Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

od dłuższego czasu borykam się z wysokimi azotanami (25) przy "teoretycznie" (mierzone testem saliferta) niewykrywalnych fosforanach. Spróbowałem już wielu rzeczy, przyszedł czas na biopellety. Stad też moje pytanie do ich posiadaczy:

> jakie polecacie?

> czy jeśli azotany są jakie są to lepsze będą palety All in one XL reef interest'a, czy może zwykłe NP reducing biopellets XL tej samej firmy (w grę wchodzą tylko XL gdyż nie mam filtra fluidyzacyjnego)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4 na pewno jakieś jest, pozatym test nie jest mierzony fotometrem, a ja w nim widze zależnie od światła różne odcienie bieli. Myślę że lanie PO4 do baniaka przy nie znanych dokładnie parametrach PO4 jest dość ryzykowne. Podmianki zbijały No3 ale po czasie znow rosło do tych magicznych stałych wartości.... :( Też związek z ich wzrostem miało odłączenie kaskady z 1l siporaxu (musiałem zrobić miejsce na delteca) gdzie zaczęły się moje problemy (azotany z stałych 12 spadły w 48h na 2-3, po czym poleciały po 4 dniach na 25. I tak stoją i ani drgną... :(

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej o akwarium. Daj fotki. Pisałeś, że odstawiłeś kaskade, czyli rozumiem,  że sumpa brak. Po zaprzestaniu zbijania azotanów one rosną. Wniosek. Do zwalczenia jest przyczyna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 80l, bez sumpa, 12kg skały w środku, 9kg piachu żywego, odpalone w maju 2017,

Cyrkulacja Jebao OW-10, odpieniacz Deltec mce 600.

Z parametrów kh utrzymuje około 7,6, No3-25, Po4- 0 albo 0,03.

Obsada to mandaryn wspaniały, parka błazenków, krewetka Lysmata amboinensis, krab pustelnik, rozgwiazda piaskowa i masa nessaiusów, kiełzy, wieloszczetów.

Z koralowców: Briareum, Zoa, xenia, Lobophyton, ukwiał quardi, Caulastrea, Lobophylia, Euphyllia glaberescens, Stylophora pistillata milka

Karmię- dziennie pół kostki ikry homara i pół kostki artemii, którą przed podaniem płucze 2x w RO. Czasem (1 raz na 1-2tyg) jak w sklepie przywiozą żywą artemie to daje im dwa pakieciki dla uciechy :) Również od czasu do czasu daje JBL coral fluid

Problem z azotanami zaczął się w styczniu po dodaniu delteca. Wcześniej system kręcił się na kaskadzie hbl 701 wypełnionej siporaxem i regularnych cotygodniowych podmiankach 10l, fakt czasem podłączałem resuna, ale to raczej była zabawa a nie odpienianie. Parametry utrzymywały się zawsze w granicach 10-12(po dodaniu mandaryna zaczęły powoli rosnąc do 15 co spowodowało idee zmiany filtracji na bardziej wydajniejsza).

Po dodaniu delteca, który zajął miejsce kaskady usunąłem ją z całym medium w środku (spiorax był w niej od założenia akwarium). NO3 spadło w ciągu jakiś 48h z 15ppm do 3ppm. Po 1 tygodniu zaczęły gwałtownie wzrastać do wartości obecnej i tak już się utrzymują. Od momentu ich wzrostu w akwarium utrzymują się małe ogniska cyjano.

Od 3tyg dozuje ocet, obecnie jestem przy dawce 6,8ml dziennie, dodaje bakterie probioS. Odpieniacz wywala co 2 dni pełny kubek śmierdzącej herbaty ale parametry stoją jak stały. Próbowałem je zbić podmiankami ale jakkolwiek chwilowo spadały to po tygodniu przed kolejna podmiana zawsze wartość wynosiła znów 25ppm.

Wcześniej przez cały luty ograniczałem karmienie ale nic się nie zmieniło oprócz rybek które wychudły wiec zaniechałem tego.

Według mnie przyczyną obecnego stanu rzeczy jest błąd popełniony przy dodaniu delteca- odjecie zasiedlonego siporaxu i szok w biologii zbiornika, stąd też idea dodania pellet które by byc może z czasem ograniczyły dodawanie octu, oraz zastapiły brakujący siporax. Pellety myślałem dać w komorze na media odpieniacza. Bakterie nitryfikacyjne które miały by je zasiedlać są w wiekszości tlenowe, wiec troche silniej natlenowana woda raczej im by nie przeszkadzała. Pozostaje tylko przepływ, który póki co jest dośc silny, lecz czy jak umieszczę w środku te 100ml pellet to nie będzie dla nich za słaby? Ewentualnie gdyby tak było to mógłbym dodać na przeciwległej sciance znów kaskade (ale to niestety by ucierpiała mocno estetyka) albo coś skręcić DIY.

Ewnetualnie zamiast wymienonych biopellet myślałem dać Xport NO3 Cubes , lecz mocno zastanawia mnie ta firma. Słyszałem również że te kulki moga uwalniać spore ilości glinu do akwarium, no i nie mogą mieć zbyt dużego przepływu wody. Stosował ktoś te produkty i może podzielić się opinią ich temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Azotany - sole kwasu azotowego, jednak w akwarium glownym zrodlem NO3 nie jest oczywiscie kwas azotowy. Azotany sa jedna z form azotu (N) i przetwarzanego na skutek reakcji RedOx w procesie nazwanym Cyklem Azotowym. Glownym zrodlem azotanow sa odchody ryb (NH3/NH4 -> NO3) oraz rozkladajacy sie detrytus. Azotany sa wykorzystywane przez organizmy zywe do produkcji bialek. z usuwaniem NO3 jest duzo wiekszy problem niz z PO4 poniewaz NO3 nie tworzy soli nierozpuszczalnych co w zasadzie uniemozliwia nam stosowanie odpowiednika PhosGuardu w wersji dla azotanow. Pozostaja metody biologiczne ktore na szczascie sa takie same jak w przypadku biologicznego usuwania PO4.

Redukcja NO3 i PO4 bedzie miala miejsce tylko wtedy gdy ich konsumpcja bedzie wieksza/szybsza niz ich podaz. Konsumpcja nutrientow jest procesem ktory moze byc wspomagany, czy to VSV, czy to pelletami jednak jest stosunkowo trudno kontrolowalny i dosc bezwladny. Wiekszy wplyw mamy natomiast na podaz nutrientow i mozemy, zachowujac pewne zasady mocno ja ograniczyc.

- dobry odpieniacz - powoduje ze detrytus, nadmiar pokarmu czy bakterie szybko zostaja wyeliminowane z systemu zanim sie rozloza

- dobra cyrkulacja - powoduje ze detrytus szybko trafi do odpieniacza i nie bedzie sie odkladal w martwych strefach

- odpowiednia obsada ryb i korali do rozmiaru akwarium - mniej kupek smile.gif

- dobor obsady z odpowiednimi preferencjami pokarmowymi - roslinozercy / wszystkozercy / detrytusozercy

- zmniejszenie karmienia - powoduje zmniejszenie dawki nutrientow oraz glod ryb ktory zmusza je do wyjadania pokarmu ze skal i szyb

- plukanie (w miare mozliwosci) pokarmu

Zbijanie azotanow zasadniczo moze miec miejsce tylko w akwariach gdzie jest albo solidnie rozbujany cykl azotowy, przyzwoite refugium (lub AS) albo dobrze funkcjonujaca metoda probiotyczna. Najlepiej jednak jesli wszystkie te warunki dzialaja na raz.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć fotki, 3 rybki to nie wiele.Napewno rozwaliłeś biologię wyjmując siporax, teraz to co robiły bakterie teraz musi nadrobić odpieniacz. Masz tam jakiś panel? dobrze byłoby dorzucić trochę siporaxu ewentualnie skały do akwarium. Jakich bakterii używasz? Nopox zbije ci no3 w tydzień a później polecam probio s + pożywka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały w akwa jest dużo. 13kg na 80l. Może filt przepływowy. Cały zasyp ceramiką. Pomysl też nad filtrem glonowym. Piasek czyścisz? Napisałeś, że już kombinowales z jedzeniem. Jak dla mnie kostka mrożonki to za dużo.  A rybki suchy też jedzą. Może na przemian dawaj. Tzn. w jeden dzień mięsko a w drugi pasza.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myśle że probiotyki załatwią sprawę, po kropelce dziennie. Nie trzeba dodatkowego reaktora a buteleczki 10ml starczą ci na bardzo długo.J jadę na produktach AF i jestem zadowolony , testów na po4 i no3 nie robię bo i tak pokazują zera. A jak chcesz zbic to jak ci pisalem Nopox nawet przy zerowych fosforanach zbije ci No3 do zera. Pellety są fajne ale do większego zbiornika, przy 80l metoda probiotyczna wyjdzie cię taniej i bez dodatkowego hałasującego sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 3 tygodniach zastosowanej metody NOPOx + NP reducting biopellets XL zainstalowanych w komorze na media odpieniacza Deltec mce600, oraz zmianie bakterii z AF probio S na Special Blend azotany spadły. Spadały, przez pierwsze dwa tygodnie co tydzień o wartość rzędu 10 ppm do 1,3ppm pod konie tygodnia drugiego, aż dzisiaj osiągnęły 0.1 ppm. Dla pewności wyniku (test co prawda był jeszcze ważny rok, ale reagenty były na ukończeniu) dziś wykonałem pomiar nowym testem i wyszło identycznie.

Co do zastosowanych pellet to początkowo użyłem ich (na objętość zbiornika 80l) 80ml, w drugim tygodniu dosypałem kolejne 20ml. Co tydzień na wszelki wypadek zakręcam na chwile zawór na powietrze odpieniacza, aby się trochę pogotowały".

NOPOx dawałem przez dwa tygodnie 2,5ml, teraz przez ostatni tydzień 2. Od jutra zamierzam zredukować do 1,5, co będzie dalej zobaczymy, być może dosypie pellet to objętości 120-140ml, tak ażeby przy całkowitym odstawieniu NOPOxa były już ''na starcie''.

Co do probio S dodaje jej jeszcze po kropelce od czasu do czasu, ale po ich ukończeniu odejdę od nich, gdyż mam co dni nich pewne wątpliwości, być może u mnie po prostu się nie sprawdzają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.