Skocz do zawartości
Grzegorz95

Euphylia nie otwiera się, gubi skórę.

Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, Grzegorz95 napisał:

Węgiel już siedzi w akwarium tydzień jak na razie zero poprawy. Tak jeszcze kombinuje czy nie zmienić pokarmu. Czym wy karmić ie korale? Jakieś markowe sprawdzone produkty? No i dołożyłem jedną świetlówkę 24w ze słodkiego która mi zaległa. Sprawdzę czy czasem wina nie siedzi w oświetleniu aczkolwiek w akwarium okiem nie widać różnicy swiatła tej świetlówki w porównaniu do ledów. Poświece tydzień zobaczę co się będzie działo

widmo ze słodkiego raczej nie wróży ni dobrego, można spodziewać się wysypu glonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, natan2012 napisał:

widmo ze słodkiego raczej nie wróży ni dobrego, można spodziewać się wysypu glonów

Przecież do lamp ledowych morskich też pakują barwę 6500 k

Edytowane przez Grzegorz95 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  1. Też tak miałem, okazało się ,że  miałem wadliwy miernik do odczytu zasolenia ....zamknęła się a jedna główka  calkiem padła. Na szczęście wszysto wróciło do normy. Nadmienię ,że nie robię żadnych testów i niczego nie leję  oprócz bakterii... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie niczym. Dozuje tylko af build na budowę szkieletu. Pokarm to ryby produkują dla lps i sps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, piotrp1973 napisał:
  1. Też tak miałem, okazało się ,że  miałem wadliwy miernik do odczytu zasolenia ....zamknęła się a jedna główka  calkiem padła. Na szczęście wszysto wróciło do normy. Nadmienię ,że nie robię żadnych testów i niczego nie leję  oprócz bakterii... 

Ja już próbowałem wszystkiego. Zasolenie mam dobre bo jak zosole według producenta banke 5l to Miernik pokazuje tyle ile powinno być. Już naprawdę nie wiem co może jej nie pasować. 

Chce jeszcze z tym światłem pokombinować i ewentualnie inny pokarm dla korali dozowac bo na razie leje fitoplankton a i tak dawkę już sporo zwiekszylem

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Grzegorz95 napisał:

Przecież do lamp ledowych morskich też pakują barwę 6500 k

może nie jestem zbyt doświadczony ale 6500k jeszcze w morskim nie widziałem,  owszem miałem ale w słodkowodnym.  Moim zdaniem 6500k nadaje się do refugium ale mogę się mylić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Grzegorz95 napisał:

Przecież do lamp ledowych morskich też pakują barwę 6500 k

Ale zapewne w mniejszej mocy w stosunku do innych barw

3 minuty temu, Grzegorz95 napisał:

Ja już próbowałem wszystkiego. Zasolenie mam dobre bo jak zosole według producenta banke 5l to Miernik pokazuje tyle ile powinno być. Już naprawdę nie wiem co może jej nie pasować. 

Chce jeszcze z tym światłem pokombinować i ewentualnie inny pokarm dla korali dozowac bo na razie leje fitoplankton a i tak dawkę już sporo zwiekszylem

 

Napewno stabilność i czas o ile nie było zbyt późno. Jak chcesz rzeczywiście wiedzieć co siedzi w wodzie to proponuje zrobić icp wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj ja może na piasek i w takie miejsce żeby troszkę na nią dmuchało ,ten koral  lubi jak nim lekko targa woda .U Ciebie wydaje mi się ze jest w takim miejscu ze raczej nie grozi jej "targanie"


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, niwre37 napisał:

Daj ja może na piasek i w takie miejsce żeby troszkę na nią dmuchało ,ten koral  lubi jak nim lekko targa woda .U Ciebie wydaje mi się ze jest w takim miejscu ze raczej nie grozi jej "targanie"

No nie targanie jej nie grozi. Specjalnie ustawiłem ja w miejscu w którym cyrkulacja jest mniejsza bo wiem że ma delikatne polipy. 

 

Godzinę temu, dla syna napisał:

 

Napewno stabilność i czas o ile nie było zbyt późno. Jak chcesz rzeczywiście wiedzieć co siedzi w wodzie to proponuje zrobić icp wody

Icp zrobię ale po nowym roku styczeń lub luty. Sporo teraz się wydarzyło w akwarium i dam mu trochę czasu zanim wszystko wróci do normy. A dodaje też jod i ten potas to później wyjdzie czy dodaje go w dobrej ilości. Planuję zacząć podawać te pierwiastki co drugi dzień po jednej kropli aby czasem nie przesadzić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tej euphylli bym nie dawał w nurt wody. Może mieć uszkodzoną tkankę miękką i tylko pogorszy sprawę. Można by było wziąć ją do ręki i trochę otrzepać czy czasem nie ma jakiś nieproszonych gości, ale odstawił bym ją w to samo miejsce o ile jest tam swobodny ruch wody (ważne żeby tylko woda nie stała). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, dla syna napisał:

Tej euphylli bym nie dawał w nurt wody. Może mieć uszkodzoną tkankę miękką i tylko pogorszy sprawę. Można by było wziąć ją do ręki i trochę otrzepać czy czasem nie ma jakiś nieproszonych gości, ale odstawił bym ją w to samo miejsce o ile jest tam swobodny ruch wody (ważne żeby tylko woda nie stała). 

No woda ją ładnie opływa ale nie do przesady. Wirówki nie ma w tym miejscu :D z tym przemieszczeniem może być ciężko bo dosyć mocno ja przykleilem do skały boję się że ja uszkodze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może coś ją podrażnia? nr wirki..... Moim koralowcom dokuczają....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.12.2018 o 12:21, piotrp1973 napisał:

a może coś ją podrażnia? nr wirki..... Moim koralowcom dokuczają....

Ja chyba odpuszczę z tym koralem bo próbowałem chyba wszystkiego. Oleje sprawę może sama zaskoczy po czasie. Nurtuje mnie tylko sprawa z wysokimi pierwiastkami np mg czy tam ca ciągle mam bardzo wysokie i nie spada. Jest po za skalą. A akwarium ma już 10 miesięcy więc chyba powinno się po takim czasie obniżać. 

Po wprowadzeniu ryb skoczyło no3 na 20. Caluastrea prawdopodobnie przez to mniej się pompuje. Ale za to  po xeni widzę że jej to pasuje. 

Zaczyna się robić coraz więcej glonów wapiennych nawet na ceramice w sumpie zauważyłem że są kawałki różowe. To chyba dobrze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I euphilia i caluastrea  lubi  no i po  , caulastrea za to nie lubi wysokiego ca i mg  . 


 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, SU1 napisał:

I euphilia i caluastrea  lubi  no i po  , caulastrea za to nie lubi wysokiego ca i mg  . 


 

U mnie rosną ładnie a No i PO mam w okolicach 0, więc to niekoniecznie może być  problemem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, SU1 napisał:

I euphilia i caluastrea  lubi  no i po  , caulastrea za to nie lubi wysokiego ca i mg  . 


 

 

1 godzinę temu, Gr4b3Q napisał:

U mnie rosną ładnie a No i PO mam w okolicach 0, więc to niekoniecznie może być  problemem.

Ja mam mg i ca bardzo wysokie tak jak mówię po za skala i nie spada co mnie martwi. Wychodziło by na to że korale nie zużywają tych pierwiastków tak? 

Dodam że mam bardzo słabe przyrosty. Praktycznie w ogóle ich nie ma trochę capnella i xenia urosły. 

Moim zdaniem coś musi być nie tak jeżeli chodzi o odżywianie się korali. Bo skoro nie zużywają pierwiastków to rozumiem że nie rosną tak? Tylko co im przeszkadza w swobodnym pobieraniu pierwiastków z wody. Światło?... Mam diy led 31 Watt.  Na power ledach. 

10x- 1w zimny biały. Ok 130lumenow/szt

 

5x-3w royal Blue ok 290lumenow /szt

2x- 3w UV 

Podsumowując lampa ma 31w i około 2700 lumenów. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Grzegorz95 napisał:

 

Ja mam mg i ca bardzo wysokie tak jak mówię po za skala i nie spada co mnie martwi. Wychodziło by na to że korale nie zużywają tych pierwiastków tak? 

Dodam że mam bardzo słabe przyrosty. Praktycznie w ogóle ich nie ma trochę capnella i xenia urosły. 

Moim zdaniem coś musi być nie tak jeżeli chodzi o odżywianie się korali. Bo skoro nie zużywają pierwiastków to rozumiem że nie rosną tak? Tylko co im przeszkadza w swobodnym pobieraniu pierwiastków z wody. Światło?... Mam diy led 31 Watt.  Na power ledach. 

10x- 1w zimny biały. Ok 130lumenow/szt

 

5x-3w royal Blue ok 290lumenow /szt

2x- 3w UV 

Podsumowując lampa ma 31w i około 2700 lumenów. 

 

Jak podbijales micro ballingiem, bodbiłeś ca i mg. Dlatego pisałem że balansujesz na krawędzi. Zrób 2-3 podmiany po 10% w ciągu tygodnia żeby obniżyć te wartości. Przy takiej obsadzie dozowanie ballinga wogole nie jest potrzebne. Wystarczą same podmiany. Jedynie dodawaj jod i potas, które są na badzo niskich poziomach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, dla syna napisał:

Jak podbijales micro ballingiem, bodbiłeś ca i mg. Dlatego pisałem że balansujesz na krawędzi. Zrób 2-3 podmiany po 10% w ciągu tygodnia żeby obniżyć te wartości. Przy takiej obsadzie dozowanie ballinga wogole nie jest potrzebne. Wystarczą same podmiany. Jedynie dodawaj jod i potas, które są na badzo niskich poziomach.

Z tym że ja robiłem jedna duża podmianie i te wartości ca oraz mg mieściły się w skali. A teraz znów są po za nią. Mimo tego że już nie podaje ballinga a jod i potas co drugi dzień 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Grzegorz95 napisał:

Z tym że ja robiłem jedna duża podmianie i te wartości ca oraz mg mieściły się w skali. A teraz znów są po za nią. Mimo tego że już nie podaje ballinga a jod i potas co drugi dzień 

Jaką masz skałę? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Grzegorz95 napisał:

 

Ja mam mg i ca bardzo wysokie tak jak mówię po za skala i nie spada co mnie martwi. Wychodziło by na to że korale nie zużywają tych pierwiastków tak? 

Dodam że mam bardzo słabe przyrosty. Praktycznie w ogóle ich nie ma trochę capnella i xenia urosły. 

Moim zdaniem coś musi być nie tak jeżeli chodzi o odżywianie się korali. Bo skoro nie zużywają pierwiastków to rozumiem że nie rosną tak? Tylko co im przeszkadza w swobodnym pobieraniu pierwiastków z wody. Światło?... Mam diy led 31 Watt.  Na power ledach. 

10x- 1w zimny biały. Ok 130lumenow/szt

 

5x-3w royal Blue ok 290lumenow /szt

2x- 3w UV 

Podsumowując lampa ma 31w i około 2700 lumenów. 

 

Światło raczej nie  , choć sporo białego .
Jak lejesz ballinga to zmniejsz Mg i Ca .
U znajomej założyłem zbiornik , leciała na samych podmianach . No3  nie raz ponad 20  ,  (ryb nawaliła ) Po4 0,4  . Ca /Mg na dolnej granicy A KH grubo poniżej  . 
Od niedawna balling , po podniesieniu Ca Mg caulastrea lekko oklapła , zmniejszona dawka (Ca i MG ) o połowę względem KH i wsiio zaczęło wracać do normy  . 
IgqG2RQ.jpg
7Mmz1AW.jpg
Na samych podmianach pięknie rosną  , dostała 4 główki caulastrea  i jedną euphilię  , teraz ponad 30  i 5 główek . I wyglądają lepiej niż u mnie  :blink: .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, dla syna napisał:

Jaką masz skałę? 

Około 10kg żywej skały i 4/5kg suchej dokładnej 

6 minut temu, SU1 napisał:

Światło raczej nie  , choć sporo białego .
Jak lejesz ballinga to zmniejsz Mg i Ca .
U znajomej założyłem zbiornik , leciała na samych podmianach . No3  nie raz ponad 20  ,  (ryb nawaliła ) Po4 0,4  . Ca /Mg na dolnej granicy A KH grubo poniżej  . 
Od niedawna balling , po podniesieniu Ca Mg caulastrea lekko oklapła , zmniejszona dawka (Ca i MG ) o połowę względem KH i wsiio zaczęło wracać do normy  . 
IgqG2RQ.jpg
7Mmz1AW.jpg
Na samych podmianach pięknie rosną  , dostała 4 główki caulastrea  i jedną euphilię  , teraz ponad 30  i 5 główek . I wyglądają lepiej niż u mnie  :blink: .

Mnie chyba to moje akwarium nie lubi :D im bardziej się staram tym odnoszę wrażenie że jest gorzej. Ballinga już nie podaje. U mnie nawet capnella dziwnie się zachowuje mam w zbiorniku 3 capnelle i 2 się pompuja normalnie a 3 leży sflaczala :D i Te nie wiem o co jej chodzi. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U koleżanki wszelkie dziwne zachowania korali załatwiam podmianami  , i działa to lux . 
Byle pogorszenie wyglądu to podmiana , jak nie ma nast dnia poprawy to nast dnia podmiana  , czasem trzy w tygodniu i po problemach .Właściwie to jak kobieta byle deczko mniej napompowane i "afera" :blink:  . Red Sea sprawdza się u niej lux . 
A i SPS fajnie rosną , nawet szczepka akry ładnie oblewa . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Euphylia niestety padła.. Dzisiaj udało mi się ją odłupac że skały. 

Dziwnie wygląda ma jakieś białe tak jak by "glistki" może złapała jakąś chorobę. 

A tak po za tym to trochę martwią mnie parametry. W sumie nie karmie dużo mam tylko 2 błazenki plus tam jakieś życie pelzajace w skałe. A 

No3- 40

Nh3- 0,15

Po4- 0,03

Pozostałe korale wyglądają spoko dołączę fotki. Po za capnella która coś marudzi. 

Najdziwniejsze jest to że mam 3 capnelle dwie się ładnie pompuja a 3 leży... 

 

 

IMG_20181229_155415-800x600.jpg

IMG_20181229_155237-600x800.jpg

IMG_20181229_155249-600x800.jpg

IMG_20181229_155457-800x600.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to białe na zdjęciach to są chyba rurówki ,czy to jest twarde? 

może ten koral po prostu zszedł bo zszedł bez przyczyny, mi ostatnie padła caulastrea (taka jak na zdjęciu przy nicku) wszystkie inne korale żyją bez problemu a tej się chciało zdechnąć...

ten amoniak to chyba źle mierzysz ,bo to raczej jest nie możliwe żeby był ,chyba ze mieszałeś coś w akwa np.piasek skala ...


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, niwre37 napisał:

ale to białe na zdjęciach to są chyba rurówki ,czy to jest twarde? 

może ten koral po prostu zszedł bo zszedł bez przyczyny, mi ostatnie padła caulastrea (taka jak na zdjęciu przy nicku) wszystkie inne korale żyją bez problemu a tej się chciało zdechnąć...

ten amoniak to chyba źle mierzysz ,bo to raczej jest nie możliwe żeby był ,chyba ze mieszałeś coś w akwa np.piasek skala ...

To białe było twarde. No może tak być. Ze padła bo padła. Przenosilem akwarium jakiś miesiąc temu z pokoju do salonu. (przesuwalem akwarium z 3/4wody po podłodze z szafka) i mi się skala rozpadła. Musiałem na nowo układać. A piaskiem staram się mieszać codziennie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.