Skocz do zawartości
Vertiscire

Zeovit - dozowanie podstawowych preparatów

Rekomendowane odpowiedzi

Od 2 miesięcy mam nowy zbiornik, prowadzony na Zeovit. Dozowanie wziąłem z ich poradnika na stronie:

https://www.korallen-zucht.de/pages-en/service/download-center.html

Jednak na buteleczkach, których używam są inne ilości podane w dozowaniu. Czasem różnica wynosi kilkakrotnie więcej (albo ja źle czytam :)

Przykładowe różnice:

 

ZeoFood 7:

poradnik: 6 kropli na 100 litrów codziennie przez 7 dni w tygodniu, potem 2 krople na 100 litrów 3x w tygodniu (daje to 60 kropli na 100 litrów w ciągu miesiąca)

butelka: 1-2 krople na 100 litrów 1-2 razy w tygodniu (daje to od 4  do 16 kropli na 100 litrów w ciągu miesiąca)

 

Sponge Power:

poradnik - 1 kropla na 100 litrów co drugi dzień.

butelka - 1 kropla na 100 litrów codziennie

 

I tu mam pytanie do zeo-wyjadaczy - czym się sugerować? Butelkami czy poradnikiem?

Edytowane przez Vertiscire (wyświetl historię edycji)

Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od tego w ktorej fazie zbiornika jestes.

Nowy "przewodnik" poprzenosil tez preparaty ktore kiedys byly jako dodatkowe do basic.

Poczatkowo kierowalbym sie (i tak tez robilem) tym co jest na butelce, albo nawet dawal polowe i obserwowal co sie zadzieje.

Pozniej zaczal powoli przechodzic na manual ale tez czytajac i lejac z, glowa a, nie jak napisane jest 10kropli na 100 to tez wleje tyle.

Tam jest bardzo duzo zaleznosci i tego jaka jest masa koralowa w baniaku.

Niestety to jest w duzej mierze eksperyment bo to co faktycznie w butelkach niebieskich jest ciezko stwierdzic.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja własnie wystartowałem na zeovicie. Dawki zaczynam od połowy.
Te co podaje poradnik to są dawki do pełnego akwarium, jest to napisane jak i również to że lepiej jest mniej dać niż więcej.

Te dawki co piszesz są o dużo za duże.

Zeofood to w pierwszym tygodniu miesiąca raz dajesz 6 kropel na 100l i w następnych tygodniach 2 krople na 100l 3 razy w tygodniu. Dawka podana do pełnego akwarium. Ja daję 1 krople na 100l. Ewentualnie później będzie się podnosić.

Butelki mają jeszcze stary opis, nowy poradnik jest od niedawna.

Sponge Power też daję 1 krople na 100l 3 razy w tygodniu.

 

Cytat

Bei Erstanwendung, bei nicht voll besetzten Becken und bei Becken, in denen kein oder kaum Korallen­ wachstum stattfindet, sollten Sie sich an den jeweilig unteren Grenzen der Dosiermengen bzw. Durchflussmengen orientieren. Korallen benötigen Zeit, um sich an neue „Umgebungsparameter“ anzupassen. Handeln Sie nicht nach dem Motto „viel hilft viel“!

Z poradnika, tak w skrocie. Koralowce musze się przyzwyczaić do tego systemu, trzeba dac im czas i dozowanie dostosowywać do zapełnienia zbiornika, czyli jak masz mało to lejesz mniej.

I na końcu, w sumie najważniejsze "Nie postępuj z hasłem DUŻO POMAGA!"

Też jestem nowy w tej metodzie, lecz w poradniku jest dobrze opisane aby nie przesadzać. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To by wyjaśniało czemu nie mogę się pozbyć brązowych glonow nitkowatych:) dzięki za info


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Vertiscire napisał:

To by wyjaśniało czemu nie mogę się pozbyć brązowych glonow nitkowatych:) dzięki za info

Po prostu woda jest zbyt bogata i glony ciągną.

Zacznij zmniejszać dawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie bedzie to bogata woda. Obstawiam ze wystartowales na suchej skale i zgodnie z poradnikiem ?

Dobrales dawke zeostartu do zbiornika zgodnie z manualem i systematycznie wlewales i pewnie nadal lejesz do akwarium.

To moja rada zmniejsz dawke i sprawdzaj parametry.

Niestety ja popelnilem tez ten blad i wywalilo takiego glona ze do tej pory nie moge sobie z tym poradzic. 

(w poradniku oo preparatach jest ze zbyt duza ilosc zeostartu moze powodowac brazowy/zielony nalot bakteryjny). Ja akurat uwazam ze to m.in za duza dawka powoduje takiego glona (ale moge sie mylic). U mnie redukcja o polowe zeostartu sprawila ze glon sie cofa.


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, RRR i zgodnie z poradnikiem. Pokolce to skubią, ja szczoteczką do zębów raz w tygodniu szoruje ale powraca. Koralom specjalnie nie przeszkadza.

Zeostrat tam jest w ilości 2 ml na 1000 litrów, podaje troche mniej niż zalecają. Obetnę teraz wszystko minimum o połowę i zobaczymy za parę tygodni. Nie chce przynosić reszty swoich acropor, które są na urlopie w innym zbiorniku póki nie ogarnę tych glonów.


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tez na szybach i pompach i przypomina brunatnice jak w slodkim?

(nie moge wstawic zdjecia z telefonu)

Ale czy nie przypomina tego co sie zwie Lyngbya https://www.reefcleaners.org/nuisance-algae-id-guide

Z tym draznieniem bym uwazal bo to chyba nie do konca tak jest. Wlazi na korale i mniej polipuja.

Zastanawiam sie i pewnie tez zrobie testy z serii ICP zeby zobaczyc co faktycznie w wodzie siedzi bo na kropelkowych "ksiezycowe/ksiazkowe"

W kazdym razie mam ten sam problem od startu nowego baniaka i jak zaczalem czytac, szukac, analizowac co zrobilem zle to wyszlo (przynajmniej tak mysle) ze wlasnie przedawkowany zeostart do tego doprowadzil w koncu to pozywka.

Edytowane przez dzym (wyświetl historię edycji)

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli startować na zeo to zalecenia co do dawkowania brać z butelek tak?
Jakieś inne tipy dla przyszłego zeofana?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dzym

To jest takie pół na pół - część wygląda jak  film bakteryjny, część przypomina trochę okrzemki. Nie da się tego zdmuchać pompą tylko da się wyszorować szczoteczką.

 

 

Ja będę brał jednak z butelek bo tak logika podpowiada. Nie masz pewności, którą wersję butelki masz a o której mowa w poradniku zaś dawkowanie z butelki bezpośrednio odnosi się do jej zawartości.

 

 


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@dzym
To jest takie pół na pół - część wygląda jak  film bakteryjny, część przypomina trochę okrzemki. Nie da się tego zdmuchać pompą tylko da się wyszorować szczoteczką.
 
 
Ja będę brał jednak z butelek bo tak logika podpowiada. Nie masz pewności, którą wersję butelki masz a o której mowa w poradniku zaś dawkowanie z butelki bezpośrednio odnosi się do jej zawartości.
 
 
Kieruj się nowym poradnikiem. Jeżeli dawkowanie na butelce są inne, to są one wypuszczony przed poradnikiem.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale nie wywale teraz butelki do kosza pełnej bo ma inne dawkowanie ;) Dojadę ją do konca wg opisu na niej.


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Vertiscire napisał:

No tak, ale nie wywale teraz butelki do kosza pełnej bo ma inne dawkowanie ;) Dojadę ją do konca wg opisu na niej.

Skład się nie zmienił tylko zmienili dawkowanie. Oni ciągle się rozwijają i ulepszają tą metodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.