Skocz do zawartości
jar2789

Kalibrowanie refraktometru milwakue.

Rekomendowane odpowiedzi

Czy Wy w swoich w/w miernikach soli macie problem ze zmianami bo u mnie chyba zle pokazuje zasolenie...A jeżeli tak to jak kalibrujecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o ten elektroniczny to ja kalibruje go na wodzie RO. Najpierw ze 2-3 razy przecieram szybke wodą RO. Następnie kropie kilkakropli wody RO i naciskam zero. No i to chyba wszystko. :). Sprzęt posiadam ponad 3 lata i nigdy mnie nie zawiódł. Potrafi jednak wariować jeżeli wyniesie się go na zewnątrz a później wróci do pomieszczenia. Po takim zabiegu trzeba odczekać jakieś 30-40 minut zanim zaczniemy dokonywać pomiaru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedz. A powiedz jeszcze jak często to robisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 minuty temu, jar2789 napisał:

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedz. A powiedz jeszcze jak często to robisz?

ja ze względu że mierze zasolenie jak resztę rzeczy raz w tygodniu kalibruję przed kazdym uzyciem ,woda ro to chyba nie problem dla morszczaka :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Paragon napisał:

woda ro to chyba nie problem dla morszczaka

Pewnie, że mam. No to ładnie bo ja go nie kalibrowałem kilka miesięcy i mi zasolenie wzrosło. Dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
32 minuty temu, jar2789 napisał:

Pewnie, że mam. No to ładnie bo ja go nie kalibrowałem kilka miesięcy i mi zasolenie wzrosło. Dzięki za odpowiedzi.

spoko dbaj o czystość szybki bo to fotometr więc po każdym mierzeniu warto przemyć RO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio tez mało zbiornika nie położyłem przez zasolenie ale mam inny reflektometr który własnie kalibrowałem woda ro. Jakie było moje zdziwienie jak po testach icp zamiast 35ppm miałem 30ppm, zamówiłem płyn kalibracyjny 35pppm i kazuje się że na wodzie ro jest wtedy około 4ppm poniżej zera. Tak więc kalibracja woda ro ma się nijak do poprawności pomiaru przynajmniej w moim, mojego ojca i kolegi reflektometrze. Może z tym jest inaczej nie wiem nie znam produktu ale podejrzewam że zasada działania taka sama

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
6 minut temu, Solek napisał:

Ja ostatnio tez mało zbiornika nie położyłem przez zasolenie ale mam inny reflektometr który własnie kalibrowałem woda ro. Jakie było moje zdziwienie jak po testach icp zamiast 35ppm miałem 30ppm, zamówiłem płyn kalibracyjny 35pppm i kazuje się że na wodzie ro jest wtedy około 4ppm poniżej zera. Tak więc kalibracja woda ro ma się nijak do poprawności pomiaru przynajmniej w moim, mojego ojca i kolegi reflektometrze. Może z tym jest inaczej nie wiem nie znam produktu ale podejrzewam że zasada działania taka sama

Pozdrawiam 

ma się dobrze miałeś słabą wodę rodi i tyle, refraktometr z tematu kalibruje się w wodzie rodi ma być 0 i tyle, tak przewidział producent dla tego urządzenia, sprawdzane pomiary u JM pokrywają się więc jest ok

Edit:

przy okazji wiesz że masz słabą wodę RODI może miernik TDS Cię okłamuje??

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z Solkiem

Refraktometr Blau Aquaristic.  Jesli skalibruje  płynem kalicracyjnym 35 to woda RO  wychodzi  minus 3.   Wodę zero uzyskuje  podgrzewajac wodę RO i uzyskują skroplpna parę wodna-więc na pewno jest idealna. 


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, TMK napisał:

Zgadzam sie z Solkiem

Refraktometr Blau Aquaristic.  Jesli skalibruje  płynem kalicracyjnym 35 to woda RO  wychodzi  minus 3.   Wodę zero uzyskuje  podgrzewajac wodę RO i uzyskują skroplpna parę wodna-więc na pewno jest idealna. 

ale temat jest o Milwaukee Instruments nie róbcie koledze niepotrzebnego spamu, Milwaukee bardzo dobrze kalibruje się w wodzie RODI 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Paragon ;)

Nie widze tu spamu, tylko rzeczową dyskusję.  Jak chcesz  jeszcze bardziej metytorycznie to proszę. 

Refraktometr nie jest fotometrem, zakładam, że elektroniczny też fizycznie jest refraktometrem-czyli mierzy współczynnik załamania światła.  Wobec tego najprostszą metodą spawdzenia, którą polecaam autorowi wątku jest użycie płynu  kalibracyjnego 35.   Tak jak napisał  Solek.   Oczywiście nie jest to kalibracja bo  mamy jeden punkt. Ale na nasze akwarystyczne potrzeby wystarczy.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
17 minut temu, TMK napisał:

Kolego Paragon ;)

koleżanko Tamaro, autor pyta o konkretny refraktometr mam taki tak więc udzieliłem odpowiedzi u mnie nie występuje problem po kalibracji w RODI, to że masz takie a nie inne problemy ze swoim innego producenta to już temat na inny wątek który możesz założyć sama, autor pyta o Audi a Ty mu opowiadasz o Mercedesie moim zdaniem to jest spam :P

25 minut temu, TMK napisał:

Refraktometr nie jest fotometrem, zakładam, że elektroniczny też fizycznie jest refraktometrem-czyli mierzy współczynnik załamania światła.

tak mój błąd przyznaję chodziło mi o pilnowanie czystości szybki na próbkę wody bo działa na zasadzie załamania światła i brudna szybka może powodować zakłamanie odczytu, nic więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szutarek78 zwrócił uwagę na ważną rzecz. Temperaturę. Miałem do czynienia z różnymi refraktometrami, ale żaden nie pokazywał tych samych wskazań przy kalibracji w różnych temperaturach. Dlatego jestem zdziwiony, że w instrukcji Milwaukee nie ma podanej temperatury w której należy dokonywać kalibracji. Niektóre refraktometry do kalibracji wymagają 20 stopni, niektóre przedziału 22-25 stopni i to niezależnie od tego czy mają ATC czy nie. Odczytywanie wyniku na urządzeniu też powinno odbywać się w miarę szybko. Trzymając w ręce refraktometr ogrzewamy go, co również może mieć wpływ na wynik (oczywiście nie dotyczy to urządzeń takich jak MA-887).

@Paragon chyba zgodzisz się, że mając płyn wzorcowy, którego wartość jest mniej więcej w przedziale pomiaru którego się spodziewamy, to lepiej użyć takiego płynu niż najpewniejszej nawet RODI? Refractometry RedSea producent też każe kalibrować w DI w 25 stopniach, tyle że późniejsze pomiary są za przeproszeniem g... warte. Są na ten temat wątki na RC czy reef2reef i innych portalach. Dopiero "kalibracja" na płynie 35 ppt daje wiarygodne i powtarzalne rezultaty. To że akurat tobie i JM wychodzą takie same wyniki :clapping, tyle że to o niczym nie świadczy. Może robicie tak samo dobrze / źle? Wiarygodne byłoby porównać te wyniki na przykład z prawidłowo skalibrowaną sondą konduktometryczną. :) Kolega ma problem ze wskazaniami, więc postarajmy się go rozwiązać, zamiast strofować  @TMK, która chciała pomóc. :)

 

Edytowane przez premiero (wyświetl historię edycji)

300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 minuty temu, premiero napisał:

@szutarek78 zwrócił uwagę na ważną rzecz. Temperaturę. Miałem do czynienia z różnymi refraktometrami, ale żaden nie pokazywał tych samych wskazań przy kalibracji w różnych temperaturach. Dlatego jestem zdziwiony, że w instrukcji Milwaukee nie ma podanej temperatury w której należy dokonywać kalibracji. Niektóre refraktometry do kalibracji wymagają 20 stopni, niektóre przedziału 22-25 stopni i to niezależnie od tego czy mają ATC czy nie. Odczytywanie wyniku na urządzeniu też powinno odbywać się w miarę szybko. Trzymając w ręce refraktometr ogrzewamy go, co również może mieć wpływ na wynik.

@Paragon chyba zgodzisz się, że mając płyn wzorcowy, którego wartość jest mniej więcej w przedziale pomiaru którego się spodziewamy, to lepiej użyć takiego płynu niż najpewniejszej nawet RODI? Refractometry RedSea producent też każe kalibrować w DI w 25 stopniach, tyle że późniejsze pomiary są za przeproszeniem g... warte. Są na ten temat wątki na RC czy reef2reef i innych portalach. Dopiero "kalibracja" na płynie 35 ppt daje wiarygodne i powtarzalne rezultaty. To że akurat tobie i JM wychodzą takie same wyniki :clapping, tyle że to o niczym nie świadczy. Może robicie tak samo dobrze / źle? Wiarygodne byłoby porównać te wyniki na przykład z prawidłowo skalibrowaną sondą konduktometryczną. :) Kolega ma problem ze wskazaniami, więc postarajmy się go rozwiązać, zamiast strofować  @TMK, która chciała pomóc. :)

 

refraktometr ma ATC takie jest założenie urządzenia, jeżeli źle wskazuje lub nie może się poprawnie skalibrować ( dodam na marginesie że 1 mój refraktometr miał wadę prawdopodobnie soczewki i algorytm który przelicza wyniki wariował nie dał sie poprawnie skalibrować, został wymieniony na drugi i do dzisiaj działa bez zarzutu wyniki potwierdzane niejednokrotnie nie będę się rozpisywał) to należy go wymienić i tyle.

Nikt nikogo nie stresuje urządzenie jest proste dajesz kroplę rodi kalibrujesz dajesz kroplę wody z akwarium masz wynik ja czasami powtarzam test 2-3 razy dla pewności wynik zawsze taki sam, trochę kombinujecie wyważacie już dawno otwarte drzwi, albo dla poparcia swojej racji podajecie problemy z innymi urządzeniami sorki ale sami się strofujecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.