Skocz do zawartości
Adrian Piwnicki

Dendrochirus brachypterus

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc!Naprawde mala i piekna skrzydlica, bardzo szybko rosnie(niektore zrodla podaja ze nawet do 17 cm).Mlode osobniki czesto mylone z zebra.Swoja karmie gupikami.ladna rybka nadajace sie nawet do niezaduzych ziobnikow,ale zjada male rybki.Ciekawosta:malej babaeczki czyszczacej nie zjada poznaje jej "taniec"rybki-czysciciela mimo tego ze wystepuja w zupelnie innych rejonach.W sprzedazy widzilam ostatnio przy sadach na Jana Pawla II .

Pozdr

Yoki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yoki napisz coś o swoich doświadczeniach ze skrzydlicami, czy łatwe w utrzymaniu, czy da się przestawić na zastępczy pokarm no i jak zachowujesz środki bezpieczeństwa w czasie zabiegów w akwa.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jak chyba kazdy z nas czesto pakuje rece do akwa i nigdy nie widzilama zebys chiala mnie zaatakowac moze wieksze gatunki.Moja ma dopiro 10 cm i raczej wyplwa ze swoich kryjowek tylko po jedzienie.Zanomy nauczyl swoja jesc mrozone ryby trzymajac w szczypacach i poruszajac nimi. IMHO to latwa ryb ,tylko trzeba pamietac ze potafi zjesc rybe sowjej wielkosci! Garbik tych samych rozmiarow poszedl odrazu ...

http://www.edge-of-reef.com/scorpenidi/scorpenidilistaen.htm ciekawa stronka o skrzydlicach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja mam takie pytane do wszystkich....czy skrzydlice , żabnice (Antenariusy) ,rogatnice mozna trzymać z rybami czyścicielami i krewetkami czyszczącymi ???? Wszak w naturze przyjmują usługi czyścicieli! Jak to się ma do życia w akwarium??

POzdrawiam. Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisalam wczesniej babki czyszczacej moja skrzydlaica nie zjadala,krewetek czyszczacych tez nie rusza za to wczasie wylinki zje kazda krwetke !!Nie mialma nigdy zadej rogoatnicy ani nie widzilam z akwa z nimi wiec nie mam zdania. Ale kazda rybka zachwuje sie inaczewj

Yoki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Faktycznie źródła podają 16-17 cm. Moja dorosła do 12 i na tym koniec. Stanęła i żadne karmienie nie pomogło. Dodam że przez pewnien czas pływała w akwarium rafowym z innymi znacznie mniejszymi rybami. Nie zniknęło nic. Powiedział mi o tym kolega i u mnie się sprawdziło. Kupić małą i na końcu obsady. Wtedy traktuje inne ryby jak stałych domowników i nie rusza (może gdy jest bardzo głodna - u mnie nie była). Natomiast natychmiast wyłapywała wszystko nowe co trafiało do zbiornika. Gupiki, mieczyki i duże molinezje praktycznie od razu. W akwarium rafowym chowa się w skałach i pod nawisami więc niewiele z niej radości (oprócz momentu polowania - ale dla niektórych moze zbyt drastyczne). Nie zaatakowała nigdy ręki. Kolega natomiast nadział się na kolec większej odmiany: chciał po prostu odgonić ręką - nie odpłynęła jednak z falą tylko nastroszyła się. Cóż, za głupotę się płaci.

Można kupić za 100-120 zł.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba docelowo w moim 52.5l będą:

Najpierw para Pterapogon Kauderni (Jubilerek srebrzysty) lub 2 błazenki (Occelaris, Frenatus lub Percula, prawdopodobnie percula lub frenatus).

Potem Dendrochirus brachypterus i (chyba) będzie dobrze.


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Nie chce nikogo obrazac,ale sama skrzydlica w 50 litrowym akwa....? Jeszcze troche i bedziemy w mieszkaniu trzymali slonia,,zyrafe i lwa. Tez beda zyly,ale jaki bedzie ich komfort zycia...?Samo trzymanie w pomiesczeniu zamknietym i ciasnym bedzie dla nich steresem,nie mowiac juz o swiezym powietrzu...

ps. nie chce nikogo urazic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz pilot całkowicie rację. Dużo za mało i do tego jeszcze w towarzystwie. Ale to juz chyba 3 koncepcja kolegi, więc poczekajmy na tą końcową, przemyślaną, bo komentowanie tego co komu ślina na palce przyniesie chyba nie ma sensu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja przesadziłem z obsadą: będzie sama skrzydlica, może z błazenkiem czy mandarynem. A koniki będą ale nie DOCELOWO tj. najpierw molinezja (podobno żyje w słonej) potem jakiś błazenek czy mandaryn a potem koniki przeniosę do 72l (40x30x60, 52.5l to dla dorosłych trochę za mało) a kupię skrzydlicę.

PS: pasuje?


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

sorry ,ze jestem taki nachalny :) jeszcze raz,radze zajrzec na moj post pt. PODSUMOWANIE

pozdrawiam

pilot :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam czy ta skrzydlica mam mocny jad ?? Nadaje sie do 250 L ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja przesadziłem z obsadą: będzie sama skrzydlica, może z błazenkiem czy mandarynem. A koniki będą ale nie DOCELOWO tj. najpierw molinezja (podobno żyje w słonej) potem jakiś błazenek czy mandaryn a potem koniki przeniosę do 72l (40x30x60, 52.5l to dla dorosłych trochę za mało) a kupię skrzydlicę.

PS: pasuje?

kolego molinezja tak,ale tylko żaglopłetwa żyje bezproblemowo w solance,a co do skrzydlicy to bez urazy ale 52l to dore ale na kwarantanne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Axela, kolega Adi to taki lakalny koloryt sprzed 5-6 lat. Teraz pewnie już podstawówkę nawet skończył.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam koledzy :). Proszę nie róbcie off topu .

Czy ta skrzydlica mam mocny jad ?? Nadaje sie do 250 L ??I czy lubi ślimaki i rozgwiazdy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam koledzy :). Proszę nie róbcie off topu .

Czy ta skrzydlica mam mocny jad ?? Nadaje sie do 250 L ??I czy lubi ślimaki i rozgwiazdy ?

Pamietaj, ze to typowy drapieznik, a natury nie oszukasz.U mnie na poczatku byla niesmiala, ale jak sie rozkrecila to zjadla wszystkie krewetki i atakowala mniejsze ryby, wiec bylem zmuszony ja oddac do sklepu :realmad:

Jesli masz/planujesz mniejsze ryby to sobie odpusc skrzydlice.Piekna ryba, ale.......


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zjadla wszystkie krewetki i atakowała mniejsze ryby,

Z krewetek i krabów mogę zrezygnować na rzecz tej pięknej ryby ale czy ślimaki i rozgwiazdy piaskowe zaatakuje ??

Obsadę oprócz skrzydlicy planuje mieć taką, do 250 l co o tym myślicie :

Chelmon rostratus,

Pseudocheilinus hexataenia mam ale mogę sprzedać ?

Zebrasoma scopas

Valenciennea puellaris

Centropyge bicolor

Centropyge bispinosa

Rhinomuraena quaesita

nie za dużo ???

edit . czy przy tej skrzydlicy małże przeżyją??

Jak coś nie pasi to z czego mam zrezygnować ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.