Skocz do zawartości
Sqesta45

Zachowanie korali.-pytanie..

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .Mam pytanie do bardziej doswiadczonych akwarystow.

Zauważyłem że moje korale ogolnie wszystkie(miekkie lks i kilks sps) okolo godziny 10 tak do godziny 12 kurcza sie  i przymykają  ale po około godziny 12 wszystko sie otwoera i do konca dnia jest ok .

Swiece od godziny 8 do godziny 21 .Takie zachowanie odbywa sie codziennie o tych samych godzinach.

Może ktoś coś wie  i może doradzic czy to normalne czy dziwne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie tak się działo, jak światło paliło korale. Jeśli masz jakąkolwiek regulację mocy, spróbuj trochę zmniejszyć. I napisz, czym świecisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swiece lampą led diy. moc lampy jaką pokazuje mi licznik watow to 70W.Czyli chyba nie tak mocno.

5 kanałow po 6 diod 3 w 3xblue i 2x bliały .

sterowanie arduino start od 8 jest wschod i po godzinie 9 juz swieci sie swoja pełną mocą czyli 70 w a korale kurcza sie kolo 10:40 i tak dookolo 12 30.Nadmienie ze lampa swieci swoja pełną moca do godziny około 17.  a korale po godzinie 12:30 znowu sie otwieraja i wszystko jest ok a swiatło dalej swieci z ta samą mocą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od kiedy masz te korale w akwarium i czy wszystkie reagują w ten sam sposób?
Ja jak przyniosłem do siebie szczepki to jakiś czas się przestawiały bo były przyzwyczajone do świecenia od 8:00 do 20:00 a u mnie jest od 12:00 do 24:00 ... 

Kolejna rzecz jaką masz dolewkę... bo może masz duże parowanie a dolewasz ręcznie i masz większe skoki parametrów? 
A może masz zmienną cyrkulację ustawioną (niektóre pompy mają np tryb nocny) jak czujnik "zobaczy" światło daje większą moc... i to też może na chwilę spowodować zamknięcie się korali ... 

Takie zgadywanki, ale...
Może coś Cię naprowadzi ;) 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thx za wskazowki.ALe  to chyba nie to dolewka automat a korale mam od dawna cyrkulacja jest taka sama.Dlatego sam niewiem ale tak jak mowie kazdego dnia tak samo jak z zegarkiem w reku.jutro zmniejsze moc swiecenia  zobaczymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oks napisze jak poobserwuje

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światło zmniejszone i korale i tak się kurcza. Niewiem co jest grane. Parametry ok wszystko jest cały czas tak samo a korale na 2h między 10 30. A 12 30 pokurczone. Dziwna sprawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa oświetlasz 13godz. Wydaje mi sie , że o 2 godzinki za dużo. Jakim światłem "karmisz" . Zrób tak. Ustaw włączanie o 11tej. Zobacz jak zareagują korale. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temperatura wody nie rośnie w tym czasie?


start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Miałem to samo. Przykręciłem lampę i przestały się kurczyć w południe. Taka moja teoria że rano się pompują i szybko pobierają dość energii więc się zamykają a jak zgłodnieją, otwierają się od nowa po kilku godzinach. A może po prostu światło je przypieka i pompują się tak długo jak wytrzymują a jak zaczyna "boleć" to chowają łapki.  Światła nie ma na tyle dużo żeby je poparzyć ale za dużo żeby mogły/ potrzebowały się pompować cały dzień. U mnie na 110l (80/35/40) mam lampe led cree potencjalnie 108W, skręciłem na 60% i teraz łapki cały dzień wyciągnięte. Przy 65% na ok. 2 godz. przed wyłączeniem światła korale się zwijają. Przy 70-75% zwijają się w południe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem nr 1/2018 Korala i znalazłem coś, co może mieć związek: w artykule "Dozowanie jodu w akwarium rafowym" D. Knop opisał podobny przypadek. Wg niego powodem było parzenie koralowców przez UV. Po zmniejszeniu natężenia UV powrót do normy koralowców trwał kilka tygodni. Po uzupełnieniu jodu wrażliwość na UV się mocno zmniejszyła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.