Jump to content
Sign in to follow this  
Ejdzej88

Nocne oświetlenie UV

Recommended Posts

Cześć,

czy można bezpiecznie stosować oświetlenie UV jako dodatek na noc? Chodzi o to czy takie światło nie będzie szkodziło w nocy mieszkańcom akwarium. Rozważam ustawienie lampy , tak aby przez całą no świeciło się światło UV na mocy rzędu 2-4W na cały zbiornik. Chodzi tu tylko o wrażenia estetyczne, bo fosforyzujące korale w takim świetle wyglądają ekstra w ciemnym zbiorniku. Pytanie czy takie doświetlanie nie będzie szkodliwe?

W swoim zbiorniku mam 6 diod UV 405um ustawione na 1-4% z 3 watów mocy wyjściowej w nocy diody są tylko nad LPS nie zauważyłam nic niepokojącego. Jak wyłącze je całkowice babki kopiące mi wyskakują ze zbiornika

1 godzinę temu, Ejdzej88 napisał:

Cześć,

czy można bezpiecznie stosować oświetlenie UV jako dodatek na noc? Chodzi o to czy takie światło nie będzie szkodziło w nocy mieszkańcom akwarium. Rozważam ustawienie lampy , tak aby przez całą no świeciło się światło UV na mocy rzędu 2-4W na cały zbiornik. Chodzi tu tylko o wrażenia estetyczne, bo fosforyzujące korale w takim świetle wyglądają ekstra w ciemnym zbiorniku. Pytanie czy takie doświetlanie nie będzie szkodliwe?

Przy zbiorniku rzędu 400l i oświetleniu 4w nie będzie miało żadnego znaczenia w jakim zakresie długości fali zostanie oświetlony zbiornik. Moc tego światła jest praktycznie żadna. Ja świecę też w uv na 1% ze 100w na zbiornik 100l więc mamy porównywalną moc. Ryby nie wyskakują a spsy są zadowolone. Z lpsów mam tylko 2szt ale po nich też nie widzę negatywnych zachowań.