Skocz do zawartości
Konrad_Wwa

Modyfikacja działającego zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Potrzebuje wasze rady i opinii, z racji lekkiego przemeblowania zbiornik trafi w przeciwległy kąt pokoju (przesunięcie jakieś 2,5m), przy tej okazji zastanawiam się czy jest jakaś opcja "powiększenia" akwarium tzn. zastanawiam się czy warto i jest możliwe:

1. Wycięcie obecnego panela wewnętrznego (woda i tak będzie w większości spuszczona do przesunięcia)

2. Doklejenie panelu zewnętrznego do tylnej ściany akwarium bez wiercenia czyli pewnej musiałbym dokleić paski szkła dookoła akwarium i dokleić zbiornik do obecnego.

Czy taka modyfikacja waszym zdaniem ma sens? Może lepiej zostawić jak jest i nie kombinować, nie ukrywam że miało być nieco większe akwarium ale na nowe na ten moment brak $$$ a w takich wymiarach jak mi się podobają to niestety nikt nie sprzedaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to co proponujesz zadziała, ale musisz się zastanowić, czy to ma jakikolwiek sens...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie się zastanawiam, może ktoś miał takie rozwiązanie i się wypowie czy się sprawdziło czy nie czy w rezultacie nie wyszło to drożej niż nowy zbiornik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Może lepiej zostawić jak jest i nie kombinować

I to jest właściwa odpowiedź:-) Weź pod uwagę, że silikon tak ze 24h potrzebuje, żeby jako tako związać, nie mowiąc już o ewentualnym oddawaniu do wody jakichś rozpuszczalników zawartych w "płynnym" silikonie. I co, 24h będziesz trzymał wszystko w wiadrach? A co z cyrkulacją, obiegiem, uzdatnianiem wody? Dlatego właśnie jest zasada, że jak chcesz sump czy większe akwarium, to od razu rób z sumpem/większe. Jak brak środków, to poczekaj i dozbieraj. Bo przeróbki potem, jeśli nie niemożliwe, to są bardzo problematyczne.

Także, wg mnie, poczekaj z przemeblowaniem, aż będziesz miał środki na większe akwarium i wtedy od razu zrób przekładkę do większego w nowym miejscu.

Jeśli już koniecznie, to nic nie kleić w akwarium, tylko dokupić jakieś standardowe akwarium na sump (i tam sobie pokleić przegrody zawczasu), dokupić pudełko przelewowe, i wtedy możesz ewentualnie wyciąć panel, a uruchomić sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie racje jakieś doklejanie opaski i panelu to słaby i mało opłacalne pomysł. Może pudelko plus sump to jest jakaś opcja.
Co do zbierania na docelowy ja jestem w drugiej grupie wolę kupić to na co mnie stać na dany moment z jednego prostego powodu: większe zawsze jest po jakimś czasie za małe:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Co do zbierania na docelowy ja jestem w drugiej grupie wolę kupić to na co mnie stać na dany moment z jednego prostego powodu: większe zawsze jest po jakimś czasie za małe:)

Ale jak kupisz wcześniej, ale mniejsze, to zawsze masz niedosyt i myśl: "a może trzeba było kupić większe". Chwilę poczekać i mieć chociaż moment zadowolenia, czy od razu zaczynać od niedosytu?

Co do "stać", to na dłuższą metę liczą się tylko koszt utrzymania akwarium. Jeśli masz jako taki komfort finansowy (w sensie nie walczysz o przetwanie co miesiąc) to systematycznie ciułając jesteś w stanie odłożyć na naprawdę duży baniak i sprzęt do niego (no, może nie taki full automatic). Ale potem trzeba zapłacić rachunki za prąd, kupić wkłady do filtra rodi, kupić sól, bakterie, pokarm, chemie jakaś, czasem jakiś padnięty sprzęt wymienić, czasem jakiegoś zwierzaka dokupić... w efekcie powstaje spory, regularny, proporcjonalny do litrażu wydatek comiesięczny. I to właśnie ta kasa tak wielu świeżaków z czasem powala.

A wracając do tematu... akwarium już masz, więc spoko możesz się wstrzymać chwilę, sprawić sobie większe (o którym jak piszesz od początku myślałeś) i dopiero wtedy się przenieść. Wyobraź sobie, że wywalisz niemałą kasę na  jakieś przeróbki, i potem przez x czasu będziesz oglądał jakiś pasek doklejony silikonem do akwarium....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo racja, na większe nie było miejsca, teraz jakieś tam zmiany się szykują w salonie i jest opcja żeby coś tam zmienić no ale trzeba poczekać, policzyłem koszt pudełka, nowej pompy (moja jest za słaba), sumpa nawet z używanego akwa to się nie kalkuluje :) Czyli zostaje to co jest a kiedyś może się coś większego postawi:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.