Skocz do zawartości
kass

Brązowe gluty

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z brązowymi glutami bo robi ich się coraz więcej i oblepiają wszystko:( Wydaje mi się, że jak było Dino to były do tego przyczepione bąbelki powietrza, potem było cyjano w kolorze bordowym więc to raczej nie cyjano. Więc co teraz?? 

Jak narazie w ciągu 4 miesięcy posiadania akwarium bilans badziewia jest dodatni, dobrze że chociaż zobaczyłam jak babka przekopuje piasek zanim wyskoczyła :/

20180613_175632-928x1650.thumb.jpg.84af090d4ef1269a7c9ce43560cff0a0.jpg20180613_175622-928x1650.thumb.jpg.42d5ced7907a18a04a4dfa7aabe41a4a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze to byc wynikiem mlodego akwarium i jest procesem przez ktory kazdy zbiornik musi przejsc by samoistnie zaniknac

jednakze taka sytuacja moze zaistniec przy zlej wodzie, braku cyrkulacji i odpowiedniego swiatla - wiec wielu skladnikow

jest to niebezpieczna sytuacja bo cokolwiek to jest a moze byc dino zabija ono zycie w twoim zbiorniku ktore mozliwe ze wlozylas za wczesnie

lub czesc jego zamiera i spowodowala korzystne warunki dla rozwoju tego ustroju.

 

musisz napisac wiec o zbiorniku i opisac jak postepowalo wystepowanie tego "dino"

najlepiej usunac przyczyne - ale takze zrobic cos by usunac juz istniejace dino - zmiana wody, stosowanie naturalnych sprzymierzencow jak kraby, slimaki, krewetki

a w koncu chemiczne srodki takie jak dino-x ale takze srodki media filtrujace - we wszystkich nalezy poczytac ile danego medium trzeba uzyc by nie przedawkowac co jest rownie niebezpieczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw sprawdż krzemiany w wodzie jak bedzie dużo to osmoza kiepska i trzeba by bylo wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne krzemiany sprawdzę.

W skrócie postaram się opisać jak sytuacja się miała od początku. Po miesiącu od zalania NO3 dalej było wysokie, z jednej strony pojawiły się głosy żeby je zbić to zacząć robić podmiany (nie mam Odpieniacza). Natomiast parę osób mi też doradzało, żeby się z tym wstrzymać. Zdecydowałam podmienić (wtedy już miałam ze 2 discosomy żeby coś to NO3 konsumowało) Generalnie po po podmianach od razu na górnych partiach skały pojawiały się bąbelki a na piasku zawsze brązowy nalot - ale nie rozprzestrzenialo się to jakoś bardzo.  Po jakimś czasie stopniowo zaczęło się pojawiać cyjano aż do takiego stopnia, że na piasku utworzył się gęsty dywan i mogłam go wyciągać pęsetą. Użyłam RN red algae remover i po jakimś czasie cyjano zniknęło. Parę dni względnego spokoju ale brązowy nalot na piasku był.I powoli, powoli coraz więcej i mam no co mam. W międzyczasie zaczęłam karmić mrożonkami  - czy płukanie w kranówie mogło tak nabroić?

Czy brak odpieniacza jest aż tak istotny?

W kaskadzie mam tylko siporax, a od tygodnia jeszcze purigen. Do tego wkład węglowy.

Pierwsze korale po 3 tyg, później dunka którą zawsze ładnie się pompowala i inne szczepki lps. Ryby po 2 miesiącach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze po prostu twoj zbiornik jeszcze byl w fazie dojrzewania a juz wlozylas zycie do niego zamiast poczekac az sie skonczy.

nie zawsze zbyt szybki start z zyciem jest dobry a wrecz przeciwnie skutkuje katastrofa

latwiej jest uleczyc zbiornik bez zadnego zycia, ale mysle co kolwiek nie zrobisz to i tak dino beda wracac bo po prostu ten zbiornik jeszcze nie dojrzal

szkoda tylko zycia bo teraz walczy o zycie..haha;;

gdybys mogle to wyjm wszystko do innego zbbiornika i poczekaj az dino minie samo po jakims czasie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz daj komuś życie na przechowanie bo szkoda ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem dino to u mnie pomogło wyłącznie białego oświetlenia, a niebieskie tylko do minimum na kilka godzin dziennie. O ile dobrze pamiętam to przez pierwsze 3 dni świeciłem niebieskim 3 godziny, a potem stopniowo zwiększałem długość co 2-3 dni o godzinę. Jak doszedłem do pełnego cyklu niebieskim to zacząłem to samo z białym. Młode akwarium to dino pojawiło się, większość przez to przechodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopasuje do tego co prezentuje ta strona i dopiero zacznij myśleć o laniu chemii itd.

https://www.reefcleaners.org/nuisance-algae-id-guide

sprawdź też podstawowe parametry: KH, Ca, Mg, zasolenie, temp. wody -> to też ma znaczenie w temacie kondycji korali i tego jak się zachowują glony

 

powodzenia


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też przez to przechodziłem , akwarium ma 3 miesiące.Zaczęło się po miesiącu jak dołożyłem żywej skały która wyglądała jak twoja była biała, w kilka dni była cała w tym glucie,NO3 podskoczyło do 100 prawie, reszta skały piękna fioletowa tam to nie rosło,po kilku dniach pojawiło się też na piasku. Mimo usuwania wracało bardzo szybko, miałem już kilka miękasów i nie mam odpieniacza jak Ty.

Pomogło: wyłączenie białego światła, tyle co przez okno wpada:)(tak jak pisał maciej01)  ,nie robie podmianek, jak ostatnio zrobiłem 10l na 250l w obiegu to odrazu wyskoczyło w małej ilości ale znikło po kilku dniach.Lanie bakterii w niedużych ilościach.Spokojne czekanie

Po miesiącu walki nie ma śladu, korale w niebieskim świetle urosły bardzo ładnie.Obecnie akwarium ma 3 miesiące, świece już normalnie  i narazie spokój.

Każde akwarium dojrzewa inaczej ale cierpliwość to podstawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok rzeczywiście przy ograniczeniu światła się to paskudztwo zredukowało. W takim razie wstrzymuje podmiany, światło pójdzie niebieskie i do tego bakterie. Oby zadziałało Dzięki za rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem w poprzednim poście, że podmianki też wstrzymałem ale bakterii nie dawałem. Zresztą bakterie daję bardzo rzadko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.06.2018 o 23:11, maciej01 napisał:

Nie napisałem w poprzednim poście, że podmianki też wstrzymałem ale bakterii nie dawałem. Zresztą bakterie daję bardzo rzadko.

Wiem, wiem połączyłam ostatnie porady wychodząc z założenia, że podmiany karmią plagi więc z miesiąc się wstrzymam. Narazie przy kilku godzinach niebieskiego światła dziennie nie ma dramatu także czekam cierpliwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi na dino vodka pomogła (choc do końca pewien nie jestem) i światło tylko niebieskie. Walczyłem miesiąc i się udało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.