Skocz do zawartości
kosiarek84

Akwaria SPS LED-only

Rekomendowane odpowiedzi

witam interesuje mnie czemu tak malo osob w Polsce prowadzi akwaria sps na ledach. zagranica jest to zdecydowanie chyba najpopularniejsza metoda oswietlenia ze swietnymi rezultatami jak chocby WWC gdzie uzywaja tylko Radionow... Fotki akwariow z forum prowadzone tylko na led mile widziane chodzi mi glownie o akwaria sps. sam obecnie mam hybryde ati ale z uwagi na zmniejszenie akwarium przerzucam sie na Radiony i ich program abs+ swietnie opisany na kanale BRS na youtube. pozdrawiam i zapraszam do dyskusji a zwlaszcza udostepniania fotek.


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, kosiarek84 napisał:

 

witam interesuje mnie czemu tak malo osob w Polsce prowadzi akwaria sps na ledach. zagranica jest to zdecydowanie chyba najpopularniejsza metoda oswietlenia ze swietnymi rezultatami jak chocby WWC gdzie uzywaja tylko Radionow... Fotki akwariow z forum prowadzone tylko na led mile widziane chodzi mi glownie o akwaria sps. sam obecnie mam hybryde ati ale z uwagi na zmniejszenie akwarium przerzucam sie na Radiony i ich program abs+ swietnie opisany na kanale BRS na youtube. pozdrawiam i zapraszam do dyskusji a zwlaszcza udostepniania fotek.

 

Jeśli dobrze kojarzę z forum zagranicą wypasione SPS na LED to głównie zbiorniki (oczywiście są wyjątki ale raczej potwierdzające regułę), nad którymi wisi bardzo wysoko kilka takich lamp. Nie jeden zbiornik widziałem z 8 takimi wypasionymi LED'ami. Tak więc cenowo wychodzi to drożej niż bardzo dobra hybryda, nie mówiąc o oddzielnych lampach T5 i LED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas to wszystko się rozbija o cenę :) Za 2 tys z hakiem mam ATI 8x80W, a jeden Radion kosztuje prawie 2x tyle. A potrzeba ich minimum 4 na mój zbiornik. Nawet licząc zużycie prądu i koszt świetlówek to miną lata zanim się to zwróci. 

Wrzucę kilka szczepek SPSów pod AI Hydra 26 HD i zobaczę jakie będą efekty w porównaniu do T5


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisali poprzednicy, dobra lampa ledowa tania nie jest, a często jedna taka lampa to za mało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak wlasnie wychodzi z pomiarow par i pokrycia w testach BRS. polecaja umieszczac swiatlo blisko siebie najlpiej z szerokokatnymi soczewkami. teraz wypuscili dyfuzery ktore maja pomoc w lepszym rozproszeniu. na youtube mozna znalezc fajny przyklad AmroazurTV. chlopak ma 3 radiony xr15 nad reeferem250 czyli akwarium 90x50cm. ja planuje nad reeferem350 4 takie swiatla. tutaj w anglii mozna znalezc radiony w bardzo przystepnych cenach z rynku wtornego. ja ost kupilem 2 za nieco ponad 200£ czyli sztuka za 500zl. z tego co widze to w polsce nie ma praktycznie w obrocie tych lamp. czyli wszystko rozbija sie o kase jednak. ciekaw jestem efektow na radion bo wczesniej mialem Ps hybryde i Ati hybryde i z efektow bylem zadowolony.


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, kosiarek84 napisał:

fajny przyklad AmroazurTV

Nie mogę go znaleźć. Dobrze napisałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie mogę go znaleźć. Dobrze napisałeś?

naprawde mozna mase rzeczy wyciagnac z tego co opowiada. filmy profeska

 


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze koledzy piszą. Kwestia ceny. Dobra dużą lampę LED pod którą bedzie rosnąć a nie tylko wyglądać  niestety trzeba sobie zrobić samemu a i tak trzeba w nią trochę zainwestowac. Komercyjne lampki to najczęściej tylko efekt led (mają być tanie w produkcji, kusić bajerami i generować zysk) dlatego stosują je raczej początkujący do miekkasow.  Czy warto próbować? Moim zdaniem na pewno tylko trzeba podejść do tematu z głową.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, wojtek-lodz napisał:

Dobrze koledzy piszą. Kwestia ceny. Dobra dużą lampę LED pod którą bedzie rosnąć a nie tylko wyglądać  niestety trzeba sobie zrobić samemu a i tak trzeba w nią trochę zainwestowac. Komercyjne lampki to najczęściej tylko efekt led (mają być tanie w produkcji, kusić bajerami i generować zysk) dlatego stosują je raczej początkujący do miekkasow.  Czy warto próbować? Moim zdaniem na pewno tylko trzeba podejść do tematu z głową.

A jest gdzieś sprawdzony przepis na taką lampę sam myślałem zrobić hybryde diy 6x39W t5 +120W led sterowane. Ale czy jest mi ktoś w stanie zagwarantować, że dana kombinacja ledów da efekt wizualny i w przyrostach? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej byś nie miał hybrydy i tak przyrosty powiesz, że to zasługa T5.. dlatego mówimy o LED only. 

Kombinacje proporcje itp..Trzeba samemu pomyśleć i pokombinowac. Ja nawet gdybym wiedział i tak nie powiem żeby później ktoś zarzucił mi, że np nie rośnie :) Tym się różni DIY od firmowek, że myślimy a później robimy. W firmowce robisz pstryk i ma być pięknie, ma rosnąć i roszczenia jeśli nie rośnie kierujesz do producenta który i tak Cię wyśmieje.. W DIY możesz mieć pretensje tylko do siebie. Nie chcę się poczytać, pomyśleć i wyciągnąć własnych wniosków to kupuje się firmowe.

Edytowane przez wojtek-lodz (wyświetl historię edycji)

Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, wojtek-lodz napisał:

Jakiej byś nie miał hybrydy i tak przyrosty powiesz, że to zasługa T5.. dlatego mówimy o LED only. 

Kombinacje proporcje itp..Trzeba samemu pomyśleć i pokombinowac. Ja nawet gdybym wiedział i tak nie powiem żeby później ktoś zarzucił mi, że np nie rośnie :) Tym się różni DIY od firmowek, że myślimy a później robimy. W firmowce robisz pstryk i ma być pięknie, ma rosnąć i roszczenia jeśli nie rośnie kierujesz do producenta. W DIY możesz mieć pretensje tylko do siebie. Nie chcę się poczytać, pomyśleć i wyciągnąć własnych wniosków to kupuje się firmowe.

Nie tyle, że się nie chce czytać bo temu akurat dużo czasu poświeciłem co w moim przypadku bardziej mi się opłaca mieć 8x39W i nie kombinować tracąc czas i pieniądze na coś z niewiadomym efektem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba odpowiedziałeś już sobie sam:) 

Nikt Cię do LED przekonywał nie będzie.

 


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proste SPS typu monti czy seriatopory to bez problemu pod LED rosną. Ale na wyżyłowane acry to jednak T5.

Edytowane przez ZielonyAmator (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, ZielonyAmator napisał:

Proste SPS typu monti czy seriatopory to bez problemu pod LED rosną. Ale jak acry to jednak T5.

Przetestowałeś ? , czy powielasz teksty z netu .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, SU1 napisał:

Przetestowałeś ? , czy powielasz teksty z netu .

Proste SPS przetestowałem u siebie. Pod Maxspectami Razor rosną jak głupie. Mam też szczepkę acry od startu akwarium. Jej przyrosty delikatnie mówiąc nie powalają. 


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś bardziej zainteresowany temat ledów będzie wiedział.
Robił ktoś gdzieś test w stylu 2 akwaria w jednym obiegu nad jednym t5 nad drugim led. I porównanie przyrostów, walorów estetycznych itd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, ZielonyAmator napisał:

Proste SPS przetestowałem u siebie. Pod Maxspectami Razor rosną jak głupie. Mam też szczepkę acry od startu akwarium. Jej przyrosty delikatnie mówiąc nie powalają. 

A skąd wiesz że to nie problem parametrów . Jaką masz pewność .To jak często spotykane na forum zwalanie za sól ,przy czym jeden na tej samej ma super osiągnięcia a inny pisze że to do niczego się nie nadaje  .

Ba nawet zmiana na inną i nagły booom to nie koniecznie sól , ktos nawet nie zdaję sobie sprawy że mogło cos się zmienić w zbiorniku . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, SU1 napisał:

A skąd wiesz że to nie problem parametrów . Jaką masz pewność .To jak często spotykane na forum zwalanie za sól ,przy czym jeden na tej samej ma super osiągnięcia a inny pisze że to do niczego się nie nadaje  .

Ba nawet zmiana na inną i nagły booom to nie koniecznie sól , ktos nawet nie zdaję sobie sprawy że mogło cos się zmienić w zbiorniku . 

Parę miesięcy temu wyrównałem parametry wcześniej robiąc ICP-OES Tritona. Przyrosty nieco lepsze, ale i tak wolne. Ogólnie akwa prowadzę pod LPSy więc pewnie jakiś spec od acr coś by wymyślił aby rosły lepiej. Mówię o swoich doświadczeniach. Jakiś tydzień temu dorzuciłem - jak mi powiedziano - proste acry - niebieską i zieloną. Będę je obserwował ;) Aczkolwiek dzisiaj odpaliłem też linię świetówek T5 dla testu więc wynik raczej będzie inny niż na samych ledach.

Edytowane przez ZielonyAmator (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, sith114 napisał:

A może ktoś bardziej zainteresowany temat ledów będzie wiedział.
Robił ktoś gdzieś test w stylu 2 akwaria w jednym obiegu nad jednym t5 nad drugim led. I porównanie przyrostów, walorów estetycznych itd?

Nawet jak by to zrobił to mało miarodajny experyment , czemu , bo LED to czasem kolosalne różnice .
Przy rurach z powodu słabej wydajności zestawu  , odbłyśniki itd trzeba bez mała nawalić ich w zakresie wymiaru zbiornika co ma ogromną zaletę  . Korale są oświetlone z wszystkich stron . Więc całą powierzchnią zachodzi fotosynteza , i kolory , barwy są wyeksponowane także na "widza" . 

Przy LED mamy centralne źródło światła , co za tym idzie korale są oświetlone tylko po części i te na tyle zbiornika przodem do widza a te przy przedniej szybie tyłem, co dość mocno zmniejsza walory estetyczne . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, SU1 napisał:

Nawet jak by to zrobił to mało miarodajny experyment , czemu , bo LED to czasem kolosalne różnice .
Przy rurach z powodu słabej wydajności zestawu  , odbłyśniki itd trzeba bez mała nawalić ich w zakresie wymiaru zbiornika co ma ogromną zaletę  . Korale są oświetlone z wszystkich stron . Więc całą powierzchnią zachodzi fotosynteza , i kolory , barwy są wyeksponowane także na "widza" . 

Przy LED mamy centralne źródło światła , co za tym idzie korale są oświetlone tylko po części i te na tyle zbiornika przodem do widza a te przy przedniej szybie tyłem, co dość mocno zmniejsza walory estetyczne . 

Eksperyment jest na tyle miarodajny ze jest jeden obieg 2 zrodla swiata w jednym czasie jest możliwość odniesienia się. W stylu np na t5 rośnie, lampa led model X wzrost gorszy/podobny/lepszy. Poza tym mam na myśli sensowne dobranie lampy do litrażu powierzchni dna głębokości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, ZielonyAmator napisał:

Parę miesięcy temu wyrównałem parametry wcześniej robiąc ICP-OES Tritona. Przyrosty nieco lepsze, ale i tak wolne. Ogólnie akwa prowadzę pod LPSy więc pewnie jakiś spec od acr coś by wymyślił aby rosły lepiej. Mówię o swoich doświadczeniach. Jakiś tydzień temu dorzuciłem - jak mi powiedziano - proste acry - niebieską i zieloną. Będę je obserwował ;) Aczkolwiek dzisiaj odpaliłem też linię świetówek T5 dla testu więc wynik raczej będzie inny niż na samych ledach.

Sory ale parametry ICP , te w normie gówno maja do kondycji i wyglądu korali  . Znam zbiorniki co totalnie nie mieszczą się w żadnych normach a chciał bym mieć tak wyglądające korale . 

Do tego parametry wody to ułamek biologii zbiornika  , ICP mówi tylko i wyłącznie o jakości wody ,a nie o życiu w zbiorniku  . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SU1 dobrze piszesz choć nie do końca. Zakładasz punktowe światełko z firmowej lampeczki to wtedy tak tylko kto broni zrobić lampę która doświetla koral z każdej strony? Nie wiem co konkretnie kolega sith114 chciałby testować? 


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, SU1 napisał:

Sory ale parametry ICP , te w normie gówno maja do kondycji i wyglądu korali  . Znam zbiorniki co totalnie nie mieszczą się w żadnych normach a chciał bym mieć tak wyglądające korale . 

Mam zupełnie odmienne doświadczenia w tej kwestii. Ale niech każdy pozostanie przy swoim zdaniu ;)


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moge polecić radiony bo faktycznie robią robotę. Przy programie ab+ reagują podobnie jak przy t5. Lecz nie ma co porównywać do led diy, ponieważ jest tam kompletnie inny zestaw diod z rożnymi barwami. Ta lampa w zalececiu pod acry robi wręcz żółte światło do czego ciężko sie przyzwyczaić. 


600l netto, Ati PowerCone 200 , t5 10x54w plus 2x xr15wg4 pro, pompa balling ebtech, maxspect gyre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, wojtek-lodz napisał:

SU1 dobrze piszesz choć nie do końca. Zakładasz punktowe światełko z firmowej lampeczki to wtedy tak tylko kto broni zrobić lampę która doświetla koral z każdej strony? Nie wiem co konkretnie kolega sith114 chciałby testować? 

Lampy LED są jeszcze ułomne , śledzę temat  , robię własne i obserwuję reakcje  . Mam do wglądu sporo zbiorników i zrozumienie jak to działa .Widzę zmiany na tle lat w produkcji oświetlenia ale wciąż widzę zacofanie w podejściu firm . Albo sami producenci nie rozumieją zagadnienia albo idą małymi krokami dla kasy .Ot wypuścimy nowość gość kupi .

 

3 minuty temu, ZielonyAmator napisał:

Mam zupełnie odmienne doświadczenia w tej kwestii. Ale niech każdy pozostanie przy swoim zdaniu ;)

Każde zagadnienie i problemy z nim związane albo trzeba pojąć albo zdać się na większość opinii  ślepo ich się trzymać  . Taka natura ludzka . 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.