Skocz do zawartości
Powoli1

Akwarium 150 l lub 225 l

Rekomendowane odpowiedzi

1.   Witam, wszystkich jako świeżak proszę o poradę całą skarbnicę wiedzy tego forum. Z racji, że czytam i czytam to forum  w każdym wolnym czasie chciałbym popełnić jak najmniej błędów. :) I myślę, że nie tylko samym czytaniem się większości dowiem ale aktywna konwersację z wami koledzy i koleżanki. Coś o mnie akwarysta 10 letni zajmuję się na ogół pielęgnicami od zawsze ale czas na spełnianie marzeń którym był własny baniaczek słonowodny z rafą i rybkami.

 

 

  1.  1.Akwarium 60x45x55h na stelażu metalowym zabudowany płyta MDF biala, Komin wew: przeloty 20- powrót, 25- spływ, rewizja

Lub

2.   2.Akwarium Opti 90x50x50h na stelażu drewnianym zabudowany płyta MDF, komi wew: przeloty 25- powrót, 25- spływ, rewizja

Sump:

40x36x30

Sprzęt jaki mam :

Odpieiacz DIY na pompie aquael 1000l(opcja), pompa obiegowa New Jet 1700

Filtr akwarystyczny Aquarius Demi 75 gdp

 

Obsada jaka planuję:

Amphiprion ocellaris x 2

Pseudocheilinus hexataenia x 2

Gobiodon okinawae

Salarias fasciatus

Debelius krewetka lub sexy shrimp kilka sztuk

Nassarius spp i Strombus luhuanus

W przyszłości

Synchiropus splendidus x 2

Chelmon rostratus M/L

 

W planach zakup

cyrkulacji 2 x Jebao/Jecod RW-8 chyba, że będzie mało to coś dokupię - czerwiec

Oświetlenie DIY LED od kolegi z forum  lub coś z targowiska na świetlówki -  po wakacjach czyli początek września

Planuję na początek jakieś miękkie korale i LPS

Co do skały to jakieś 10 kg żywej lub oprę się na suchej 15 kg i tutaj proszę o sugestię

Piasek podoba mi się drobny ale z uwagi na wasze doświadczenia rozmyślam nad aragonitem granulacja 1-2mm\

Budżet w miarę możliwości tanio :) (pojecie względne)  czas realizacji zima 2018 lub 2019

Co do ustawienia skał to wciąż tworzę i mam 2 szkice: 3 filary lub grota ( łuk )

 

Proszę o porady co do sprzętu oraz obsady planowanej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)
Osobiście brałbym jak największe i opti. 
Z tego co piszesz to proponowałbym zacząć w całości(ewentualnie większości) na wodzie z działającego zbiornika. 200l to nie tak dużo. Sam co 1.5 tyg wylewam 50l więc może warto się z kimś dogadać. Ze skały to bym wziął suchą + po kawałku żywej do zbiornika i sumpa + garść piachiu z działającego zbiornika. Dzięki temu dojrzewanie pójdzie szybciej i łagodniej. U mnie przy 400l  po za dino i zielonymi przez miesiąc nic się nie działo. A dodam, że przenosiłem życie z mniejszego akwarium i musiałem zrobić to w przeciągu tygodnia. Wszystko przetrwało i ma się dobrze.

Jeśli chodzi o lampę to brałbym t5 albo hqi. 

Cyrkulacja: temat rzeka. Ale odkąd przeniosłem się na serie CP nie mam żadnych problemów z ustawieniem cyrkulacji. Brak martwych stref i dużo lepszy wygląd. Może warto by rozważyć taką opcje? Do takiego akwarium CP-25 wystarczy.

Pompa obiegowa jest tak na styk. Tutaj też bym się zastanowił czy nie warto znaleść mocniejszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, mrppp14 napisał:

Cześć
Osobiście brałbym jak największe i opti. 
Z tego co piszesz to proponowałbym zacząć w całości(ewentualnie większości) na wodzie z działającego zbiornika. 200l to nie tak dużo. Sam co 1.5 tyg wylewam 50l więc może warto się z kimś dogadać. Ze skały to bym wziął suchą + po kawałku żywej do zbiornika i sumpa + garść piachiu z działającego zbiornika. Dzięki temu dojrzewanie pójdzie szybciej i łagodniej. U mnie przy 400l  po za dino i zielonymi przez miesiąc nic się nie działo. A dodam, że przenosiłem życie z mniejszego akwarium i musiałem zrobić to w przeciągu tygodnia. Wszystko przetrwało i ma się dobrze.

Jeśli chodzi o lampę to brałbym t5 albo hqi. 

Cyrkulacja: temat rzeka. Ale odkąd przeniosłem się na serie CP nie mam żadnych problemów z ustawieniem cyrkulacji. Brak martwych stref i dużo lepszy wygląd. Może warto by rozważyć taką opcje? Do takiego akwarium CP-25 wystarczy.

Pompa obiegowa jest tak na styk. Tutaj też bym się zastanowił czy nie warto znaleść mocniejszą.

Co do Opti to będzie full Opti,  ktoś zaraz napisze że strata kasy ale kto mi zabroni :D.

Z wodą z działających zbiorników to będę coś myślał jak będę miał sprzęt w komplecie czyli wrzesień lub później. Ciężko będzie bo do Gdańska mam 100 km. 

Jeśli chodzi o skały to dałeś mi nowy pogląd na ten temat za co tobie dziękuję. Muszę zaczerpnąć więcej wiedzy na ten temacik.Obecnie mam dostęp do skały z Fiji

Z lampą wydaje mi się że hqi odpada bo strasznie będzie nagrzewać akwarium i nie ma powyżej 50 cm wysokości. Pomyślę nad lampa z świetlówkami co do świetlówek to jeszcze się nie orientowałem jakie dokładnie kupić.

Cyrkulacja no właśnie temat rzeka i sam nie wiem co dokładnie wybrać, lecz rozsądek podpowiada że musiałbym spróbować jebao rw-8 tylko nie wiem czy nie będą za mocne na 90 cm długości. 

Pompa obiegowa taka na styk. Hmmmm, pomyślę nad czymś mocniejszym obecnie ona działa w słodkim.

Edytowane przez Powoli1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak - jak największy. Z kominem zewnętrznym - wewnętrzny to niepotrzebna komplikacja. Stelaż stalowy, nierdzewny. Odpieniacz - firmowy. Sprawdzony, żaden chińczyk czy forumowe diy. Firmy która zapewni serwis i części, najlepiej coś z dobrym supportem w Polsce. Jeśli chodzi o lampę, to polecał bym hybrydę led/t5 Własnej konstrukcji - filozofii nie ma. Tyle że nie dwa duże chipy, ale więcej mniejszych punktów światła. Zaleta takiej konstrukcji jest prosta naprawa, jak masz firmówkę, wysyłasz do serwisu, jak masz samoróbkę, samemu wymieniasz padnięty zasilacz czy statecznik. Albo diodę. Start na suchej skale - ja polecam salariasa - leciutka, porowata i bajecznie łatwa do sklejenia każdej formy. Pompa obiegowa im większa, tym lepsza - regulowana, lepiej skręcić na połowe na starcie - będzie cicho i jak Ci spadnie wydajność będziesz miał z czego podkręcić. Albo podpiąć filtr na by-passie. 

Co do obsady - jak błazny to i ukwiał :) Dwu heksatenii bym nie wpuszczał nawet jeśli siebie nie zjedzą, to zaganiają inne. Do gobiodonów przydadzą się twarde. Z cyrkulacji albo będziesz miał kilka pomp i kabli, albo jednego maxpecta gyre. Jak chcesz mieć spokój, zapomnij o chińczykach.

Zasadniczo, albo zrób raz a dobrze, albo każdy błąd będzie się mścił ze złośliwością spotykaną jedynie na debatach politycznych (dowolnej opcji).

Poza tym, istnieje szansa że konsekwencje złych wyborów na starcie, zraża Ciebie do akwarium.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady :D. Niestety z akwarium nic nie poradzę bo już jest. 

https://zapodaj.net/6d71c96b9e52c.jpg.html

Więc będę go używał. 

Co do cyrkulacji to ciekawy pomysł, zastanowię się. A jebaoo to myślisz że zła firma???

Obsadę pewnie jeszcze nie raz będę planował i uwzglednię twoje rady dzięki.

Co do odpieniacza to jednak muszę poszukać coś sensownego do takiego litrażu.

Skałki tej firmy muszę prześledzić dzięki.

 

Edytowane przez Powoli1
Zdjecie (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem tej części

Godzinę temu, Powoli1 napisał:

Niestety z akwarium nic nie poradzę bo już jest. 

Albo rozwiązanie Ci pasuje, albo je zmieniasz. ktoś przystawił Ci pistolet do głowy że nic nie poradzisz :) ? Albo rozwiązanie jest dla Ciebie akceptowalne, albo je zmieniasz.

Podpowiem... zasymuluj sobie sytuację przecieku przy śrubunku i jego wymiany. Albo wpadnięcia zwierzaka do komina (znajomemu, nie wiem jakim cudem, ukwiał wpadł).

Zobacz czy jesteś w stanie poradzić sobie z taką sytuacją.

Godzinę temu, Powoli1 napisał:

A jebaoo to myślisz że zła firma???

Złą to może być polityka firmy, albo kobieta (według klasyka...) zaś powyższa firma robi tani osprzęt dopuszczając niższą jakość i krótszą żywotność produktów.

Chcesz włączyć i zapomnieć? Kup maxpecta. Jecod mam obiegówkę. Działa. Nie warczy. Ale jest to już kolejna wersja i model dopracowany, zaś te cyrkulatory zaczęli podrabiać stosunkowo niedawno.

Pamiętaj, kompromisy mszczą się. Czasem warto odłożyć więcej i mieć spokój na długi czas. Ale nie zawsze można. Jeśli miałbyś zrezygnować - wtedy można rozważyć tańsze zamienniki. Zaś co do odpieniaczy - nie wiem czy na forum można polecać Twistmana (nie było mnie jakiś czas, więc nie znam obecnej polityki Właścicieli, jak by co, poproszę o wycięcie).

Na odpieniaczu nie oszczędzaj. To musi działać dobrze. Poza tym, na tej marce nie stracisz wiele przy odsprzedaży za jakiś czas. No i wszelkie problemy serwisowe, nawet z Twojej winy, rozwiążesz jednym telefonem - On nie zostawia ludzi na lodzie, dlatego mogę brać odpowiedzialność za polecenie :).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy odpieniaczu lepiej znaleść coś używanego markowego  niż wydać podobną sumę na coś średniego. Co do jbao i gyre. W mniejszym akwarium miałem cp-25 od jbao - używana kupiona na forum i było wszystko z nią ok. Do nowego akwarium kupiłem gyre, które padło praktycznie od razu i sklep, w którym kupowałem nie był wstanie wymienić od ręki więc zdecydowałem się na zamiennik cp-40. o połowę tańszy, W razie co mam zapas cyrkulacji więc jak padnie to wyciągnę z szafy stare cyrkulatory. Jak na razie chodzi od stycznia i nie ma najmniejszych problemów. 

Tak czy siak warto mieć w domu zapas cyrkulatorów i jakąś awaryjną obiegówkę na zaś. 

A wracając jeszcze do skały. Z suchą skałą jest o tyle fajnie, że możesz ją sobie ładnie pokleić, dobrać jakie chcesz kawałki itd. Żywą w teori też można ale wyciągnięcie ją z wody na dłuższą chwilę powoduje, że staję się mniej żywa i będą tylko problemy. Po za tym jest mniejsze ryzyko przywleczenia jakiegoś syfu na skale. 

Powiem nawet więcej. Za radą znajomego (prowadzi akwaria morskie od ponad 30 lat). Nie użyłem nawet bakterii ani żadnego przyśpieszacza startu. W wodzie i w tym kawałku skały masz wystarczającą ilość bakterii, które będą się mnożyć razem z zapotrzebowaniem, a nie od razu pompujemy do akwarium całą armie, której nie można utrzymać bo w środku nie ma jedzenia. Co za tym idzie trzeba je dokarmiać a później kończy się zakwitem. Po czym wyciąga się uv i nagle parametry lecą bo w wodzie zostaje pożywka dla bakterii a bakterie ubiliśmy przez uv.  
W każdym razie żywa skała czy sucha każda ma swoje wady i zalety. Przemyśl, które z nich są dla Ciebie ważniejsze i tak podejmij decyzje :)
 

Podsumowując. @dale fajnie radzi z hybrydą i na Twoim miejscu bym to przemyślał. Radziłbym też brać cyrkulatory typu cross flow   i odpieniek używany ale markowy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mrppp14 napisał:

Przy odpieniaczu lepiej znaleść coś używanego markowego  niż wydać podobną sumę na coś średniego. Co do jbao i gyre. W mniejszym akwarium miałem cp-25 od jbao - używana kupiona na forum i było wszystko z nią ok. Do nowego akwarium kupiłem gyre, które padło praktycznie od razu i sklep, w którym kupowałem nie był wstanie wymienić od ręki więc zdecydowałem się na zamiennik cp-40. o połowę tańszy, W razie co mam zapas cyrkulacji więc jak padnie to wyciągnę z szafy stare cyrkulatory. Jak na razie chodzi od stycznia i nie ma najmniejszych problemów. 

Używanego... pompa ma swoją żywotność, plastik się odbarwia, potrafi też łatwiej pękać ze starości. Cena często też jest z kosmosu. Tylko nowy.  Co do gyre. Ja brałem u dystrybutora. Znane mi przypadki reklamacji były załatwiane szybko i sprawnie - polegały na wymianie elementów.  Ale ok, możesz mieć inne zdanie, inne doświadczenie. Nie neguję tego. Osobiście wolę jakość i ciszę :)

Co do skały żywej, wiele osób sprzedaje żywą skałę z akwarium. Nie daj się naciąć. Są to albo osoby nieświadome, albo naciągacze. Taka skała swoje już wchłonęła, ma jakieś życie. teraz wyciągasz ją z baniaka, to wszystko gnije. I trzeba wypłukać. Długo. Doprowadzić do stanu jałowej skały. Suchą płuczesz dużo mniej.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, dale napisał:

nie wiem czy na forum można polecać Twistmana

ja zastanawiam się nad jednym z tych odpieniaczy

https://reefshop.pl/eshoper/pl/p/Deltec-SC-1351-z-kontrolerem/5932

lub

https://www.sklep.aqua-trend.pl/odpieniacz-bialek-redstarfish-rs-n130-plus-p-1335.html

lub

https://www.sklep.aqua-trend.pl/odpieniacz-bialek-bubble-magus-curve-a5-do-500l-p-1383.html

3 godziny temu, dale napisał:

Tylko nowy.  Co do gyre. Ja brałem u dystrybutora.

czy maxspect gyre xf-250 starczy jako jedyny cyrkulator ????

co do obiegówki pomyślę nad mocniejszą a NewJet 1700 będzie w zapasie.

 

Jeszcze raz dzięki za rady i poświęcony czas :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po długi czasie namysłu postanowiłem, że akwarium jest już 120x55x50 - 330 litrów z kominem wewnętrznym 30x15x45 szkło full opti white (okazja się trafiła). Przeloty 2 x fi42 oraz 1 x fi36. Sump 3 komorowy o wymiarach 87x38x40 - 85 litrów, przegrody na wysokości 25 cm ( planuje DSB) dolewka 20x40x40 - 30 litrów.

Pompa obiegowa NewJet 4500 l/h

Odpieniacz Schuran Jet Skim 120 na pompie NewJet 2300

Cyrkulacja : Tunze 6045 i Jecod RW-8

Oświetlenie DIY 6x24 W

konfiguracja świetlówek:

Ati blue plus

Aqua pink

AQua blue special

blue plus

AQua blue special

Blue plus

 

dodatkowe oświetlenie nocne LED w budowie

dodatkowo akwarium będzie stało na stelażu 124x64x75h z profili 30x30, blat płyta oklejona pcv, do wypoziomowania stelażu zastosowano 8 regulowanych nóżek,  zastosowano również osobny system zasilania puki co 7 gniazdek na 2 obwodach ( w modyfikacji do 20 gniazdek ).

sól Blue Treasure Reef Salt 20 kg

Skała sucha około 20 kg

 

w najbliższym czasie zamieszczę zdjęcia oraz planuję zakup około 15-20 kg piachu do DSB, testy, refraktrometr, oraz żywą skałę.

 

Planowany start zbiornika Sierpień/Wrzesień tego roku

Jeśli ktoś z okolic Czerska / woj.pomorskie były tak miły odsprzedać troszkę piasku z działającego już DSB lub żywą wodę to proszę o kontakt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.