Skocz do zawartości
Luki

Nawrót choroby morskiej...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nie było mnie tutaj ze 4 lata i oczywiście choroba "morska" powróciła... ;)

Długo zastanawiałem się nad tym jaki zbiornik posolić tym razem.

Były brane pod uwagę gotowe zestawy Red Sea ale jakoś takoś sporo to wychodziło więc stanęło na tym, że zacząłem sobie kompletować powoli graty sam.

Zakupiony został zbiornik Full Opti 100x50x50.

Szkiełko będzie stało między przedpokojem a salonem i będzie widoczne z 3 stron.

Postanowiłem, że zabuduje całość żeby wyglądało tak jak by było w ścianie.

Kilkanaście dni temu przystąpiłem do budowy ( jest to moje pierwsze doświadczenie z tego typu budowlanka - karton gips, tak więc proszę o wyrozumiałość )

Pod akwarium zrobiłem stelaż z profilu stalowego o trochę nietypowych wymiarach 50x50x107cm wys

Zbiornik będzie obudowany płytą GK od strony przedpokoju i 50cm dookoła od sufitu, nad i pod akwarium płyta akryl biała.

Na tą chwilę wygląda to tak jak na fotce.

Mam zagwostkę związaną z wentylacją.

Akwarium będzie obudowane i potrzebna będzie wentylacja... co radzicie?

 

 

 

31910591_1704078003002446_1290751682354872320_n.jpg


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, może kratki wentylacyjne a za nimi wiatraki komputerowe 12cm? Jeden pompujacy powietrze a drugi wyciągający.

 

PS. Na zdjęciu nie widać żadnego komina. Będziesz jeszcze wklejal czy jakiś inny pomysł? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, infern1ty napisał:

Cześć, może kratki wentylacyjne a za nimi wiatraki komputerowe 12cm? Jeden pompujacy powietrze a drugi wyciągający.

 

PS. Na zdjęciu nie widać żadnego komina. Będziesz jeszcze wklejal czy jakiś inny pomysł? 

Właśnie myślałem nad jednym wentylatorem ale takim łazienkowym z czujnikiem wilgoci.

Tylko czy wystarczy jeden czy trzeba dwa - jeden in, drugi out? I czy można zamontować pod sufitem?

Jeżeli chodzi o komin to dlatego nie widać bo miało być bez sumpa ale powoli zaczynam się nastawiać w tą drugą stronę. Będzie pewnie pudełko ;)

Edytowane przez Luki (wyświetl historię edycji)

300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie są różne modele wiatraków łazienkowych ale te z którymi ja miałem styczność to strasznie głośne były. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Właśnie myślałem nad jednym wentylatorem ale takim łazienkowym z czujnikiem wilgoci.
Tylko czy wystarczy jeden czy trzeba dwa - jeden in, drugi out? I czy można zamontować pod sufitem?
Jeżeli chodzi o komin to dlatego nie widać bo miało być bez sumpa ale powoli zaczynam się nastawiać w tą drugą stronę. Będzie pewnie pudełko [emoji6]
Rób komin póki zbiornik niezalany :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, ZiomEkk_ napisał:

Rób komin póki zbiornik niezalany :)

Nie chcę robić komina w akwarium, ewentualnie na zewnątrz ale boję się teraz do tego dotykać żeby nie zepsuć zbiornika... A pudełko jest najmniej inwazyjną opcją.


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też myślę, że zrób komin póki możesz. Tym bardziej że robisz zabudowę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie chcę robić komina w akwarium, ewentualnie na zewnątrz ale boję się teraz do tego dotykać żeby nie zepsuć zbiornika... A pudełko jest najmniej inwazyjną opcją.
Ja co prawda mam 120l + 64l sump ale też zrobiłem ten błąd że nie dałem komina do zrobienia a zbiornik stal niezalany kilka tygodni. Teraz żałuję bo trochę się namęczyłem z podłączeniem tego zestawu przez rurę przelewową (nie mam za dużo miejsca za akwarium na pudełko).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, ZiomEkk_ napisał:
9 minut temu, Luki napisał:
Nie chcę robić komina w akwarium, ewentualnie na zewnątrz ale boję się teraz do tego dotykać żeby nie zepsuć zbiornika... A pudełko jest najmniej inwazyjną opcją.

Ja co prawda mam 120l + 64l sump ale też zrobiłem ten błąd że nie dałem komina do zrobienia a zbiornik stal niezalany kilka tygodni. Teraz żałuję bo trochę się namęczyłem z podłączeniem tego zestawu przez rurę przelewową (nie mam za dużo miejsca za akwarium na pudełko).

Ja mam dokładnie 9cm między ścianą a szybą.

Jest jeszcze opcja deltec MCE 600 lub 400. Idealnie by się zmieścił na krawędzi 


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 5cm, na upartego zmiescilbym pudełko DIY z rurami 32mm ale musiałbym je wkleić bez śrubunków. Mimo wszystko następne akwarium robię z kominem standardowym chociaż teraz te rurki przelewowe też się dobrze sprawdzają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytanie:

Jeżeli sump to jaką pompę obiegową byście polecili?

Co do oświetlenia napaliłem się na coś w stylu Kessila A160WE lub A360WE... 

Obsada to głównie LPS-y, jakieś miękkie itp...

Widziałem, że Jebao też ma coś podobnego ale są problemy z komunikacją ??


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rób komin póki możesz. Będzie dużo bezpieczniej niż z pudełkiem. Trochę dziwne, że robisz taki projekt a nie pomyślałeś o kominie :) Rury 32/32/25 lub 25/25/25 też wystarczy.

Pompę coś ok. 2500 l/h. Może być jebao.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Pawel_Q napisał:

Rób komin póki możesz. Będzie dużo bezpieczniej niż z pudełkiem. Trochę dziwne, że robisz taki projekt a nie pomyślałeś o kominie :) Rury 32/32/25 lub 25/25/25 też wystarczy.

Pompę coś ok. 2500 l/h. Może być jebao.

Dlaczego bezpieczniej niż z pudełkiem??


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Luki napisał:

Dlaczego bezpieczniej niż z pudełkiem??

Pudełko może się zapowietrzyć. Zdarza się to rzadko, ale zdarza. Były takie przypadki opisane na forum czy RC. Wtedy pompa przerzuci wodę z sumpa do akwarium, a jak wody będzie za dużo to się wyleje bo pewnie się nie zmieści. Jeżeli pompa nie ma zabezpieczania przed pracą na sucho to dodatkowo się spali. Można pomontować zabezpieczenia ale to generuje koszty. 

Komin jest sprawdzony, jak powrót się zapcha to jest rewizja. Nie słyszałem, aby obie rury się zapchały jednocześnie :) 

Oczywiście pudełka są w użyciu i funkcjonują, no ale mają swoją wadę którą opisałem wyżej i ja bym się bał tego cuda zastosować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak bym zrobił jeszcze inaczej. Znalazłbym dobrego szklarza aby dokleić komin zewnętrzny. W Łodzi wyceniali mi taką usługę w okolicach 150zł. Szkoda miejsca w Akwarium na komin w środku. Komin zewnętrzny można dokleić na 2 sposoby. Albo zrobić otwór albo wyciąć prostokąt. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szafka zaczyna jakoś wyglądać...

20180514_185046 (600x800).jpg


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zdecydowałem się na pudelko ...

Przepływ pudła to 2700

Krawędź akwarium jest na wysokości 160cm

Potrzebuje pomocy co do pompy obiegowej. Ma być cicha, dac rade podnieść wodę na ta wysokość i w miarę w normalnej cenie...


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.