Skocz do zawartości
Dexter2k13

Mieszanie diód led

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie jestem specem od DIY, ale postanowiłem stworzyć (spróbować stworzyć) lampkę do akwarium NANO. Chcę zrobić zakupy i zastanawiam się czy jest możliwość mieszania diód. W sensie chcę pomieszać diody 1 i 3 wattowe. Czy istnieje taka możliwość? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie, że istnieje taka mozliwość. Trzeba zastosować odpowiednie drivery do poszczególnych rodzajów diod. Przy zasilaczu 24v wejdzie do 6 diod 3w w szeregu, w 12v po 3 diody w szeregu. Nie wiem, jak jest z 1  watowymi - pewnie wejdzie ich więcej. Diody w jednej nitce muszą mieć zbliżoną wartość prądu maxymalnego wyższą, lub równą wartości prądu maxymalnego drivera (lepiej, jeżeli na driverze jest nieco niższa wartość) - u mnie w jednej nitce było 6 różnych dod o prądzie maxymalnym o ile dobrze pamiętam 700mA (czerwone, UV i aktynika), na driverze 650mA. Ja stosuję drivery darelteka z PWM. Do tego sterowanie 6 kanałowe by Magu i wszystko pięknie śmiga. Wschody i zachody w sumie trwają 1,5 godz. i odbywaja się bardzo płynnie.

Edytowane przez wiesiektbg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co chcesz je mieszać? Da się ale za dużo przy tym zabawy. Najlepiej łączy się je w szeregi a potem przez driwery które puszczają stały prąd na szereg. Standardowo jak @wiesiektbg pisze przy zasilaniu 24V dajesz 6 diód. Diody 1W zasilasz tym samym napięciem ale potrzebują mniejszy prąd. Więc jak podepniesz w szeregu diody 1W i 3W a potem do tego dasz stały prąd 650-680mA to 1W się spalą. Możesz dać driver 300mA ale wtedy te 3W nie będą świecić pełna mocą. 

Tu masz ciekawy temat o budowie lampy

Zerknij tu

https://led-byt.pl/pl/c/Bez-podstaw-PCB/205

Mają duży wybór diód 3W i możesz dostać podstawki pod diody w różnych kształtach i lampa prawie gotowa. Większość 3W diód pracuje na prądzie max 700mA więc dajesz driwer trochę mniejszy i w jednym szeregu (kanale) łączysz kilka różnych kolorów bez obawy że się coś spali.

https://led-byt.pl/pl/c/Podstawy-PCB/210

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.