Skocz do zawartości
odan

Projekt "Niemo" 81L

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 3.02.2019 o 11:34, pawel23 napisał:

miał bym do ciebie jeszcze dwa pytania

Profile kupowałem takie https://allegro.pl/oferta/profil-aluminiowy-zamkniety-25x25x1-5-kw-1000mm-6735052868

Łączniki już nie pamiętam gdzie, bo to dawno było, ale coś znajdziesz w necie, np: https://www.kipp.pl/pl/pl/Produkty/Elementy-manipulacyjne-Standardowe-elementy-maszyn/Złączki-i-łączniki-złącza-profilowe/Łączniki-wtykowe-rura-czworokątna-kątownik-z-odgałęzieniem.html

Tylko pamiętaj, że jeśli masz kupować łączniki, to lepiej sobie policz, czy nie będzie taniej (a zapewne będzie) dać stelaż do pospawania, szczególnie że ja swoje łączniki jeszcze wzmocniłem matą szklaną i żywicą.

Co do drewna to brałem takie https://allegro.pl/oferta/plyta-mdf-formaty-formatowanie-formatki-b2-18mm-7400400463?snapshot=MjAxOC0wOS0xNFQwOToxMzozNS44MjBaO2J1eWVyO2RlNDNiYmQxZGRiYWNjZWRmMzI5OTI5NWUwZmFmYmUxYTVlZDJiN2M0NzhiNzg0MGQyZDhiNTAwYmRkNDVkOWI%3D, ale polecam grubsze, bo te są dość wiotkie szczególnie jeśli szafka wysoka.

A co do diod, to kupowałem na allegro i brałem 3W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi i mam nadzieje ze już nie będę ci głowy zawracał

pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.02.2019 o 17:33, pawel23 napisał:

dzięki za odpowiedzi

Żaden problem :)

A w zbiorniku nowość, przyszło Jecod DCS-2000, a wyszło Jecod DCS-1200

Różnica spora, już w samej wielości pompy, ale szalona wręcz różnica jest dopiero w mocy. O ile 1200 pracowała na 100% wydajności i przy 90% nie dawała już rady pchać w górę. To 2000 pracuje na 20% i dmucha duuużo mocniej niż 1200.

g0nTekN.jpg

Przy okazji montażu pompy zrobiłem szybko złączkę na rurze, bo niestety bez tego ciężko było pompę wyciągnąć, przydatne okazało się narzędzie do cięcia rur w rowerach :D

zhM6mV9.jpg

A najciekawsze ostatnio rzecz, nie miałem pojęcia iż Xenia może się przenieść na skałę dotykając jej górną częścią "nogi". Moja początkowo była prosta, potem zaczęła się przechylać i w końcu dotknęła skały, obecnie w miejscu styku już jest przytwierdzona.

PHyAV7A.jpg

Edytowane przez odan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się ostatnio w zbiorniku działo, niestety mało czasu na pisanie, dzisiaj też tylko chwila więc opiszę co się z życia nowego pojawiło.

A więc cztery zwierzaki przybyły, strasznie zadowolony jestem z zakupu, bo genialnie wyglądają, no może rozgwiazda trochę szara, ale przynajmniej coś robi, nie jak błazny, siedzą przy tylnej szybie i tyle je widać :D

- Archaster Typicus

- Pavona cactus

- Dendrophyllia arbuscula 

- Discosoma JAWBREAKER FLUO RED

lpwTEV6.jpg

6MDVY4b.jpg

vVGeS8x.jpg

Przy najbliższej okazji opiszę co tam z techniczno-chemicznych rzeczy słychać, bo tu też parę zmian :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powracam po dłuższej przerwie :) Niestety wraz z nastaniem wiosny wracają do życia inne pasje, a dodatkowo urwanie głowy w pracy i nie było czasu pisać.
Akwarium żyje i ma się w miarę dobrze, nic nie umarło, ale nadal utrzymuje się w niektórych miejscach na skale cyjano. Nie walczę z nim jakoś specjalnie, leję raz w tygodniu Microbacter7 w ilości 5ml, oraz codziennie podaję 2ml VSV. W momencie gdy zaczynałem lać bakterie i VSV, skały wyglądały tak:

wTVN1Ke.jpg

teraz są już całkowicie pozbawione glonów nitkowatych, co bardzo mnie cieszy :)
 
W ustawieniu korali lekkie roszady, wyleciała na tył, za skałę Dendrophylia fistula, a jej miejsce zajęła Dendrophylia arbusculata, głównie przez moją żonę, której duże rozmiary fistuli nie bardzo odpowiadały.

Błazenki mają się dobrze, rosną, ale nadal siedzą na tylnej szybie i nie chcą wypływać na przód akwarium, choć ostatnio sporadycznie im się zdarza badać teren. Zacząłem poszukiwać dla nich ukwiała Cribrinopsis Crassa, bo niestety z Xenią mam pewien problem, rośnie jak szalona w górę i zasłania tylną skałę, jeśli ukwiału nie uda mi się dostać, to rozważam albo zasiedlenie Xenią mniejszej/niższej skałki albo ucięcie obecnej skałki, choć nie będzie to proste bo całkiem spora jest.

1e0Euw6.jpg

Zacząłem również dozować ATI Essential Pro, tym samym ograniczyłem dość znacząco podmiany wody, robię jedną lub dwie w miesiącu po 10%. Na tą chwilę nie widzę żadnych problemów. Niestety ATI E PRO był na tyle intensywny, że nawet biorąc pod uwagę że leję 1ml dziennie, to musiałem go rozcieńczyć pół na poł z RO, a na dodatek w pierwszych miesiącach podawałem z interwałem jednodniowym.

Z nowości jakie przybyły to:

Acanthastrea

KSjVtkN.jpg

Pectinia

kBxSyke.jpg

oraz PACHYCLAVULARIA (podobno, bo za nic jej na tą chwile nie przypomina :)

i54QQIH.jpg

Niestety zdjęcia całego akwarium nie mam, bo akurat światło z okien paskudnie mi pada na szybę i kiepsko zdjęcia tym samym wychodzą :/ Poczekam chyba do jesieni :)
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę nowości sprzętowych się ostatnio pojawiło, najważniejsza zmiana to nowy odpieniacz, Redstarfish SQ-70, w porównaniu do poprzedniego...nie ma porównania :) Przez pierwsze dwa tygodnie działania co drugi dzień wylewałem taki kubek:

Aj43ixn.jpg

Po ok dwóch tygodniach widzę znaczący spadek detrytusu szczególnie w sumpie, także z zakupu jestem bardzo zadowolony :D

Kolejny zakup to słynny STC-1000 i tu ciekawostka, bo podłączyłem ustrojstwo, wyzerowałem kalibracje temperatury, ale widzę że pokazuje 23,8 stopnia, co jest dość małą wartością, jako że mój główny termometr wskazuje 25,5 stopnia, chwile pomyślałem i sprawdziłem temperaturę na salimetrze, który pokazał również 23,8 stopnia (albo mniej więcej tyle), także stary termometr wylądował w koszu, jak widać w dzisiejszych czasach już nawet o dobry termometr ciężko :/

RsKXehA.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i w końcu pojawiła się długo wyczekiwana przeze mnie Fungia, uwielbiam tego korala, może najpiękniejszych kolorów nie ma, ale to mięsiste lekko falujące ciało wyglądające jak...galaretka jest super!

Upały przyszły, na szczęście wentylator daje rade, nie jest źle, max 26stopni !

DFCP7kv.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się łazi po szybie to lądowania bywają bolesne, potem się wygląda jak się wygląda :/

dqMXSg8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ostatnio urodziny (życzeń nie trzeba składać :P) Dostałem od rodzinki bon na zakupy w Jadwidze morskiej, więc zakupiłem, dwa korale. Dodatkowo jeszcze dostałem Flippera w wersji podstawowej, także przy rozmiarach mojego baniaka jest dość duży. Na tyle duży, że jak żona zobaczyła go w akwarium to dała mi, chyba nie do końca świadomie, największy prezent mówiąc "chyba musisz pomyśleć o większym akwarium" :D. Choć z żoną w portfele sobie nie zaglądamy, to jednak pertraktacje odnośnie wystroju domu, bywają burzliwe, a tu taki prezent:D

Seriatopora Caliendrum - mały krzaczek, ale już czuje się dobrze, widać przyrosty na podstawce i odzyskał tkankę na czubkach po podróży.

syYMyRE.jpg

I drugi koral, jeszcze w niedocelowym miejscu

Montipora capricornis TOXIC GREEN

DwHjBKE.jpg

 

Tydzień później byłem jeszcze w SeaFrags, gdzie zakupiłem:

Blastomussa wydaje mi się że to wellsi, choć polipy na tą chwile zbyt duże nie są, co do odmiany kolorystycznej to ciężko mi zidentyfikować, może ktoś wie?

pNUtjya.jpg

No i dokupiłem jeszcze Ecseniusa bicolora, strasznie sympatyczna rybka, ale jeszcze się chowa dość mocno

l0BJ9mY.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne akwa. Domyślnie sam do podobnego upgrade zrobię jak się ostukam ze swoim oceanem 49 litrów :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.07.2019 o 22:27, odan napisał:

Kolejny zakup to słynny STC-1000

pytanko

coś do niego podłączałeś (grzałka lub/i wentyle) czy tylko jako termometr działa ?

W komplecie był zasilacz a jak nie to jaki dokładnie zakupiłeś ?

Edytowane przez Yarccom (wyświetl historię edycji)

1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, FajnyRadziu napisał:

Bardzo fajne akwa.

Dzięki, jak ogarnę moją gigantyczną Xenie, to pokażę całość :)

2 godziny temu, Yarccom napisał:

coś do niego podłączałeś

Kupiłem na Aliexpressie, niestety przychodzi goły i wesoły, jedynie ma czujnik temperatury (który jest metalowy, więc zalałem go cienką warstwą silikonu), ja mam podłączone do niego grzałki i jeden wentylator komputerowy z jakimś starym zasilaczem 12V, ale całość robi robotę, temperatura nie spada nigdy poniżej ustalonej 24,5 i nawet w te upały nie wzrasta więcej niż 25,5.

Do samego STC nie potrzebujesz zasilacza, kupisz kabel z wtyczką do gniazdka i działa.

Edytowane przez odan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było, że wszystko idzie jak po maśle, po wczorajszych testach mały szok, NO3 z poziomu 1 podskoczyło do 10, a PO4 z niewykrywalnego do 0.1 (oba testy saliferta), fakt że testów na NO3 i PO4 nie robiłem ponad miesiąc (mały błąd, zapewne uśpiło moją czujność 8 miesięcy spokoju). Testy w zasadzie zrobiłem, ze względu na problem z Pavona, bo niestety w kilku miejscach zaczęła tracić bardzo powoli tkankę, nie do końca jestem przekonany czy to wina wody, czy może Ecseniusa, który ostatnio znalazł swój dom w norze pod Pavona i za każdym razem lekko się o nią ociera. Na tą chwilę czekam na rozwój wypadków, a co do wody to wznowiłem lanie VSV i poszła dodatkowa dawka bakterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio trochę myślałem i zrobiłem sobie plan działania na najbliższy czas, może nawet trochę dłuższy, w przypadku sprzętu. Nie jestem zadowolony z Jebao/Jecod. Jeśli chodzi o obiegówkę nie mam do niej zaufania, raz działa dobrze, a ma takie dni, że ma spore skoki wydajności i wydaje się, że zaraz padnie. Natomiast jeśli chodzi o cyrkulacje, to niestety częste czyszczenia pompy nie są fajne, a dodatkowo ostatnio pojawiające się opinie o ich awaryjności również nie napawają optymizmem, szczególnie gdy ma się jedną sztukę w zbiorniku. Głowa mała od tego co tu wybrać teraz, na tą chwilę najbardziej by mi odpowiadał Tunze nanostream 6040 i Silence electronic. Plusem obu jest praca na 24V, dzięki czemu mógłbym je podłączyć pod akumulator/fotowoltaike, którą lada dzień będą mi instalować. Ewentualnie może obiegówka Sicce, sam jeszcze nie do końca jestem przekonany. Dodatkowo chce się pozbyć wszystkich obecnych lamp i zastąpić je jedną, będzie to zapewne Kessil. Albo 160tka albo przyszłościowo patrząc 360tka.

Załączam również zdjęcie całości mojego zbiornika. Jak widać moim głównym problemem jest Xenia, która zasłania od frontu 2/3 wszystkich korali jakie mam w zbiorniku. Krzak wyrósł niesamowity. Mam teraz dwie opcje albo tnę skałę i zostawiam samą górną cześć z Xenią. Albo (co bardziej mi się podoba) oddaję komuś Xenię i zastępuję ją ukwiałem Cribrinopsis Crassa (dom dla błaznów), ale niestety jego nigdzie nie mogę dorwać, a Quadricolora trochę się boję.

Kolejna rzecz to piach, mam gradację 0, więc trochę go zdmuchnęło na środek, dodatkowo większe fragmenty i muszelki porosły glonami i paskudnie to wygląda (no i oczywiście cały ten syf leży na piasku), także chcę się tego pozbyć i zastąpić/uzupełnić braki Reef Flowersem w gradacji 1mm.  Żeby było ładnie i czysto :)

jTQ9Ngn.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj trochę o mojej Dendrophylli arbusculi, przez ostatnie trzy miesiące wyglądała dość marnie, zaczęło się od tego, że zaczęła tracić tkankę u podstawy, karmiona była dzień w dzień więc było by dziwne gdyby z głodu się to działo. Wertując internet natrafiłem na dyskusję, gdzie jegomość opisywał iż dendrophyllie bardzo łatwo przekarmić. Pomyślałem, że może faktycznie za dużo dostawała, zgodnie z jego zaleceniami, albo prawie jego, gdyż on sugerował karmić raz na tydzień, ja karmiłem tak raz na 4-5 dni. Przez kolejny miesiąc tkanka bardzo powoli, ale nadal sukcesywnie się cofała. Dodatkowo większość z główek się zamknęła i ani w dzień ani w nocy się nie otwierała. No to mówię sobie: zagłodziłem. Przez kolejny miesiąc nęciłem główki aminokwasami i najdrobniejszym pokarmem jaki miałem, po dwóch tygodniach delikatnie zaczęła wypuszczać polipy. Od tego czasu wygląda jak poniżej, także jeden problem w akwarium mniej....zostało jakieś milion innych:D

2xtCEzk.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawiła się u mnie nowa pompa Sicce Syncra Silent(???) 3.0. Miałem kupić sterowaną, ale trafiła się na tyle okazja, że odpuściłem sterowanie i wziąłem tą. Z mocy jestem mega zadowolony, bo skręcona na minimum, pcha wodę od sumpa do wylotu w akwarium w mniej niż w sekundę (Jebao zajmowało to ok 4-5 sekund). Dodatkowo pracuje równo, nie tak jak już wspomniana Jebao. Lecz jestem w szoku jak głośna jest to pompa i jak duże wywołuje wibracje, w przypadku Jebao trzeba było otworzyć szafkę i wyłączyć odpieniacz, żeby ją usłyszeć, przy Sicce bardzo poważnie rozważam wyciszenie szafki :/

zEXX5bY.jpg

Z nowości pojawił się Cribrinopsis Crassa, na tą chwilę jeszcze maleństwo. Także Xenia niedługo poszuka nowego domu:D Swoją drogą to pierwsze życie jakie zamówiłem z opcją wysyłki.

cTyR1lf.jpg

A dla chętnych mały konkurs (bez nagród) pytanie brzmi: co zaszło na poniższym zdjęciu:

1lceiL7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne akwarium, mam identyczne :D ale dopiero kompletujeecaa3ff692ce8.jpg

Edytowane przez Protection2000 (wyświetl historię edycji)

c784772eaae958f7d513903bf06bf18du288a270.png?upd=20140710105418

Akwarium - Reefmax 105l, odpieniacz Hydor Slimskim Nano 135.35, oświetlenie led DIY, obieg - Newa Jet 1200, sól Tropic Marin Pro-Reef, Balling 123 Tropic Marin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Protection2000 napisał:

Fajne akwarium, mam identyczne

Pozdrawiam zatem akwarium bliźniaka :D!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości Daniela@AnT pojawiły się u mnie tubki czarno zielone i czarne, niestety zdjęcie jedynie nocne, bo na tą chwilę polipują jedynie przy zgaszonych światłach, ale i tak są piękne :)

YeRcX1d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.10.2019 o 23:31, Guban88ok3m napisał:

Jakie t5 masz nad baniakiem ?

Obecnie już nie mam T5, wymieniłem ostatnio lampę i przechodzę na same LEDy. T5 będzie wisiało teraz nad moim małym zbiornikiem kwarantannowym/przejściowym dla niechcianych korali :) A są to świetlówki 6W Actinic Phillipsa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko nowe nabytki

Pocillopora Fiji Pink

rRpXtNi.jpg

I przy okazji ostatniej dostawy tubek, jeszcze parę acr i sarco

qMwkXUZ.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie nie było, zbiornik żyje i ma się ogólnie dobrze, zdjęcia całości nie wrzucę, bo niestety zgubiłem śrubę od statywu, a jak mam już robić to chce dobrze, a jakoś nie mogę się zebrać żeby nową kupić :)

Nie będę pisał krok po kroku co się działo, ale opiszę w paru postach ciekawsze problemy jakie miałem.

Zacznę od najmniej przyjemnej, czyli straciłem Ecsennusa, niestety zapomniałem na jeden dwu dniowy wyjazd przykryć akwarium i po powrocie leżał wyschnięty na podłodze.

Kolejny problem to umierająca rozgwiazda piaskowa, któregoś dnia zauważyłem ze straciła 1/3 jednej kończyny. Myślałem, że może gdzieś ją włożyła, już bywało że się za mocno z fungią próbowała zaprzyjaźnić. Jednak po kilkunastu dniach wszystkie kończyny, poza chyba jedną, miały 1/3 długości odciętą jak nożem. Zacząłem ją mocno obserwować i zauważyłem, że  po zgaszeniu świateł latają za nią kiełże. Pytanie, dlaczego? Czy dojadają obumierającą tkankę? Możliwe. Albo atakują rozgwiazdę z głodu, czy to możliwe? Nie wiem. Tak czy inaczej kiełże stały się potencjalnym wrogiem, i trzeba się było ich pozbyć lub zredukować ich ilość, szczególnie że było ich baaaardzo dużo. Odławianie ręczne raczej odpuściłem :D Postanowiłem wprowadzić do zbiornika Synchiropus ocellatus. Fantastyczna ryba, po nie długim czasie, kiełże już siedziały tylko w refugium (w dodatku wcina mniejsze wieloszczety), a co do rozgwiazdy, pomogło. Na poniższym zdjęciu widać jak się pięknie odradzają końcówki ramion :)

wAJLD8P.jpg

zNipPlB.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie :). Mały i chyba ostatni update mojego akwarium 81L. Coraz bardziej rozkręca się 200L więc wkrótce przesiadka.

Obecne akwarium przez ostatnie kilka miesięcy było prowadzone na minimum, z racji pojawienia się na świecie kolejnego mojego potomka. W zasadzie nie było strat, choć w pewnym momencie myślałem, że straciłem fungie, aczkolwiek odżywa w akwarium szczepkowym. Niestety straciłem Synchiropus ocellatusa, kolejny skoczek, przelał on szalę goryczy i postanowiłem zrobić nad akwarium prowizoryczną koronę z siatką. Zdjęcia nie pokażę, bo się wstydzę.

Jak widać na poniższym zdjęciu, szału nie ma, jest kilka problemów, największy to aiptasia, ale już powoli krewetki się nią zajmują, z pomocą akwarysty ze strzykawką :D. Drugi problem to wirki, nie ma ich jakoś strasznie dużo obecnie, choć jeszcze 2-3 miesiące temu nie było różowo, postanowiłem nawet wprowadzić Chrysusa, trochę bestialstwo do takiego małego akwarium, ale miał jakieś 4cm długości no i ja miałem perspektywę dość szybkiej przesiadki na większe. Co najważniejsze wirki znikają.

Podłoże to oczywiście obraz nędzy i rozpaczy, bo nie czyszczone już od dawna. Nawet w paru miejscach widać cyjano. Poza tym paskudnie upakowane szczepkami, niestety w szczepkowym akwarium brakuje już też miejsca, bo się Caulastrea rozrasta na potęgę (nawet nie mogę doczyścić przedniej szyby jak widać), chcę się tej wielkiej pozbyć, ale jak tu sprzedać z wirkami ? Więc czekam, aż znikną. Zanim zdecydowałem, czy też sytuacja wymusiła, o postawieniu nowego większego akwarium, po pozbyciu się Caulastrei planowałem dołożyć małą skałkę coś ala pomost i jedną z widocznych Blastomus tam ustawić, widać było by też piękną montiporę tależową, którą jest obecnie całkowicie zasłonięta, no ale z racji przesiadki, na planach się skończyło

PS. dziwne ryby na zdjęciu to efekt składania serii zdjęć w HDRI

spacer.png

spacer.png

Błazenki mają się dobrze :)

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.