Skocz do zawartości
Angelripper

wytrzymałość dna - brak blatu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam już kupiony stelaż pod akwarium 200x60x60.

Jest to wersja bez blatu. Akwarium stoi na przyklejonych "gąbkach - uszczelkach" i jest zlicowane z bocznymi panelami ( tylko z tyłu opiera się na samej krawędzi ). Pytanie czy otwory w kominie bardzo osłabią dno ?

Czy wytrzyma w takiej konfiguracji ?

 

Pozdrawiam.

Maciek

IMG_3732.jpg


Reefmax, 2xKoralia nano 1600, RO DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

jak masz pewność że akwarium nie siądzie tak żeby dotknęło metalowej ramy to da rade jak po jakimś czasie oprze się o metal to dno strzeli na 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest hodowla ryb w PL gdzie zbiorniki stoją bezpośrednio na stalowych rurach . Ale raczej daleko mi do takiej wiary w szkło . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 minut temu, SU1 napisał:

Jest hodowla ryb w PL gdzie zbiorniki stoją bezpośrednio na stalowych rurach . Ale raczej daleko mi do takiej wiary w szkło . 

 

Dokładnie ale tutaj masz Grzesiek uszczelkę na której stoi akwarium, więc jak akwarium siądzie to nierównomiernie i będzie naciskało punktowo dlatego śmiem twierdzić że pęknie w 100% jezeli taka sytuacja się wydarzy, no dobra w 99% 1% zostawiam na wiarę  :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, Angelripper napisał:

Pytanie czy otwory w kominie bardzo osłabią dno ?

masz na myśli komin wewnętrzny ? wszystko zależy od grubości szyby i wysokości słupa wody ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, będzie wewnętrzny komin w rogu ( prostokąt ).

Szyba to 12mm Opti. Wody pewnie będzie około 56-57 cm.


Reefmax, 2xKoralia nano 1600, RO DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam, że nie pęknie. Znam (a w zasadzie znałem bo sklep nie istnieje już) kilkanaście zbiorników gdzie akwaria były w taki sposób ustawiane na stelażu. Największe szkło miało 150x60x60 bez poprzeczki tylko sześcian z kątownika. Pomiędzy szkłem a stalą pianka pod panele. Tutaj przez środek jest podział więc siły też lepiej się rozkładają. Sam komin to też usztywniane konstrukcji. Przy prawidłowym poziomie i szkle dobrej jakości (dno nie z szyby z starych okien itp) możesz śmiało zalewać. Poza tym jeśli masz wątpliwości to pytaj u producenta. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu bym tak nie ryzykował. Jeżeli masz możliwość podnieś obudowę stelaża do góry około 17 mm i położyć na górze płytę na całą powierzchnię o grubości 15mm i podkład pod akwarium 2 mm. Bedzie dużo bezpieczniej a efekt taki sam. W przeciwnym razie ubezpiecz dobrze mieszkanie od zalania ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producent stelaża mówił, że stawiali o wiele większe akwaria na takim rozwiązaniu.

Ale dla pewności pogadam jeszcze ze szklarzem, czy nie dać grubszego dna.

Dzięki !!


Reefmax, 2xKoralia nano 1600, RO DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 minuty temu, Angelripper napisał:

Producent stelaża mówił, że stawiali o wiele większe akwaria na takim rozwiązaniu.

Ale dla pewności pogadam jeszcze ze szklarzem, czy nie dać grubszego dna.

Dzięki !!

Ja tylko tak zapytam czemu się uparłeś na brak blatu, ma to jakieś uzasadnienie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie kolega ma rację i tak nie będziesz widział dna więc bez różnicy czy będzie blat czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spodobał mi się ten stelaż , i zlicowanie drzwiczek ze szkłem.

A skoro były to stelaże przeznaczone pod akwaria i to w standardzie, więc wybrałem taki.

Jedyna moja wątpliwość to otwory w dnie.


Reefmax, 2xKoralia nano 1600, RO DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Angelripper napisał:

Spodobał mi się ten stelaż , i zlicowanie drzwiczek ze szkłem.

A skoro były to stelaże przeznaczone pod akwaria i to w standardzie, więc wybrałem taki.

Jedyna moja wątpliwość to otwory w dnie.

Ok ale to że drzwiczki są zlicowane ze szkłem nie jest zasługa braku blatu tylko takiej budowy to samo można uzyskać z blatem, ok kupileś takie Ci się podoba nie ma co nad tym się rozwodzic skoro jest przeznaczone do akwarii i jest stosowane to nie widzę problemu, tylko ja osobiście bym miał cały czas wątpliwości ale to kwestia "psychiki" :) , blat + gąbka to równy nacisk i tyle dodatkowo usztywnienie konstrukcji szafki, ja mam osobisty uraz i bardzo przykladam się do tematu podstawy pod akwarium jak stawiam nowy baniak, dawno temu jak bawiłem się w Tanganikę to jak spałem obudził mnie trzask pękającego szkła, masakra jak się biega zerwany z łóżka w środku nocy z wizją pekniętego akwarium hehe za peknięcie odpowiadal krzywy blat akwarium stało tylko na dwóch krawedziach no i basen w pokoju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pytałeś czy dno w akwariach stawianych na tych stelażach były mocno obciążone do tego punktowo?  Jak ustawisz skałę to może być różnie.

Edytowane przez andzior70 (wyświetl historię edycji)

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andzior70jeśli pytanie bylo do mnie to odpowiadam. Największe szkło było wypełnione wielką kupą kamieni i pyszczakami. Zaryzykował bym że prawie połowa szkła to była konstrukcja z luźno ułożonych kamieni i piasku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślisz że blat cokolwiek podpiera dno? zobacz na półki pod książkami przecież to się po jakimś czasie pod własnym ciężarem ugina a co dopiero pod kilkoma kg książek... szkło ugina się mniej więc podparcie dna blatem jest zerowe. Spokojnie, wytrzyma bez blatu ;)


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Coltrane napisał:

myślisz że blat cokolwiek podpiera dno? zobacz na półki pod książkami przecież to się po jakimś czasie pod własnym ciężarem ugina a co dopiero pod kilkoma kg książek... szkło ugina się mniej więc podparcie dna blatem jest zerowe. Spokojnie, wytrzyma bez blatu ;)

Blat wzmacnia wytrzymałość dna i jeżeli dochodzi do uginania dna szkła to musi je zmniejszać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Skoro firma robi i daje na to gwarancję to po co to pytanie?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Wiciak napisał:

Blat wzmacnia wytrzymałość dna i jeżeli dochodzi do uginania dna szkła to musi je zmniejszać. 

musiałby mieć mniejszą podatność na uginanie od szkła aby tak było jak mówisz, najlepiej żelbetonowy ;)  Sklejka czy inna płyta wiórowa sama pod swoim ciężarem ugina się bardziej niż dno zalanego zbiornika...


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
10 minut temu, Coltrane napisał:

musiałby mieć mniejszą podatność na uginanie od szkła aby tak było jak mówisz, najlepiej żelbetonowy ;)  Sklejka czy inna płyta wiórowa sama pod swoim ciężarem ugina się bardziej niż dno zalanego zbiornika...

Po to dajesz blat + piankę, sam blat nie da pełnego podparcia chyba jest to jasne o oczywiste, pianka niweluje różnice międzi dnem a blatem i rozkłada naprężenia na całym blacie jest to chyba oczywiste i nie wymaga komętowania, szkło postawione bezpośrednio na blacie nie będzie nigdy przylegało do samego blatu

14 minut temu, zipke napisał:

Skoro firma robi i daje na to gwarancję to po co to pytanie?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

Dokładnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zadałem o wywiercone dziury w dnie, czy one mocno zmniejszą wytrzymałość dna. Czy jest to pomijalne.

Stąd to pytanie. 

Gdybym nie robił komina nie zawracałbym głowy.

Edytowane przez Angelripper (wyświetl historię edycji)

Reefmax, 2xKoralia nano 1600, RO DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej. Wklejona szyba komina wewnętrznego działa jak podciąg w budownictwie, będzie zmniejszała naprężenia dna. Otwory w rogu zbiornika, blisko podparcia o stelaż w tym momencie nie osłabią znacząco całej konstrukcji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
11 minut temu, Angelripper napisał:

Dzięki !

Napiszę czy musiałem kalosze zakładać czy nie :P

Nie kracz :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.