Skocz do zawartości
Sikkor

Start 91L + sump30

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy przygotowana solanka może już pracować w (obiegu akwarium + sump) kilka dni zanim przyjdzie skała. Czy jeśli tak to czy dać już siporax do sumpa? oraz czy oświetlać akwarium.

Chciałbym zamówić 10kg żywej skały do akwarium 91L + 30L sump

Bardzo proszę o pomoc w temacie. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

śmiało można :) Siporax włóż dolej bakteri i niech sobie system pracuje.  Oświetlac nie musisz,  bakterie dadzą sobie radę.  Faktycznie dojrzewanie zacznie się gdy dołożysz skałę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, natan2012 napisał:

śmiało można

Tylko po co? Bakterie nitryfikacyjne/denitryfikacyjne się nie rozwiną, bo woda jałowa i żadnych związków azotu tam nie ma. No, może kiedyś tam się coś w końcu nazbiera z powietrza, palców moczonych itp, jakieś śladowe ilości i jakieś tam okrzemki może nawet urosną. Ale jak za kilka dni chcesz włożyć skałę, to przez te kilka dni nic się tam nie wydarzy, nic nie dojrzeje. Tylko trochę prądu zużyjesz.

Poza tym, jak kupisz skałę, to łatwiej ją będzie ustawić (albo raczej ustawiać skałę, bo to się zawsze schodzi dobrych kilka godzin, zanim się w końcu spodoba) w akwarium bez wody. Niby można spuścić, ale to trzeba mieć baniaki jakieś (ponad 100l).

Generalnie, tak:

1. Skała (ewentualnie jakieś klejenie konstrukcji itd).

2. Woda.

3. Odpalasz pompy (najlepiej i obieg, i cyrkulację) i przez jakiś czas (kilka dni nawet) odsysasz syfek, który wychodził będzie ze skały, obserwujesz czy tam jakiś dziwnych niepożądanych żyjątek nie ma (i ewentualnie usuwasz).

4. Sypiesz piach (o ile z piachem chcesz).

5. Jak się woda z grubsza sklaruje, w zasadzie już można by całość sprzętu odpalić (odpieniacz, lampa, dolewka, co tam masz).

Świecenie - są dwie szkoły. Jedna żeby od razu świecić tak jak docelowo masz zamiar, druga - żeby początkowo ograniczyć czas i/lub moc oświetlenia i potem stopniowo zwiększać. Ja osobiście uważam, że lepiej od razu jechać tak, jak docelowo ma być. Nawet jak intensywne oświetlenie może sprzyjać inwazji glonów i sinic, to lepiej żeby to się wydarzyło na początku, niż później. Jak na początku będziesz świecił mniej, a potem zwiększysz, to możesz w ten sposób spowodować nawrót/pojawianie się plag powyższych. Generalnie, każda zmiana czegokolwiek to jest dla młodego akwarium rewolucja, która może zaburzyć równowagę i zaowocować plagą jakąś. Więc na początku najlepiej jak najmniej kombinować, zmieniać, przestawiać, dodawać. Raczej siedzieć z piwkiem i obserwować procesy zachodzące w czasie dojrzewania.

Powodzenia:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie. Poczekam na skałę. Piach będzie ale bardzo mała warstwa i dopiero po wstępnym wypłukaniu syfu ze skały. Ogólnie chodziło mi o to czy taka woda się nie zepsuje. Wychodzi na to , że można i tak i tak. Dzięki. Ułatwiło mi to sprawę. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
30 minut temu, Sikkor napisał:

 Ogólnie chodziło mi o to czy taka woda się nie zepsuje.

jak będzie mieszana to nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że śmiało możesz mieszać wodę i czekać na skałę. Niezbyt wygodnie będzie układać kamyki w wodzie. Na sucho lepiej. Skałę jaką dasz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na żywą. Tylko cały czas mam dylemat z jakiego źródła kupić. Nie mam nikogo zaufanego więc chyba...Erybka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem żywą w erybce. Niezbyt tego dużo było ale skała super. Daleko masz do sklepu? Pytam, bo najlepszym wyjściem jest jechać samemu z pojemnikiem i skałę przetransportować w wodzie. I oczywiście na miejscu sobie wybrać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem 10kg żywej z erybki. Poprosiłem o skałę do 100Litrowego akwarium aby ustawić ją w pionie (spiętrzoną) mam około 150km. Żona by nie zrozumiała po co tyle jechać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Sikkor napisał:

Żona by nie zrozumiała po co tyle jechać

Oj, żona to będzie musiała nie takie jeszcze rzeczy zrozumieć, jak na dobre pójdziesz w morszczyznę:P Hodowle planktonu na oknie, baniaki wszędzie, rurki, zaworki, filtry w łazience i kuchni, robale w lodówce. No i znikające zera na koncie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszelaki rurki w kuchni i łazience są już normą. Do tego hodowla robali w szafie dla "Ameryki Południowej" Robale w lodówce bo wędkuję ale z wyjazdem nie chciałem ryzykować. Jak bym pokazał co przywiozłem to by nie uwierzyła - dla Niej to zwykły gruz i do tego tak pachnący :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wsadziłem 9 kg żywej skały ze znanego sklepu z Zabrza. Czy to możliwe , że po dwóch dniach nic z niej nie wyszło ?

38744577_2188051481473396_755400243884851200_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.