Skocz do zawartości
Axelf88

Płyn kalibracyjny do refraktometru DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Zrobiłem sobie płyn kalibracyjny wg przepisu Testera:

Cytat

"Aby w miarę poprawnie skalibrować refraktometr, należy użyć roztworu NaCl zrobionego z 36,5g chlorku sodu i 963,5g wody z RO (ważne!!! Nie 1000ml wody, bo to nie to samo!!!)”

 

Wcześniej kalibrowałem refraktometr płynem Salifert na 35ppt. Gdy naniosłem na szkiełko refraktometru stworzony roztwór NaCl zamiast 35ppt refraktometr pokazał niecałe 34ppt. Czy refraktometr nie powinien pokazać 35 jak przy płynie Saliferta ? 

Druga sprawa skoro refraktometr pokazuje 34ppt to mam kręcić śrubą aż uzyskam 35ppt ? 

Jest to dla mnie ważne gdyż jak mierzyłem na mierniku kalibrowanym Salifertem to mam zasolenie w akwarium 1.023 S.G. a jak użyłem roztworu NaCl i podkręciłem refraktometr na 35ppt to zasolenie wynosiło 1.024 S.G.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Axelf88 napisał:

Zrobiłem sobie płyn kalibracyjny

Podstawowe pytanie: po co?

4 minuty temu, Axelf88 napisał:

Gdy naniosłem na szkiełko refraktometru stworzony roztwór NaCl zamiast 35ppt refraktometr pokazał niecałe 34ppt

Rozumiem, że zgodnie z przepisem przygotowałeś roztwór 36,5g NaCl w 1000g roztworu ogółem? 36,5g to z tego względu, że sól morska to nie samo NaCl i inaczej załamuje światło w refraktometrze (na tym polega  pomiar), wiec żeby refraktometr poprawnie pokazywał zasolenie wody morskiej (a nie roztworu NacL), trzeba zrobić odrobinę "mocniejszy" roztwór NaCl dla skompensowania różnicy. A czemu refraktometr skalibrowany na salifercie pokazał 34ppt? Pewnie nie dokładnie odważyłeś NaCl. Może sól (kuchenna?) była odrobinę zawilgocona (sól jest mocno higroskopijna)... Ogólnie, nie tak łatwo w warunkach domowych, z zanieczyszczonych składników, zrobić płyn referencyjny o laboratoryjnej precyzji. I znów pojawia się pytanie: po co?

14 minut temu, Axelf88 napisał:

Jest to dla mnie ważne gdyż jak mierzyłem na mierniku kalibrowanym Salifertem to mam zasolenie w akwarium 1.023 S.G. a jak użyłem roztworu NaCl i podkręciłem refraktometr na 35ppt to zasolenie wynosiło 1.024 S.G.

Jak Ci spławik (tak się domyślam, że o tym mowa w tym SG) pokazuje 1.023 - 1.024 dla zasolenia 34-35ppt, to jest duża szansa, że albo błędnie mierzysz (temperatura inna niż przewidziana dla spławika i brak wyliczenia korekty z tej okazji), albo spławik źle pokazuje (np przesunięta skala czy po prostu marna jakość), albo inna jednostka (nie SG tylko gęstość). Jest jeszcze szansa, że spławik jest ok, ale jest wyskalowany dla innych temperatur niż 25/25, ale to w sumie bez znaczenia, bo taki spławik i tak jest praktycznie bezużyteczny, bo 99% wszelkich tabelek z przelicznikami SG->gestość, SG->ppt zakłada właśnie temperatury 25/25 dla SG i 25 dla gęstości. Tak czy inaczej, ten pomiar jest podejrzany.

Tak w ogóle, to po co komplikować sobie życie i zamiast używać ppt, kombinować jeszcze z SG?

Podsumowując, kalibruj na salifercie na 35ppt i nie mieszaj jednostek. Kombinując pewnie zrobisz swojemu akwarium kuku. Czy faktyczne zasolenie jest 34ppt, czy 35, jest mniej ważne niż to, żeby było ono stabilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyste NaCl ze sklepu dla chemików, woda destylowana do produkcji leków. Wszystko odmierzone na wadze jubilerskiej wzorcowanej badzo dokładnej. Używam tylko tego refraktometru Arka aref tylko powątpiewam w jego dokładność. Jak sprawdzałem na refraktometrze Red Sea to jest lekka różnica. Dlatego stworzyłem ten płyn gdyż jest popularnym wzorcem w internecie i liczyłem, że on rozwieje moje wątpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Axelf88 napisał:

Witam,
Zrobiłem sobie płyn kalibracyjny wg przepisu Testera:

 

Wcześniej kalibrowałem refraktometr płynem Salifert na 35ppt. Gdy naniosłem na szkiełko refraktometru stworzony roztwór NaCl zamiast 35ppt refraktometr pokazał niecałe 34ppt. Czy refraktometr nie powinien pokazać 35 jak przy płynie Saliferta ? 

Druga sprawa skoro refraktometr pokazuje 34ppt to mam kręcić śrubą aż uzyskam 35ppt ?  

 

 

Pozdrawiam

Do tego właśnie służy ten płyn z saliferta , 2-3 kropki do ścieku ,potem na refraktometr i jak pokazuje mniej niż 35ppt ,to znaczy ,że masz rozkalibrowany miernik i musisz śrubokręcikiem wyregulować do tych 35ppt. 

 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Axelf88 napisał:

Używam tylko tego refraktometru Arka aref tylko powątpiewam w jego dokładność. Jak sprawdzałem na refraktometrze Red Sea to jest lekka różnica

Obydwa skalibruj na salifercie (lub na tym swoim roztworze NaCl) i powinny pokazywać w miarę to samo w PPT. Nie porównuj SG, bo ta skala jest równo popierniczona i SG jednego urządzenia może się mieć nijak do SG innego urządzenia. Np z tego powodu, że w jednym przypadku będzie to SG 25/52, a w drugim np SG 4/25, albo SG 20/25. Jedne pokaże 1.024, a drugi 1.026 albo 1.023, a w obydwu przypadkach może być takie samo PPT. Tzn ściśle rzecz biorąc, to jest oczywiście zależność, ale trzeba by się grubo naliczyć, żeby jeden wynik na drugi przeliczyć (szczegóły jak przeliczać np na reefhub właśnie). Sama kwestia, że nie tak łatwo w ogóle uzyskać informację, jakie temperatury zostały przyjęte do wyskalowania urządzenia w SG. Dlatego najlepiej dać sobie spokój z SG czy gęstością i ZAWSZE używać PPT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31ppt w 25 stopniach powinno być odpowiednikiem 1.023 wg tabel. Sprawdzę czy na obu jest 31ppt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Axelf88 napisał:

31ppt w 25 stopniach powinno być odpowiednikiem 1.023 wg tabel

Jeszcze zależy jaka jest przyjęta temperatura wzorca (czystej wody) . Z tabel to masz prawdopodobnie przeliczenia dla SG 25/25 (czyli SG liczone jako gęstość solanki w temperaturze 25 st, do czystej wody w temperaturze 25 st). A refraktometr może np być wyskalowany dla SG 25/4 (temperatura solanki = 25 st, temperatura czystej wody = 4st). Różnice naprawdę są duże.

Najprościej sprawdzić, czy na skali refraktometru wartości 35ppt odpowiada wartość SG 1.026 (tak by było dla SG 25/25). Jak jest inaczej, to SG jest inaczej wyskalowane. Dlatego najlepiej olać SG i posługiwać się tylko ppt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.