Skocz do zawartości
kruki

Diody UV 395 nm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Panie i Panów.

Mam pytanie dotyczące oświetlenia, a konkretnie diod uv. Po ile macie u siebie w lampach? Dałem u siebie 10szt 1W, do lampy 100W. 60 Rb, 10uv , i 30 białych. I tak się zastanawiam czy nie za dużo uv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od pół roku 12w uv na 54w i wszystko ładnie rośnie , nie wiem czy może mieć jakieś skutki uboczne ale może ktoś inny się wypowie.


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

poniżej 400nm jest szkodliwe dla oczu - czyli nie patrzymy bezpośrednio na lampę/diody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, silvia napisał:

poniżej 400nm jest szkodliwe dla oczu - czyli nie patrzymy bezpośrednio na lampę/diody

No właśnie o to mi chodzi, bo naczytałem się, i teraz zgłupialem. Woda się nalewa, wszystko do przekładki przygotowane. I się lampka w głowie zapaliła, bo zbiornik jednak jest w pomieszczeniu gdzie najwięcej się przebywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

395nm to takie UV, ale przy samej granicy -> najmniej szkodliwe. Jak będziesz miał koronę czy zabudowę na górze (chodzi o osłonięcie lampy), że UV nie będzie świeciło w oczy bezpośrednio, a jedynie poprzez wodę, to bym się nie przejmował. Uważaj tylko przy zaglądaniu do akwarium, no i może jak masz dzieci, to niech nie gapią się w lampeczkę za długo. Takie światło UV i w takich ilościach to niebezpieczne może być raczej tylko wtedy, kiedy byś się patrzył wprost w diody świecące. Niebezpieczne UV to jest z nieosłoniętego palnika HQI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Power Ledy UV przy pełnej mocy np:, jak podłączysz 3W 700mA pod dedykowany driver 700mA, to zazwyczaj długo nie żyją że tak powiem palą się na potęgę u mnie stopił nawet kolimatory :) , magu polecał takie diody podłączać pod driver 350mA, no i się sprawdza ładnie świecą nic się nie dzieje nawet na 100%, nie wiem jak jest z tymi 1W które teoretycznie pracują na 350mA, trzeba popytać użytkowników czy im się nie palą.

Co do wyboru długości fali 400 i w górę to już nie jest UV bardziej fiolet, minimalny efekt daje 395nm, mam ich w lampie 8szt, zamierzam podmienić i dać 2szt 365nm, światło w tym spektrum jest szkodliwe dla oka nie tylko UV, bo patrzenie prosto w diodę RB też zdrowe nie jest nie pamiętam od jakiego zakresu dokładnie, ale chodzi o to że to bardzo energetyczne światło a oko ludzie a konkretnie źrenica nie bardzo reaguje na nie i się nie zwęża w konsekwencji czego dochodzi do tzw., oparzenia rogówki to chyba się nazywa profesjonalnie ślepota śnieżna :)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.