Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, akwarystyką słodkowodną zajmuję się już dobrych 8 lat, więc chciałbym spróbować teraz sił z morszczakiem. Akwarium i miejsce jest tylko na taki litraż, a mianowicie 60x40x40. Żadnego sumpa , filtra przelewowego nie będzie, tylko filtr Vermax fzn 3 na jednym boku akwarium i falownik tunze turbelle nanostream 6055. Obsada raczej mało wymagająca jak przystało na początek. Co do lampy i rzeczy typu termometr, grzałka itp. wszystko jest jasne.

1. Czy potrzebny jest zatem odpieniacz?

2. Czy falownik nie jest za duży do takiego litrażu, a może zastosować jakieś dwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki plan Ci chyba nie zadziała.
Akwa prawie 100L a chcesz do niego FZN3. Takie w oryginale Aquael stosuje do kostek 30L i może się sprawdza, ale przy skróceniu gąbek
o połowę oraz uzupełnieniu miejsca np o ceramikę albo według upodobania. Do tego jeszcze trzeba najlepiej rurkę pobierającą wodę zabezpieczyć
jakąś siatką aby nie zaciągnęła życia do środka filtra.

A obok dajesz pompę cyrkulacyjną do 5.5tys L/h (regulowane) za ponad 600zł.

Może na początek zorientuj się jak wygląda sprawa z filtracją, cyrkulacją oraz odpieniaczem w podobnych gabarytach? Np Reefmax?

Może przy długości 60cm warto poświęcić te 10cm na panel i tam spokojnie wszystko upchać? Filtrację, powrót, mały odpieniacz? Kwestia tylko dołożenia
szybki. Ja bym tak zrobił.

Pozdrawiam.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nigdzie nie napisałem, że  filtr fzn ma działać jako typowa filtracja. Filtr ma służyć jako absorben azotanów i fosforanów, oczywiście z odpowiednimi wkladami. Poza tym chyba zywa skała w jakims stopniu spelnia rolę filtracji? 

Akwarium zamierzam prowadzic na systematycznej podmianie wody plus fzn do zbijania azotanów i fosforanów. Do tego jeden, chociaz myślę, że raczej dwa falowniki do zapewnienia cyrkulacji. Nawet na tym forum widzialem sprawnie działające w ten sposob akwaria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie akwa bez odpieniacza da radę. Regularne podmiany, obsada ryb odpowiednia i będzie się kręcić. Możesz oprócz kaskady dać jeszcze filtr glonowy. Kaskada oczywiście bez gąbek. Zasyp ceramiką, zostaw troszkę miejsca na "pochłaniacze", które dasz po dojrzewaniu. Falowniki lepiej dwa mniejsze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 mniejsze cyrkulatory będą lepsze. W takim razie jak zostawisz ten filtr, sprawdzaj regularnie przy okazji np. podmian, czy na jego dnie nie zbiera się syf...


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie absorbeny polecacie do kaskady: purigen, matrix, phosguard, chemi pure?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam wszystkie te które wymieniłeś. Z ceramiki może też być siporax.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pawellb,które konkretnie byś zastosowal do kaskady? Obsada korale miekkie, latwiejsze lps, para blaznów, ekipa sprzątająca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam kaskade.  A w niej chemipur, purigen i phosguard. Chemi super czyści wodę  (kryształ ) purigen na no3 a phosguard na po4. Ceramikę i glony mam w filtrze 

przeplywowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniach zdecydowalem sie jednak na odpieniacz wewnetrzny. Zastanawiam się nad: tunze 9001 czy 9004? Na plus 9004 jest to, że zbiera wodę z powierzchni, ale czy nie będzie  za mocny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam 9004 w 90l, polecam, zbieranie z powierzchni u mnie nie do końca działa ale też zależy od zanurzenia pewnie. Odpieniacz fajnie pieni, w miarę cichy, minus jaki mam u siebie to bąbelki puszcza (podobno zastosowanie gąbki na spodzie rozwiązuje problem ale nie testowałem)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do usuwania fosforanów i azotanów możesz jeszcze użyć Orca LAB Phospha-Guard Bio-Cube & Orca LAB Nitra-Guard Bio-Cubes 

Edytowane przez qube256 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w zbiorniku będą same korale czy ryby też

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, silvia napisał:

w zbiorniku będą same korale czy ryby też

2 -3 ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś za dużo tego białego. Jeszcze na dodatek diody 10k. To jakaś kopia gotowego oświetlenia czy własny projekt? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakaś kopia znaleziona w necie, właśnie myślałem o zamianie : po 2-3białe na 4-6 niebieskich, proszę ewentualnie o korektę.

 

Edytowane przez Herbatnik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, Herbatnik napisał:

2 -3 ryby

 

W dniu 1.07.2018 o 20:30, Herbatnik napisał:

 Filtr ma służyć jako absorben azotanów i fosforanów, oczywiście z odpowiednimi wkladami.

no to kup skałę naprawdę super jakości i znajdź dobrą hurtownię bo sporo będziesz wydawał na "wkłady"

6 minut temu, Herbatnik napisał:

jakaś kopia znaleziona w necie, właśnie myślałem o zamianie : po 2-3białe na 4-6 niebieskich

dobry pomysł tylko zrób1 biała na 3 niebieskie

W dniu 1.07.2018 o 19:52, grzejanc napisał:

Może przy długości 60cm warto poświęcić te 10cm na panel i tam spokojnie wszystko upchać? Filtrację, powrót, mały odpieniacz? Kwestia tylko dołożenia

szybki. Ja bym tak zrobił.

a to jest jeszcze lepszy pomysł - tylko panel ja dałbym z boku

(i w przyszłości sporo zaoszczędził na "wkładach" )

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na oswietleniu nie znam się jako konstruktor. Ale z wyczytanych informacji można rzec że niemal wszyscy stosują zasadę biały do niebieskiego 1:3. Dodatkowo często stosują białe o temperaturze 15-16k. Niektórzy stosują jeszcze czerwoną i zieloną diodę do wyciagniecia barwy koralowcow dla ludzkiego oka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

10 minut temu, dla syna napisał:

 często stosują białe o temperaturze 15-16k.

mieszanka 10 i 20 000 w sumie daje to samo - tym bardziej że kanały są sterowano osobno - całkiem niegłupi ten projekt

jedyny problem jaki widzę to taki że zasilacz nie da rady tego pociągnąć

licząc po 6 diod w szeregu na zasilenie samych RB (18 sztuk) trzeba 3 drivery ...

sory - doczytałem że diody mają być 1W czyli po 350mA :) 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez na elektronice sie nie znam, dlatego poszukuję kogoś, kto po korekcie wykona mi taką lampę. Najlepiej sterowaną smartfonem. Są na forum tacy magicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonawca się znalazł, lampa na sterowniku aqma. Lampa po korekcie barw diód i dołożeniu kliku wat.

Cos jeszcze zmienić?

IMG_20180726_072953.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlo się trochę funduszy wiec zdecydowalem się na zakup firmowego oświetlenia. Wacham się miedzy: kelo aq100 z konrolerem a maxspect rsx r5 100. Jakies sugestie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.