Jump to content

MayFly

Klubowicz
 • Content Count

  710
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

About MayFly

 • Rank
  Noform

Kontakt

 • Skype
  Maciek Kosiedowski

Informacje o profilu

 • Imię
  Maciek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Tarnowskie Góry

Recent Profile Visitors

3116 profile views
 1. MayFly

  Hanka 774

  Wszystko zależy od korali ogólnie i od tego jak chcesz je wybarwić. Miękkie czy LPS preferują wyższe po4 i takie jakie masz jest odpowiednie. Za to jak chcesz mieć mega kolory u sps to wiadomo że niższe chyba że chcesz iść pod wzrost niż kolor to wtedy masz górną granicę. Nie ma jednych i idealnych parametrów do wszystkich korali
 2. na około 100l ile w UV najlepiej dać?
 3. Dobry dzień, od dłuższego czasu mam wrażenie że mam w akwarium jakąś bakterię albo wirusa który atakuje LPSy i chciałbym podłączyć lampę UV ale nie wiem czy nie wyklucza sie ona z użyciem biopalletek?
 4. Jest różnica między np chińczykami?
 5. Dobry mam takie pytanie o pompę Red Dragon X skim pump. Więc czy Royal exclusive jest faktycznie tak dobrą firmą? Bo marzy mi sie zrobienie odpieniacza DIY i chciałbym sie właśnie dowiedzieć czy te pompy są aż tak dobre.
 6. Aż tak nie ufasz biologii? Właśnie chciałem bardziej postawić na żywy phytoplankton i odżywki które mało obciążają akwa. Wiesz odpieniacz nawet mam taki do nano rafki ale myślę bardziej że nie będzie konieczny jeśli dobrze to sie rozplanuje. No tak stabilne parametry to klucz więc wiem że kh będzie musiało być praktycznie co dziennie kontrolowane ale w przyszłości zawsze można zainwestować w jakiś alcatronic np. Chociaż wiem że to śmiesznie brzmi przy takiej wielkości akwa ale akurat kocham nano rafy
 7. Dobry, długi czas chodzi za mną baniak pod spsy ale taki mniejszych rozmiarów. I pytanie czy ktoś miał jakieś doświadczenia z takim akwarium? Chciałbym żeby to było około 50l +- oczywiście panelu nie wliczam do objętości. Jako filtracja to właśnie chciałbym żeby była jakaś ceramika, Chaetomorpha naświetlana 24h i ewentualnie w razie potrzeby VSV. Tak żeby było bez odpieniacza raczej. Jako suplementacje myślę albo nad ati 2 składnikowym albo nad tropic marin all for reef. To też nie ma być akwarium pod jakieś super łatwe spsy a myślę o acroporach takich z wyższej szkoły jazdy. I pytanie czy ktoś ma doświadczenie z akrami w małym baniaku? I czy w ogóle to ma sens?
 8. To jest podobno to samo co all in one tylko nowy kształt bardziej zbity ale ma lepiej woda przez nie przepływać.
 9. śmielej to na pewno
 10. ogólnie problemem jest to że VSV możesz łatwo sterować a takie "palety" są pozostawione same sobie i to odpieniacz usuwa ewentualny nadmiar więc trzeba bardzo uważać żeby np woda nie zmieniła sie w mleko przez nadmiar bakterii i pożywki.
 11. Ja bym nie zwiększał kh mocniej niż o 0,5 dziennie
 12. MayFly

  DSB na sterydach

  Nie no siarka ma sie nie rozpuścić a elementarna siarka jest pożywką dla niektórych bakterii beztlenowych i pomyślałem że zamiast robić typowy reaktor siarkowy można dać troszkę siarki do DSB. A wiadomo w DSB warunki beztlenowe zachodzą w warstwach głębokiego piasku i tam bakterie konsumowały by siarkę i redukowały no3. Ogólnie nie stosuje się już samej siarki ponieważ za bardzo obniża ona ph wody i do reaktorów siarkowych sypie sie aragonit żeby reagował z kwaśną siarką i neutralizował jej ph. Stąd piasek w takim dsb miałby działanie: 1-rozproszenie tlenu żeby w jedno dolnych warstwach powstała strefa beztlenowa dla bakterii 2-stanowiłby neutralizator dla kwaśnej siarki i oddzielałby ją od kolumny wody 3-w jego porach znajdowała by sie przestrzeń dla bakterii. https://reefs.com/2016/01/25/sulfur-nitrate-reators/
 13. MayFly

  DSB na sterydach

  Dobry dzień, zastanawiam sie jak mogę wspomóc cykl azotowy w moim mega obciążonym morskim akwarium i wpadłem na dziwny pomysł. Pewnie zastanawiacie sie czemu ten temat nie jest w metodach ale tu wchodzi siarka cała na biało. Czy ktoś myślał żeby połączyć DSB z reaktorem siarkowym? W sensie żeby warunki były bardziej kontrolowane dać do jakiegoś pojemnika powiedzmy 1l drobnego piasku argonitowego i na samo dno dodać kilkanaście g siarki elementarnej żeby dodatkowo ulepszyć denitryfikacje. Przy okazji sie zapytał czy metoda probiotyczna jak np vsv wyklucza się z reaktorem siarki?
 14. ooo dzięki wielkie
 15. nie no wiadomo ale jak zbadać bo kusi mnie zbiornik pod akry jeszcze i właśnie nie wiem jak zbadać ten fluor
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.