Skocz do zawartości
Daro73

Automatyczna dolewka

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem automatyczną dolewkę na gotowym układzie, wszystko podłączyłem zapakowałem w obudowę sprawuje się to nawet nieźle. Problem sprawiają wyłączniki pływakowe które zakupiłem do zestawu. Z wyłączeniem nie ma problemu, wyłącza się 100/100. problem stanowi załączanie, nie załącza się za każdym razem, problem ewidentnie tkwi w jednym z czujników, kupiłem pionowe czujniki pływakowe o oznaczeniu CMW 90 białe z żółtymi przewodami, czujnik ewidentnie zawiesza się i nie załącza za każdym razem. Teraz pytanie o sprawdzone czujniki, które sprawują się lepiej te pionowe czy też poziome, w obecnej chwili jest to bez znaczenia bo nie zrobiłem jeszcze uchwytu, czy każdy czujnik no i nc można ustawić odwrotnie, ewentualnie jaki  typ czujnika kupić do montażu pionowego tak aby załączał pompę po opadnięciu no czy nc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak masz to podłączone? Czujnik pod sterownik i on steruje pompą przez przekaźnik czy pompa bezpośrednio na pływaku? 

Opisz układ. Podaj link do czujnika.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystałem gotowy układ dolewki z wyjściem na dwa czujniki które sterują przekaźnikiem i w ten sposób jest to podłączone, po prostu kupiłem gotową płytkę automatycznej dolewki, dołożyłem zasilanie płytki 12v, wyprowadziłem przewody z przekażnika na gniazdo sieciowe 230v. Problem jest to że czasami po opadnięciu zacina się pływak, trzeba w niego puknąć i wtedy działa, nie chcę kupić podobnego dziadostwa i szukam wyłącznika lepszej jakości

Link do pływaka https://abc-rc.pl/czujnik-plywakowy-poziomu-cieczy-52mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/czujnik-poziomu-cieczy-plywakowy-cat-008-i5740919589.html

Ogólnie wszystkie pływaki typu CAT będą dobre. Pojedyncze czy podwójne. Mam takie w przydasiach na krótkim kablu. Pływak jest z czegoś w rodzaju pianki. Fabryczne dolewki są na tych właśnie czujnikach. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Miałem budować swój na Arduino i zbieralem części. Z braku czasu temat nigdy nie wystartował a w zeszłym tygodniu założyłem drugi zbiornik 325l i na prędko kupiłem 

http://allegro.pl/levelautomatic-sw-automatyczna-dolewka-aqua-trend-i7147065547.html

I jestem zadowolony. Pływak i działają dobrze i są takie same jak te z linku powyżej. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

ten link Co podałem wyżej działa na takiej samej zasadzie i kosztuje jakieś 10zł :), uzytkuje prawie dwa lata bez awarii, warto podpiąć pod taka dolewke opóźniacz czasowy ja mam taki:

- https://pl.aliexpress.com/item/Digital-LED-Display-Time-Delay-Relay-Module-Board-DC-12V-Control-Programmable-Timer-Switch-Trigger-Cycle/32827354034.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fUSCrlP

 

Będziesz miał dodatkowe zabezpieczenie, tylko ty masz na 230V zasilanie wiec potrzebował byś poszukać wersji na 230V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej mojej opóźniacz jest zaprogramowany. Bez tego zalaczala by się przy każdym falowaniu. Spróbuj tych pływaków z allegro. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
15 minut temu, Darek85 napisał:

W tej mojej opóźniacz jest zaprogramowany. Bez tego zalaczala by się przy każdym falowaniu. Spróbuj tych pływaków z allegro. 

czekaj u Ciebie jednak to działa inaczej, jeden pływak odpowiada za poziom, i kiedy poziom spadnie woda jest dolewana przez jakiś określony czas a drugi pływak jest zabezpieczeniem tak, czy coś pokręciłem?

u mnie to jest tak że jeden odpowiada za poziom minimum i jak woda zejdzie poniżej niego zaczyna się napełnianie do momentu aż podniesie się pływak numer dwa, nie ma tu żadnych ustawień czasowych tylko zakres pracy min i max:

HTB17klHlf2H8KJjy0Fcq6yDlFXag.thumb.jpg.43b3e978813342c9bfb189255f5d1b68.jpg

a opóźniacz czasowy jest jako dodatkowe zabezpieczenie tzn., jeżeli plywak od poziomu max by zawiódł i woda była by nadal dolewana opóźniacz czasowy i tak wyłączy zasilanie, jeżeli czas dolewania będzie dłuższy niż 10 minut

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dolny pilnuje poziomu. Jak opadnie na dłuższy czas to załącza się dolewka do momentu kiedy pływak się podniesie. Górny to zabezpieczenie przed przelaniem. Wyłącza zasilanie dolewki i włącza wkurzajacy sygnał dźwiękowy.  

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry że wejdę wam w dyskusję - jakie pompki używacie? Rozumiem że macie jakiś dodatkowy zbiornik z wodą do dolewki, tam jest pompka ktorą sterują podane przez was układy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, ZiomEkk_ napisał:

Sorry że wejdę wam w dyskusję - jakie pompki używacie? Rozumiem że macie jakiś dodatkowy zbiornik z wodą do dolewki, tam jest pompka ktorą sterują podane przez was układy?

ja mam elektrozawór 12V i woda dolewana bezpośrednio z systemu RODI, ale można podłączyć pod pompkę i dolewać ze zbiornika bez znaczenia zasada taka sama zasilanie ma być 12V, pompkę do dolewki możesz dać jaką chcesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, ZiomEkk_ napisał:

Sorry że wejdę wam w dyskusję - jakie pompki używacie? Rozumiem że macie jakiś dodatkowy zbiornik z wodą do dolewki, tam jest pompka ktorą sterują podane przez was układy?

Ja mam pompke tunze. Kupiłem w zeszłym roku i teraz wygrzebałem z szuflady. 

https://erybka.pl/product-pol-5671-Tunze-Pompa-do-dolewki-5000-020.html

Dolewka której używam wystawia 230V a pompka jest na 12V. Dołożylem wygrzebany zasilacz 5V i też ładnie pompuje (mam naprawdę pojemne szuflady;). Do tego zbiornik na dolewke i mam nareszcie stały poziom wody.

Podłączenie filtra bezpośrednio elektrozaworem to duża wygoda, jednak ja bym się bał zacięcia zaworu i zalania mieszkania.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.