniu 15.04.2018 o 23:51, Hoom napisał:

Kupiłem tmc v2 ozone generator i zamierzam go podpiąć do mojego odpieniacza  . W związku z tym mam pytanie czy ktoś używał ozone generator i mógłby sie podzielić własnym doświadczeniem . Dzięki 

witam jak ustaliłeś ostatecznie dawkę?, w sumie pytam to tu to tam ale odzew średni albo żaden, albo nikt nie używa albo nikomu się nie chce pisać jak to wygląda u niego :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jak się mówi o potencjale to trzeba zaznaczyć względem jakiej elektrody jest on mierzony. Mówienie o samej wartości liczbowej bez podania rodzaju elektrody jest zupełnie bez sensu. To tak jak by mówić ze ma się 100 jakiejś waluty ale nie wiadomo czy to są funty czy złotówki... Potencjał ma tą cechę że nie znamy jego wartości bezwzględnej i nie da się jej wyznaczyć - znamy jedynie jego wartość mierzoną względem jakiegoś "punktu" odniesienia.  W elektrochemii stosuje się różne elektrody odniesienia. Najczęściej stosowaną elektrodą jest elektroda kalomelowa, która jest prosta do użycia i w zakresie temperatur jakie panują w akwariach ma stabilny potencjał. Należy jednak mieć na uwadze żeby mierzyć wartość potencjału jaki ustala się na elektrodzie platynowej względem elektrody odniesienia a nie wartość potencjału filmu bakteryjnego który może tworzyć się na powierzchni platyny i/lub elektrodzie kalomelowej. 

Woda morska zawiera wiele różnych pierwiastków i związków. Wiele z nich może reagować z tlenem atomowym i w wyniku tych reakcji mogą się tworzyć różne związki. Niektóre z nich są stabilne inne są niestabilne. Niektóre są toksyczne inne bezpieczne. 

Ozon to bardzo niebezpieczny dla zdrowia gaz. Cichy zabójca.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, nanokaczor napisał:

Jak się mówi o potencjale to trzeba zaznaczyć względem jakiej elektrody jest on mierzony. Mówienie o samej wartości liczbowej bez podania rodzaju elektrody jest zupełnie bez sensu. To tak jak by mówić ze ma się 100 jakiejś waluty ale nie wiadomo czy to są funty czy złotówki... Potencjał ma tą cechę że nie znamy jego wartości bezwzględnej i nie da się jej wyznaczyć - znamy jedynie jego wartość mierzoną względem jakiegoś "punktu" odniesienia.  W elektrochemii stosuje się różne elektrody odniesienia. Najczęściej stosowaną elektrodą jest elektroda kalomelowa, która jest prosta do użycia i w zakresie temperatur jakie panują w akwariach ma stabilny potencjał. Należy jednak mieć na uwadze żeby mierzyć wartość potencjału jaki ustala się na elektrodzie platynowej względem elektrody odniesienia a nie wartość potencjału filmu bakteryjnego który może tworzyć się na powierzchni platyny i/lub elektrodzie kalomelowej. 

Woda morska zawiera wiele różnych pierwiastków i związków. Wiele z nich może reagować z tlenem atomowym i w wyniku tych reakcji mogą się tworzyć różne związki. Niektóre z nich są stabilne inne są niestabilne. Niektóre są toksyczne inne bezpieczne. 

Ozon to bardzo niebezpieczny dla zdrowia gaz. Cichy zabójca.

mam w planach taki sprzęt:

- https://pl.aliexpress.com/item/Digital-2-in-1-pH-ORP-Aquarium-Controller-BNC-Dual-Display-Electrodes-Redox-mV-CO2-O3/1990174116.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.262.tjXdfO

raczej nie będę nim sterował będzie służył mi tylko do odczytu parametru ph i orp, nie mam pojęcia z czego są elektrody w sądach, jak ustawić dawkowanie ozonizera aby nie zaszkodzić w akwarium :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Paragon napisał:

witam jak ustaliłeś ostatecznie dawkę?, w sumie pytam to tu to tam ale odzew średni albo żaden, albo nikt nie używa albo nikomu się nie chce pisać jak to wygląda u niego :/

Bede pisał o tym co ja zauważyłem i o moim raczej krótkim bo dwu tygodniowym doświadczeniem z ozone . Mam akwarium około 4 miesięcy i jeszcze napewno do końca mi nie dojrzało bo około 4 tygodni temu pojawiło mi sie cyjano . To któraś z kolei plaga w czasie dojrzewania bo miałem już różne rodzaje glonow i okrzemki . Wracając do ozone podłączyłem go do odpieniacza i ustawiłem go na min zalecanego z tabeli producenta po tygodniu potkrecilem go do 50% i tak chodzi mi do dziś . Co zauważyłem w czasie pracy to wzrost wydajności odpieniacza zaczął mi wyrzucać 2 razy więcej nieczystości  . Woda tak jak by stała sie bardziej przejrzysta ale nie wiele , napewno wolniej siadają glony na szybach za tydzień jeszcze trochę go podkręce i wtedy napisze dalsze spostrzeżenia 

Jeszcze tylko dodam ze mam go podpiętego bezpośrednio do odpieniacza bez żadnych dadatkochy kontrolerów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
15 minut temu, Hoom napisał:

Bede pisał o tym co ja zauważyłem i o moim raczej krótkim bo dwu tygodniowym doświadczeniem z ozone . Mam akwarium około 4 miesięcy i jeszcze napewno do końca mi nie dojrzało bo około 4 tygodni temu pojawiło mi sie cyjano . To któraś z kolei plaga w czasie dojrzewania bo miałem już różne rodzaje glonow i okrzemki . Wracając do ozone podłączyłem go do odpieniacza i ustawiłem go na min zalecanego z tabeli producenta po tygodniu potkrecilem go do 50% i tak chodzi mi do dziś . Co zauważyłem w czasie pracy to wzrost wydajności odpieniacza zaczął mi wyrzucać 2 razy więcej nieczystości  . Woda tak jak by stała sie bardziej przejrzysta ale nie wiele , napewno wolniej siadają glony na szybach za tydzień jeszcze trochę go podkręce i wtedy napisze dalsze spostrzeżenia 

ale chodzi non stop na tej dawce czy używasz np po 15 minut co godzine itp:?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozone generator który ja posiadam ma dwa ustawienia czasu i dawki ozone . U góry zamieściłem zdjęcie tabeli  według której dozuje . Czas dozuje on w przeliczeniu dwunasto godzinnym . Ja mam 150 litrów i narazie ustawiłem go na jedną(najniższa)  dawka ozone przez dwie godziny co dwanaście godzin za tydzień podniosę do jednej dawki ozone przez 4 godziny co 12 godzin 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozon 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 minut temu, nanokaczor napisał:

Co to jest "ozone"??? Czy masz na myśli że chodzi ci "o żonę' a może "o zone" w sensie obszar? 

 

musiałeś aż 4 razy edytować wypowiedz żeby to nadrukować ?? :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
4 minuty temu, Paragon napisał:

musiałeś aż 4 razy edytować wypowiedz żeby to nadrukować ?? :ph34r:

Mogłem 59. Mogłem 590.  Mogłem 5900. W regulaminie forum nie ma nic o ilości możliwych edytowań. Ty za to łamiesz regulamin forum bo nie piszesz zgodnie z zasadami języka. Zdanie zaczyna się z dużej litery. Więc zanim zaczniesz oceniać innych spójrz proszę na siebie. 

cytuję:

8. Piszemy po polsku zgodnie z zasadami słownika ortograficznego, a nie "po polskiemu" . Błędy ortograficzne będą zaznaczane i do autora postu należy ich poprawienie.

Uporczywe ignorowanie zasad ortografii skończy się ostrzeżeniem.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
15 minut temu, Hoom napisał:

Ozone generator który ja posiadam ma dwa ustawienia czasu i dawki ozone . U góry zamieściłem zdjęcie tabeli  według której dozuje . Czas dozuje on w przeliczeniu dwunasto godzinnym . Ja mam 150 litrów i narazie ustawiłem go na jedną(najniższa)  dawka ozone przez dwie godziny co dwanaście godzin za tydzień podniosę do jednej dawki ozone przez 4 godziny co 12 godzin 

ok fajnie dzięki też coś będę próbował, jak będziesz miał jakieś ciekawe obserwacje pisz

8 minut temu, nanokaczor napisał:

Mogłem 59. Mogłem 590.  Mogłem 5900. W regulaminie forum nie ma nic o ilości możliwych edytowań. Ty za to łamiesz regulamin forum bo nie piszesz zgodnie z zasadami języka. Zdanie zaczyna się z dużej litery. Więc zanim zaczniesz oceniać innych spójrz proszę na siebie. 

cytuję:

8. Piszemy po polsku zgodnie z zasadami słownika ortograficznego, a nie "po polskiemu" . Błędy ortograficzne będą zaznaczane i do autora postu należy ich poprawienie.

Uporczywe ignorowanie zasad ortografii skończy się ostrzeżeniem.

jako że startujesz na moderatora zgłosiłem twoją kandydaturę powodzenia :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Paragon napisał:

musiałeś aż 4 razy edytować wypowiedz żeby to nadrukować ?? :ph34r:

Nie rozumiałem  pytania temat zaczyna sie ozone generator . Przepraszam ze napisałem po angielsku ale tego języka używam na codzień i taki sprzęt kupiłem . Po drugie wystarczy jak wpiszesz w Google to znajdziesz bez pytania co to jest z drugiej strony żonę generator nie chciał bym nawet za darmo :-)

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja osobiście sobie żarty stroję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Hoom napisał:

Nie rozumiałem  pytania temat zaczyna sie ozone generator . Przepraszam ze napisałem po angielsku ale tego języka używam na codzień i taki sprzęt kupiłem . Po drugie wystarczy jak wpiszesz w Google to znajdziesz bez pytania co to jest z drugiej strony żonę generator nie chciał bym nawet za darmo :-)

Nie musisz się tłumaczyć kto chciał to zrozumiał, mam nadzieje że sie nie zrazisz i będziesz się dzielił informacjami z dozowania ozonu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko sam potrzebuje często pomocy wiec jak mogę sie podzielić swoim skromnym doświadczeniem napewno to zrobię jak ktoś chce to czytać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jak dla mnie to możesz pisać tylko po angielsku. :)

Ale generalnie uważaj z ozonem. Jak czujesz zapach ozonu to znaczy, że jest go za dużo. 

U mnie ozonator stoi nie używany. To dlatego, że wydaje mi się że bez niego wcale nie jest gorzej. Woda zrobiła się bardziej żółta ale korale chyba lepiej rosną. Choć to pewnie są moje przewidzenia sugestie i omamy umysłowe. 

Wyłączyłem go po tym jak sobie poczytałem - po raz kolejny... Uznałem że chyba trochę więcej mogę sobie tym szkodzić niż pomagać.  

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile czasu masz akwarium ja zauważyłem znaczna poprawę w trakcie dojrzewania . Napisze na przykład . Mam green star polyps i niestety glony zaczęły rosnąć pomiędzy polipami i przestał sie otwierać jak włączyłem ozone generator  glony pomiędzy polipami przestały sie powiększać i green znów ma polipy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.