Skocz do zawartości
ILUZJONISTA

Rozgwiazda Anthenea aspera (?!)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym się podzielić uwagą na temat mojego nowego lokatora. Nie ukrywam był to zakup troszkę bezmyślny którego zawsze się wystrzegam. O każdym nowym zwierzątku zawsze staram się jak najwięcej czytać i sięgam opinii na forum. 

Tym razem jednak tak się nie dało. Rozgwiazda zauważona w zoologicznym markecie gdzie przeważnie większość zwierzaków jak się w miarę szybko nie sprzeda to padają. Sprzedawcy nie mają pojęcia co mają, a nawet w jakiej cenie. Tak też było z ową rozgwiazdą. Przepiękne kolory szybko mnie zwabiły tym bardziej, że nigdzie takiej jeszcze nie widziałem, parę szybkich fotek, powrót do domu i założony nowy temat.

Niestety nikt jakoś nie potrafił mi pomóc a sam metodą szukania igły w stogu Google tylko jeden gatunek mi najbardziej do niej pasował - Anthenea aspera.

Jeśli to prawda co czytam o niej to przyznam szczerze iż zastanawiam się (o ile to na pewno ten gatunek) jakim cudem to zwierze wylądowało w tak kiepskim sklepie.

Ogólnie nie wiadomo praktycznie o nich nic, nikt nie wie co jedzą i kompletny brak wiedzy na temat ich biologii. Rzadki gatunek występujący w Australii Północnej, południowej Japonii, Chin, Indonezji i Singapuru. W związku ze znaczną utratą części siedliska dna morskiego temu gatunkowi grozi wyginięcie. W okolicach Singapuru gdzie jest ich najwięcej wyznaczono morskie obszary ochronne. 

Znalazłem jeszcze taką informację (Translator Google):

"Ta duża, płaska gwiazda morska jest często widywana na naszym północnym wybrzeżu. Mniejsze są zwykle obserwowane na łąkach trawy morskiej, podczas gdy większe są zwykle widoczne na gruzach koralowych, czasami zaklinowane pod dużymi skałami. Zwykle jest postrzegana sama i zwykle bardziej aktywna w nocy. Według Lane, te morskie gwiazdy były wcześniej widziane tylko z próbek pobranych z kanału pomiędzy Pulau Ubin i Pulau Tekong. Jeden był widziany w nurkowaniu z Pulau Semakau. Są uważane za rzadkie w Indo-Pacyfiku (znane tylko z Północnej Australii, południowej Japonii, Chin, Indonezji i Singapuru) i niewiele wiadomo na ich temat.

Cechy: Średnica z ramionami 10-20 cm. Sztywne ciało, górna strona zazwyczaj lekko wypukła. Ams są krótkie z zaokrąglonymi końcówkami. Duże, zgrabne płytki marginesowe na całym obwodzie. Górna część pokryta jest małymi pedicellariae (strukturami przypominającymi szczypce). Spodnia strona jest płaska, zwykle z wzorem prętów, które tworzą wokół ramion szewrony, z dużymi małymi krokicellariami. Nogi rurki są krótko zakończone przyssawkami. Gwiazdki tortowe są dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów, od czarnego, brązowego, czerwonego, pomarańczowego, żółtego do zielonego.

Czasem mylony z gwiazdą morską Biscuit (gordon goniodiscaster). oraz gwiazda morska Spiny (Gymnanthenea laevis). Oto więcej o tym, jak odróżnić duże morskie gwiazdy widziane na naszych brzegach.

Status i zagrożenia: Gwiazdka jest wymieniona jako "Wrażliwa" na Czerwonej liście zagrożonych zwierząt Singapuru."

12092158_20180617_140257.jpg12092155_20180617_140307.jpg12092160_20180617_140317.jpg12092154_20180612_174027.jpg

U mnie od początku głównie przebywa na szybach lub na piasku oraz dolnej części skał. Raczej nie zapuszcza się w ciemne zakamarki lub ciasne szczeliny. Większość czasu spędza na bocznej szybie która jest zarośnięta dużą ilością glonów. Rozgwiazda jest u mnie już tydzień i jak na razie nie widzę aby coś złego się z nią działo. 

A wracając jeszcze do zakupu rozgwiazdy to nie potrafili powiedzieć jaką ma nazwę, no to pytam o cenę a ci nie wiedzą. Patrzy jeden na drugiego i głupa wali. Po chwili jeden strzela cenę - 29 Euro, no to ja że biorę a ten zdziwiony i ją łowi. Pisze na opakowaniu cenę ale tak jakoś koślawie, że kasjerka kasuje 22 Euro. Jak dla mnie totalna porażka...

Jeśli ktoś coś wie, albo zna kogoś kto o niej może coś wiedzieć to bardzo proszę o informację.


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny opis i ciekawe zwierze, takiej jeszcze nie widziałem.

Czasami zdarza się tak że w raz z dostawą przyjdzie jakiś nietypowy zwierzak którego tam być nie powinno :) a sklepu no cóż nie wszystkie mają wykwalifikowany i posiadający wiedzę personel, który by wiedział wiele o zwierzakach morskich, na szczęście u nas mamy sporo sklepów z właścicielami mocno zakręconymi na ocean.

Mam nadzieje że uda ci się ją wykarmić w zbiorniku na zdjęciu nr 2 widzę fajny zielony glon do zjedzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Ura napisał:

Mam nadzieje że uda ci się ją wykarmić w zbiorniku na zdjęciu nr 2 widzę fajny zielony glon do zjedzenia :)

Akurat jestem podczas walki z nimi bo obrastają praktycznie wszystko chodź łatwo odpadają po przedmuchaniu ich cyrkulatorem, do tego też pojawiły się nitkowe ale jakoś się tym nie martwię. Już kiedyś je miałem i same odeszły więc liczę że będzie tak samo tym razem.

Rozgwiazda aktualnie przebywa w górnej części akwarium, czyli na szybie praktycznie pod powierzchnią wody, myślę że to zła wiadomość. Wolałbym aby siedziała na dnie lub na bocznej szybie nie czyszczonej gdzie jest pełno glonów. Czas pokaże co będzie dalej...


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.