Skocz do zawartości
JarekT

Projekt 300 l + sump (jakieś 400 w obiegu) plus przesiadka ze 100

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Wczoraj stałem się szczęśliwym posiadaczem takiego oto zestawu :rolleyes::

 - Akwarium 90*60*55 cm

- Sump 80*40*42 cm

czyli jakieś 431 litrów brutto jak dobrze liczę. I teraz tak:

- akwarium chciałbym prowadzić metodą "średnio budżetową" czyli, nie bardzo mam ochotę wydawać miliony ;)

- posiadam zbiornik, stelaż, hydraulikę, pompę główną, sump, dolewkę, grzałki oraz lampę 4x39 wat

- nie posiada odpieniacza (i tu liczę na wszą pomoc) 

- posiadam w sumie 16 kg skały żywej ze swojego starego zbiornika oraz ok 7 ze zbiornika który kupiłem i tu pytanie. Czy skała wytrzyma ok tygodnia w wiadrze ze samym falownikiem? Jak w ogóle rozwiązać problem dojrzewania. Myślę dokupić jeszcze 10 kg żywej i odpalić 300-tke na miesiąc lub dwa a pózniej dołożyć resztę już koralami z setki. dobrze kombinuje?

- pytanie o lampe. Mam 4x39. czy jak dołożę jeszcze jedną 4x39 bedzie ok? A może wystarczy 2x39? Nie planuje jakiś wymagających SPS raczej LPS i jakieś miękasy.

- teraz sump.  Trzy przegrody. W pierwszej odpieniacz. W drugiej nie wiem i tu potrzebna mi wasza porada. Refugium? DSB? a może jakaś ceramika?. Trzecia wiadomo pompa :)

To chyba na razie tyle.

Z góry dziękuję za wasze odpowiedzi.

Pozdrawiam Jarek 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, JarekT napisał:

Dzień dobry.

Wczoraj stałem się szczęśliwym posiadaczem takiego oto zestawu :rolleyes::

 - Akwarium 90*60*55 cm

- Sump 80*40*42 cm

czyli jakieś 431 litrów brutto jak dobrze liczę. I teraz tak:

- akwarium chciałbym prowadzić metodą "średnio budżetową" czyli, nie bardzo mam ochotę wydawać miliony ;)

- posiadam zbiornik, stelaż, hydraulikę, pompę główną, sump, dolewkę, grzałki oraz lampę 4x39 wat

- nie posiada odpieniacza (i tu liczę na wszą pomoc) 

- posiadam w sumie 16 kg skały żywej ze swojego starego zbiornika oraz ok 7 ze zbiornika który kupiłem i tu pytanie. Czy skała wytrzyma ok tygodnia w wiadrze ze samym falownikiem? Jak w ogóle rozwiązać problem dojrzewania. Myślę dokupić jeszcze 10 kg żywej i odpalić 300-tke na miesiąc lub dwa a pózniej dołożyć resztę już koralami z setki. dobrze kombinuje?

- pytanie o lampe. Mam 4x39. czy jak dołożę jeszcze jedną 4x39 bedzie ok? A może wystarczy 2x39? Nie planuje jakiś wymagających SPS raczej LPS i jakieś miękasy.

- teraz sump.  Trzy przegrody. W pierwszej odpieniacz. W drugiej nie wiem i tu potrzebna mi wasza porada. Refugium? DSB? a może jakaś ceramika?. Trzecia wiadomo pompa :)

To chyba na razie tyle.

Z góry dziękuję za wasze odpowiedzi.

Pozdrawiam Jarek 

Jeśli chodzi o odpieniacz jedno to litraż i obciązenie jakie planujesz. A inna kwesta to wyniary komory w sumpie i poziom wody ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, sith114 napisał:

Jeśli chodzi o odpieniacz jedno to litraż i obciązenie jakie planujesz. A inna kwesta to wyniary komory w sumpie i poziom wody ;P

- Przegroda odpieniacza w sumpie: 24x38cm, wysokość: 24cm

Akwarium zapewne będzie miało sporo ryb ze względu na domowników (oczywiście w granicach rozsądku )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, JarekT napisał:

- Przegroda odpieniacza w sumpie: 24x38cm, wysokość: 24cm

Akwarium zapewne będzie miało sporo ryb ze względu na domowników (oczywiście w granicach rozsądku )

Dużo zależy od budżetu, ale z nowych do Twistman 150, Deltec 600i z tańszych Aqua Medic ma nową serie powerflotor, lub jakiś z popularnych chinczyków. :P

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sith114 napisał:

Dużo zależy od budżetu, ale z nowych do Twistman 150, Deltec 600i z tańszych Aqua Medic ma nową serie powerflotor, lub jakiś z popularnych chinczyków. :P

Polecisz jakiś z popularnych chińczyków? :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć na AliExpress masz odpieniacze bubble magus. Z tego co czytałem opinie są na jego  temat bardzo dobre tylko trzeba zwrócić uwagę bo na aukcjach zauważyłem coś takiego jak rozmiar m bądź  L nie wiem czy ma to jakieś znaczenie trzeba było by sprawdzić żeby nie naciąć się.  

 

Edytowane przez Maciej.Maciej (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze da sie duze,morskie i tanio ale nie szybko i nie wszystko na raz.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja: 5 tygodni od zalania

Parametry:

NO3 1

PO4 0,25 

KH 8

CA 420

MG 1320

Akwarium jak na razie prowadzi się bezproblemowo. Po przełożeniu życia pojawiły się lekkie ogniska sinic gdzie nie gdzie, ale myślę że zbiornik poradzi sobie z tym sam.

Jak na razie (tydzień po przesiadce) strat i zgonów brak, co mnie oczywiście bardzo cieszy :)

W zeszły weekend zostało też uruchomione refugium .

Zobaczymy co z tego będzie.

 

 

 

20190121_202747_resized.jpg

20190121_202818_resized.jpg

20190121_202729_resized.jpg

20190121_202710_resized.jpg

20190121_202647_resized.jpg

20190121_202546_resized.jpg

20190121_202351_resized.jpg

20190121_202453_resized.jpg

Edytowane przez JarekT (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.