Skocz do zawartości
JarekT

Prawie kostka 50L Przesiadka na 60x30x50

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Dziękuję za przyjęcie na forum.

Mam na imię Jarek i to jest moja pierwsza próba z akwarium morskim.

Od 2008 roku do tej pory zajmowałem się akwarystyką roślinną, ale chciałbym  spróbować czegoś nowego.

Ale do rzeczy:

Akwarium założone 06.10.2017

- Zbiornik 35x35x40

- Oświetlenie AI Prime (na zdjęciach jeszcze Jebao AK70)

- Skała żywa 8 kg 

- Woda z Erybki

- Piasek Nature's Ocean

- Cyrkulacja Newa Wave 

- Odpieniacz QQ1 

- Temperatura wody 25 stopni.

 - Woda demineralizowana z Kauflandu 

  

https://drive.google.com/file/d/0ByoOG0jiOMajUDVOODEyNURGdDA/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0ByoOG0jiOMajNnQ4UmhNUjBMemc/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0ByoOG0jiOMajbmhYQXpLY3pLdGs/view?usp=sharing

Przepraszam ale nie umiem wstawić linków tak żeby było od razu widać zdjęcie :blink:

I teraz tak:

Nie mam:

- soli

- testów

- czyścika 

- pokarmów

Jeżeli ktoś miałby sile i ochotę to może coś podpowiedzieć ;)

Akwarium będzie jutro miało 14 dni. Po siedmiu dniach został wsypany piasek,  oznak glonów oprócz kilku zielonych kęp na razie nie widzę.

 Pozdrawiam wszystkich.

 


 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zalałeś zbiornik samą wodą bez soli?

 

Woda z Erybki nie zauważyłem.

 

na dojrzewanie zbiornika wystarczy sól AF sea salt

z testów no3, po4, ph , kh

lepiej jak zakupiłbyś filtr osmozy niż woda z kauflandu

 

czyścik wystarczy aquael magnet cleaner 2 in 1 rozmiar s

pokarmy na razie odpuścić możesz bo i tak nie masz życia

daj zbiornikowi dojrzeć

obawiam się ze akwa koło grzejnika to nie za dobry pomysł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam soli Blue Treasure Reef Sea Salt, a startowałem na Instant Ocean, ale ile użytkowników forum tyle opinii na temat soli.  Na początek no3, po4 i kh, a później Ca i Mg. Testy na NH4 i NO2 zrób w jakimś sklepie, bo szkoda kasy jak tylko to sprawdzisz kilka razy. Jak masz, miałeś akwarium słodkowodne to masz chyba jakieś czyściki do szyb np. na żyletki? Pokarmami będziesz martwił się później, a na razie niech akwarium dojrzewa. Zainwestuj we własny filtr RO/DI np. https://sklep.osmoza.pl/aquarius-mini-najtanszy-dla-akwarystow-p-689.html i do tego https://sklep.osmoza.pl/demi-aqua-tic-demineralizujacy-zestaw-p-611.html.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Nie używałem nigdy czyścików w akwarium, po prostu nie było takiej potrzeby. W moich roślinniakach wystarczyło co tydzień przetrzeć szybę gąbką przy podmianie.

Myślałem o czymś takim https://erybka.pl/product-pol-8963-Tunze-0220-010-Care-Magnet-Nano.html, bo mam fioła na punkcie rys na szybach :rolleyes:

Testy mam z słodkowodnego, ale czy się nie nadają?:rolleyes: 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 PRZYKAZAŃ AKWARYSTY MORSKIEGO : 1 RO DI + miernik 2. testy do wody. 3. Oświetlenie. 4. Odpieniacz - do tak małego proponuję na kostki lipowe. 5. Skała około 30% obiętości zbiornika. 6. Falowniki. 7. Sump. 8. Naturalna filtracja - DSB, refugium lug Algae Scrubber . 9. przemyślana obsada. 10. KWARANTANNA.

A najważniejsze akwarysta z dużą cierpliwością.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na zbiorniki na forum prawdziwe wydaje się w połowie pkt 1, w połowie pkt 3, w 70-80% pkt 5 i w całości pkt 9, który chyba jest podstawa wszystkich innych punktów. Reszta punktów znacząco poprawia jakość zbiornika, ale bez nich tez się da;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość



10 PRZYKAZAŃ AKWARYSTY MORSKIEGO : 1 RO DI + miernik 2. testy do wody. 3. Oświetlenie. 4. Odpieniacz - do tak małego proponuję na kostki lipowe. 5. Skała około 30% obiętości zbiornika. 6. Falowniki. 7. Sump. 8. Naturalna filtracja - DSB, refugium lug Algae Scrubber . 9. przemyślana obsada. 10. KWARANTANNA.
A najważniejsze akwarysta z dużą cierpliwością.  


1. Mam
2. Mam
3. Ledy
4. Nie mam i nie mam zamiaru mieć ( watolina )
5. Mam
6. Mam jeden i pompa obiegowa
7. Mam
8. Żywa skała w sumpie
9. Patrząc na zbiornik to nie jest przemyślana bo acropory w takim nie powinny żyć.
10. Nie robię i ryby nie mają problemów tak samo z koralowcami miękkim, lps i sps.

Proszę o rozgrzeszenie [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok zgadzam się co do punktu 9 z tobą, ale acry to wyższa szkoła jazdy, nie dla początkującego. a punkt 10 powinien być numerem 1. i zapomniałem o fitoplanktonie. Z drugiej strony 11 przykazań brzmi głupio. Może warto dla początkujących zrobić taki 10 przykazań bo ja to wymyśliłem na poczekaniu. Zapraszam do dyskusji. Roman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, dewoitine.roman napisał:

10 PRZYKAZAŃ AKWARYSTY MORSKIEGO : 1 RO DI + miernik 2. testy do wody. 3. Oświetlenie. 4. Odpieniacz - do tak małego proponuję na kostki lipowe. 5. Skała około 30% obiętości zbiornika. 6. Falowniki. 7. Sump. 8. Naturalna filtracja - DSB, refugium lug Algae Scrubber . 9. przemyślana obsada. 10. KWARANTANNA.

A najważniejsze akwarysta z dużą cierpliwością.  

1. Nie mam

2. Kupie, tylko napiszcie jakie

3. Takie jak mam chyba wystarczy nie?

4. QQ1. To niedobry czy co?

5. Skały jest ponad 8 kg

6. Flalownik jak w pierwszym poście

7 i 8 to chyba nie do takiego litrażu ?  

9 i 10 jasna sprawa.

Cierpliwy raczej jestem, bo mocze łokcie już prawie 10 lat :)

  

Edytowane przez JarekT (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Jarku. Filtr odwrotnej osmozy + żywica demineralizacyjna to podstawa by woda była najwyższej jakości. a mierniK TDI pokazuje nam kiedy wymienić wkłady i żywicę. Co do odpieniacza na akwarium do 150 l. to bardzo wydajne ustrojstwo. Wiem wymiana kostek lipowych co miesiąc lub częściej to mały problem z efektywnością jaką daje ten odpieniek. Ma więcej zalet niż wad. Najważniejsze to nie zabija fitoplanktonu i nie pozbywa makro i mikroelementów ze zbiornika. Firo to podstawa dla każdego zbiornika, Skała im więcej w obiegu tym lepiej, niektórzy żeby nie robić gruzowiska wstawiają część skały do sumpa. Przyjmuje się że powinno być  od 25 do 30 %. Skała jest naturalnym filtratorem. Co do testów ja używam saliferta a ostatnio kupiłem Aquaforest Mg Ca i jestem zadowolony. Testy porównywalne z salifertem a są tańsze i nasze. Oświetlenie - jak polityka, co akwarysta to inna opcja, Ja mam mieszane T 5  oraz ledy. Co do kwarantanny to się cieszę że to " JASNA SPRAWA". Wygląda na to że jestem gościem upierdliwym pod tym względem. W innym poście napisałem że to jest jak gra w rosyjską ruletkę. Koszt kwarantanny to mały wydatek w porównaniu z żółtkiem. Tego pokolca to wszyscy mają, ja też. Jestem zwolennikiem trzymania różnorodnego życia w akwarium. Dla mnie xenia pulsująca jest pięknym tłem dla acropory. Ładny zbiornik to przemyślany aquascaping, więc miękasy , LPSy i SPSy powinny tworzyć całość, Symbioza na rafie to normalka. Życzę wytrwałości i cierpliwości. Roman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Romanie.

Dziękuję za rzeczową i wyczerpująca odpowiedź. Co do kwarantanny, na razie miałem na myśli tą sklepową, gdyż szczerze mówiąc na inną raczej nie mam warunków. To mój początek z morszczyzną i chciałbym, jak to się mówi najpierw spróbować coś małego i w miarę taniego. Jeżeli wszystko pójdzie po mojej myśli, to wtedy "wanna" z salonu też zmieni wodę na soloną...

Na razie staram się zrozumieć z czym to się je, bo z tego co widzę cała zabawa w solniczke ma się nijak do zbiorników które miałem przez ostatnie 10 lat.

Jeżeli chodzi o filtr RO, to na pewno będzie to następny mój zakup.

Na razie nic nie cuduje, czekam spokojnie do 4 tygodnia.

Obym wytrzymał .......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, dewoitine.roman napisał:

10 PRZYKAZAŃ AKWARYSTY MORSKIEGO : 1 RO DI + miernik 2. testy do wody. 3. Oświetlenie. 4. Odpieniacz - do tak małego proponuję na kostki lipowe. 5. Skała około 30% obiętości zbiornika. 6. Falowniki. 7. Sump. 8. Naturalna filtracja - DSB, refugium lug Algae Scrubber . 9. przemyślana obsada. 10. KWARANTANNA.

A najważniejsze akwarysta z dużą cierpliwością.  

1 większość ma i ja też, 2 większość ma i ja też, ale ostatnio rzadko używam. Nauczyłem się obserwować. 3 przede wszystkim odpowiednie do obsady, a jakie to zależy od preferencji. 4 nie mam, ale nikt nie zabrania. Minęły już czasy, że jest niezbędnym wyposażeniem. 5 chyba nikt nie ma 30% objętości. Dziś jest moda na minimalizm. Ja lubię dużo skały, ale 30% to lekka przesada. Starczy 10-20%. 6 odpowiednie do wielkości akwarium i obsady. 7 nie każdy ma i według mnie nie jest wymagany, to tylko wygoda z ukryciem osprzętu i zwiększenie wody w obiegu. 8 ja mam DSB i refugium, ale jak ma być naturalna filtracja to po co odpieniacz? 9 to wiadomo, ale rzadko spotykane. 10 nie widzę takiej potrzeby. Cierpliwość jest najważniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Macieju. 

10 przykazań dedykowane są dla młodych morszczaków ja też rzadko używam pełnego kompletu testów do wody. Wystarcza obserwacja ( doświadczenie ) Ca KH Ph Mg pomiary pod ballinga. Ale raz w  miesiącu komplet testów. Odpieniacz - ( nie mam, ale nikt nie zabrania. Minęły już czasy, że jest niezbędnym wyposażeniem ) dla niedoświadczonego, raczej to porażka. Ilość skały 30 % ja mam. SUMP to nie tylko wygoda i możliwość ukrycia sprzętu - DSB + Refugium to dobrodziejstwo dla obiegu i dobranie odpieniacza na mniej wydajny. Moda na przewymiarowane pienidło 3/4 razy odchodzi do lamusa. Przemyślana obsada - hepatus do 100l ? - ile razy widzimy taki obrazek. ( jak dorośnie to się wymieni ) KWARANTANNA - nie widzę takiej potrzeby. nie ma pewnego źródła. Bardzo współczuję Panu coltrain jak stracił połowę ryb tylko przy przy przeprowadzce do większego akwarium, wystarczył stres. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem i nadal jest niedoświadczony w akwarystyce morskiej. Startowałem bez odpieniacza, DSB dołożyłem równo po roku, a refugium kilka miesięcy później z przyczyn opisanych już kilkukrotnie w innych tematach, dokładnie chodziło o parametry, plagi z którymi nie mogłem sobie poradzić po wprowadzeniu ugotowanego korala. Gdyby nie te problemy to bym pewnie nie zakładał DSB i refugium, a akwarium funkcjonowało by tylko na samych podmianach bo innej filtracji oprócz żywej skały i piasku nie było. Ja nikomu nie polecam heptusa do 100, 200, 300 litrów często jestem krytyczny jak o czymś takim czytam. Podstawa to dużo czytać, analizować wszystkie za i przeciw, dobrać wszystko do swoich potrzeb, możliwości i nie patrzeć ślepo, że komuś się udaje to mi też się uda. Wiele razy było napisane, że każde akwarium jest inne i często to powtarzam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was koledzy i koleżanki podpowie żółtodziobowi co takiego zrobiło mi się na szybie? 

 

https://photos.app.goo.gl/jiKs2zaRZ5GpCcOw2

I może ktoś podpowiedzieć jak wstawić link żeby było widać zdjęcie od razu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko stwierdzić przy tym niebieskim oświetleniu, ale wygląda mi to na jajka ślimaków nassarius.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia możesz wstawić od razu tu jak piszesz posta 

  • Przeciągnij tutaj aby załączyć lub dodaj pliki... 
    Maksymalny, ogólny rozmiar 1MB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można ładować do galerii i później je wykorzystywać w poście ale to więcej zabawy. Ja osobiście jeszcze pomniejszam przed załadowaniem wiec dodatkowa robota ale jakoś tak mi wygodnie mimo to ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam przycinam zdjecia na apce i wklejam pojedynczo. max do 1 mb ,zapis i kolejne . jakosc nie jest az taka slaba zeby marudzic o ten 1 mb. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej jest założyć galerię na forum i tam wrzucać fotki :) Stamtąd już ładujesz do posta


d500ece3b854be2a513c6929b6054b12u1617a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 21.

Nic się nie dzieje, woda trochę "cloudy"

Podniosłem zasolenie do 1.023, było 1.018 :rolleyes: 

Wpuściłem pierwszych mieszaczy wody, Krab i ślimak.

Z glonów widzę trochę okrzemków i jakieś włoskowate brązowe. Poza tym nuda <_<

 

20171028_215926_resized.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.