Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon

spoko wszystkiego się wyprę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bishop358 napisał:

Poczytalem troche o tych stworzeniach i przyznam ze kazde jest warte uwagi dlatego na poczatek wrzuce:

Tectus pyramis - 1 szt

Trochus histrio - 1 szt

Tectus fenestratus - 1 szt

Strombus luhanos - 1 szt

Nassarius - 5 szt

Babylonia Formosa - 1 szt

 

Wszystkie slimaki poza Nassariusem kupie tylko w pojedynczej ilosci ze wzgledu na rozmiary. Najwyzej pozniej w razie potrzeby dorzuci sie kilka.

 

Ja to z tych ślimaków to bym kupił 2-3 trochus, nassarius tak jak napisałeś 5, strombus 2 i do tego bym kupił taki zestaw https://jadwigamorska.pl/turbo-brunneus-spp-5-sztuk-rozmiar-s.html będą się szybko mnożyć, są małe i w dzień praktycznie niewidoczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.05.2018 o 15:18, Bishop358 napisał:

Mam pytanie do wszystkich którzy używają paneli jako filtracji. Mój panel jest czterokomorowy. Pomiędzy pierwszą I drugą przepływ jest dołem, drugą I trzecią górą, trzecią I czwartą dołem. Ile wynosi u was wysokość przepływu dolnego tak jak u mnie pomiędzy pierwszą idrugą komorą oraz trzecią I czwartą. U mnie jest to 2 cm i mam wrażenie że właśnie to ogranicza mi przepływ wody w panelu (za mała przestrzeń).

To nie chodzi czy ktoś używa panelu czy nie. Ważny jest poziom wody w 1 komorze do której spływa woda z "u rurki" im większa różnica pomiędzy tą komorą, a poziomem wody w akwarium tym większy przepływ.

I wydaje mi się ze przepływ do ostatniej komory powinien być górą i krawędź tej komory powinna ustawiać poziom wody w panelu.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, maciej01 napisał:

Ja to z tych ślimaków to bym kupił 2-3 trochus, nassarius tak jak napisałeś 5, strombus 2 i do tego bym kupił taki zestaw https://jadwigamorska.pl/turbo-brunneus-spp-5-sztuk-rozmiar-s.html będą się szybko mnożyć, są małe i w dzień praktycznie niewidoczne.

Dla mnie ta opcja z pakietem 5 szt nie przejdzie, mieszkam w NL. Tutaj moge kupic pojedyncze sztuki w tej samej cenie co Tectus fenestratus oraz Tectus pyramis. No to teraz pytanie - ktore bardziej polecacie?

 

15 godzin temu, sith114 napisał:

To nie chodzi czy ktoś używa panelu czy nie. Ważny jest poziom wody w 1 komorze do której spływa woda z "u rurki" im większa różnica pomiędzy tą komorą, a poziomem wody w akwarium tym większy przepływ.

I wydaje mi się ze przepływ do ostatniej komory powinien być górą i krawędź tej komory powinna ustawiać poziom wody w panelu.

Zaczynam "łapać". Czyli wynikało by z tego że krawędź wyznaczająca poziom wody w panelu pomiędzy drugą i trzecią komorą jest odrobinę za wysoka. 

Edytowane przez Bishop358 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bishop358 Na to wychodzi, ale Ty masz Panel oddzielnie od akwarium prawda? Może warto pokombinować? Jakbyś mógł wrzucić schemat całego Panela z poziomem wody itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Bishop358 napisał:

Dla mnie ta opcja z pakietem 5 szt nie przejdzie, mieszkam w NL. Tutaj moge kupic pojedyncze sztuki w tej samej cenie co Tectus fenestratus oraz Tectus pyramis. No to teraz pytanie - ktore bardziej polecacie?

To możesz kupić pojedyncze sztuki turbo brunneus 2-3 i do tego trochus histrio 2-3. Tectus fenestratus miałem i szybko trafiły na wieczną rafę i do tego według mnie były mniej skuteczne w walce z glonami od turbo i trochus.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

jeżeli chodzi o glony to po ślimakach warto wpuścić salariasa mi wyczyścił akwarium w 2 tygodnie, odrywał tyle że codziennie wyciągałem garść glonów ze skarpety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, sith114 napisał:

@Bishop358 Na to wychodzi, ale Ty masz Panel oddzielnie od akwarium prawda? Może warto pokombinować? Jakbyś mógł wrzucić schemat całego Panela z poziomem wody itp.

Zgadza sie, zewnetrzny panel po prawej stronie od akwa. W najblizszym czasie wrzuce schemat.

 

13 godzin temu, maciej01 napisał:

To możesz kupić pojedyncze sztuki turbo brunneus 2-3 i do tego trochus histrio 2-3. Tectus fenestratus miałem i szybko trafiły na wieczną rafę i do tego według mnie były mniej skuteczne w walce z glonami od turbo i trochus.

W takim razie na poczatek beda:

Turbo brunneus - 3

Trochus histrio - 2

Nassarius sp - 5

Strombus luhanos - 2

Powedzcie mi jeszcze czy poki nie ma innego zycia slimaki od czasu do czasu dokarmiac jakims suchym pokarmem (moze granulki aby na dno spadly)?

6 godzin temu, Paragon napisał:

jeżeli chodzi o glony to po ślimakach warto wpuścić salariasa mi wyczyścił akwarium w 2 tygodnie, odrywał tyle że codziennie wyciągałem garść glonów ze skarpety

Dzieki, bede mial to na uwadze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ślimaki turbo, trochus, strombus to jak masz glony, okrzemki to dadzą radę bez dokarmiania, a jeśli chodzi o nassarius to nie wiem, ja je dałem jak akwarium funkcjonowało już trzy miesiące.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie,

 

Nie znalazlem odpowiedzi na pewne, nurtujace mnie pytanie. Czy swietlowka Giesemann Super Actinic to UV???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, maciej01 napisał:

UV nie, raczej actinic bo według producenta ma widmo 421nm https://www.giesemann.de/POWERCHROME-T-5-super-actinic.html

Rozumiem. Jednak czy długie świecenie tą świetlówką może być szkodliwe/zabójcze dla mikroorganizmów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie szkodliwe, nic nie zabije.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, maciej01 napisał:

Nie będzie szkodliwe, nic nie zabije.

OK :) Konczac ten temat - W takim razie czaszka na opakowaniu oznacza pewnie ze to swiatlo jest szkodliwe dla ludzkich oczu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy na opakowaniu jest czaszka, a jak jest to oznacza szkodliwe gazy/truciznę lub coś w tym stylu. Na pewno nie ma nic wspólnego ze szkodliwością dla ludzkich oczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, maciej01 napisał:

Nie wiem czy na opakowaniu jest czaszka, a jak jest to oznacza szkodliwe gazy/truciznę lub coś w tym stylu. Na pewno nie ma nic wspólnego ze szkodliwością dla ludzkich oczu.

 

"Napis UV hazard wynika z zagrożenia dla naszych, ludzkich oczu.

Światło UVA (320-400 nm) i UVB (290-320 nm) posiadają już dostateczną moc, aby doprowadzić do rozpadu cząsteczki tlenu na wolne atomy – rodniki (O2 → O* + O*). Tym samym katalizują powstawanie kolejnych reaktywnych form tlenu. Wolne rodniki uszkadzają struktury komórkowe poprzez peroksydacje (utlenianie) lipidów oraz białek. Może to prowadzić do degradacji obecnych w oku nienasyconych kwasów tłuszczowych i zaburzenia funkcji fotoreceptorów, a tym samym widzenia"

Korale bronią się wspomnianym pigmentem (ich własny filtr UV ;) ) tak więc stosuj śmiało i podziwiaj piękne jaskrawe fluo kolory korali"

Tekst ten pochodzi z rozmowy o swietlowce Giesemann Pure Actinic, a to z kolei podobno dawna nazwa dzisiejszej Super Actinic.

I badz tu madry :D 

blue hazard.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko na stronie producenta ma ona 421nm, a to nie UV. Po prostu nie patrz dłużej na światło ze świetlówki i będzie wszystko ok, a Ty będziesz spokojniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, maciej01 napisał:

Tylko na stronie producenta ma ona 421nm, a to nie UV. Po prostu nie patrz dłużej na światło ze świetlówki i będzie wszystko ok, a Ty będziesz spokojniejszy.

Glownie chodzilo mi czy swietlowka moze byc zabojcza dla mikroorganizmow. Reszta tylko dla czystej swiadomosci. Dzieki za pomoc ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampy LED niektórych producentów mają diody UV i nie są zabojcze. To czemu świetlówka ma być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, maciej01 napisał:

Lampy LED niektórych producentów mają diody UV i nie są zabojcze. To czemu świetlówka ma być?

Maciek gdybym znal odpowiedz na Twoje pytanie to nie zaczynalbym tego tematu. Doszla do mnie informacja aby uwazac na lampy UV i nie przesadzac ze zbyt dlugim swieceniem bo moze byc szkodliwe dla zycia w akwa. W praktyce nie wiem jak jest poniewaz jak sie okazuje nie mam swietlowki UV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszę kolejny raz, ta świetlówka to nie UV tylko actinic. Według producenta ma 421nm, a UV sam wiesz ma od 400nm w dół. Więc nie masz czym się przejmować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.06.2018 o 21:23, sith114 napisał:

@Bishop358 Na to wychodzi, ale Ty masz Panel oddzielnie od akwarium prawda? Może warto pokombinować? Jakbyś mógł wrzucić schemat całego Panela z poziomem wody itp.

Wrzuciłem schemat panelu. Poziom wody w pierwszej, drugiej i trzeciej komorze jest podobny. W czwartej jest do 1 cm mniej.

panel.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, 

Właśnie w zbiorniku ląduje pierwsza ekipa ślimaków (trochę się przedłużyło). Na jednym z nich zauważyłem różowe plamy na muszli. Wiecie co to może być?

received_1971980032854936.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.