Skocz do zawartości
anica

help, bo sie boje.... (60l)

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że to o czym pisze było już wałkowane conajmnoiej tysiąc razy ale...może zaczne od początku

Chciałabym założyć akwarium morskie(60l). Będzie tam 5kilo żywej skały(tak na początek), odpieniacz zewnętrzny, pompki cyrkulacyjne, oświetlenie, grzałka aquael 100watt, żywy piasek.

Mam pytanie czy wszystko jest dobrze zaplanowane? Czy musze mieć filtr RO i DI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały dał bym przynajmniej 10 kilo na dobry start, jaki odpieniacz, oświetlenie i jakie pompy bo nic nie opisałaś a to ważne.

RO i DI są niezbędne - sam się przekonałem na swoich początkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy doborze sprzętu zaczynają sie problemy. Mam nadzieje że mi doradzicie jaki sprzęt mam kupić.... A więc jeśli chodzi o :

-pompki cyrkulacyjne-muszą być poniżej 170zł. Czy zamiast pompy może być głowica z filtru (1000l/h)?

-odpieniacz-chciałam zewnętrzny żeby było więcej miejsca w akwa ale kiedy zobaczyłam ceny to wole jednak wewnętrzny, a sumpa nie będe miała bo po prostu nie jestem wstanie go zrobić sama(nie umiem i wątpie żebym umiała)

-oświetlenie- zdaje się na wasz wybór. Akwarium jest bardzo niskie(25cm).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anica a nie lepiej pozbierać i nie robić tego w pośpiechu??

W morskim nie warto oszczędzać ponad miarę i budować system w założeniu, że "kupię odpieniacz do 80l bo pomimo iż mam 150 litrowy baniak to nie stać mnie na nic innego".

Skałkę dobrze jest kupić od razu a nie dokładać po trochu co jakiś czas bo to się wiąże z zaburzeniem istniejącego już systemu.

Do 160l kup biostar flotora - ostatnio dużo szło z 2ej ręki i to za małe pieniądze. Ten systemik filtracyjny jest zewnętrzny i wydajny.

Z pompek kup 1000l/h maxi-jet plus 2000l/h atmana - około 160zł łącznie.

Głowica może być o ile ma ośkę ceramiczną i zabezpieczenie wlotu co by Ci jakiegoś zwierza nie zmieliło.

Daj pełne wymiary solniczki. Napewno przy tej wysokości będą T5 ale jakie i ile to zależy od wymiarów baniaka.

Ale zakładam, że przy standardowych wymiarach 60l zmieści się co najmniej 3x24w a w najlepszym wypadku 4x24w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej jak coś to zaklikaj na gadaczu gg 1859492 - ja też jestem w trakcie zakładania solniczki

po mojemu 60l to zamało lepiej zrobić 112l koszty niewiele wieksze a pojemność znacznie

co do sprzetu to jeśli jakiś masz to staraj sie wykożystać jeśli nie to staraj sie kupić używany - ale markowy - zapłacisz połowe ceny lub mniej a dobry sprzet działa bardzo długo tu polecam targowisko

ja kupiłem np biostara za 200zł oświetlenie 4x39 używane za 200 zł z tym ze swietlówki jak najszybciej do wymiany.

powodzenia jak coś to pisz śmiało zawsze pomoge :)


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm wg mnie zależy co ona ma tam zamiar 3-mać. Jeżeli chce tam wpuścić góra dwa błazenki lub garbiki to 60L i 5kg skały zupełnie wystarczy ale na metrową murenę potrzeba by było przy tym litrażu już ok 10kg skały a na rekina młota bagatela 15kg. Nie wiek kto to i jak wylicza ilośc skały do akwarium ale ja mam 400L akwarium a w nim coś koło 30kg skały sporo ryb podmiany 10L na dwa tygodnie a wszystko działa i jest ok robiłem nawet z braku czasu podmiany raz na miesiąc 10L jedyne co zauważyłem to spadek wapna i zahamowanie wzrostu glonów wapiennych.Co do żywego piasku to nie jestem zwolennikiem a szczególnie w tak małych akwariach ,jak sie ma szkło na dnie to łatwo można wszystko co feee odessać a z piaskiem to już sie robi bardziej skomplikowana sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arik a masz jakieś foty tej swojej 400'tki - z chęcią bym zobaczył ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) ma tylko w polonezie :D

Ehhh... żeby wyglądało tak jak kosztuje.:ph34r:

zawsze chciałem mieć takie coś, tylko po to, żeby dłubać wciąż..:blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W polonezie mam 40L i żółwie z Galapagos ale ostatnio wożę ze sobą 2 kangury i świstaki bo świstaki zawijają martwe ryby z poldka w sreberka a kangury je chowają do kieszeni. Fotki mam poszukam i wrzucę coś ale nie będę koleżance zaśmiecał posta.Z tym ,że mam foty z początkowego stadium zakładania akwarium trochę glonów tam było. Jak już coś wrzucę to dam cynk ale akwarium na razie nie porywa ,bo przerobiłem prawie 1000L na 400 przy pomocy pilarki z tarczą do cięcia płytek ceramicznych. Cięcie było z dokładnością do 50mm..... ale jakoś na razie nie cieknie a niedługo je ładnie zabuduję coby profesjonalnie wyglądało. Znaczy się jeszcze bardziej profesjonalnie. ( :

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blagam, niech ktos mu da juz bana...


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze :) "inteligenty inaczej" :D do nas zawitał :D

@Arik, załapałeś się na program PiS "internet w każdej polskiej stodole"?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę człowiek na chwilkę wyjedzie, niezagląda a tu tacy ciekawi ludzie sie pojawiają :)

A wracając do tematu zakładania 60 litrów, to po raz nie wiem już który polecam mój dziennik i poszukanie w archiwum wypowiedzi w której wypunktowałem czego bym obecnie nie zrobił zakładając taki zbiornik.

Pozdrawiam


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.